Sigaranın Zararları - Sigara Bırakma

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

?

Sigara Kullanıyor Musunuz?

 1. Hayır Kullanmıyorum

  25,9%
 2. Evet Kullanıyorum

  40,7%
 3. Kullanıyordum ama Bıraktım

  22,2%
 4. Kullanıyorum ama Bırakmayı Düşünüyorum

  11,1%
 1. ulas

  ulas Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  3.159
  Beğeniler:
  4.285
  Şehir:
  Kadıköy/İstanbul
  Motosiklet:
  Yamaha
  Bunlar insan içinde arkadaşlar...

  [​IMG]
  [​IMG]


  Lütfen Ankete Katılarak istatistik çıkartmamıza yardımcı olun...


  Sigara Neden Zararlıdır?

  Sigara dumanında nikotin, katran ve zehirli gazlar bulunmaktadır. Katran maddesinin içerisinde yaklaşık olarak 4000 kimyasal bileşik bulunur. Bu kimyasal bileşiklerin birçoğu da toksiktir yani zehirlidir ve bugün için bu kimyasal bileşiklerden 43 tanesinin kansere yol açtığı bilinmektedir
  Sigaranın dumanında bulunan zehirli gazlar ise nitrojen oksit ve eksoz gazı olarak da bilinen karbon monoksit gazıdır. Özellikle karbon monoksit gazı kanın oksijen taşıma gücünü azaltır. Nikotin ise bağımlılık yapar. Nikotin aslında bir zehirdir. Nikotin yüksek dozda alındığında öldürebilir. Kan basıncını yani tansiyonu ve kalp hızını(nabzı) artırır. Sigara karbon monoksit ile birlikte kalp ve beyin damarlarının hastalanmasına yol açar.
  Sigara içenlerin yaklaşık % 25 i sigara nedeniyle yaşamlarının erken bir döneminde ölmektedirler. Yapılan bir araştırmaya göre 1950 - 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmüştür. 1975 - 2000 yılları arasında ise 50 milyon kişinin sigara nedeniyle ölmesi beklenmekteydi.
  Sizce yaşam bu kadar değersiz mi ?

  Sigaranın neden olduğu en önemli hastalık grubu kanserlerdir. Sigara, akciğer kanseri başta olmak üzere soluk borusu, gırtlak, ağız, dil, dudak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserlerine neden olmaktadır. Tüm kanser ölümlerinin % 30 unun, akciğer kanserinden ölümlerin ise % 90 ının nedeni sigaradır. Günde 1 paket sigara içen birinde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyen birine oranla 20 kat fazladır.


  [​IMG]
  Her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır !

  Solunum sistemi hastalıklarından kronik bronşit ve amfizemin em önemli nedeni sigaradır. Kronik bronşitten ölüm oranı hiç sigara içmeyenlerde 100 000 'de 3 iken, günde 1 paketten fazla sigara içenlerde 100 000 ' de 114 'e çıkmaktadır. Sigara akciğerin doğal savunma sistemini de bozduğu için her türlü her türlü enfeksiyon riskini arttırmaktadır. ( Zatürree, bronşit vb. )

  [​IMG]
  Yeni Hayatınıza Hoşgeldiniz!!!

  Sigarayı bırakmayı geciktirmek için birçok nedeniniz bulunduğunu, sigaranın bir dayanak olduğunu, stresi azalttığını düşünebilirsiniz. Görünürde çevrenizdeki herkes hâlâ sigara içerken sizin bırakmanızın zor olduğuna inanabilirsiniz. Ama her yıl onbinlerce insan sigarayı bırakmaktadır. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz!

  Sigarayı bırakmak daha uzun yaşama şansınızı büyük ölçüde artırmak için yapabileceğiniz tek şeydir. Vücudunuz bir kez sigaradan kurtuldu mu, yıllarca sigara içmenin verdiği zararı 20 dakika içinde gidermeye başlar. Sigarayı bırakıp vücudunuzun sağlığını yeniden kazanmaya başlamasını sağlayın!

