scooturlar 400 km gidermi

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında salih mıllennıum tarafından paylaşıldı.

1. salih mıllennıum

salih mıllennıum Üye

mrb biz edirne den 8arkadaş canakkele ye gezi,ye gitcez ama hepimizde scooter var 125 ve 150cc lik acaba yolda bırakma ihtimali olurmu 6.ayı iple cekiyoruz herşeyimiz hazır motorlarımız da 2008model daha benimki şu,an 1121 km de git gel 750km siz ne dersiniz acaba :

2. Okay Okyay

Okay Okyay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Kesinlikle böyle uzun süreçli seyahetlere çıkmayın
    nedenide gelince kullanmakta olduğunuz motorlar 125 150 cc lik makineler
    uzun yolda her motor birçok farklılıklar gösterir.
    En önemlisi kullanmakta olduğunuz lastikler bu kadar uzun soluklu sürüşler için imal edilen tipte lastikler değil.
    Bazı gezilerde bu cc de katılımcılarımız oldu sanırım hepsinin sonu fiyasko ile sonuçlandı
    benzikliklerden kamyonetlerle motor toplamak zorunda kaldık.
    Kesinlikle böyle uzun soluklu tur yol yapmayın derim.

3. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Dostum aşağıda linki ni verdiğim siteyi incelemeni şiddetle öneririm...

http://www.re-moto.com/index.php

Şimdi Okay abimin görüşünü benimsiyorum.Ama kesinliklede çıkılmaz diyede düşünmüyorum.Ama böyle ufak hacimli motosikletle sahsen ben max. 200 km. üzerinde bir mesafeye çıkmazdım.Bu tamamen cesaret işi.Sonuçda eklediğim linkde adamlar ybr ile Dünya turu yapıyorlar...

Bu sizin risklere ve tahlikelere ne kadar hazılıklı olduğunuzla alakalı bir soru aslında...
    En kötü ihtimalle Okay abininde dediği gibi benzinliklerden motosikletleri toplarsınız...
    Eğer kendinize ve motorlarınıza güveniyorsanız gerisi size kalmış :)
    Sizin motorlar ne bilmiyorum ama " ben Çin malı bir motor ile kesinlikle böyle bir tura çıkmazdım! "...

4. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşım çin malı motorlar ile 200 km lere varan gidiş dönüşler yaptım. Ancak şöylede bir durum varki motorların tümünün bakımlarını kendim eksiksiz olarak yapmıştım. Ayrıca otomotiv teknikeriyim. çok ağır sorunlar çıkmadığı sürece yapabilirim ve buna rağmen derimki eğer motorlarınız çin malı ise bir daha düşünün. Ayrıca yanınızda işten anlayan birisini ve bir kaç takım götürmeniz faydalı olacaktır. Bunun dışında okay beyinde dediği gibi scooterlar genelde şehiriçi ve kısa mesafe kullanımına uygun olarak tasarlanmış makinalardır. motor hacmi sizi aldatmasın örneğin cbr 125 ile yakıt alımı hariç gaz kesmeden ankaradan malatyaya gittiğimi bilirim ancak sonuçta motor honda su soğutmalı ve aktarması zincirli idi. Motor hacminin sadece hızlanmada sollamada ve rampada etkisi olur ancak teknik açıdn bakarsak ilk olarak motorunuz hava soğutmalı olduğu için 100 kmde bir en az yarım saat dinlendirmelisiniz. Tam gaz kapatıp gitmeniz motorun sıkışmasına buda şişme denen probleme neden olur makinalara fazla yüklenmeyin. ayrıca motorunuzun vitesi ve aktarma parçası olan varyatör sistemi kayıştan oluşmaktadır. bu kayışlar ise çok fazla yük altında uzun süre birde sürekli vites kademesi değişirse çok ısınır ve kopabilir bunuda yolda değiştirmeniz biraz zor. Bu sebeple motorlarınızın bakımları tam ve düzgün şekilde kullanabileceğinize inanıyorsanız yola çıkın derim aksi taktirde yolda büyük sorunlar yaşarsınız.

ali.ozturk ve Haluk bunu beğendi.
  5. salih mıllennıum

salih mıllennıum Üye

arkadaşlar bilgileriniz için teşekürler tamam motorlar çin malı sayılır kanuni bisan pasifik mondial 150 aramızda ybr de var işten anlayan tamircimizde var bizim maksadımız sadec kamp kurmak gezmek oralarını yakından görmek istiyoruz 1hafta kalmak tabiki hep son gaz basıpta motoru şişirmek yok acelemiz yok arkadan da kovalayanımız yok babamın meşhur lafıdır bana hep söyler :=)))benim eniştem ist.dan şarköye tek marş,ta geldi hemde temmuzda o sıcakta hiç bi sorun yaşamadı sayılır.ağır giden hep gider...

