şerit düzeni hakkında

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında omer vatansever tarafından paylaşıldı.

1. omer vatansever

omer vatansever Yeni Üye

Motosiklet:
    SYM
    değerli üstadlar bir sorum olacak sizlere yıllardır motor kullanan bir abime sorduğum ama cevabından memnun olmadığım bir soruyu sizlere danışmaya karar verdim.çevreyolundan işe gidip gelen biriyim iş yerim 17 km uzaklıkta.yolda giderken sağ şeritin en sağından gidip geliyorum yalnız bazı sürücüler yanımdan öyle bir geçiyor ki motorum ufak olduğu için rüzgardan fazlasıyla etkilenıyorum bende son zamanlar şeriti ortalayıp da gidiyorum bu yaptığımın hatalı olduğunu söyleyen de var doğru yaptığımı söyleyen de tabi normal olarak araç şoförleri tepki gösteriyorlar sizce doğru mu yapıyorum yanlış mı ? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Biz küçük araçlar için bazı sürüş kuralları vardır.Bunları illa kanunla belirlemek ya da kanundan beklemekte yanlış olur.
    1958 yılında yürürlüğe girip hala değişikliğe uğramadan yürürlükte kalan 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda Motosiklet sağ şeridin sağında gidecektir der.
    Ama aynı kanunda da bir şertte iki araç yan yana gidemez der.
    Bu ikinci madde daha sonra kanuna eklenmiştir.Ve dikkatinizi çekerim yasa 1958 yılından bu yana KHK lerle veya bazı ufak çaplı yönetmeliklerle durumu korunmaktadır.
    Zaten ülkemde yasaları çıkaranların ehil kişiler olmadığı ortada iken bizim lehimize kanunlar uygulamaların olması da beklenemez.

Sorunuza gelirsek.
    "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerinde kullandığımız şeridin neresinde olmamız gerektiği nedenleri ile anlatılmakta.
    Bulunduğumuz şeritte ortadan gitmek çok tehlikelidir.Yurdumda ki araçların çoğunun yağ tankları karteleri ortadadır.
    Ordan bir kaç yağ şeridin ortasına damlar ve biz çok eğitimli alaylı sürücülerde önümüzde giden araca çok yakın takip etmeyi çok sevdiğimiz için yağa girdiğimizde artık çok geçtir.
    Oysa eğitimli bilinçli sürücüler bu tip olası kazaları önlemek için şeridin sağından ya da solundan gider.
    Ama bu konu bırda yazılarak öğretilecek anlatılacak bir şey değildir.
    Bu yüzden acilen "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri katılın.En azından yurdumda artık sıklıkla yapılan "Güvenli Sürüş Teknikleri" teori sunumlarına (Ucretsiz) katılırsanız hem bu tür şeyleri öğrenir hemde kafanıza takılan soruları alanlarında uzmanlaşmış ehil kişilerden doğru bilgileri alabilirsiniz.

3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Şenol hocanın da dedıgı gıbı ortadan gıtmeyın oldugunca araba tekerleklerının gıttıgı yerlerden gıtmeye calısın
    sızın dedıgınız olay benımde çok basıma gelıyo sag taraftan gıttıgım de araba suruculerı sol şerıde cıkıp sollama ihtiyacı duymayıp hemen yanımdan sollamaya çalısıyorlar o yuzden bende adamlar sol şerıde cıksınlar dıe sol taraftan gıdıyorum ama tabı bu trafık akısına gıre degısır Eğitim şart :)

omer vatansever bunu beğendi.