  Sadece Hayal Edin !

  Hayatınızda yapacağınız en önemli şeyi hayal edin! Sigarayı bıraktığınızı, kendinizi mükemmel hissettiğinizi ve sigaraya harcadığınız o paraların artık cebinizde durduğunu hayal edin!

  Sağlıklı Bir Yaşam Sürün!

  [​IMG] Kanser, kalp ve akciğer hastası olma riskinizi önemli ölçüde azaltın!
  [​IMG]Sigarayı bırakıp ,çevrenizdekilerin sigara dumanınızı solumalarını engelleyerek sevdiklerinizin sağlığını koruyun!
  [​IMG]Sağlıklı bir hamilelik ve bebek ihtimalinizi artırın!
  [​IMG]Nefes alış kapasitenizi ve genel formunuzu artırın!
  [​IMG]Yiyeceklerin tadına daha iyi varın!

  Kendinize Güveninizi Artırın!

  [​IMG]Saçınızda, derinizde ve elbiselerinizdeki sigara kokusundan kurtulun!
  [​IMG]Sağlıklı parlak cildinizle, dişlerinizle daha çekici olun!
  [​IMG]Kimseyi sigara dumanınızla rahatsız etmeyerek, kamusal alanlarda daha güvenli ve rahat olun!
  [​IMG]Arkadaşlarınızı artırın!Sigara içmek karşı cins arkadaşlarınız için itici bir sebep olacaktır.Sigarayı bırakınca artan cazibeniz karşısında şaşırabilirsiniz.
  [​IMG]Temiz ve etkileyici, nikotin kokusu ve lekeleri olmayan bir eve sahip olun!

  Bir kez sigaradan kurtuldunuz mu, geriye bakacak ve bu alışkanlık uğruna harcamış olduğunuz bütün o zaman, para ve insan enerjisine inanamayacaksınız.


  Sigarayı Bırakma Yöntemleri
  [​IMG]
  İçtiğiniz Son Sigara Olsun !
  Sabahları kahvaltıdan önce sigara içmeden güne başlayamayan, her fırsatta dumanaltı olmak için binbir türlü sıkıntıya katlanan, sigarasız kaldığında adeta kişilik değiştirecek kadar kendini kaybeden bir sigara bağımlısı mısınız? O halde sağlığınızı, geleceğinizi tehlikeye atmış durumdasınız. Üstelik bunu siz de biliyorsunuz. Haydi gelin, hayatınızı kurtaracak o kesin karar doğru adım adım nasıl yaklaşacağımızı gözden geçirelim. Sigarayı vücudumuzdan değil, hayatımızdan nasıl kovabiliriz, bir düşünelim.. Sigara kullanımı genellikle ergenlikte başlar. Ülkemizde 15 yaş üzerindeki 16 milyon kişi sigara içmektedir. Ergenler genellikle özenme, arkadaş çevresinden etkilenme,bağımlılık arayışı, kimlik karmaşası gibi nedenlerle sigaraya başlarlar. Bunun yanında yaşadıkları stresle başetmede zorluk çeken gençler, sigaraya yönelmektedir. Araştırmalar sigara içen ergenlerin benlik saygısının daha düşük olduğunu göstermektedir. Depresyon yaşayan kişiler de sigaraya daha fazla yönelir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde toplumun %43.6'sı sigara içmektedir. Bu oran erkeklerde %62.8, bayanlarda %24.3'tür.

