Sezona Zonguldak'la merhaba.

Konu, 'Önerdiğimiz Gidilecek - Gezilecek Yerler ve Parkur' kısmında bülent tenikeci tarafından paylaşıldı.

1. bülent tenikeci

bülent tenikeci Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Tüm üyelerimize selamlar. Malum bu kış zorlu geçti, hele ki benim bulunduğum yerde daha da bir çetin geçti. Hem bu hava şartlarından hem de geçen ay geçirdiğim menisküs ameliyatı dolayısıyla sezonu geciktirdik haliyle.(gerçi kışın arada bir kar sürüşü yaptım mıntıka içi)Bu hafta havalar güzelken, dizimde biraz daha iyi durumda olduğundan, raporumda bitmemişken il dışına bir kaçamak yapayım dedim.Gerçi bu kaçamağın biraz tatsız bir tarafı da vardı ama neyse.(ilerde anlatırım)
    Zonguldak benim için özel bir şehirdir.İlk görev yerim olması, orda kalıcı dostluklarım bulunması ,çok kereler taze balık yeme şansı bulduğum ve canım sıkkın olduğunda dalgakıranın ardına gidip denizini seyredip huzur bulduğum limanı, ve tabiî ki çeşitlilik arz eden yeşil doğası,florası sebebiyle.(Birde sanırım bu şehrin ilginç bir karizması var.)bu dostlardan İlhan Aydınlıoğlu ve Mehmet Morcu abilerimizle evvelki sene ziyaretimde tanışmıştım.belki onları da görürüm niyetiyle motoru hazırladım ama gece uyumak ne mümkün heyecandan,sabahı zor ettim.Saat altı da çıkmayı düşünmüştüm ama yedibuçukta anca çıkabildim.Bir eksik olmaması için günler öncesinden yaptığım listedeki techizat ve malzemeyi kontrol edip özenle motora yerleştirdim.
    Hava bugün oldukça güzel ama belli de olmaz bakarsın yağmur yağar .Yağmurlukları, yedek giysi,ayakkabı ve dizim zorlanırsa merhem,bandaj ve ağrı kesici haplarımı da almayı ihmal etmedim.Zira tek başımayım ve yolda bir olumsuzluk yaşamak istemiyorum.
    Sabah yedibuçukta ilçemize adını[​IMG] v[​IMG]eren 730 yıllık tarih[​IMG]i taş köprüden çıkış yapıyorum.
    [​IMG]Fotoğraf0278.jpg

Ekli Dosyalar:

Berkay Ömür, mehmet MORCU ve Şafak bunu beğendi.
  2. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Kastamonuya doğru gidiyorum ama hava henüz ısınmamış , sabah serinliği vücuduma vuruyor.
    Yolun iki tarafı Taşköprü ekonomisinin can damarı sarımsak tarlalarıFotoğraf0280.jpg

Ekli Dosyalar:

mehmet MORCU ve Şafak bunu beğendi.
  3. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    bu arada yüklediğimi düşündüğüm resimler görünmüyor bir sorun mu var acaba?moderatörümüz yardımcı olabilirmi?

4. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Kastamonu’ya varınca merkeze girmeden direkt çevre yoluna çıkıyorum.Tırmanış başladı, ılgazın soğuğuda tabi.her zaman aynı yerde durup kıyafetimi takviye ederim.Bu seferde öyle oldu.üstüme bir kazak giyip hemen devam ettim, zira tabelada görüldüğü üzere her an taş düşebilir.

