sharp kask denetimi...

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Ali Emre Sakarya tarafından paylaşıldı.

1. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    internette boş boş dolanırken :)))böyle bir şeye rastladım:
    http://sharp.direct.gov.uk/

ingilterede devlete bağlı çalışan bir kurum, adamlar kaskların güvenirliğini ölçüyorlar ve bunu derecelendiriyorlar.

sharp (Safety Helmet Assessment and Rating Programme)
    kaba türkçesi (güvenlik kaskı değerlendirme ve derecelendirme programı).

hiç beklemediğim kasklar beklemediğim puanları almış. sizin de ilginizi çekebilir.derecelendirilmiş kaskların listesinin linki de şu:
    http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?order=field_rating_value&sort=desc&sharp-make=All&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&discontinued=1

2. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Nolan 102 ;)

3. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    4 yıldız almış, iyiymiş. insan bunlara baktıktan sonra psikopata bağlıyo gerçi, schubert 2 yıldız almış mesela. neye güvenecez, bilemiyor insan. boşuna dememişler: cehalet mutluluktur! :)

4. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Nolan 102'im kiriye tozuyla 1800gr. Bir sonraki kaskım daha hafif olacak inşallah, bu siteyi kaydediyorum; ileride kask alırken göz atarız. 3-4 yıldızdan da aşağı inmemek gerek sanırım.
    Bir de düşünsene kaskın 400gr birden hafiflediğini :)

Ayrıca doğru kask için beden (size) seçimine yardımcı olacak bu videoyu izlemeliyiz;
    http://sharp.direct.gov.uk/content/how-fit-your-helmet

Şenol SEL ve Ali Emre Sakarya bunu beğendi.
  5. Ömer Şirin

Ömer Şirin Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Bu siteye bakarak gidip Bell Daytona aldım ve hatta site yöneticisine birkaç soru da sordum. Bu bilgileri başka bir forumda paylaştım. Gelen cevaptan sonra iyice inandım siteye.

Ali Emre Sakarya bunu beğendi.
  6. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Ben de bu siteyi arıyodum.

7. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    Nitro Aikido kask aldım . 5 yıldızlı. :D

8. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ali Emre Sakarya ve Hakan.Ulukavak bunu beğendi.
  9. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    O kaskla biraz zor olur heralde. Alışmak biraz zaman alıyo, evde takıyorum, hafiften dalış yapıyo gibi hissettim. :)

Kafa da kocakafa oldu, large diye ölçmüştüm, XL anca kesti. İyiki internetten siparişle değil de deneyerek almışım.

Enes ŞİMŞEK bunu beğendi.
  10. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    hakan abı nerden nekadara aldın acaba ?

sıteye baktımızda en goz dolduran ve ucuz nıtro aikido gıbı gelıo bende almayı dusunuorum

11. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    200 tl, motomaxdan aldım mağzasından. Çankaya tarafında, Conrad Adenauer Cad.

Ekrem Kalafatoglu bunu beğendi.
  12. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    abi hayırlı olsun. birkaç güne kadar ben de alıcam. geçi cuma günü Ergin hocamla gidecektik beni ekti:)

aslında o benden telefon bekliyormuş; ben uyuya kaldım:( o da yalnız gitmiş. bugün öğrendim. sıcak sezona hazırlık yapmak lazım.

Hakan.Ulukavak bunu beğendi.
  13. Ergin YILMAZ

Ergin YILMAZ Üye

Motosiklet:
    Honda
    Nitro Aikido,

Evet birkaç aydır ben de bu kaskı kullanıyorum. O zamanlar TR de olmadığı için yurtdışı sipariş ile almıştım. Hiçbirşeye bakmadan sadece sharp testinden tam puan alması satın almamı tetikledi.

Sharp testinden tam puanla çıkan ve sharp ın sitesinden kaskı seçtiğinizde sol alt tarafta gelen insan başı figürünü oklarla hareket ettirdiğinizde, kafanın bütün bölgelerinde "yeşil" (kaskın tüm bölgelerindeki darbe deneylerinde tam puan) renk görüyorsunuz ki, bu hemen hemen hiçbir kaskta yok.

Tüm diğer pahalı kask firmalarını, aldığı değerlerle alt üst etmiş durumda.

Bunlar pozitif yanlarıydı.

Kask ucuz bir kask ve ciddi anlamda konfor sunmuyor.
    Örneğin:
    - Shoe nin havalandırma delikleri gerçek manada havalandırma sağlıyor. Bunu kaskı elinize aldığınızda anlıyorsunuz. Aikido da ise bunlar süs olarak konulmuş.
    - Rüzgara karşı tepkisi çok da airodinamik değil.

Sonuç: Bu kaskı bu puanlarla gördüğümde kesinlikle pahalı kaskları almaktan vazgeçtim. Sonuçta bu mereti güvenlik için kullanıyoruz ve düştüğünüzde kafanızı en iyi koruyan bu (test böyle söylüyor). Neden gidip 1000 liraya testde yerde sürünen Shoei ya da Arai alayım.

Aklıma şu geliyor, nasıl oluyorda Shoei, Schuberth ve Arai gibi firmalar bu testlerde yerlerde sürünüyor. Acaba şike mi var. Şike varsa, bu firmalar neden dava açmıyor.

Biryerden öğrendiğime göre, Sharp kendisi gidip herhangi bir kaskı test etmiyor. Kask firmaları test ettirmek istedikleri kaskı Sharp a veriyorlar. Hem de test için ciddi bir bedel ödeyerek.

Bence bu kaskı alarak çok iyi yapmışsın Hakan Hocam.

Hakan.Ulukavak bunu beğendi.
  14. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    söylediklerinizde büyük oranda haklısınız ancak shoeinin yerlerde sürünmeyen ve 5 yıldız almış üç modeli var. konfor, aerodinamik, ses vb. diğer faktörleri de gözardı etmemek gerek...

15. Ergin YILMAZ

Ergin YILMAZ Üye

Motosiklet:
    Honda
    Haklısınız, diğer unsurlar da çok önemli ve bazen bu unsurların kaskta olmaması durumuyla ilgili kahrediyorsunuz. Ancak benim nacizane düşüncem, kask takmamızdaki ana öğenin öne çıkarılması durumu. Darbelere karşı ne kadar dirençli ne kadar dirençsiz.

Dediğiniz gibi Shoe nin 5 yıldız almış üç tane kaskı var. Yalnız bu kasklar tıklandığında sayfanın sol alt köşesinde "Impact Zones - High Speed Test" adlı bir bölüm çıkıyor. Bu bölümde beşyıldız almış bu kaskların yan darbelere karşı (sarı almış) Nitro Aikido kadar iyi olmadığı gözüküyor.

Esasında benim kafamı kurcalayan, büyük firmaların fiyatı beşte bir olan bir kask karşısında aciz hale düşmeleri.

Ben Shoei i ye 1000 lira ve üzerinde para veriyorsam, bence shoei 6 yıldız (en fazla beş yıldız ama, demek istediğim standardın üstünde yapması gerektiği) almalı.

Saygılar...

Ethem Doğru bunu beğendi.
  16. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    haklısın Ergin hocam. maliyet-etkin düşünüldüğünde Nitro doğru seçim.

17. veysi_47

veysi_47 Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    arkadaşlar benim baktığım ls2 ve shad marka kasklarım üzerindeki etiketlerde 5 yıldız vardı. ali emre sakarya arkadaşımızın verdiği linkteki sitede ls2 ye 4 yıldız verilmiş. shad markası da yok. acaba site güncelmi. bilgisi olan varmı?

4 yıldız için ls2 1400 gr ve 70 tl çok iyi fiyat o zaman.

18. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    O 70 TL değil ingiliz sterlini...

19. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    sımdı bende nıtro aıkıdo almayı dusunuorum ama havalandırma olsun konfor ve ses yalıtımı olsun ıyı deıl dıosunuz guvenlık acısından ıyı ama bu ozellıkler olmayınca kaza olma rıskı artıo
    ses yalıtımı bana gore cok onemlı yanına yaklasan aracı dısarda olan bıtenlerı duymamız zorlasırsa kaza yapma rıskı artar
    yanı demek ıstedıgım mantık ses yalıtımı ve konfor ıyı olmadıgı durumdan doğabılecek bır kaza yapmaktansa ses yalıtımı ve konforun ıyı oldugu bır kask alıp kaza yapma rıskını azaltsak dahamı ıyı olurkı acaba :D
    kararsız kaldım max kask a su an verebılecegım para 200 tl aıkıdomu alsam kı acaba ? yada baka kask onerırmısınız ?

20. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    maksimum 200 lira verebileceğini düşünürsek, nitro aikido mantıklı bir seçim olur. daha fazla para verebilecek olsan seçeneklerin değişir. ben de bu dönemde yeni bir kask arayışındayım ve şu şekilde bir yol izliyorum:
    (hazır elimiz değmiş, sizin de düzeltmelerinizle bunu bir nevi pratik rehber haline getirebiliriz)

1) verebileceğim para ne kadar? (bana kalırsa bu parayı da sharp testlerinde 5 yıldız alan en ucuz kaska göre belirlemek lazım)
    2) bu paraya en yüksek güvenlik standardını hangisi sağlıyor? (sharp notu kaç? ki bana kalırsa en az 4 yıldız)
    3) en yüksek güvenlik sağlayanlar arasında konforu, yalıtımı ve ek özellikler (antifog vb.) hangisinde daha fazla?
    4) hangisinin ulaşılabilirliği daha fazla? (alacağınız kaskı denemeniz, kafanıza geçirmeniz ve emin olmanız gerekiyor çünkü)

bu mantık da bakarsak, benim almayı hedeflediğim (ve bunun için para biriktirdiğim) kask shoei xr1100, agv ve diğerleri de var ama benim shoei çeşitlerine ulaşmam daha kolay mesela...

bu mantıkta sizin açınızdan bakarsak ve güvenliğin her şeyden önemli olduğunu da bir kere daha hatırlarsak sharp'dan aldığı 5 yıldızla nitro en iyi seçim oluyor...

not: kaskları değerlendirmek çok zor, hangi kaskı alacağına karar vermek de zor. bizim velinimetimiz kafamız ve onu koruyan araç da bir kask. güvenlik her şeyden öncelikli, onun için (sharp'ın testlerinin güvenilirliği de tartışılmayacak olduğu için) bu testlere girmemiş, düşük almış bir kaskı ya da daha konforlu ancak daha düşük güvenliği olan bir kaskı kullanmamak lazım kanımca. biliyorum bazı kasklar yok sharp'ın testlerinde ancak bizim de bir kaskın (Allah korusun) kaza dışında güvenirliğini test etme şansımız yok...

2.not: birbiriyle çelişkili yerler varmış gibi görünüyor yazdıklarımda lakin genele bakınca meramım anlaşılıyor sanırım...

3.not: yazdıklarımın hepsi "full face" kasklar için. diğer türleri düşünmüyorum bile...

Ekrem Kalafatoglu bunu beğendi.