Scuba

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  Scuba teriminin açılımı 'Self Contained Underwater Breathing Apparatus' tur. Bunun türkçesi bağımsız sualtı solunum cihazıdır. Bu da dalgıcın hava kaynağını yanında taşımasına imkan veren dalış şeklini tanımlamak için kullanılır.
  19. yy başlarında Charles Conder adlı amerikalı bir mühendis vücuduna sardığı bakır borularla hava depolayarak ilk denemeleri yapmıştır.
  İlk cihazlardan biri de Rauquayrol ve Denayrouze tarafından bulunan Aerophore'dır. 1918 yılında Japon Ohgusi hava kaynağından gelen hortumdaki havanın akışını dişleri ile kontrol ederek dalışlar gerçekleştirmiştir. 1933 yılında Le Prieur dalgıcın göğsüne bağlı hava tankının vanasını açıp kapatarak hava akışını kontrol eden bir cihaz gerçekleştirmiştir. 1943 yılında biri deniz subayı, diğeri de mühendis olan iki Fransız, Alman işgalindeki küçük bir kasabada zor şartlar altında ekipman çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Bu iki kişi Yves Jacques Cousteau ve Emile Cognan'dır. Bunlar çalışmaları sonucu Açık Devre SCUBA sistemini geliştirdiler.

  [​IMG]
   
  LEVENT BOZDEMİR, ANIL, Metin ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  scuba için sıkça sorulan sorular;

  * Dalış nedir?

  Dalış yapanlar açısından herşeydir . Dalış ,dalıcının kendi üzerinde taşıyacağı ve su altında soluyabilmek üzere tasarlanmış teknik malzemeler ve sıkıştırılmış hava doldurulan tüplerle yapılan sportif bir aktivitedir.

  * Scuba Dalış nedir ?

  SCUBA (Self Contained Underwater Breathing Apparatus), yani bağımsız aletli dalış donanımı; yani bizim açımızdan üstteki tanımın teknik adıdır.

  * Kimler scuba dalış yapabilir?

  1 yıldız eğitim programına katılmak için yüzme bilmek, en az ilkokul mezunu olmak ve 14 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 18 yaşını doldurmamış adaylar için veli izin belgesi alınacaktır. Aletli dalış yapmanızda sakınca olmadığına dair sağlık bildirim formu tarafınızdan doldurularak (18 yaşından küçük adaylarda veli tarafından doldurulacaktır) eğitim dosyanıza konacaktır. Gerekli hallerde doktor raporu istenecektir.

  * Dalışa Engel Sağlık Durumları nelerdir?


  Birçok sportif aktivitede olduğu gibi sualtı aktivitesini de gerçekleştirebilmek için bir takım sağlık ön koşullarının sağlanmış olması gerekir. Her ne kadar dalıcı olabilme ön koşullarından biri sağlık bildirim formunu doldurmanız ve gerekli durumlarda doktor tarafından verilecek dalış yapabilir şeklinde bir sağlık raporu almanız olsa da bizlerin dalış hayatımız boyunca sualtı ile yakından ilgili rahatsızlıkları biliyor ve bunlarla ilgili gerekli önlemleri alabiliyor olmamız gerekir.

  Doktor kontrollerine gerek duyulacak ve/veya dalışa engel olabilecek rahatsızlıklara örnek olarak, kalp krizi, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, epilepsi, astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları, kulak ve sinüs hastalıkları, hamilelik, şeker hastalığı, panik atak örnek verilebilir. Bunlardan başka halen yan etkileri bulunan bir ilaç tedavisi altında bulunmak, son beş yıl içerisinde uyuşturucu veya alkolizme bağlı tedavi görmüş olmak da dalışa engel olabilecek rahatsızlıklardır. Bu ve benzeri rahatsızlıkların kesin olarak dalışa engel olacağı düşünülmemelidir. Bu tip rahatsızlıklara sahip dalıcı adayları için son kararı verecek olan uzman doktor olmalıdır.

  * Belge Sistemi nedir?