Ekli Dosyalar:

5. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Tepedeki il merkezi-çevre yolu ayrımına varınca çok kısa bir mola verdim.karşıda görünen başı karlı ılgaz dağları.
    zaten rakım olarak oldukça yüksek bir noktadayım ve tırmanış devam ediyor. Ilgazdaki karların soğuğunu ciğerlerimde hissederek yola devam ediyorum ama motor yüksek basınçtan dolayı çekmiyor.sebebini bilmesem motorda sorun olduğunu düşüneceğim. Bibi

Ekli Dosyalar:

6. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    sabah kahvaltı yapmadan çıkmıştım ve artık tam zamanı.Kastamonu-Araç arasında bir yerde, yolun kenarında kahvaltı molası veriyorum.Güneş ısıtmaya, hava yumuşamaya durdu.Kastamonunun dondurucu sabah soğuğu artık geride kaldı . kahvaltı yaptığım yer yol kenarında bir tarla yanı.çeşit çeşit ağaçlar, yeşillikler, karşıda çam ormanlarının ,dağların hoş manzarası,yeni ekili,burcu burcu toprak kokan ve güneş vurdukça buram buram tüten tarlalar,uzaklarda şirin köyler, çevremdeki ağaçlarda tüneyen kuşların ahenkli ötüşleri… Herşey o kadar güzel ki insanın burdan gidesi gelmiyor.

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  7. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Araç ilçesine yakın İğdir’de bir çay içip devam ediyorum ve bir müddet sonra Karabük’e girdim. Kardemir Demir-Çelik önü.Sola dönüş otobana gidiyor.ben ise düz gidip yenice üzerinden devam edeceğim.Kastamonu için orman,Taşköprü için sarımsak,Zonguldak için kömür neyse Karabük için demir-çelik fabrikası da odur.Ta 1937 den beri.ah birde havayı bu kadar ağırlaştırmasa.

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  8. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu yolu kullananlar bilir, Karabük’ten çıkınca Yeniceye varmadan 10-15 tane tünel vardır.Bölgenin dağları oldukça sarp olmasından dolayı ulaşım bu tüneller üzerinden sağlanır.kimi kısa kimi uzun onlarca tünel var.birinden çıkar çıkmaz diğerine giriyorum.ani ışık değişikliği oluyor ve insan güneşli havadan birden tünelin karanlığına girince afallıyor tabi.azami dikkat ve kontrol istiyor. Güneş gözlüğü takmakta sakıncalı çünkü çıkarmaya vakit kalmayabilir.(tünellerde ışıklandırma yok)

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  9. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    yolun iki yanı sarp dağlar-kayalıklarla dolu.sağ tarafta ki çay coşkun akmakta.iki taraftaki dağların arasında gökyüzü kısıtlı görünüyor.manzara ise oldukça heybetli.sarp kayalıkların duruşu insanda ürpertiyle beraber doğaya saygı hissi uyandırıyor.

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  10. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Karabük –Yenice arası sarp dağlık bölgeyi geçiyorum.Yollar sürüş zevki açısından mükemmel.Sürekli tatlı virajlar var, seyir zevki çok iyi.Burdan sonra iklim değişiyor,sert karasal iklim yerini ılıman kıyı iklimine , bitki örtüsü ise çam,köknar ,kayın gibi ağaçlardan daha açık yeşil,yeni yeşermiş daha bol çeşitli bir örtüye bırakıyor. Kastamonunun çam ormanları,Ilgaz sertliğinden,Karabük’ün sarp kayalık dik yamaçlarından sonra Yenice dolaylarından itibaren birden farklı bir iklime geçiş yapıyorsunuz.Ben bu yolu ilk kullandığım zaman(şubat 2008 de) buranın doğasına hayran olmuştum,daha şubatta buralarda ağaçlar yeşerip filizlenirken Kastamonu şehir merkezinde kaldırımlar 10-15 cm.buzla kaplıydı.
    Bahar aylarında yolun kenarlarında irili ufaklı şelalelerin aktığı bir bölüm var.Her geçtiğimde imkan varsa durur seyrederim,bu seferde öyle yaptım.O

Ekli Dosyalar:

11. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    ben Yeniceye girmeyi beklerken bir bakmışım ki Yeniceyi geçmek üzereyim.Meğerse Yenicenin dışından duble yol yapılmış ve ben sonradan farkettim.eskiden ilçenin içinden geçerdik.eski yolları bir o kadar korkunçtu.şimdi otobandan farkı yok.