öner coskuner ve Haluk bunu beğendi.
  6. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Dostum madem öyle,ayrıca aranızda tamirden anlayanda var bu bilgiler ışığında bence iyi bir bakımdan sonra gidebilirsiniz.Kamp yapıcaz acelemizde yok diyorsun.Bence hiç beklemeyin 6. ayda yapın turunuzu.Güzelde resimler çekip bizimle paylaşın... :)

salih mıllennıum bunu beğendi.
  7. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şunuda eklemek istedim burada motosikletlerin dayanıklılığı kadar önemli olan bir konu daha var.Oda Emrah kardeşimin belirttiği gibi motor güçlerinden dolayı sıkıntı yaşamanız.Hızlanmada,rampada vs...Kullanacağınız güzergah çok önemli.Eğer çok işlek,kamyonlarla dolu ve sadece 2 şerit gidş-geliş bir yol ise bu sizin için çok büyük tehlike oluşturur.Bunuda düşünün bence...
    Gözardı etmeyin güzel bir gezi zehir olmasın hiç kimseye... İyi geceler yatma vakti çokdan geçti... :)

8. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    3 sene çin motoru kullanmış biri olarak madem heveslendiniz biz bu yola gidicez diyosunuz fazla sürat yapmadan ağır ağır gidilebilir bir arkadışımın zatı motoru kilitlemişti sebep neydi biliyormusun yağ pompası arıza yapmış motor kilitledi ve çocuk ölümden döndü bende zatla bir kere uzun yola gitmiştim bas bas bitmiyor ya ömrümü yedi benim rampalarda kamyonlarla sollamaca oynuyoduk 400 km de az bir mesafe değil eğer gidersenizde allaha emanet olun hayırlı kazasız yolculuklar dilerim..

9. Okay Okyay

Okay Okyay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Tekrardan dikkatli olun arkadaşlar
    verilen bilgileri kulak ardı etmeyin çok önemli

öner coskuner bunu beğendi.
  10. öner coskuner

öner coskuner Site Müdavimi

Motosiklet:
    Suzuki
    Salih kardesim,bu geziyi daha2008 de planladigini biliyorum,senin deneyimli bir sürücü oldugunuda biliyorum.
    Gerci arkadaslarini tanimiyorum ama,oglumuda davet ettigine bakinca onlarda deneyimli sanirim.:)
    Cok hevesli oldugunuzu biliyorum ve güzel bir gezi olmasini temenni ediyorum.
    Kazasiz belasiz tur diliyorum.
    Belki siz ciktiginizda bende Türkiyeye gelmis olurum.Sevgilerimle,senin cimcimiye selamlar,yanaklarindan bir isiriver.
    Görüsürüz.

11. salih mıllennıum

salih mıllennıum Üye

hepinizin verdiği bilgiler süper ama bakımsız cıkılmaz zaten ama bilirsiniz niyetine girilmiş bi kere duramıyoruz terimizde havaların ısınmasını bekliyoruz allah yardımcımız olsun bütün motorcuların yardımlarınız için teşekürler hepinizin yolu acık olsun....

Omer bunu beğendi.
  12. salih mıllennıum

salih mıllennıum Üye

enişte sende gel diycem ama senin motor ufak kalcak bizim yanımızda senimi bekliycez he emreni yollamanı isterdim ama belki seneye olur

13. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    benimde 150 cc kanuni rokko scoterim vardı ben tam bakımlı 1 sefer uzun yol yaptım 450 km kadar ama motorun gidişatı çok verimli olmadı tabi 1 saatte bir mola verdim ve motoru soğuttum çünkü yaz aylarında havalarla beraber motor ısısıda inanılmaz buna dikkat edin kazasız belasız inşallah

14. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    arkadaşlar motosiletinizin motorunu yormadan lastikleri iyiyse dinlendirerek gidebilirsiniz ben yamaha bws.100.le (kaldıki 2 zamanlıdır hararet riski daha fazladır) alanyadan fethiyeye gittim ama haddini bilerek asla tam gaz gitmeyerek saatte bir kendimi ve motosikleti dinlendirerek gittim çokda keyifliydi :)

15. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Hevesini ve isteğini anlıyabiliyoruz ama bencede Okayında örneğini verdiği gibi bizim başımıza geldi abant gezisinde 150 cc lik debisi olan bir arkadaşımız lastiğinin kurbanı oldu malesef motorunu bırakmak zorunda kaldı yolda !!!

16. salih mıllennıum

salih mıllennıum Üye

mrb hakan ağbi okay ağbinin ve diğer herkezin dediklerini kulak ardı etmiycem size söz veriyorum her kesin bana yazdıkları cevap için teşekkür ederim bütün motorcu,lara sevgilerimle

Omer bunu beğendi.
  17. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

,,

gene nostaljik konulara cevap vereyim,,,son cümle agır giden hep gider,,,mezaramı yolamı anlamadım:D:D:D:confused:

18. suat bulurel

suat bulurel Yeni Üye

dostum ben mondial 151 rs ile eşim ile birlikte 1000 km yol gittim
    sinop-malatya arası - 1000 km geri döndüm . MOtorlar bakımlı ise korkma bas gaza

19. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    size ve diğer tüm arkadaşlara uzun yollarda hazırlı yolculuklar.
    ama
    Size ve diğer tüm arkadaşlara "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri tavsiye derim.
    Neden mi?
    Küçük cc veya büyük cc olsun sık mola ile giderseniz önce beyniniz sonra da bedeniniz dinlenir.Yoksa küçük cc olsun büyük cc olsun durmadan 1000 lerce km gidersiniz ama sadece gidersiniz o kadar.

Bu eğitimlerde neden uzun soluklu gezilerde küçük cc lerde her 80-100 km de bir mola verilir neden buna mecbursunuz öğrenirsiniz.

20. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bence de bakımlı bir scooter ile neden olmasın ama küçük CC ile alınacak zevk tartışılır gibime geliyor yol zevkten çok ızdırap haline gelebilir,ayrıca küçük çapta lastik ve şehirlerarası trafik gibi etkenler düşünülünce gerçekten çok büyük bir tecrübeye sahip olmak gerekir gibime geliyor bir de değişik bir açıdan değerlendirirsek sanırım Paralı otobanlarda TEM gibi CC sınırlaması var bilmeden böyle bir yola girip yüksek ceza ile karşı karşıya kalınabilir : )