Scooterlarda Sürüş Tekniğini Inceleyelim

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Başka bir forumdan alıntı

Değerli dostlarım bu güne kadar sürüş tekniklerinde genellikle vitesli motorları baz alarak inceleme yaptık ve yazılar yazdık.İçimizde birçok scooter kullanıcısı var oysa, sürekli büyük cc li motor kullanmış, hiç scoter kullanmayan birine sür dediğimizde ne yapar acaba?
    Bende şu son günlerde bunu test etme şansına sahip oldum.500 cc lik Aprilia Atlantic modeli ile 10 gündür sürüş yapıyorum.Ve buradan sevgili başkanım Efe abime koca bir "bravo" diyorum.Neden mi?
    İlk bakışta otomatik vitesli bastınmı giden frene basınca yavaşlayan bir motor diyebilirsiniz.Ama öyle değil
    -Öncelikle virajlarda 2 kere düşünmek lazım.Yatış açısı 35 dereceyi geçmiyor sanırım.
    - Gaz kestiğinizde diğer motorlardaki motor frenini hissedemiyorsunuz.
    - Hem iniş hemde viraj varsa dikkatli olun...
    - Takip mesafesini iyi ayarlayın çünki acil bir frende arka fren ağırlıklı bir duruş olacağından kaymanız söz konusu.
    - Ön freni 650 cc lik motorsikletteki gibi kullanmayın daha nazik ve arkaya destek verecek kadar sıkın.Önü fazla sıkarsanız ön bir tarafa ağırlık aktarımı yapacaktır.
    - Yağmurlu havada gözünüzü dört açın ve ani bir frenden kaçının.Lastikleriniz bir enduro motorunkinden çok daha farklıdır.Bunu kulağınıza küpe yapın...
    - Sakın ha birileri ile yarışmaya kalkmayın çünki bu motorun dizaynı yarışmak için değildir.[​IMG]
    Gelelim artılarına:
    *Konfor
    *Otomatik vites rahatlığı ve debriyajsız bir sürüş.
    *Rüzgardan korunma
    *Yağmurdan daha az etkilenme
    *İnip binme rahatlığı ve kolaylığı
    Rahmi hocamızın eğitiminde Gözümoğulları scoterla eğitimi tamamlamıştı.Ama bir sakatlıkla, sebebi diğer motorlar gibi fren yapmaya çalışması idi.Ne kadarda bu motora alışık olsak yinede diğerleri ile aynı tepkiyi vermesini bekleyemeyiz.Bence bu motorlarla eğitim alanların frenaj eğitimleri farklı olmalı.
    Özellikle iki kişi ile kullanan toplum destekli polislerimizin bu motorlar üzerinde sürekli görevde olduğunu düşünürsek onları tebrik etmek lazım.Ben bir suçluyu ybr ile daha iyi takip ederdim diye düşünmeye başladım.
    Bu topiğe scoterla ilgilitecrübelerimizi ve yazılarımızı koyarsak faydalı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum.

2. Hakan ERSOZ

Hakan ERSOZ Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    teknik destek hattı gibisin şenol hocam:)

Şenol SEL bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ve yukarıdaki mesaja benim cevabım

Sukuter işte.Motosiklet kadar güvenli değil kalkışı duruşu ve sürüşü.
    Bende bir arkadaşımızın sukuterini Çandarlıya götürdüm ve geri getirdim.
    Çok konforlu orası kesin.Hatta bence fazla konforlu.Altında azcıkda olsa motor gücü hissedeceksin ki bir şeye benzesin.O yüzden sukuter bana hoş gelmedi.

Gücün farkında olmadıgınız içinde hızında farkında olamıyorsunuz.
    Ben hızı sevmeyen biri olarak sık sık km saatine bakmak zorunda kaldım.160 a çıktığımın bile farkında olamıyordum.Bazı yerlerde trafik sıkıştı.Gaz kestim aha oda ne motor akmaya devam ediyor ee nolcek.Sık freni.Ne kadar da ustaca sıksan erhanında dediği gibi arka frenajda kayma hemen başlıyor.Ön frenden bahsetmıyorum bile.Biraz sertleştirdin mi hemen sağa çekme başlıyor.
    Vitesli motosiklette oldugu gibi depoyu sıkıştıramadıgın için didondan hakim oluyorsun araca.
    Ole olunca daha kısa zamanda yorulmaya başlıyorsun.
    Lastikler küçük oldugu için en küçük çukur yada engebe de olayı hemen alıyorsun.Biraz hızlı girsen döt seleden teması kesliyor hemen.