  TSSF/CMAS temel eğitim dizgesi 6 belge seviyesinden oluşur. Bunlarda ilk üçünü oluşturan 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız dalıcı belgelerini, eğitmen seviyesi belgeleri olan 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız eğitmen dalıcı belgeleri izler. Bunların yanında uzmanlık belgeleri de vardır. Aday dalıcı, 1 yıldız dalıcı eğitimini başarı ile tamamlayarak 1 yıldız dalıcı kimliği almaya hak kazandığında alacağı geçici belge, duvar diploması ve kimlikle, TSSF yeterliliğini tasdik ettirmiş olur. Geçici sertifika, duvar diploması ve kimlik kartınızın yanı sıra federasyonca bastırılan ve set halinde kullanıma sunulan bir dalış kayıt defteri ile dalıcı tanıtım defterine de sahip olursunuz. Dalış kayıt defterleri gerçekleştireceğiniz dalışları birçok özelliği ile kayıt altına almanızı sağlar. Dalıcı tanıtım defteriniz de dalış hayatınız boyunca göreceğiniz her seviyedeki dalıcı kursu ile uzmanlık kursları ile ilgili kayıtları, ayrıca sağlık vizelerini gösteren bölümleri ve kişisel bilgilerinizi de bir araya getirmeyi sağlar.

  * Dalış fikrini dile getirdiğimden beri ailem ve çevrem endişeli..Vurgun yer miyim ?


  Vurgun yiyecek gibi iyi bir şey olsaydı sizin haberiniz bile olmadan biz yer bitirirdik,sizede hiçbirşey kalmazdı.Vurgun bir hastalık olup, dalış derinliği, sualtında kalınan zaman, vücudun fiziksel özellikleri , yaş vs.vs. pek çok unsuru içinde bulunduran karmaşık bir problemdir. Eğitiminizde bu hastalıktan korunmak için öğretileceklere dikkat ettiğiniz sürece, vurgun yeme (dekompresyon hastalığı) riskiniz, günlük hayatta trafik kazasına uğrama riskiniz yanında sıfırdır.

  * Ya köpekbalıkları ?


  Bizim karasularımız, saldırgan köpekbalıkları için uygun yaşam alanı değil. Basında zaman zaman çıkan ve canavar diye nitelendirilen ve balıkçı tezgahlarında sergilenen köpekbalıkları, açık sularda karnını doyurmak için balık sürüsü kovalarken ağlara takılan balıklardır. Hiçbiri Jaws gibi balıkçı teknelerine saldırıpta yakalanmış değildir. Ayrıca pek çok dalgıcın ciddi paralar ödeyerek sırf köpekbalıklarıyla dalmak için yurtdışına gittiklerini de hatırlatalım.

  * Bu işe merak sardığımdan beri farklı bröve sistemleri olduğunu duyuyorum.Nedir yani?

  Katılmış olduğunuz kurs sonunda alacağınız dalıcı kimliğinin ve brövenin dünyada ve ülkemizde geçerliliğini sağlayan iki kurum CMAS ve TSSF’dir. Bunlardan uluslararası olan CMAS (Confederation Mondial des Activites Subaquatique), yani Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu üye ülke federasyonları ve kuruluşlarının sualtı aktiviteleri ile ilgili uyması gereken minimum standartları ve eğitim programlarını belirleyen en üst düzey uluslar arası kurumdur.TSSF ise Türkiye Sualtı Sporları Federasyonudur.

  Bunun dışında PADİ,SSI ,NAUI vb.gibi farklı ülke ekollerini temsil eden bröve sistemleride mevcuttur.Talebinize göre PADI yada SSI eğitimleri de verilebilir.

  * Kursa başlayacağımı varsayalım. Benim dalış malzemem yok ki?

  SCUBA (Self Contained Underwater Breathing Apparatus), yani bağımsız aletli dalış donanımı; denge yeleği, dalış tüpü ve regülatörden oluşur, bunun yanında ağırlık sistemi, maske, palet, şnorkel, dalış elbisesi ve birçok yardımcı aksesuar da bu donanımın ayrılmaz parçaları olarak kullanılmaktadır. Bu donanımın tamamı, kursunuz esnasında , size merkezimiz tarafından geçici olarak temin edilecektir. Siz mayo ve havlunuzu,kitabınızı, güneş gözlüklerinizi alın yeter.


  * Dalış pahalı bir spor mudur?


  Hayır. Günlük hayattaki gereksiz harcamalarımızla karşılaştırınca pahalı değildir.Ama sizin kendinize malzeme alırken ve dalış seyahatleri planlarken yapacağınız tercihler harcamalarınızı görece pahalı bir hale getirebilir.

