Scooterımda marş tıkırdıyor, devreye girmiyor.Motor çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Giray Karagün tarafından paylaşıldı.

1. Giray Karagün

Giray Karagün Yeni Üye

Askerde olmam sebebiyle motorumu tahminen 10 ay kullanamadım. Geçen günlerde motorumu emanet ettiğim yerden motorumu çıkarttım. Aman yarabbi örümcekler, sarmaşıklar, arı yuvası ve en ilginci kuş yuvası temizledim motordan. 2 tane aküm vardı, ikisi de motoru çalıştırmadı bizde abimin arabasından akü takviyesi yaptık. Benzin hortumlarına benzin üfledik, bujiye benzin damlattık derken motor çalıştı. Eski akü şarj tutmadı onu attım, yeni aküm şarj oldu, o gün ve ertesi gün motoru problemsiz kullandım.
    Motora krenaj aldım değişimini köyde rahatlıkla yapabileceğim için köye geldim. Yalnız yolda benzinlikten benzin aldım ve kontağı çevirdim, elektrik yok. Benzin ibresi yükselmedi. Neyse aküye baktım ve akünün yanındaki sigortaya bağlı uçları söktüm birbirine direk değdirdim kontak açtı ve motor çalıştı. Şimdi köydeyim fakat mahsur kaldım. Kontak açınca elektrik gelmiyor. O sigorta uçlarını değdirince bir iki kez kumandadan motoru çalıştırdım. Fren lambasına ışık gelmiyordu bağlantıları göz kararı kontrol ettim demin kabloları filan oynattım ve kontak açıyor elektrik geliyor fren lambası yanıyor fakat motoru çalıştırmak isteyince marş motoru tı tık tı tık ediyor ve çalışmıyor. Kumandadan da motoru çalıştıramıyorum. Acaba akü mü ölü yoksa kablolarda kısa devre mi var. En azından motoru çalıştırıp tamirciye derhal gitmem lazım. Motoru nasıl çalıştırabilirim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2. Giray Karagün

Giray Karagün Yeni Üye

Diyelimki motor çalıştı 40km yol gitmem gerekiyor kısa devre varsa çok büyük problem çıkar mı?

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Başınıza daha büyük dertler çıkarmadan motoru kamyonete yükleyin götürün daha ucuz olur.

Barış bunu beğendi.
  4. Giray Karagün

Giray Karagün Yeni Üye

Hocalarım motoru araba aküsünden takviyeyle çalıştırdım. Hemen şak diye aldı hiç zorlanmadı. Sanırım akümün ömrü bitti çünkü 2 senelik. Yolda gelirken de hiç bir sorun çıkarmadı. Şu an motorum bakımda. Bakalım yeni akü ve güzel bir bakım motorumu saat gibi çalıştıracak mı :D