Seçim yapamıyorum, keeway mi yoksa jinlun mu

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında buherseyicin tarafından paylaşıldı.

1. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba arkadaşlar, ben chopper almak istiyorum, ama çok yeniyim, hem forumda, hemde motorda. Bir aydır araştırıyorum, keeway 150 ile jinlun 150 arasında kaldım. Bu motoru alışana kadar kullanıp daha pahalı bir şey almak gibi bir niyetim yok, az param var, çok hevesim var. Tecrübeli arkadaşlardan da acizane bir ricam var, aşağıdaki kriterlere göre bana seçim yapmamda yardım edermisiniz?

1. Hangisi daha az yakar?
    2. Hangisi daha sağlamdır, dayanaklıdır?
    3. Hangisi tamir ve yedek parça konusunda daha uygundur?
    4. Uzun yol için hangisi daha uygundur?

Alacağım motorla eskişehirden antalyaya, ordan da
    bodruma gitmeyi planlıyorum. Motoru üzmemek için yolda sıkça mola verebilirim, sorun değil. Motora gerekli bütün bakımları yaptırabilirim, Yeterki yolda bırakmasın.

bu iki motordan başka, fiyat ve performans konusunda eşdeğer başka motor tavsiye edebilirseniz çok sevinirim.

Burası yeri mi bilmiyorum ama satılık motorunuz
    varsa görüşebiliriz. Mersin-adana-hatay civarı olabilir.

Yazacağınız yorumları merakla bekliyorum. Tavsiyelerinizi can kulağıyla dinliyorum.

Hepinizi kalpten selamlıyorum.

2. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Hangisi daha yeniyse onu alın. Mümkünse 2-3 yılı geçmesin yaşları.

Hakan Çıtır ve buherseyicin bunu beğendi.
  3. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Öğrendiğim kadarıyla keeway 150 üretimi yokmuş, sahibinden sitesindeki fiyatı uygun olanlar 2006-2007 modeller, en az 6-7 yaşında.

4. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Öğrendiğim kadarıyla keeway 150 üretimi yokmuş, sahibinden sitesindeki fiyatı uygun olanlar 2006-2007 modeller, en az 6-7 yaşında.

5. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bütçeniz ne kadar? Koruma ve ekipmana ayırdığınız ve motora ayırdığınız bütçeleri öğrenirsem daha yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

6. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Maximum 1800 tl verebilirim , ehliyet de alacam o yüzden .

7. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Hevesiniz kırılmasın ama bence bu parayla motora başlamayın. Sadece güvenlik ekipmanlarınıza ve eğitime ayrılması gereken bütçeniz 800TL olsa ki (çok çok az) 1.000 TL ye chopper zor gibi.
    Bence alacağınız motor parası kadar bir parayı da güvenliğinize harcayın...

8. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Yazdıklarım çift gitmiş

9. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Yok, yanlış anlaşıldı sanırım, 1800 sadece motora verebilirim. Üstüne eğitim ve güvenlik masraflarını eklicem.

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İkisinide almayın.Önce kendinizi sonra paracıklarınıza yazık etmeyin.Gidin ehliyetinizi alın.Full korumalardan kask hariç hepsini alın."Güvenli Sürüş teknikleri" eğitimlerinizi alın.Biraz daha para biriktirin yada borç alın adam akıllı güvenli bir motosiklet alın.Önce emeklemeyi öğrenin sonra tarza karar verirsiniz.Motosiklet bilgiye tecrübeye ihtiyaca göre alınmalı.Modeli sevmenle alakası olmamalı.Siz emeklemden emeklemeyi bilmeden nasıl emeklesem bana daha yakışır diye başlamak istiyorsunuz.
    Birde motosiklet sevdası hobisi az yaksın çok kaçsınla olmaz.Tasarruf istiyorsanız bisiklete binin.

Cem Yıldız__34 ve Hakan Çıtır bunu beğendi.
  11. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Merhaba

Vallahi yazdıklarınızda büyük tehlike ve tezatlar var. Şöyleki;

- Ucuz bir motor alacaksınız.
    - Bu chopper olacak
    - İlk motorunuz olacak
    - Deneyiminiz yok
    - Güvenlikten bahsetmemişsiniz.
    Ve uzun yol istiyorsunuz.

Nacizane fikrim, düşünceniz çok tehlikeli. Ben 2 aydır eğitim alıyorum. Ehliyetim yok diye daha trafiğe çıkamadım :)

Lütfen motor konusunu önce güvenlik yönünden ele alıp inceleyin. Daha sonra diğerlerine bakın.

Yani motorunuzda uzun süre deneyim kazanmadan da, lütfen özellikle tek motor olarak uzun yola çıkmayın.

Bakın kendi planım şu;

1- Tüm ekipmanlarımı yarın alıyorum (aksilik çıkmazsa burada yayınlarım),
    2- İyi bir eğitmenden eğitim alıyorum,
    3- Ağustos başında eğitmenimle hafif trafikte 2. aşama eğitimimi aldıktan sonra, yine hafif trafikte kullanmaya başlayacağım.
    4- Kışa girerken biraz daha rahat bir şekilde trafikte yol almayı hedefliyorum.
    5- Ancak 2014 yaz sezonunda uzun yol düşünüyorum. Bu uzun yolumda Şenol Abi veya eğitmenimin olduğu bir gurupla (yani bu işin uzmanları ile) beraber yol almak. Acil durumda müdahale edebilecek veya tecrubeli olan birilerinin yanında olması mühim. Ama bu yol tecrubemde asla Eskişehir-Antalya gibi uzun bir yol olmaz. Hele ki chopper gibi titreşimi ve yoruculuğu bol olan bir motorda.

Lütfen yanlış anlama amacım yargılamak değil. Az olan bilgimle (senin gibi çok araştırmaya çalışıyorum) üstadlara saygısızlık etmeden nacizane fikirlerimi paylaşmak.

Saygılar.

12. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bazı konularda bilgisizliğimin farkına varmamı sağladınız. En azından bir hevesle motor alıpta keşke şöyle yapsaydım, böyle yapsaydım gibi pişmanlıklar duymamın önüne geçtiniz. Teşekkür ederim.

İsmail ve Berkay Ömür bunu beğendi.
  13. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Peki, şimdiye kadar bu işin nasıl yapılamayacağını, bir başka deyişle düşündüklerimin yapılması gerekenlerle pek örtüşmediğini gördük.

Bu arada ben uzun süredir uzun yol dahil araç kullanan biriyim, 2 senedir de motora biniyorum zaten, B ehliyetim var A2 ehliyetim yok sadece, ama şehir içi motor sürüş deneyimim çok. Mondial ve Kuba Ben motor kullandım. Motor konusunda bilgim yok derken teknik anlamda hiçbişey anlamam demek istemiştim. Motor da olsa araç da olsa bakımını yaptırırım. Altımdaki aracı üzmem.

Ben bir chopper (öğrendiğim kadarıyla cruiser) almak ve kullanıcısı olmak istiyorum. Çünkü görünüşü itibariyle diğer motor tiplerinden daha çok hoşuma gidiyor.

Şimdi, önceki mesajlarda yorum yapan ve bu işin nasıl olmayacağını tatlı dille izah eden deneyimli arkadaşlardan bir ricam var. Bana cruiser kullanıcısı olmak için neler yapmam gerektiğini, güvenli sürüş için hangi eğitimleri ve ekipmanları almam gerektiğini, bunları nerdelerden yada kimlerden alabileceğimi de izah edebilirseniz .ok makbule geçer...

teşekkür ederim...

14. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Eğitim için

www.lamarider.com
    www.bmwrideracadwmy.com.tr yi inceleyenilirsiniz.

Ekipmanlar ise;
    - İyi bir kask
    - korumalı mont, pantolon, çizme ve eldiven başlıcalı. Dilerseniz alacağınız ekipmanların durumlarına bağlı olarak bellil, sırtlık korumaları alonabilir.

Ben chopper'a neden yok dedim. Aracın teknik detayları nedeniyle zor ve sürüş kabiliyetinizi azaltan bir yapısı var.

Saygılar

15. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Abi ben ne 2 senesi yıllardır motorsiklet kullanan ve motorsikletin ana tekniği dediğimiz kontra tekniğini bilmeyen kişiler gördüm.Ha "Tekniğin adını bilmez de uygulamada bilir." diyebilirsin.Yok abi bunlar tamamen farklı şeyler. Motor virajları istediğim gibi almıyor, bu motor yatmıyor diyenler dahi çıkıyor. Sonrası ise nasıl yapılacağını gösterdiğimde ise bunca zamandır motora bindiğimizi sanıyormuşuz diyenler var.Bunun için ya eğitimlere git yada. Otur oku sonra da uygula.( Bu biraz fazla zaman alsada kelle koltukta gitmemek için bunlardan birini yapmak gerekiyor.:)

16. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ismail kardeşim, lamarider.com açılmıyor, bmw'nin sitesi açılıyor, orda da eğitim dökümanı yok. Ama verdiğin adresten aldığım bir kelimeyle youtube'da gezindim. 40 adet eğitim videosu buldum. Özellikle Honda motosiklet egitim merkezi Guvenli Surus diye bir video serisi var. onları indirdim. Yavas yavas izlicem, izledikce uygulama yapacam müsait yerlerde. Kendimi bu şekilde geliştirecem. Ayrıca Rahmi Barutçununda 5-6 vidyosunu buldum, kask, çizme, montla ilgili.

Teşekkür ederim.

17. buherseyicin

buherseyicin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Güvenli sürüşten hariç yola çıkmadan önce yapılacak kontroller hakkında da eğitim dökümanları var. Yararlı olacağına eminim.

18. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
  19. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Özürdilerim evet ride olacak :( riderdenim le karıştırmışım :)

20. Mehmet Ulas Topraktepe

Mehmet Ulas Topraktepe Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Selamlar, birkaç aydır bu motor hakkında araştırma yapıyorum. İlk tercihim kuba nın superlight modeliydi fakat parçalarının %60ı çin malı olduğundan ötürü keeway tercihim oldu. Keewayin Türkiye distribütörü Tekay Motoyla yaptığım telefon konuşması sonucu bu yıl superlight getirmeyeceklerini ve ellerindeki stoğun tükendiğini öğrendim buradan ben seneye getirtecekleri sonucunu çıkardım nitekim seneye olabilir dediler.. Soru şu; üretiminin durduğu hakkındaki haberlerin kaynağı tam olarak nedir?