  Sigara Ciddi Zararlara Yol Açıyor:
  Türkiye'de insanların %10.6'sı sigarayla ilişkili nedenlerle ölmektedir. Terörden yılda 2-3 bin, trafik kazalarından 6-7 bin, sigaraya bağlı hastalıklardan ise yılda 35 bin (günde 100 kişi ) hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanımına bağlı ölüme yol açan hastalıklardan bazıları; kronik bronşit, amfizem, akciğer kanseri, kalp enfarktüsü, beyin damar hastalıkları, kalp damar hastalıkları, kronik tıkayıcı akciğer hastalıklarıdır. Araştırmalarda yapılan hesaplamalar gösteriyorki, günde 15 sigara içen 30 yaşındaki bir insanın normal ömrü, 5 yıl kısalmaktadır.

  Sigara İçmeyenlerde Kanser Oluyor ?
  Sigara içenleri yanıltan en önemli durumlardan biride sigara kullandığı halde kansere yakalanmayan pek çok insan olduğu gibi, sigara içmediği halde kanser olan pek çok insanın bulunmasıdır. Unutulmamalı ki sigara içenlerin çoğu, akciğer kanserine yakalanmasa da sigara içen bir kişinin ak­ciğer kanseri olma riski, içmeyene göre 8 kat fazladır ve akciğer kanseri olanlann % 80'i sigara içmektedir. Üstelik sigara sadece akciğer kanseri değil ağız boşluğu, gırtlak, yemek borusu, böbrek, rahim ağzı, mesane ve pankreas kanserleri ve akut lösemi riskini de arttırmaktadır. Sigara, kanser dışında mide ülseri, burger has­talığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, hormonların etkilenmesi sonucu kadınlarda cilt kırışıklıkları, adet düzensizlikleri, erken menapoz gibi pek çok soruna yol açabilmektedir.

  Sigarayı Bırakınca Olanlar:
  Özenti ya da stresle başetmek için başlanan sigara, bir süre sonra zevk verici olmaktan çıkar ve kişi sigarayı içmediginde ya­şadığı sıkıntıdan (yoksunluk belirtileri) kaçmak için sigara içmeye devam eder. Yoğun sigara kullanan kişiler, son sigaradan birkaç saat sonra tütün arayışı, huzursuzluk, sinirlilik, keyifsizlik, gerginlik, konsantre olamama gibi yoksunluk belirtileri yaşamaya başlar ve zamanla buna uykusuzluk, iştah artışı ve kalp atışı hızında azalma eklenir. Bu belirtiler 2-3 gün içinde en yüksek düzeye ulaşır ve 2-3 hafta sürer, iştah artışı ve kilo alma 6 ay devam edebilir. Özellikle tatlı yiyeceklere karşı aşırı istek olur. Dikkat isteyen işlerde performans bozulabilir. Bu belirtiler, yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedenidir. Çoğu sigara tiryakisi, sigarayı istediği zaman bırakabileceğini iddia eder ama bu belirtileri ya­şayacak kadar sigaradan uzak kalmadığı halde bunun kendi ter­cihi olduğunu söyler. Oruç gibi, sigaradan uzak kalmak zorunda kaldıkları zaman, yukarıda saydığımız belirtileri yaşadıklarında ise bunu sigaraya değil, açlığa bağlarlar. Durumunu inkar etmek, her bağımlılık türünde tipik bir tutumdur.

  Sigarayı Bırakmak Mümkün:
  Araştırmalar sigara içenlerin % 90'ının sigarayı bırakmak is-tediklerini fakat bunu başaramadıklarım göstermektedir. Uyandıktan hemen sonra sigara içenler, hastayken sigara içenler, sigaradan uzak duramayanlar, sabahları daha fazla sigara içenlerin ciddi derecede bağımlılığı vardır ve bu kişiler sigarayı bırakmakta zorlanırlar. Sigarayı bırakanların %70'i ilk ayda tekrar kullanmaya başlarlar. Sigarayı bırakmış olanların dörtte birinden azı, ilk girişiminde bunu başarmıştır. Sigarayı kalıcı olarak bırakanların çoğu bunu başarmadan önce 3-4 kez bırakmayı deneyip yeniden başlamışlardır. Güzel haber şu ki, sigarayı bırakmaya çalışıp bırakamamak her şeyin sonu değildir.Neden başarısız kalındığından ders alarak bunu başarıncaya kadar tekrar tekrar gayret etmek gerekir. Araştırmaların verdiği başka iyi bir haberde de, Amerikada sigara içen kişilerin yaklaşık %45'inin sonunda sigarayı bırakabilmesidir. Demek ki en iiyisi, sigaraya hiç başlamamak. Eğer başlanmışsa bırakmak mümkün, ama geç kalmamak gerekir.

  Profesyonel Yardım Alın:
  Sigara bırakma programlarında en sık kullanılan yöntemler nikotin yerine koyma tedavileri (nikotin sakızları, nikotin bantları)Bupropion, psikoterapi, hipnoz ve akupunktur. Nikotin sakızları ve cilde yapıştırılan bantlar, özellikle fazla sayıda sigara kullanan kişilerin sigarayı bıraktıklarında yaşadıkları ciddi yoksunluk belirtilerini yatıştırmaya yarar. Avrupanın pek çok yerinde ve Amerika'da sigarayı bırakmak için uzun süredir kullanılan Bupropion(Zyban) isimli depresyon ilacı, Türkiyede de son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Bu ilaç, sigara bırakıldığında ortaya çıkan huzursuzluk, sinirlilik, gerginlik, konsantra olamama, uykusuzluk ve iştah artışı gibi �depresif belirtileri � azaltır. Yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedeni, bu belirtilerdir ve Bupropion kullanan kişilerin uzun vadede yeniden sigaraya başlama riski, kullanmayanların yarısı kadardır. Bupropion, bir çok depresyon ilacının aksine, uyku ve iştah artışı ya da cinsel isteksizlik gibi yan etkilere neden olmamaktadır. Hipnoz olmaya yatkın kişiler ise bu metottan büyük yarar gö­rebilir. Hipnozla sigaradan soğumak ve sigaraya karşı iradeyi güçlendirmek mümkündür.