  * Malzeme seçimini nasıl yaparım?


  Malzeme seçimine ilişkin bilgiler kursta temel olarak verilecektir.Bunun yanında sizin deneyimleriniz, akşamları ateş başında diğer kullanıcıların önerileri ve sizin maddi imkanlarınız ile şekillenecektir.


  * Kurslar ne kadar sürer, içeriği nedir?


  Kurslar teorik ve pratik olmak üzere iki kısımdan oluşur.Teorik eğitim yaklaşık 10-12 saat sürer.Bundan sonra ilk üçü 3-5 metrelerde , sonraki 10 metre ve en sonunda başarılı iseniz 18 metreye yapılan bir dalışla sona erer.Bu iş için ayırabileceğiniz iki tam günde tamamlanabilir.Ya da ardışık iki hafta sonu tatilinde balıkkız-balıkadam olabilirsiniz.

  alıntıdır.
   
  Eren Göksel, Bülent.Ö ve o.somuncu bunu beğendi.
 3. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  Türkiye’ deki Dalış Noktaları:

  Ege Bölgesi
  Balıkesir, Ayvalık

  Bir rivayete göre kayıp Atlantis’in yer aldığı yer olan Ayvalık, eşsiz dalış olanaklarına sahiptir. Güneş Adası, Yuvarlak Ada, Kerbela Taşları belli başlı dalış noktalarıdır. En popüler dalış noktası ise, Kız Adasının açık denize bakan yanıdır. 19 metre derinlikte başlayan sualtı faunası gerçekten görülmeye değerdir.
  Muğla, Datça

  Ünlü coğrafyacı Strabon’un “Tanrı çok sevdiği kulunu ömürlü olsun diye Datça yarım adasına gönderir” dediği Datça’da harika dalış alanları bulunmaktadır. Kara incir açıklarında bulunan irili ufaklı adacıklar etrafında, 10-40 metre arasında köpekbalığı, yunus, Akdeniz Foku, kovuk içlerinde 3-4 müren bir arada görülebilir. Datça yat limanına sonradan bağlanmış olan küçük bir adacık olan Esen ada uygun dalış noktalarına sahiptir.
  Muğla, Marmaris

  52 Dalış noktası ve çeşitli antik kalıntıların yer aldığı Marmaris’in derinlikleri her dalıcıyı mutlu edecek çeşitlilikler içerir. Dış boğaz’da, 33 metrede Rodos, Kütük Burnu, Cennet Adası, Kadırga Feneri, Kargı Adası başlıca dalış noktalarıdır. Cennet adası yamaçlarından yapacağınız duvar dalışında derinliğe dikkat edilmelidir. Duvarın üstü, birbirinden güzel bitki ve macro yaşamın barınağıdır.
  Muğla, Bodrum

  Dünyanın sayılı sualtı müzelerinden birini barındıran Bodrum bütün güzellikleri yanında sualtı turizminde Türkiye’nin dışarıya açılan penceresidir. Bodrum’un doğusundaki Orak adası derinliği, mağaraları, rengarenk süngerleri ve 100 metreyi geçen doğu duvarıyla bir dalış cennetidir. Sığ yerlerdeki taş formasyonu da ayrı bir güzelliktir. Oraklar tüm bir dalış gününü alacak zenginliğe sahiptir. Antik kalıntıya da rastlanabilen Kargı ve Köçek adalarının 20-30 m derinlikleri, makro fotoğrafçılık için uygun irili ufaklı pek çok canlı barındırmaktadır. Köçek adası yolunda bulunan 19 metredeki resif dalınması gereken bir noktadır. Bu resifte avlanma yapılmadığı zamanlar her türlü canlıyı görebilirsiniz. Çatal adası ve karşı sığlıklar, Gemitaşı bahçesinin kıyıları dalış için ilginç noktalardır.
  Çanakkale, Saros

  İstanbul’a yakınlığı dolayısıyla dalıcıların gözdesi olan Saros, dalıcıların ilgisini çekecek batıklarla doludur. Çanakkale boğazının çıkışındaki Kaptan Franko, Saros körfezinde Kemiklinin açığında 30 metrede yatan Lundy dalınabilecek batıklardandır. Boğazda 15 ile 30 metre derinliklerde yeni eski her türlü kalıntıyla karşılaşılabilir. Siyah mercan da dahil olmak üzere su altı faunası oldukça zengindir. Ancak akıntıya dikkat edilmelidir.
  Çanakkale, Gökçeada ve Bozcaada

