Scooterle viraja girme teknikleri

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında DEMİRAT tarafından paylaşıldı.

1. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

Scooterde viraja girme tekniği sizce diger motorlarla aynı stilmidir yoksa farklı stiliniz varmı

2. DEMİRAT

mesela benim teknigim scooterla viraja girme kros teknigi yani motor yatarken ben tes yöne yatıyorum bu yazdıgın senelerdir kullandıgım teknik, zordur sakın siz denemeyinde,ve viraj keskinse umdugumdan, arka frene yoklama seklinde basıp yumusak oldukca,viraja girmesini salıyom frene başma sekli kısa sık sık ama cok yumusak sekilde

3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Ömer kardeşim bir kere şunu bilmekte fayda var. Scooterlar diğer motosikletler gibi viraja girmez. Scooterları virajlarda fazla yatırmak doğru değil. Çünkü hem tekerleri küçük hemde yere daha yakın. En iyisi viraja girerken hızı düşürmek ve motosikletin yattığı yöne doğru yatmak. Ben yazın her gün Şile'ye gidip geliyorum. Bilirsin Şile yolunun ne kadar virajlı olduğunu. Birde viraja girdiginiz anda frenleri unutun. Viraja girmeden önce frenajınızı ayarlayın öyle girin viraj içinde fren yaparsan ve biraz fazla yatarsan kara toprağa yatabilirsin.

4. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    erol abime kesinlikle katılıyorum scooter ile viraja girerken hız iyi ayarlanmalı ve sabit gaz tekniğiyle virajdan çıkılmalıdır ağırlık dengesi ve tekerlek çapının küçüklüğü sebebiyle bırakın fren yapmayı elinizi gazdan aniden çekmeniz bile ciddi tehlikelere yol açabilir

5. DEMİRAT

bu cevaplara bayıldım bak,, bunun nasıl oldugunu nasıl yatıldıgını ben videoya cekecem ve buraya koyacam ozaman anlarsınız ancak ne demek istedigimi ,yoksa anlasılmadıgı kesin,,havalar ısınsın videoya cekecem bu viraja nasıl scooterle yattıgımı arkadaşım biliyo onunda aynı scooterden var ve devamlı da uzunyola gideriz ve hayret eder zaten bu yatış teknigime,viraja yatar derken birebir diger motorlar kadar demiyom ama yakın diyom,,

6. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    ömer kardeşim biz makul ve mantıklı olanını söylüyoruz ama sen macerayı seven adam tadında bişeyler yapacaksan trafiğe kapalı alanda yapmanı öneririm zira sen dahil kimsenin incinmesini istemeyiz tekniğine ve yeteneğine bişey diyemem ama sonuçta ne kadar makside olsa scooterdan bahsediyoruz :)

7. DEMİRAT

recep kardeşim haklısın benim yaptıgım zaten kabul edilir sekilde bir standart deyil zaten özel yetenege dayalı bir stil haklıısn bu konuda önemli olan herkesin yapması gereken stilleri önermek zaten yazımdada belirtmiştim siz denemeyin sakın diye,,özel bir stil oldugunu yazmıştım zaten,,,neyse ben sizlerin dogrusunun dogru oldugunu kabul ediyorum scooterle fazla yatmamak gerek bu doğru:)

8. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    elbette yeteneğe ve özel çalıştığın stile saygı duyarım ama çok güzel bir motosikletin var ve hep öyle kalmasını isteriz değil mi ;)

9. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    size şöyle bir hikayemi anlatacağım
    2008 yazı 4 arkadaş 2 maxi scooter motor ile avrupa yakası 4,levent 2.köprü girişinde sabancı kulelerinin orada yaklaşık 65 km hızla o ufak mesafeli viraja aynı şekilde arkadaşım motoru kullanırken yatarak girmek istedi ve ben arka seledeyken çok yatırdığını farkederek ters yöne doğru yüklendim çok şükür ki son anda yere yapışmaktan yırttık.
    ve kullanan arkadaşım kullandığı motorun özelliklerini bilmeden şu kelimeyi söyledi.
    Demekki virajlarda motorun üzerindeyken ters tarafa yatmak lazım dedi bende güldüm ve hemen 2. köprü anadolu yakasında çıkarken sağda büyük bir cep var oraya yanaştırdım.
    Kendisine Şunu dedim kesinlikle maxi sucooter lar racing makinaları gibi yatmaz ve asla ters açı kendini diğer tarafa atmamalısın dedim. Şimdi ömer arkadaşın ne demek istediğini anlıyorum ama yanlış olduğu bütün arkadaşlar tarafından ifade edildi
    Mümkün olduğu kadar virajlarda önceden firenajı yapıp sonra virajı bitirmek lazım
    Herzaman kazasız sürüşler dilerim.

10. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Abicim scooter en çok korktuğum motor'dur.En efendi sürücü profilini isteyen bir sınıf bence.En ciddi kazamıda arkadaşımın scooter'ıyla yaptım yıllar önce.Bi ton ceza ödedik o zamanlar ehliyet olmadığı için.Ayrıca bizim suçumuz yokken.En önemlisi ölüyorduk.Biraz dikiş biraz,biraz serum yırtık Allaha şükür...Bw's di kaza yaptığımız.Tali yoldan birden önümüze taksi çıktı.Duramayıp hafifce çarptık.Ve adi herif kaçtı.Görebildiğimiz kadarı ile alem yapıyolardı araçda.Neyse bu uzun hikaye.Ancak benim asfalt ile ilk tanışmamı sağlayan alettir scooter... :)

11. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Geçmiş olsun.

12. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sağlun...:) Bir musibet bin nasihatten iyi derler ya bizimki o hesap işte.Artık çok temkinliyim...Benim babamda bir motorcu ve bana karışmadı bu kazadan sonrada binmeye devam ettim.Ama eğer bir evladım olursa onun binmesine izin verirmiyim bilemiyorum.Bu babamın beni sevmediği yada önemsemediği anlamına gelmiyor.Bana güvendiği için itiraz etmiyor.Tekrar teşekkürler.Allah kaza ve beladan herkezi korusun...

13. s murat demiral

s murat demiral Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Vitesli makinelerde viraja vitesle girilir , bizim en başlıca sorunumuz yaslanacak bir vitesimizin olmamasıdır.
    Fakat iyi bir gaz ayarı ile dönüş hızınızı ortalama belirleyerek gazla viraja girerseniz ,ani hızlanmayı yada hız dengesizliğini bir nebze de olsa kontrol altına alabilirsiniz...

sağ' a dönüşlerde şeridin en solunu - sol'a dönüşlerde şeridin en sağını , ani duruşlarda mümkün olduğunca motoru dikleştirerek ve düz fren...

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Viraja girişiniz yana yatma olayınız yanlış.Frenajda ise kesinlikle çok yanlış.Acilen bir eğitime katılın.Demişsiniz ki bu benim stilim.Ama bu stil çok tehlikeli.Yanlışa yanlışla devam etmeyin.

15. Nezih Akçan

Nezih Akçan Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Ömer kardeşim ,şu anda burada yazabiliyor olman tanrının sana bir lütfu bence o viraj tekniğinle...Maxi scooter kullanan biri olarak sana tavsiyem; stilini derhal değiştir.. Bu viraj tekniğinle amacın görsel olarak bir şey yapmaksa ( tek teker gitmek gibi vs. vs. ) o başka, ama bu stilini sakın kimselere ''dönüş tekniği'' olarak söyleme,allah muhafaza inanan falan olur :)

16. özlem.SERHEND

özlem.SERHEND Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    bu viraj meselesi.. ve frenleme sistemi scooterda sorun sanırım.. bende sürüyorum ama duramıyorum:)))) yani ilk zamanlar öyleydi..

hangi aracı kulanırsak kulanalım aracın kapasitesini frene basınca ne kadar mesafede ve ne kadar sürede duracagını bilmek gerekiyor sanırım..scooter kulanıyorum.. virajlarda sıkıntı duyuyodum.. yatamıyorum diger makinalar gibi.. bi hocam dediki.. yatmak zorunda degilsin.. yavaş gir.. yavaş git nolacak dedi:))) bende tin tin viraj dönüyorum.. daha 9 aylıkım ve hiç bi teknik bilmiyorum..bisikletim bile olmadı.. sadece 4 tekerden trafik tecrübem var....azimliyim.. öğrenicem.:))

bide yakında korumalı pantalonum olcak sevinçliyim:)))

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sayın serhend birde tanışma topiği açsanız iyi olacak
    Bakınız aşağıdaki linklerde sorularınıza cevaplar var
    Forum Kuralları
    * Forum kuralları: http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=26
    * Nick'iniz Ad.Soyad formatında olmalıdır: http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=1436
    * Üye bilgileri eksiksiz ve doğru olmalıdır: http://www.motorsikletforum.com/prof...do=editprofile
    * Üye olunca kendinizi tanıtan bir mesaj atınız: http://www.motorsikletforum.com/forumdisplay.php?f=21

18. özlem.SERHEND

özlem.SERHEND Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco

:Dkıl miyogi..:D:p:cool::)
    pantalonumu yollaa:D

19. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tamam nar çiceğiM Çekirge
    sen önce diğer arkadaşlara da kendini tanıt.Pantelon senin zaten.

20. özlem.SERHEND

özlem.SERHEND Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco

polissss beyyyyy arkadaşla ilgileninn ben tanıtım yazısı yazıyım:cool: