Sıfır mı, yoksa ikinci el mi?

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Hüseyin U tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar muhtemelen bu tarz sorulardan sıkılmışsınızdır ancak karar veremediğim için sormak durumundayım. Ehliyetimi, güvenli sürüş eğitimimi ve güvenlik ekipmanlarımı almış bulunmaktayım, sıra geldi motoru almaya. Aslında sıfır YBR125 alacaktım ancak bazı sebeplerden ikinci ele yöneldim, bunlar:

- Özellikle acemi motorcuların düşme olasılıkları çok yüksek olduğundan sıfır motosikletle düşünce içim acıyacak, tabi kimse düşmek üzere motora binmez ama günün birinde başıma gelme ihtimali de yüksek tabi.

- Ne yazık ki motorumu oturduğum binada kapalı yere koyamayacağım sokakta kalacak, yeni bir motor hırsızları daha çok cezbeder diye düşünüyorum.

-Motosikletin gerektiği zaman ufak tefek arızalarını kendim gidermek, bir arızası olunca açıp kurcalayarak zamanla motorun teknik bazı bakımlarını da kendim yapabilmek istiyorum, tabi hayati kısımlarına dokunmadan. Ancak sıfır motorda bunu yapamam garanti dışı kalacağı için.

Ancak motordan anlamadığım için ikinci el motor almak benim için riskli midir bilemiyorum. 1 yaşında bir YBR125 buldum henüz 15.000 km.’de olduğunu söylüyor sahibi ve 3500 TL fiyatı var, bu motoru alsam bana ileride bir sürpriz arıza çıkarma ihtimali nedir? Tabi ki motoru görmeden bu motoru almam ya da almamam hususunda yorum yapmanızı beklemiyorum. Ancak bir yaşındaki YBR125 en fazla ne kadar kötü durumda olabilir bunu merak ediyorum. http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-yamaha-ybr125-esd-2012-136199500/detay

Bir de 2006 model Honda CG125 buldum 55.000 km. olduğunu söylüyor sahibi ve 1800 TL fiyatı var, eğer bu motoru alırsam artan paramla güvenli sürüş eğitimlerine kaldığım yerden hemen devam edebilirim. Nasılsa Honda Titan ne kadar sorunu olabilir ki diye düşünüyorum açıkçası. http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-honda-titan-s-temiz-134202418/detay

Çok uzun yazmışım okuduğunuz için teşekkür ediyorum.