  Her iki adaya da düzenli feribot seferleri yapılmaktadır. Gökçeda’nın Kuzu Limanı’nda Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma batık kalıntıları vardır. Mermer Feneri ile Anadolu yakası arasında kalan bölgede araştırma yapılırsa devasa çapalar ve gemi kalıntılarına rastlanabilir. Eşşek adası civarında Orfoz ve Karayer adaları da her türlü canlıyı görülebileceği dalış noktalarıdır. Mermer Burnu, Tuz Burnu’nun güney sahilleri serbest dalıcılık için uygundur. Çanak limanı, Bakla Taşı ve Pınar Dere Gökçeada’nın diğer dalınabilir noktalardır.

  Bozcaada kıyıları keşfedilmeye hazır pek çok dalış noktalarına sahiptir.
  Akdeniz Bölgesi
  Mersin

  Temiz suları ile Mersin, dalıcılara çok farklı olanaklar sunmaktadır. Dana adasının batı burnunda ters dönmüş yük gemisi dalgıçlar tarafından sık ziyaret edilen batıklar arasındadır. Kurt burnu, Fok burnu, kuzey batısında batık bir adanın bulunduğu Dana adası, büyük amphoraların yer aldığı Sıncak Koyu Mersin’in ilginç dalış noktalarıdır.
  Akdeniz Bölgesi
  Antalya, Kemer

  Dünyaca ünlü turistik beldemiz, bünyesinde çeşitli dalış alternatifleri bulundurmaktadır. Hemen Antalya liman girişinde bulunan Fransız askeri nakliye gemisi 20-32 metre derinliklerde yatmaktadır, genelde bulanık olan su batık meraklıları için çok ilginçtir.

  Kemer Marinası açıklarında 33 metre kumluk dipte yatan Paris Batığı, her dalıcının ziyaret etmesi gereken bir batıktır. Tekirova açıklarındaki İç Adalar çeşitli dalış türlerinin gerçekleştirilebilindiği bir bölgedir. Bölgenin zengin bir dalış noktası olan kanyonda iri vatozlar ve her çeşit balık görülebilir. İç adalar, mağara dalışı için de idealdir. Ağustos ve Eylül aylarında, orkinos sürüleriyle karşılaşıldığı gibi fok balığına da rastlanabilir. Yine bu sular makro ve gece fotoğrafçılığı için harikadır. Kıyı sularda yunuslarla her an karşılaşılabilir.
  Antalya, Kalkan

  Advance Dalıcılara yönelik olan Kalkan suları, ciddi dalışlar yapıp form tutmak isteyenler için idealdir. Akıntı, sert rüzgar, duvar dalışı, macro hayat, pelajik, batıklar bölgenin dalış zenginlikleridir. 30′lu metrelerde yüzlerce ıskarmoz, orfozların akıntıda durabilme becerileri seyredilmeye değerdir. Kaplumbağa, orkinos, vatos, köpekbalığı görülebilecek deniz canlıları arasındadır.

  Patara kanyonu, mercan ve sünger çeşitleriyle süslüdür. 11 metreden 132 metreye inen fener duvarı, oldukça canlı ve renklidir. Öksüz Ada ise köpekbalığı ailesinden keler balıklarını barındırır.
  Antalya, B-24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı

  Antalya’nın Manavgat ilçesi yakınlarında, 200 m açıkta yatan batık, 1944 yılında Romanya üzerindeki bombalama görevini yerine getirdikten sonra Kıbrıs’taki üssüne dönmek üzere hareket eden “Hadley’s Harem” isimli B-24 tipi Amerikan savaş uçağına aittir. 1995 yılında yapılan çıkartma çalışmalarında uçağın kokpiti su yüzüne çıkarılmış, bir süre Cengel jandarma karakolunda kaldıktan sonra İstanbul’daki özel müzelerden birine götürülmüştür. Uçağın kalan kısmının çıkarma çalışmaları sürmektedir. Uçağa dalış özel izin gerektirmektedir.
  Antalya, Uluburun Antik Batığı