Virajlarda çok daha dikkatli olcen.Çunku benzin deposunu ayaklarında sıkamıyorsun.Vites yok düşük vitesle viraja girip etkili güç aktarımını yapamıyorsun.Baktın viraj var hafif fren yavaşla gir bakışı at apeksi gör ve bas gaza.Aman sakın hemen fazla asılma.Anlamazsın nasıl gittiğini.Konfor var ya.
    Hele birde küçük jant varsa çok daha dikkat.Nasıl savruldugunu anlayamazsın bile.
    Bence de sukuter benim için olcek bişi değil.Kullanırım ama ybr kadar GÜVENLİ olmaz.
    Bizim bütün çabamız riskleri en aza indirgeyip GÜVENLİ ve zevkli bir sürüş yapmak değil mi.
    O halde doğru araç motosiklet.Sukuter değil.
    Bu benim şahsi fikrimdir.(Sukuter kullanıcıları kızmasın hemen)

Yavuz.CEVGER, Selcuk Gurdal ve Erol bunu beğendi.
  4. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    ben şöyle bir yaklaşım içinde olacağım bendede 250 cc maxi sucoter var ne olursa olsun vitesliden rahat ve konforlu ama daha çok dikkat gerektirecek kadar zor bir alet 180 kg kendi ağırlığı ve benim 90 kg ağırlığım ve korumalarla birlikte 280kg ağırlığa çıkıyor frenaj çok önemli özellikle scoterlarda benim motorda ön arka disk fren ve arka fren sıktığında %30 ön fren tutuyor güzel bir sistem geliştirilmiş arkanın kayıpta sağa sola savrulmasını kısmen engelliyor ama kısmen yanlış veya geç kalınmış frenajda o makinenin altında kalma riski diğer viteslilerden daha çok çünkü dış yapısı itibariyle yatamıyorsunuz o yüzden benimde tavsiyem ne kadar güçlü olursa olsun scoter ile daha dikkatli olunmalı herkese kazasız sürüşler m/f ailesi

5. Fatih Benli

Fatih Benli Üye

Teşekkür ediyorum Şenol abiye bu paylaşımından dolayı..

6. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Bence şehir içi kullanımlar için küçük cc scooterlar harika. 55 yaşımdaki teyzem bir tane istiyor. Benden özendi :D

7. kadir.boz

kadir.boz Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    vallaha ben benim 150 ZC yi sattığımın ertesi gün geri aldım adamla analaşamadım ben memnum 150 ZC den dediğiniz gibi yüksek hızlardatehlikesi büyük ama ben daha 50'yi bile görmedim

boşver bu hız bize yeter uzun zaman zaten yenibaşlayanbiri basayım diye uğraştımı ondan korkacaksın:D

8. Timur.Topcan

Timur.Topcan Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Şenol Bey merhabalar.
    Ben yeni üyeyim. Motorum honda ps 150i
    Henüz çok yeniyim. Arkadaş yardımıyla öğrendim scooter kullanmayı. 25 yıllık araba kullanma tecrübem var. Birazda araba mantığıyla kullanıyorum.
    Açıkçası korkak kullanıyorum ve hiç acele etmiyorum. Eşimde çok hevesli şimdi site içerisinde o da alıştırmalara başladı. Size sormak istediğim; acaba honda nın motorsiklet kurslarına katılsakmı? Bu konuda kararsızım. Ne dersiniz?
    Selamlar

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Size tek tavsiye edeceğim şey "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri olacaktır.
    O kişide bu konuda Uzman olan Rahmi BARUTÇU dur.
    bakınız http://www.lamatech.com/
    Kendisine selamımı söyleyin size gereken tüm kolaylıkları sunacaktır.

BU arada oto kullanmakla Motosiklet veya sukuter kullanmak aynı şey değildir.Sistem farklılıkları varıdr.Bunları ancak eğitimlerde anlayacaksınız.