  Size Neler Düşüyor?
  • Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırlayın!
  • Bırakmak istediğinize dair olumlu karar verin. Bunun ne kadar zor olabileceğine dair olumsuz düşünceleri engellemeye çalışın.
  • Bırakmak isteyişinizin bütün nedenlerini sıralayın. Her gece yatmadan önce bu nedenlerden birini 10 kez tekrar edin.
  • Sağlığınız ve başkalarına karşı sorumluluklarınızın yanında, güçlü kişisel nedenler geliştirin. Örneğin sigara mola­ları, safın almak için koşuşturma, ateş arama için ziyan ettiğiniz toplam zamanı vb. düşünün.
  • Kendinizi fiziksel olarak forma sokmaya başlayın: Düzen­li egzersiz yapın, daha fazla sıvı alın, yeterince dinlenin ve aşırı yorgunluktan kaçının.
  • Bırakmak için bir tarihi hedef olarak belirleyin. Doğum gününüz, evlilik yıl dönümünüz gibi özel günleri seçebi­lirsiniz. Eğer yoğun olarak iş yerinde sigara içiyorsanız, tatilde bırakın. Belirlediğiniz günü kutsal gibi kabul edin, hiçbir şeyin onu değiştirmesine izin vermeyin. Böylece bırakma gününüzü her yıl kutlayabilirsiniz.
  • Ne Bekleyeceğinizi Bilin!
  • Bırakma belirtilerinin -geçici- oldugunu bilin. Geneli sadece 2-3 hafta sürer.
  • Yeniden başlamaların çoğunlukla, bırakma belirtile hala en yoğun düzeyde ve vücudunuzun nikotine bağımlı, olduğu sigarayı bırakma dan sonraki ilk hartada meydana geldiğini bilin. Bunun geçireceğiniz en zor zaman oldugunun farkında olun ve bu kritik dönemi atlatmak için iradeniz, aileniz, arkadaşlarınız gibi bütün şahsî kaynaklarınızı kullanın.
  • Diğer yeniden başlamaların çoğunun da, sigarayı bıraktık­tan sonraki ilk 3 ay içinde oldugunu bilin. Yeniden başla­ma özellikle stresle, beklenmedik şekilde tetiktenin Bu du­rumlar. sigarayı rahatlamayla özdeşleştirdiği için, kişinin otomatik olarak sigaraya yöneldiği anlardır. Bunlar meydana gelmeden önce kendini hazırlamak zor olduğu için, oldugunda fark edebilmek önemlidir. Unutmayın, sigara bir alışkanlıktır, ama kırabileceğiniz bir alışkanlıktır.
  • Daha önce sigarayı temelli bırakmış kişilerin çoğunun. bunu ancak birkaç denemeden sonra yapabildiklerin! bi­lin. ilk denemede bırakanlardan biri olabilirsiniz, ama 'yılmayın' ve yeniden deneyin.
  • Başkasını Bu İşe Dahil Edin
  • Hedeflediğiniz günde sigarayı bırakabileceginize dair bir arkadaşınızla iddiaya girin. Sigara paranızı her gün bir kenara koyun ve eğer sigara içerseniz o parayı bir yere bağışlayın. (Ama sigara içerseniz. vazgeçmeyin, gücünüzü toplayıp yeniden deneyin.)
  • Eşmizin ya da bir arkadaşınsın sizinle birlikte sigarayı bırakmasını isteyin.
  • Ailenize ve arkadaşlarınza sigarayı bırakacağınızı ve bunun tarihini söyleyin. Bu, hem bırakmadan önce. hem de sonra önemli bir destek kaynağı olabilir
  Bırakma Yolları:
  • Marka değiştirin, tadını kötü bulduğunuz bir markaya ge­çin.
  • Hedeflediğiniz bırakma gününden 2 hafta önce, katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olacakür. Ancak, da­ha fazla sigara içmeyin, içinize daha sık ya da daha derin çekmeyin, parmağınızla filtrenin deliklerin! kapatmayın. Bunların hepsi aldığınız nikotin miktanni arttırır; oysa amaç vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizliğe hazırlamaktır.
  • Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları
  • Her bir sigaranın sadece yarısını için.
  • Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat geciktirin.
  • Günün yalnızca tek ya da çift saatlerinde içme kararı alın.
  • Önceden, o gün kaç sigara içeceğinize karar verin. Bu sayının üstündeki her sigara için istediğiniz bir yere para bağışlayın.