  Kaş ilçesinin 8.5 kilometre güney doğusunda uzanmakta olan Uluburun’un doğu kıyısından 60 metre açıkta yatan batık M.Ö 14. yüzyıla ait bir yük gemisi kalıntılarıdır. 1984 yılında başlanılan dalışlar sonucu geminin 61 metre derinliğe kadar yuvalanmış, eşsiz yükü gün yüzüne çıkartılmıştır. Çıkarılan eserler günümüzde Bodrum sualtı arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.
  Antalya, Gelidonya Antik Batığı

  Antalya körfezinin batı ucunda bulunan Gelidonya batığı, bugünkü adıyla Taşlık burnunun yakınında seyrederken kayalara çarparak batan bir yük gemisine aittir. 26-28 metre derinlikte bulunan batığa 1960 yılında yapılan araştırma dalışlarıda, geminin M.Ö. 13. yüzyıl sonlarına ait olduğu saptanmıştır. Bu batığın diğer bir özelliği, kara kazısı standartlarına uygun olarak yapılan ve kazısı tamamlanan ilk sualtı kazısı unvanına sahip olmasıdır. 1994 araştırması sırasında Gelidonya batığında bulunan taş çapalardan, Ortadoğu kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Batıktan çıkarılanlar Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.
  Antalya, Fransız (Sosyete) Batığı

  Antalya Yat Limanının 1 km açığında, şamandıranın altında yatan batık, 1942 yılında savaş sırasında batırılan “San Didier” adlı Fransız savaş gemisine aittir. 1946 ve 1974 yıllarında yapılan çalışmalarda geminin içindeki yükün büyük bir bölümü çıkarılmıştır. Hastane destek gemisi görünümünde olan bu geminin içinde cephane ve çöl şartlarını uygun arabalar bulunmaktaydı. Kamufle edilebilmesi için personelin üniforma giymemesi ve balıkçıların yardımları sırasında gemideki insanların şahsi malzemelerini de yanlarında taşımaya gayret etmeleri halk arasında geminin adının “Sosyete batığı” olarak kalmasına neden olmuştur. Bu gün üzerinde pek bir şeyin kalmadığı batık yine de dalgıçlarının ilgisini çekmeye devam etmektedir. Dalış yapabilmek için Antalya valiliği ve Deniz Polisi Şube Müdürlüğünden izin almak gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise yat limanı ağzına yakınlığı dolayısıyla tekne trafiğinin fazla olmasıdır.
  Antalya, Falezler

  Antalya’nın iki büyük plajı olan Lara ve Konyaaltı arasında kalan bölgede karadan dalış için elverişli noktalara sahiptir. Falez oluşumları 14 metreden 25 metre derinliğe kadar inerler. İlk 20 m ilgi çekicidir. Giriş kolaylığı açısından tercih edilen yerlerden biri Konyaaltı plajına inen varyantın altıdır. Bu bölgede kayalık kesim 25 metreye kadar iner ve suyun altında falezleri ve üzerindeki canlı yaşamını görmeye imkan kılar.
  Antalya, Sıçan Adası

  Antalya limanına bir kaç kilometre uzaklıkta olan bu küçük ada dalıcıların ilgisini çeken diğer bir bölgedir. Sahile bakan batı yakası sığ bir derinliğe sahip olup (maksimum 8 metre) dip yapısı genelde kumdur. En ilgi çekici bölümü kuzey doğu yakasıdır ve kayalık dip yapısı 22 metreye kadar inmektedir. Aynı zamanda doğusunda ufak bir mağaranın olması dalıcılar için hoş bir sürprizdir. Batıdan esen poyraz dalga yaratmamasına rağmen rüzgar şiddetine bağlı olarak kuvvetli yüzey akıntılarına neden olur. Günlük tekne gezisine çıkanların da ilgi odağı olduğundan yoğun bir tekne trafiğine sahiptir.
  Antalya, Kaş Uçak Batığı

