selamlar motorseverler

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında hacettepe_memed tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. hacettepe_memed

hacettepe_memed Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba arkadaslar ben genc bir uyenizim universiteliyim hala ama cocukluk hayallerimden biri olan motor tutkusunun baslamasının zamanı geldi diye dusunuyorum.Elbette her motor hayranının sahip oldugu gibi bende yuksek hız yuksek heyecan diyorum belki daha cahilligimden ama artık birazda forumun yardımıyla ogrenmeye baslamak istiyorum.Şimdi şu ana kadar dusuncem hiç deneyimim yokken birden 750 yada 1000cc lik bir ssle baslayamam istesemde olmaz cunku daha pek bir bilgi sahibi degilim.Acaba deneyimli uye arkadaslardan biraz izlemem gereken yol hakkında gorus alabilirmiyim herkese tesekkurler ozellikle de boyle bir forumu olusturan arkadaslara tesekkurler.

2. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Hoş geldınız
    Forumu takıp edersenız arastırırsanız Başlangıc için en ıyı motorlar ybr 125 ve cbf 150 oldugunu goreceksınız En fazla bunlar tavsıye edılır
    Keyıflı forumlar dılerım

onur ekmekcı bunu beğendi.
  3. munir

munir Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    aramıza hoşgeldin .

4. Halit Usta

Halit Usta Üye

Motosiklet:
    BMW
    Hoş geldiniz, yeni başlangıç için CBF150 öneririm ben

Keyifli forumlar

5. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    aramıza hoşgeldin, keyifli forumlar

6. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    hoş geldiniz. keyifli forumlar. başlangıçta 250 cc' yi geçmeyin. full koruma ekipmanlarınızı alın ve kullanın. bir de güvenli sürüş eğitimlerine katılın.

7. Yilmaz.Turac

Yilmaz.Turac Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Foruma hosgeldiniz, aradiginiz bilgilerin hepsi forumda mevcut. tecrübe ile beraber cc lerinizide yükseltirsiniz. baslangic motorlarini arkadaslar yazmislar zaten. inanin size kimse birakin 1000 cc yi 250 den yukari önermiyecektir.. ;) olmasi gereken budur..

8. hacettepe_memed

hacettepe_memed Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    tesekkur ederim arkadaslar hosbuldum forum gercekten guzel ve oldukca yararlı bir forum zaten bende bunun bir piramit misali olması gerektigi kanaatindeyim yani aslında maddi acıdan cok rahat bir insan sayılmam fakat motorum için maddi olanaklarımı sonuna kadar kullanabilirim cbf 150 ve ybr 125 baslangıc için iyi fakat 250 cc ile baslamak istersem cok mu agır olur acaba kurslara katılmayı dusunuyorum ankarada bulabildigim her kursa katılacagım

9. onur ekmekcı

onur ekmekcı Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşım öncelikle hoşgeldin aramıza...250 cc ile başlanmaz die bir kaide yok ancak hiç tecrüben olmadıysa..Benim tavsiyem cbf 150 sana nedenmi??

CBF 150 hem görüntü hemde hız açısından seni tatmin edecektir ondan emin ol yeterli tecrübeyi edindikten sonra tabiki cc yükseltmek istersen yükseltirsin 150 den 400 cc ye atlayabilirsin mesela.....

CBF 150 öyle bir motor hem kaliteli diğerlerine göre hızlı ve hızına göre yakıtıda çok düşük örneğin 20 tl lik benzin ile 180 km yapar ben denedim yapıyor (HEMDE DİP GAZ) gittiğim halde...

Ayrıca anladığım kadarı ile maddi durumun yüksek değil honda cbf daha akıllıca olucaktır senin açından...Parçası da ucuz ayrıca honda değince korma yani...

10. hacettepe_memed

hacettepe_memed Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Dostum tesekkurler yardımın için benim motor deneyimim birkac kez scooter kullanmıslıgım var ama anlarsın sanırım hız deliligi var bende basamak basamak yukseltmeyi dusunuyorum.. Yüksek cclerde hiç kullanmadım ama kullandıgım scooter 125 cc idi dusunceme gore 250ccyi kullanabilirim ama tabi işte deneyim olmadıgı için şimdi kafama gore gitmek istemiyorum akıllıca olmaz 1-2 senelik tecrubeye sahip olursam sanırım nezaman 750 1000 cclere cıkabilecegim konusunda fikrim olur yani benim aslında burda aradıgım birazda baslangıc noktası şimdi 250cc ile baslasam buyuk sorunlar yasarmıyım ufak tefek sorun yasayacagım tabiiki..Aslında birazda kafamda olusan problem su ki 125cc de ss yok gerci 250lik ss de pek olmaz ama en azından biraz daha yakın.. Eger dusunce olarakta yanlıs dusunuyorsam bilgilendirirseniz sevinirim zaten bastan burda uye olma sebebim bilgi sahibi olmak deneyim yani...

11. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Ehliyet var mı? Almak 4-5 ay sürüyor nerdeyse.

12. onur ekmekcı

onur ekmekcı Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    O dediğinden aynen bendede var ama schoter le vitesli olayı çok farklı ilk vitesli motorun cbf 150 olsun bence beni dinle 250 cc ile başlarsan kucuk bir hatanda dahi affetmez motosiklet bu hasar kucukde olsa 250 cc de masrafın çok olur ki cbf 150 de 250 cc agırlıgını ve konforunu bulabılıyorsun bılenler bılır cbf 150 efsanedır bıyerde..

Mesela cbf 250 ile 150 yi göz önüne alalım.... ıkısınınde ıbresı 160 tek fark 150 cc motorun maximum 130 görmesi 250 liğin ise 160 görmesi..30 km daha hızlı gidicem diye birton masrafa ve riske giricen ben tavsiye etmem şahsen....

Bak ben cbf 150 ile başladım sonra mz etz 301 kullandım daha sora yurudu gitti..Şuanda 1000cc yamaha R1 ve 1300cc Suzuki hayabusam var ikisinede biniyorum yazları..

Ayrıca unutmadan ankara gurubumuz var fırsat buldukca sıksık gezi duzenlemeye calısırız senide bekleriz takip et..

hacettepe_memed bunu beğendi.
  13. hacettepe_memed

hacettepe_memed Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    ehliyet henuz yok maalesef yazı ehliyet alma sureci olarak dusunuyorum evet 4-5 ay suruyormus b1 alınca birde bir sene falan yanında ehliyeti olan birisiyle birlikte kullanman falan gerekliymiş gibi şeyler duydum dur bakalım sonumuz hayrola..Gerçi mesajı yazarken su an ben kendimi garipsedim ama ehliyetim yokken motoru planlamaya basladım uzun bi yol olacak ama saglam gitmek lazım...

14. hacettepe_memed

hacettepe_memed Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Dostum tesekkur ederim takip ederim tabiiki tarihler durumlar uydugu surece geziler muhtesem olur cbf 150 ile baslayayım o halde peki sence cc artısı nasıl olmalı 150 den 500 600 e gecmek birden hızlı bi gecis olur sanırım 150den 250ye ordan 500e seklinde mi gitmeliyim zaten genelde 500 600 cc kullandıktan sonra bana mı demiyor her ccyi kullanabilmeye baslıyorsun sanırım..

15. onur ekmekcı

onur ekmekcı Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Aynen kardeşim yeterli deneyimi 150 cc de alıyorsun ama honda cbf 150 de her 150 cc motor olmaz cbf için geçerli bu cbf 150 de pişersen; hem racing hem tuning hemde endru (artık senin zevkin nedir bilemem ki racing galiba) büyütebilirsin 400 e 500 e iyice deneyim tecrübe edinince...

Ha unutmadan şöyle önemli bir mevzuda var cbf 150 den sonra racing bir modele yükseltmeyi düşünecek olursan...Bu 250 cc olmalı seninde söylediğin gibi 250 cc racingtede uzun bir tecrübe edindikten sonra 600 e çıkmalısın...

Bunun sebebide; Bildiğimiz gibi adı üstünde racing...Diyer turing, enduro ve naket modellere göre daha seri daha atik ve daha agresif yapıya sahiptir manevra kabiliyeti kısıtlıdır buyüzden virajlarda yatman gerekir ki bunda pişmek daha uzun bir süre deneyim ister virajlarda gaz ayarı el ayarı çok önemlidir milim fazla gaz ver Allah göstermesin sonun olur..

Enduro bir model düşünürsen 400 500 e çıkabilirsin racinge göre manevra kabiliyeti ve oturaklı olması daha avantajlıdır yolda virajlarda öyle yatmana gerek kalmaz (en azından racing kadar)...

Tuning yada naket düşünürsende aynı şekilde 400 cc ye kadar atlaya bilirsin bence ama yeterli deneyime sahip olduğunu hissettiğin zaman...

Sonuçta bu 2 teker araba gibi kaza yaparak deneme yanılma yöntemiyle tecrübe edinmek olmaz motorsikletlerde kısaca bir kazayı olmadan esirgemek lazım oyüzden sırayla devam etmeni tavsiye ederim arkadaşım.. Sen 150 cc ile başla bizdende kopma gerisi çorap söküğü gibi gelir zaten emin ol..

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.