  • Yeme alışkanlığınızı, sigarayı azaltmanıza yardımcı ola­cak şekilde değiştirin. Örneğin süt için (çoğu kimse sütün sigarayla gitmediğin! düşünür).
  • Yemeklerinizi, sizi sigaraya yöneltmeyecek şeylerle bitirin.
  • "Kafanızı toplamak" istediğinizde sigara yerine bir bar­dak meyve suyu için.
  • Unutmayın ki sigarayı azaltmak bırakmanıza yardımcı olur, ama bunun yerini tutmaz. Günde yedi sigaraya ka­dar indiyseniz bırakma tarihini belirleme ve ona bağlı kalma zamanı gelmiş demektir.
  • "Otomatik Olarak" Sigara içmeyin
  • Gerçekten istediğiniz zaman için. Sırf alışkanlıktan dola­yı sigara yakmaya kalktığınızda, kendinizi yakalayın.
  • Kül tablalarınızı boşaltmayın. Bu, her gün kaç sigara içtiğinizi size hatırlatacak, izmaritlerin görüntü ve kokular. hoş olmayacaktır.
  • içtiğiniz her bir sigaranın farkına varın. Ters elinizi kullanarak, sigarayı farklı bir cebinize ya da her zaman koyduğunuzdan başka yerlere koyarak otomatik olarak siga-raya uzanma davranışınızı kırın.
  • Gün boyu birçok kere, hiç düşünmeden sigara içiyorsanız, her sefer bir sigara yakarken aynaya bakmaya çalı­şın. Bunu istemediğinize karar verebilirsiniz.
  Sigara İçmeyi Uygunsuz Hale Getirin:
  • Sigarayı kartonla almayı bırakın. Bir paket bitmeden diğerini almayın.
  • Evde ya da işte, yanınızda sigara taşımayı bırakın. Sigaraya ulaşmanızı zorlaştırın.
  Sigara İçmeyi Hoş Olmayan Bir Hale Getirin:
  • Sizin için özellikle zevk verici olmayan şartlarda sigara için. Örneğin başkalarıyla birlikte içmekten hoşlanıyorsanız bunu yalnız yapın. Sandalyenizi boş bir köşeye doğ­ru çevirin ve sadece içtiğiniz sigarayla onun olumsuz et-kilerine konsantre olun.
  • Bütün izmaritlerinizi büyük bir cam kavanoz içinde top­layarak, sigaranın pisliğini hatırlamak için saklayın.
  Bırakmadan Hemen Önce:
  • Sigarasız olma egzersizleri yapın.
  • Bir daha asla sigara içmeyeceğinizi 'düşünmeyin.' Her seferinde, o günü de sigarasız geçirmeyi düşünerek bırakın.
  • Kendinize bugün sigara içmeyeceğinizi söyleyin ve içmeyin.
  • Uzun süre kalan sigara kokusundan kurtulmak için elbi­selerinizi! temizleyin.
  Bıraktığınız Gün:
  • Bütün sigara ve kibritleri atın. Çakmakları ve kül tablala­rını saklayın.
  • Diş hekimine gidip dişlerinizi! temizleterek sigara lekelerinden kurtulun. Dişlerinizin bu şekilde ne kadar güzel gözüktüğüne dikkat edin ve onları öyle tutmayı hedefleyin.
  • Kendiniz ya da bir başkası için almak istediğiniz şeylerin listesini yapın. Maliyetlerin! sigara paket fiyatı üzerinden hesaplayın ve bu hediyeleri almak için parayı bir kenara koyun.
  • O büyük günde kendinizi çok meşgul edin. Sinemaya, spor yapmaya gidin; uzun yürüyüşler yapın ya da bisiklete binin.
  • Ailenize ve arkadaşları niza o günün sigarayı bırakma gü­nünüz olduğunu hatırlatın.
  • Onlardan ilk haftalarda yaşayacağınız zorluklarda size yardımcı olmalarım rica edin.
  • Kendinize bir mükafat ya da kutlama niyetiyle özel bir şey verin.
  Bıraktıktan Hemen Sonra:
  • Evde, iş yerinde ve çevrenizde temiz, taze, sigarasız bir ortam oluşturun. Kendiniz için çiçekler alın.
  • Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gün kütüphane, müze, tiyatro, ibadethane gibi sigara içilmesine izin veril­meyen yerlerde mümkün olduğunca çok vakit geçirin.
  • Bol su ve meyve suyu için. (Ama kafein içeren meşrubat­ta sakının)
  • Alkol ve kahve gibi sigara ile bağlantı kurduğunuz içeceklerden sakının
  • Elinizde sigara bulunmasını özlüyorsanız, anahtarlık, tespih, kalem gibi bir şeyle oynayın
   