  İkinci Dünya Savaşı sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı Meis adası yakınlarında batan üç pervaneli İtalyan savaş uçağı 57 metrede görülmeye başlamakta ve kuyrukla diğer metal parçaları meyil nedeniyle 70 metre derinliğe kadar uzanmaktadır. Enkazın etrafında patlamış ve hala aktif olduğu tahmin edilen cephaneler bulunmaktadır. Tekirova’nın açıklarında bulunan küçük adalardan oluşmuş bir dalış bölgesidir. Etrafında bir çok dalış bölgesinin bulunması, çok çeşitli derinliklere sahip olması dip yapısının Antalya’ya oranla zengin olması ve görüş netliği nedeniyle en popüler dalış bölgelerinin içinde yer alır. Kemer yat limanından aşağı yukarı 45 dakika mesafededir.
  Antalya, Gök Mağarası

  Finike’de bulunan Gök Mağarası, Asya’nın dalışı yapılmış en derin mağaralarından biridir. Mağaradan çıkan tatlı su 15 metre derinlikten sonra suyla karışır. Geniş bir koridorla dibe doğru inen mağarada sarkıtların bulunması daha önceden kuru olduğunun işaretlerindendir.
  Antalya, Paris Batığı

  Kemer Yat Limanı’ndan 1,5 km kadar açıkta kum bir zemin üzerinde, 25 metre derinlikte yatan batık İkinci Dünya Savaşı sırasında batan bir Fransız yük gemisine aittir. 1896 yılında yapıldığı tahmin edilen gemi 3 güverte ve iki ambara sahiptir. Ambarlardaki birbirine kaynamış cephaneler, orta bölümdeki çini kaplı kısım ilginç noktaları oluşturmaktadır. Son yıllarda dalıcıların bir hayli ilgisini çeken bu batığın bir çok ziyaretçisi bulunmaktadır.
  Antalya, Suluin Mağarası

  Antalya platosu traverten bir platodur ve bu platoyu; su, kireç taşlarını eriterek meydana getirmiştir. Bu oluşumun altından bir çok tatlı su kaynakları denize karışmaktadır. Kırkgöz mevkiindeki Suluin mağarası, içindeki sarkıt ve dikitlerden dolayı daha önceden kuru olduğu tahmin edilen sualtı mağaralarından birisidir. 1995 yılında yapılan bir araştırmada mağara derinliğinin 83 metreye ulaştığı ve kanallardan daha ilerlendiğinde 45 metre civarı bir derinlikte büyük bir salonun içine girildiği saptanmıştır. Bu salonun duvarları sarkıtlar, traverten havuzlar ve diğer oluşumlarla kaplıdır. Salona giren ve çıkan çok sayıdaki yan kollar olduğu yapılan araştırma dalışlarında görülmüştür.
   
  Eren Göksel, Metin ve Bülent.Ö bunu beğendi.
 4. Mesut Korkmaz

  Mesut Korkmaz Site Müdavimi

  Kayıt:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.724
  Beğeniler:
  970
  Şehir:
  Çayyolu, Ankara
  Motosiklet:
  BMW
  2 günlük eğitimle bu iş oluyor ha güzeeeel :)

  Peki ne kadar bir bütçe ayırmak lazım bu işe Barış?
   
 5. Bülent.Ö

  Bülent.Ö Site Müdavimi

  Kayıt:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.571
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  İdealtepe / İstanbul
  Motosiklet:
  Honda
  Bilgiler için teşekkürler Barış.

  Ben hiç scuba dalış yapmadım, fırsat olmadı ama hep yapmak istedim. Yaklaşık sekiz yaşından beri serbest dalış yaparım, gençliğimde ve son yıllarda mavi yolculuklarda zıpkınla balık avladım.

  Yukarıdaki bilgilerde takıldığım şey şu: Palet hadi neyse de bu tür kurslarda insanın maskesi ve şnorkelinin kendine ait olması gerekiyor gibi geliyor. Maske yüz yapısı ile çok ilgili, aksi takdirde ciddi rahatsızlık verebiliyor. Şnorkel de ağıza alınan bir şey malum... Sen ne dersin?

  Bana kalırsa scuba dalışdan önce insanın serbest dalış teknikleri konusunda kendini geliştirmesi, scuba dalışda da kullanılabilecek tipte kaliteli bir ekipmana (palet, maske, şnorkel) sahip olması iyi bir şey. Daha da ilgiliyseniz ve soğuk sularda dalıyorsanız giysi de alınabilir - sonra bütün kış biryerlerde tıkılı kalıyor o giysi. Fakat çok sürekli yapmıyorsanız regülatör ve tüp almak saçma, birçok yerden kiralanabiliyor.
   