10. ozgur.erdogan

ozgur.erdogan Üye

Sevgili Hocam,
    forumun çok eski bir üyesi olmasam bile yazdıklarınızı,açtığınız konuları tüm dikkattimle okuyor,tecrübenin ve deneyimin sözcüklere ne kadar güzel aktarılabildiğine hayran kalıyorum.
    lakin sizin gibi yıllarını 2 tekere vermiş bir kişi için yukarda yazdığınız bazı bölümleri talihsiz açıklamalar olarak değerlendirmek istiyorum.
    trafik kanunlarımıza göre 'beğensekde beğenmesek de ' en düşük hacimli olanlar dahil olmak üzere, çift tekerlekli motorlara, motosiklet deniyor.
    yani 150cc bir scooter kullanıcısı ile 1100 cc bir race kullanıcısı trafikde aynı kanunlar dahilinde işleme tabi tutuluyorlar.dolayısı ile beğensenizde beğenmesenizde,güvenli bulsanızda bulmasanızda scooter larda motosiklet tir ve her daim motosiklet kalacaklardır.dolayısı ile biz sukuter ciler de ufak cc li aletlerimize motor demekdeyiz.
    scooter kullanmak bir tercihdir,kişinin zevkine tarzına ve kişiliğine göre değişkenlik gösterir.bunu tercih edenler zaten sizin yukarda yazdığınız eksileride kabul etmiş sayılmalıdır.motosikleti tehlikeli kılan vitesli ve veya otomatik olması değil,kişinin kullandığı motoru tanımaması ve motorunun sınırlarını bilmemesiyle doğru orantılıdır.kaba tabirle at sahibine göre kişner.x markanın vitesli 150cc si sukuter lerden daha güvenlidir demek birçok değişkeni beraberinde getirir.bu size göre doğrudur ama bana göre yanlış olabilir.dinamikleri kendi içinde değerlendirmemiz gerekmektedir.ekstra deneyim sahibi olmanızdan dolayı sizin görüş açınız daha geniştir ve yapmış olduğunuz mukayesede buna paraleldir.ama diğer taraftan vitesli motor kullanmayan biri zaten bahsettiğiniz tarz sürüş tekniklerini bilmediğinden kendi scooter unun tarzına göre kullanım sergilemek zorundadır.buda sukuteri yeteri kadar güvenli kılan başka bir unsurdur.
    ayrıca son olarakta özellikle şunu belirtmeliyim ki,
    siz ki,deneyimi en son sınırda olan motosiklet sürücüleri,scooter'ları motordan saymıyorsunuz,birde otomobil sürücülerinin bize hangi gözle baktığını düşünün,
    lütfen unutmayalım bizde kendi çapımızda motorcuyuz sizlerden tek farkımız tercihimizi vitesli motsikletlerden yana kullanmamış olmamızdır,
    sevgiyle kalın,

Metin bunu beğendi.
  11. ışın yıldırım

ışın yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    ben henüz yeni üye oldum ve motosiklet almayı düşünüyorum paylaşımlarınız ve tecrübeleriniz benim için önemli ben kolaylık olsun diye scoter almayı planlıyordum ama bu pek güvenli olmayacak sanırım heleki hayatında hiç motor kullanmamış olan biri için.ağustosun 22 sinde sınava gireceğim.16 yıldır vitesli araba kullanıyorum ama motosiklete hiç binmedim genelde duyduğum ilk defa kullananlar için başlangıç scoter olmalı diye ama sonuçta tecrübeli insanlar bile scoterda zorlanıyorsa güvenli olanı tercih etmek en doğrusu paylaşımınız için teşekkürler.

12. özlem.SERHEND

özlem.SERHEND Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    bende scooter kulaniyorumki hiç sele görmemis biriydim.. ve vitesli motorsiklet nasil kulanılır bilmezken böyle bir aşka düştüm.. ve bilgisizlikten belkide scooter tercihini yaptim.. bende scooterlara motorsikletten saymıyodum.. hepsinin 50 cc zannediyomusum..neyse.. senol hocamin ilk yazisinda süper bilgiler vardı... frenlemesi virajda dönüşleri..
    ikinci yazisi için şunu söyleyebilirim.... bence herkes kendi kulandigi makinayi tanimalı... ne kadar sürede fren yapabiliyor virajlarda nasıl..ata binmek gibimi ne.. hepsi at ama huyu suyu farkli...

gelelim ..senol hocamın şu sözüne:)
    Lastikler küçük oldugu için en küçük çukur yada engebe de olayı hemen alıyorsun.Biraz hızlı girsen döt seleden teması kesliyor hemen.

bende bu halinden ötürü diyorumki ''enduro taklidi yapıyor benim MİKROP''...

13. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda

Ben sadece şunu söylemek isterim: Güvenli olması gereken araçlar degil,onları kullanan kişilerdir,güvenli kullanılmayan hiçbir araç güvenli değildir...Kullanım amaçlarına göre her motorun digerlerine göre artıları ve eksileri vardır,scooteleri (pardon sukuterleri)de motordan sayıyorum tabii ( izninizle)...
    Siz vitesli motor kullanmaya alışık olduğunuzdan,vitesli motor size daha güvenli gelebilir tabii,aynı şey tersi için de geçerli olabilir...;)
    Neyse uzun lafın kısası : Ben sizin tespitlerinize bir "sukuter" kullanıcısı olarak(bazı ufak tefek şeyler dışında) katılmıyorum...:)

Size YBR ile güvenli sürüşler Şenol hocam...;)

ozgur.erdogan bunu beğendi.