Sıfır motor alımında plaka ücreti

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Kamer Cem Seven tarafından paylaşıldı.

1. Kamer Cem Seven

Kamer Cem Seven Üye

Motosiklet:
    SYM
    Arkadaşlar merhaba yeni üye oldu. Benim bir sorum olucaktı yeni motor alıcam ama plaka ve diğer masrafları alacağım yer karşılamıyor ilk motorum olduğu için bir bilgim yok masraflar bana mı ait yoksa aldığım yer mi ödemeli şimdiden teşekkürler.

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Kamer, bu tamamen satıycılya alıcı arasında anlaşmaya bağlı. Her iki durumda da plaka ve ruhsat işlemlerinin parası senden çıkacak. Tahmini 250 -300 TL tutar masrafın.

emre külcü bunu beğendi.
  3. Kamer Cem Seven

Kamer Cem Seven Üye

Motosiklet:
    SYM
    benimde kafama takılmıştı çok teşekkür ederim.

4. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldiniz.Geçen gün Honda bayiinden kulak misafiri oldum, 230 Tl demişti müşteriye.

5. Kamer Cem Seven

Kamer Cem Seven Üye

Motosiklet:
    SYM
    çok teşekkür ederim:)

6. xdgdy

xdgdy Yeni Üye

merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce evkur dan asya 150 t 7b motosiklet aldım ve 1 ay geçti plakasını ve ruhsatını maddi sıkıntılardan dolayı alamadım ve yarın sabahtan gidip sigorta plaka ve ruhsatını almayı düşünüyorum bu konu hakkında bilgisi olan ve yeni tarihlerde plaka ve ruhsat çıkaran arkadaşlar ne işlemleri yapmam gerek ve sırası ile nerelere gitmem gerektiği ve kaça mal olduğu hakkında acil bilgi verebilirmisiniz birde dediğim gibi 1 aydır plaka ve ruhsatı yeni çıkarıcam bunun plaka ve ruhsatı alırken bir cezası varmı yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü sabahtan halletmek istiyorum iş yerinden bir günlüğüne izin alabildim şimdiden çok teşekkür ediyorum

7. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Plaka + tescil ucreti 640 tl

8. bülent tenikeci

bülent tenikeci Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    ben de sıfır ybr aldım,muameleciye verdim plaka-ruhsat:203 tl tuttu.160 tl muamele işlemleri, 43 tl trafik sigortası.640 olduğuna emin misiniz?

emre külcü ve huseyin.sait.61 bunu beğendi.
  9. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Eminim tescil pulu mudur nedir trafige kayıt için bir de plaka . Kardeşler motor yamaha da aynı parayı demişti. Borusan da aynı ucreti cıkardı zaten trafigin aldıgı ucret bu aldıgın marka farketmez. Ama motor alınca genelde pazarlıkta bu da bizden diyorlar .

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    özel mesaj kutunuza bakın gerekenleri uygulayın.

11. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Ruhsat 108TL+plaka (otmtbil için çift).17,5 TL +sigorta 38 veya 48 (illere göre değişir)ve + takipçi ücreti 50 TL.
    (Sanırım 0 alınan araçta TÜV yok onun ücreti yazılı değil)

Toplam 223,5 TL.

Göktuğ'un verdiği ücrette kasko da mı var acaba?..

12. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    noterde ruhsat işlemi 70 lira.. yeni plaka 130 lira ve sigortada 45 lira birşey.. toplam 250 liraya hallolur

emre külcü bunu beğendi.
  13. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Valla kasko yok o fiyatta ama değişmiş de olabilir. Biliyosunuz memlekette sabit bi fiyat yok. pasaport 750 idi 1 hafta sonra 350 ye dustu. alım satım 220 gibi biseydi düştü 30 tl ye. yani ne desek boş

14. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    bende 2 ay önce aldım honda cbf 150 pilaka ve ruhsat sigorta işlemlerini onlar karşıladı yaptı ama onu alırken başka bir motorum vardı onu sattım sigortasını 80tl ye yaptırmıştım satmadan 1ay önce endüşük okadarmış 40tl ye hangi acente sigorta yapıyorki merakettim

15. bülent tenikeci

bülent tenikeci Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    benim motorun sigortası 21/04/2010 tarihi itibariyle yapıldı ama belki sonradan zam gelmiş olabilir.Acente: Genç Yılmazlar Ltd.(Axa ve Liberty acentesi) Taşköprü/Kastamonu.0366 417 35 55-417 23 31 İsterseniz bir arayıp fiyat alın, son fiyatları ben de bilmiyorum.Ayrıca bu 203 tl'ye muameleci ücretide dahil.

16. Meliz Yokuva

Meliz Yokuva Yeni Üye

Motosiklet:
    Asya

Bende aynen arkadaş gibiyim. Bende Şanal diye bir mağazadan Asya 150 t 19 A aldım . Vergileri ödenmiş ama ruhsat ve plakasız teslim aldım.İki haftadır ara sokaklarda sabah erken saatlerde tanışma turları atıyorduk.300 km geldi. (o kadar gitmediğimi biliyorum) servise gitmem gerek. Plaka ve ruhsatım olmadığı için uzak mesafeden korkuyorum. Bugün önce emniyete gittim. Ruhsat 108 lira dediler 2 nüsha oluyormuş. Neyse oradan çıktım. Evrak listesiyle beraber (1nufüs cüzdanı, 2 uygunluk belgesi 3 ötv makbuzu aslı,4 sigorta poliçesi, 5 müracaat formu (ek 1 3 adet ve bence bu evrakta ücretli) Sahiplik belgesi (fatura ve fotokopisi) istiyorlar.Sonra bir iki tekercinin en iyi dostu iki tekercidir dedim. Motor satan ve tamir eden bir dükkana girdim. Hiçbirşey bilmediğimi söyledim arkadaş bana önce plaka çıkarmam gerektiğini söyledi. (il trafik müdürlüklerine gidilecek yani) Öyle ya ruhsata ne yazılacak plaka değil mi? :rolleyes: hımmm oyle tabı dedim. Muameleci sordum bir yer söyledi oraya gittim 310 lira fiyat çıkardı.Eve geldim açtım rehberi sıradan aradım bir iki yer daha 275 plaka ruhsat 132 min sigorta ücreti, 300 ruhsat plaka 110 sigorta muayene isteyebilirler gibi söylemlerle karşılaştım. Açıkcası bilen biri varsa nolur bana yol göstersin.Motorumu zaten zar zor ve çok kavgayla elde ettim.ve şimdi bu küçük dikenlerin beni motorumdan alıkoymasını istemiyorum. Lütfen bilgi.

17. Hüseyin KOÇ

Hüseyin KOÇ Yeni Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Plaka için sıfır motor alan arkadaşlar, bayinin vereceği tüm belgeleri yanınızda bulundurun. (uygunluk, vergi ödendisi, vb)
    1) faturanızla sigortacıya gidin. Motorun zorunlu trafik sigortasını yaptırın. {Plaka yerine 48YEN001 gibi bir yeni araç plakasına sigorta yapılıyor ama trafik tescil'de(emniyette) bu sigortaya plaka yazılıyor en son merak etmeyin.}(Geçen hafta Muğla Ortaca'da Ray sigorta 41 lira) Faturanızın ve sigortanızın fotokopisini çekin.
    2) Şöforler cemiyetine gidip EK-1 belgesini alın(2 tane). Yanınızda evraklarınız olsun, özellikle faturanız.
    3) Trafik Tescil'e gidip belgelerinizi teslim edin. Ruhsat işlemleriniz başlayacak ve 108 lira ücret ödeyeceksiniz. (burada plakanızı da seçin) Size 2 kağıt verecekler.
    4) Bunlardan biri Maliye'ye onaylatılacak olan Şöforler cemiyetinden alınmış belge. Bunu maliyeye götürüp yeni araç bölümünden onaylatacaksınız(ücretsiz). Bunu trafik tescile geri götüreceksiniz ama acele etmenize gerek yok. Plakanızı bastırıp götürebilirsiniz.
    5) Diğer belge ile Şöforler Cemiyeti'ne gidip plakanızı bastıracaksınız. (30 lira)
    6) Plakanız ve maliyeden onaylı belgenizle trafik tescil'e gidip ruhsatınızı teslim alın, plakanızı mühürletin.

Bu saydıklarımdan ilk 5 madde 1 saatimi almadı. Plaka basımı ve ruhsat yazımı için bana saat 11:30da gel dediler ve gidip plakamı alıp emniyete geçerek ruhsatımı da teslim aldım. RUHSATI DİKKATLE İNCELEDİM. Özellikle motor, şasi numaraları ve yolcu kapasite sayısını(2 olmalı). Bence takipçiye gerek yok, tabi işiniz yoğun değil, yarım gün izin alabiliyor ya da küçük bir yerde yaşıyorsanız. Ben 8'de gittim, ilk işlemi gerçekleştiren oldum. Bu saydıklarım Muğla için geçerli rakamlar, ancak işlem sırası heryerde aynıdır sanırım.

Toplam işlem süresi 1 saat, toplam maliyet, 179 lira.

emre külcü ve Şenol SEL bunu beğendi.
  18. MuammeR

MuammeR Yeni Üye

Göktuğ Bey haklı, ben Vespa'mı sattım 4 ay oldu. Aldığımda 300 TL masraf yapmıştım, satarken noterden arkadaş devralmıştı, ruhsatı çıkarmış. Komik bir masrafı oldu.

Ama hala almadıysanız (ben birşey almadan aylarca araştırırım :p) internetten motorsiklet sitelerine bakın. Anahtar teslim fiyatı derse o zaman herşey dahil fiyattır demek. Genelde motorsikletlerde masraflar alıcıya ait oluyor. İki defa motor aldım, hep masrafları ben ödedim.

Memleket zaten vergi vergi, verginin harcı, harcın vergisi var. En zoruma da giden şu ÖTV'yi kaldırmadılar. Bir de şu köprü geçiş ücretleri. Devletin şu dingil hesabı beni öldürüyor :mad::mad::mad:

OGS ücretlendirme sınıfları

Daha az yakıt tüketen, karbondioksit salan Motorsikletle, ego taşıyan arabaları bir tutuyorlar.

19. Orcan Korkmaz

Orcan Korkmaz Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Teşekkürler ben de yeni motor aldim faturalari geldi bugun o belgeleri notere onaylatmam mi lazim

Bide faturada ki ev adresiyle ikametgah daki ev adresi birbirine uyusmuyor Ama ÖTV" kanunu eki II sayili listedeki kara taşıtları için otv odeme belgesi" adli kagitta ev adresim ile ikametgah daki adres tutuyo nasil bi problem cikar yardim edermisiniz

Bu arada konuyu hortlatmisim kusura bakmayin

20. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Adres benimde hatalı bir sorun görmeim. sadece cezaları internetten iyi takip etmek gerekir.

Asıl diğer tüm bilgileri iyi kontrol edin hata olmasın.