Yeniceyi geçtikten sonra İlhan abiyi arayıp yolda olduğumu , müsait olursa ziyaretine gitmek istediğimi söyledim.Pazartesi olduğundan Zonguldağa inemeyeceğini beni Devreğe beklediğini söyledi.tam gaz devam.ilk hedef Devrek.

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  12. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Zonguldak-Devrek ayrımından sola dönüp Devrek’e doğru (20 km.)dip gaz yapıyorum.(Dip gaz yapınca benim düldül 110 km.gibi muazzam hızlara çıkıyor zahir.)Fazla yapmışım ki az ilerde trafik çevirdi.evrak-techizat-kask-memleket-montun koruma levhaları kontrollerinden ve fotomu çektikten sonra salıverdiler,meğerse rutin kontrolmüş.Devrek merkeze girer girmez İlhan abiyi aradım 10dk.sonra yanımdaydı,cadde üstündeki bir kafeteryada oturduk.

Bu arada Ereğlideki Mehmet Morcu abiyi aradık ama maalesef müsait olmadığını ,Zonguldağa gelemeyeceğini söyledi.Benimde bu saatten sonra Ereğliye gitmem imkansız zira daha uğrayacağım yerler var ve Ereğli buraya 100 km.civarı.daha Beycumaya gideceğim.neyse telefonla hasret giderdik daha müsait bir zamanda buluşmak üzere sözleştik.
    İlhan abiyle çay faslından sonra beraber yemek yedik ve ben müsaade istedim. Vaktim sınırlı , kendisi de -pazartesi olduğundan -işleri yoğun buna rağmen sağolsun benimleyakından ilgilendi.Vedalaşıp ayrıldık.

Ekli Dosyalar:

13. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Zonguldak istikametine doğru gazı tekrar açtım.Beycumaya gelmeden Kaleoğlu köyüne döndüm. Bu köyün imamı benim buradan devre arkadaşım ve yakın dostum uğramadan olmaz.Köy kıvrıla kıvrıla çıkılan oldukça yüksek bir yerde. Öyle ki her virajda farklı bir manzara karşılıyor.En tepeye varınca gördüğüm güzelik karşısında büyülendim adeta.sanki bulutların üstündeyim,sanki yerden göğe yükselmişim,sanki bulutlar beni selamlıyor… Allah’a ne kadar şükretsek az ,ki böylesine bir coğrafyayı bize bağışlamış.

Ekli Dosyalar:

14. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Köye vardım ama ne yazık ki arkadaşım bir iş için Zonguldağa inmiş.Göremeden geri döndüm. Zonguldak istikametine doğru devam ettim.Sırada Beycumaya bağlı eski görev yerim Osmanlı köyü var,ama burayı ziyaret sebebim bu kez farklı.Yazımın başında bu gezimin tatsız bir yanı da olduğunu söylemiştim.Bu köyden üç kişi Filyos çayına uçan minibüste vefat ettiler.içlerinden Veli Kaya’nın cesedi bulunup defnedildi diğerlerinden haber yok.Veli Kaya rahmetliyi yakından tanırdım.halim,selim bana karşı son derece hürmetkar bir arkadaştı.ara sıra camiye gelir arkamda namaza durur, gereğinden fazla konuşmaz, yüzü hep gülen bir insandı.Makamları cennet olsun.Allah geride kalanlarına sabır versin.köylü hep birlikte hala Çaycumada çay yanında olduğundan köyde muhtar ve aza dışında erkek namına kimseyi bulamadım. Bir de Veli kaya nın babasına gidip –diğer iki kişide Durmuş amcanın kardeşi ve yeğeni-taziyelerimi ilettim. Durmuş amca sert yapılı bir adamdır,beni bile azarlamışlığı vardır ama ailesinden üç kişiyi kaybeden bir insan olarak öylesine değişmiş öylesine göçmüş ki beni tanımakta bile zorlandı.Artık kimseye kızacak hali kalmamış. Birkaç klasik cümle ile teselli etmeye çalıştım elimden başkada bir şey gelmedi zaten.Elini öpüp taziyelerimi yineledim vedalaşıp ayrıldım.