 6. Bülent.Ö

  Bülent.Ö Site Müdavimi

  Kayıt:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.571
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  İdealtepe / İstanbul
  Motosiklet:
  Honda
  Bir de havuzda verilen eğitimler var bu konuda ne dersin? Bu durumda kış bile kullanılabiliyor eğitim için...
   
 7. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  3 defa MY geçirdiğime göre ben dalamıyorum.O zaman yüzmeye devam.Arasıta sığ yerlerden kum çıkartma çalışmalarına devam.

  Vediğin bu çok değerli birlgiler için teşekkür ederim.Yapabilecek arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.Çok zevkli.
   
 8. ANIL

  ANIL Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Barış abi sen Scuba diving eğitimi veriyormusun ?Çok uykusuz olduğum için hepsini okuyamadım yazının abi önemli bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim.
  arada gözüme takılan noktalardan biri köpek balıkları mevzusu,benim patronum ve onun dalış hocası sırf köpek balıklarıyla dalmak için Güney Afrika CapeTown'a gittiler :D
  Bu dalış aşkı da bana patronumdan bulaştı anlata anlata bitiremiyor..:)
   
 9. Bülent.Ö

  Bülent.Ö Site Müdavimi

  Kayıt:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.571
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  İdealtepe / İstanbul
  Motosiklet:
  Honda
  Anıl sen batmazsın :D
   
  ANIL bunu beğendi.
 10. Emre PALAK

  Emre PALAK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  549
  Beğeniler:
  201
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Ciddi bir konunun sonunda Bülent Bey'in mesajıyla yığılmış vaziyetteyim olmadı bu :D
  Anıl Bey sizden bir su altı videosu bekliyoruz karşılık olarak :)
   
 11. Özlem

  Özlem Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  50

  Scubada sanki ayrı bir boyuta yolculuk yapıyormuş hissediyor insan. BC ve ağırlıkların sayesinde yerçekiminden de kurtulunca suda boşluktaymış hissiyatını yaşıyor ve gezerek dipteki dünyayı keşfediyorsunuz. Bülent abi şimdi bence denizde yüzmeyi sevenin bile bir palet, maske ve şnorkele sahip olması gerekki keyif alsın denizden.Bu üçlü artık çok uygun fiyatlarla set halinde her yerde satılıyor. Amma scubada şnorkel yerine kullanılan regülatörtür oda ilk başlayanlar ve devam ettireceğine emin olmayanlar için satın alınmaması gereken bir ekipman, çünkü dalış ekipmanları çok pahalı birde çok ağır yaaa:)) Zaten maskelerde genelde standart oluyor ama eğitim aldığınız yerde muhakkak uyacak bir maske ayarlarlar. Sıkıntı yapılacak detaylar değil yani:)) Bu arada ben bodrumda discovery yapmıştım teknelerle ve beni ilk dalışımda 3 metrede iki ekipman kullanımını gösterdikten sonra kabiliyetli gördüklerinden 12 metreye daldırdılar. Bu ciddi bir hataydı. Bu işin doğru yapılması gereken prosedürü önce teorik eğitim, havuzda yada kıyıda ekipman kullanımını öğrenmek ve daha sonra belli metrelerde dalışlara geçmek tabi eğitmen eşliğinde:)) Oksijenin olmadığı bir dünyaya gidiyoruz 2 günde öğrenilmesi zannımca imkansız, hayati tehlike ama tabi eğitmen eşliğinde 2 gün discovery dalışları yapılabilir 3-5 metrede.
   
  ANIL ve Bülent.Ö bunu beğendi.
 12. Bülent.Ö

  Bülent.Ö Site Müdavimi

  Kayıt:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.571
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  İdealtepe / İstanbul
  Motosiklet:
  Honda
  O dünyayı biliyorum, sadece benim tadını almam kısa sürüyor :) Zıpkınla avlandığım için ağırlık kemeri de kullanıyorum... 3-5 metrede sırt üstü yatıp yukarı bakmak gibisi var mı?

  Şnorkel gerekli gene de... Bir kere bildiğim eğitimler onla başlıyor. ayrıca normal kullanışta da hep regülatör kullanmak şart değil, sığ yerlerde ya da yüzeyden giderken.