Osmanlı köyü tepede bir yerdedir.döne döne çıkılan bir yerdir manzarası hoştur.şu aşağıda görülen yer Karaman beldesi.vaktinde sol taraftaki dağdan patika yollardan çok inip çıkmışlığım vardır.

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  15. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Göreceklerimi gördüm, artık dönüş vakti geldi.Dağdan aşağı inip geldiğim istikamete dönüp gazı sonuna kadar çevirdim,akşam olmadan evime varmalıyım.20-30 km.sonra Çaycuma ayrımından geçerken ani bir kararla o tarafa döndüm.Belki köylülere ırmak kenarında rastlayabilirim.Yıkılan köprünün yanına vardım sağa-sola baktım ama tanıdık bir yüze rastlamadım veya ben göremedim.ihtimal ki daha ilerlere kaydırılan arama çalışmalarının orda bir yerdeler ve benim o kadar vaktim yok.Köprünün fotoğrafını çekecektim ama oradaki acılı insanlara saygısızlık olur diye vazgeçtim.
    Son gaz dönüşe devam ettim, zaruri ihtiyaçlar haricinde durmadım.Devrek ayrımından Yeniceye sürdüm , nasıl geçtim hatırlamıyorum bile.Karabük yakınlarındaki korku tünellerinin oraya kadar hız kesmedim ama baktımki açlıktan ve yorgunluktan durum tehlike arzediyor.Bir tünel çıkışı karayollarının dinlenme alanında(vatandaşlarımız biraz çöp alanına çevirmiş olsada) durdum.çeşmelerin olduğu ağaçlık, çay kenarındaki bu güzel yerde yemek yiyip dinlendim, kendime geldim.

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  16. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Mola sonrası son gaz devam ettim. O güzel kıyısal iklim tekrar karasal iklime dönmeye başladı, yeşillikler seyreldi, kendimi Karabüğün kayalıklarında buldum.Çayın karşı tarafından tren geçiyordu onla başa baş gittik bir süre,durup resmini çekecektim durduğum yerde tünel varmış içinden geçti gitti tren.

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  17. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    bülent abi öncelikle geçmiş olsun diyorum.Bu güzel görselleri bizlerle paylaştığın için tşk ederim.Fotoğraflar üzerine tıklandığı zaman görünüyor..

not: savaş şu olaya bir el atarmısın sorun mu var yoksa yeni bir çalışma sonucu bu tarz olmasına mı karar verdin ??

bülent tenikeci bunu beğendi.
  18. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Karabüğü,Araç’ı geçtim ama yoruldum ve ağrılar başladı,tekrar mola verdim yol kenarında. Bazen düşündümde kendime çok mu yüklendim diye.İki haftalık nekahat döneminden sonra fazlamı geldi diye soruyorum kendime.Neyse canım ne kaldı geriye.
    Vakit ilerliyor.ikindi ile akşam arasındayız.(mesleğim gereği vakit konusunda ezan vakitlerini baz alırım her zaman)

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.
  19. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Son cephaneleri harcarken Kastamonu girişine geldim ve Ilgaz bana hoş geldin dedi.

Ekli Dosyalar:

20. bülent tenikeci

Motosiklet:
    Yamaha
    Taşköprüye son 50 km.yolum kaldı.o mesafeyide tez zamanda aşıp akşam olmadan Taşköprüye giriş yaptım
    Benden bu kadar. Başka gezilerde buluşmak dileği ile hoşçakalın.

Ekli Dosyalar:

Şafak bunu beğendi.