  İki gün konusunda sana katılıyorum... Yüzeyde yatarken dalmaya başlama işlemi, maskeden su çıkarma, basınç ayarlama (kulaklar) gibi metodlar öyle iki günde oturacak şeyler değil. İlkinde temel blgileri alırsın sonra ilerisine gitmek gerek... Aynı motorsikletteki gibi sürekli öğreneceksin :)
   
 13. ANIL

  ANIL Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  ahahaha çok güldüm Bülent abi :) artık gülle falan bişey bağlayıp atlıycam..:):D:D:D:D
   
 14. ANIL

  ANIL Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Emre hocam inşallah oda olur ama şu aralar zor daha ameliyat olalı 1 ay bile olmadı basınç falan bırakmayalım bağırsakları su altında :D
   
 15. Bülent.Ö

  Bülent.Ö Site Müdavimi

  Kayıt:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.571
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  İdealtepe / İstanbul
  Motosiklet:
  Honda
  Zaten ağırlık kemerleri var yardımcı olur sana :)

  Şaka bir yana ameliyattan sonra seni zayıflamış gördüm son yemekte :(
   
  ANIL bunu beğendi.
 16. ANIL

  ANIL Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Evet birazcık kilo verdim :)Yada ameliyatta bana sormadan aldılar :D
   
 17. Emre PALAK

  Emre PALAK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  549
  Beğeniler:
  201
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Evet ben o kısmı atlamışım. İyileşin sonra hallederiz video işini :)

  :D
   
  ANIL bunu beğendi.
 18. ANIL

  ANIL Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Dikişler iyleşsin söz :D
   
 19. LEVENT BOZDEMİR

  LEVENT BOZDEMİR Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  189
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  sakarya
  Motosiklet:
  Honda
  disvovery dalışı ve 12 metre ? kulak problemi olmadı sanırım ? ve açık deniz dalışı discovery için son derece uygunsuz yapanlarıda biliyorum.
  arkadaşlar scuba diving sporuna başlamadan önce size bir tavsiyem çok kalabalık gruplarla gidilen eğitimlere gitmeyin derim. özellikle fiyat konusunda bu işte kaçmayın derim. son derecede iyi biliyorum dalışlar 20 dakika civarında oluyor.
  Dalış süresi kişinin nefes alıp vermesine baglıdır.deneyimlerime dayanarak söylüyorum ilk dalanlarda bu süre 40-45 dakika civarı olmaktadır. (bir ingiliz rugby oyuncusunun 15 dakkada tüpü bitirmesinede şahit oldum ama ortalama sürelerden bahsediyorum. bu süre bayanlarda daha fazladır.
  bundan dolayı dalıştan zevk almak istiyorsanız ve ilk başlıyorsanız tavisye etmiyorum .
  padi , cmas tan lisans alabilirsiniz. padi daha genel olduğu söyleniyor seçim size bağlı.
  open water , advanced open water , medical response , rescue , divemaster olarak lisanlarınıza devam edebilrsiniz.
  bu sporu şiddetle tavsiye ederim motorsiklet sporunda oldugu gibi çok güzel insanlarla arkadaşlık kurabilir hayatınızın kalitesini arttırabilirsiniz.
   
 20. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  havuzda eğitimler bizim gibi bozkır insanları için:) yani ilk pratik
  eğitim sığ su yerine havuzda verilip kalkıp deniz kıyısına gidince vakit
  kaybetmeden dalış yaptırabilmek için.


  geçmiş olsun.

  evet. Ankarada; Camadan Dalış Ve Doğa Sporları adı altında bir gurubumuz var
  henüz sabit bir yerimiz yok ama deltamacera ile birlikte dalış ve bu tip
  organizasyonları yapmaya çalışıyoruz.
  adı üstünde Patron;)

  ilk dalış için yetenek ne olursa olsun 12m çok fazla.burada yetenekten
  çok tecrübe ve ona dayalı soğuk kanlılık gerekli!!12 metrede olası
  bir terslikte tecrüben yoksa, gümmmmmmmmmmmmmmmm;)

  padi : professional association of diving instructors
  cmas : Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques
  her ikisi de dünya çapında, fakat bizim federerasyon cmas'ı tanıyor.
  yani hangisine sahip olursanız olun dünyanın heryerinde iş yapar.
  ayrıca “BSK”, “BSAC”, “NAUI” vb. brövelerde aynı işi görür.
   
  ANIL bunu beğendi.