 2. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  +1(kullanmıyorum):)
   
 3. Murat.TÜRKÖZ

  Murat.TÜRKÖZ Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  izmir
  Motosiklet:
  Suzuki
  Allah kullananları kurtarsın :)
  Ben geçen yıl DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE BIRAKTIM :D
   
  Omer ve ulas bunu beğendi.
 4. izzet.SARITAS

  izzet.SARITAS Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  156
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  ordu
  Motosiklet:
  Yamaha
  sigarayi birakmanın yavas yavası olmaz.azaltması olmaz nikotin bandı sakızı.3 seansta bırakılması olmaz....sigarayı once beyinde ve tek seferde bırakmak lazım..herkez sunu dusunsun sıgara bir yemek deil aclıktan oldursun.su deil susuzluktan oldursun. hava deil havasızlıktan olesiniz.ucunda olum yok..bunu kimmi yazıyo?

  1-günde 2 paket sigara içen biri
  2-nikotin bantlarına yüzlerce dolar harcamıs biri
  3-3 ay boyunca sigarayı 1 adete düsürmüs biri
  4-3 sefer sigarayı kısa donemli bırakabilmis biri
  5-sigaradan sebep kilo almakta zorluk ceken biri
  6-nerde benim eski performansım diye gezinen biri
  7-bu yasımda annemden perdeleri yine leş gibi yapmıssın diye fıca yiyen biri
  8-6 ayda bir dislerim sararmasın diye dis temizleten biri
  9-özentiden sigara icmeye 20 yasında baslayan biri
  10-öylede ölecegiz boylede olecegiz kasmaya gerek yok diye kendini avutan biri

  ve asıl onemlisi benim motorsikleti sevmem için bir neden daha kullanırken ne aklıma geliyor nede gelse bile yok motoru saga cek yok kaskı cıkar tak felan ugrasmaktan erindigim icin motor kullandıgım zaman ister istemez günde otomatik olarak 5-6 adete düsüyor..azaltmak isteyenlare motor kullanın derim sakız ve bantlar hikaye.....(becerebilirsem martta tekrar bırakmayı deneyecegim)
   
  Omer ve ulas bunu beğendi.
 5. Murat.TÜRKÖZ

  Murat.TÜRKÖZ Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  izmir
  Motosiklet:
  Suzuki
  Arkadaşlar ben inanın 20 yıldır sigara kullanan biriyim . günde 4 paket sigara alıyor ve 2 paketini kendim içiyordum :D
  Buna inandım ki Sigarayı bırakmak okadar zor deil yeterki kafanızda bitirin bu lanet şeyi bitirecem diyin ve kendinize bir tarih koyun ben öyle yaptım örnek vermek hgerekirse bu ay sonu sigarayı bırakıcam gibi bir hedef koyun ve ogüne kadar kendinizi sigarayı azaltmak için zorlamayın normal her zamanki gibi dewam edin fakat o gün geldiğinde son paket. son sigara diyerek için ve bitirin. (Ben öyle yaptım )
   
  Omer ve izzet.SARITAS bunu beğendi.
 6. Omer

  Omer Site Müdavimi

  Kayıt:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.595
  Beğeniler:
  692
  Şehir:
  SAKARYA
  Motosiklet:
  Yamaha
  Bırakacağım lanet şeyi ...Şöyle kabataslak bir hesap dahi yapınca 10 ila 15 bin tl göndüğüm hesaplıyorum bu lanet şeye...

  Parası bir yana benim gibi zatüre geçirmiş biri için tam bir aptallık elimdeki son paketide bitirip bırakıcam inşaallah...

  Yukarıdaki tavsiyeler içinde teşekkür ederim...

  Valla içmeyen daha genç arkadaşlarada tek tavsiyem hiç ağzınıza bile sürmeyin... Hayatdaki en büyük salaklıklardan biri.

  :(Çok sevidiğim büyükbabamı bu lanet yüzünden kaybettim.Ölürken dahi içiyordu malesef.Çektiği ıstırap ise gözlerinden okunuyordu.:(Aman lütfen bunu yapmayın ne kendinize nede ailenize...
   
 7. Erol Ceyhan

  Erol Ceyhan Site Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  865
  Beğeniler:
  349
  Şehir:
  istanbul/Bayrampaşa
  Motosiklet:
  SYM
  Bende bırakmayı düşünüyorum biri tutsa elimden olucakta herkes içiyor etrafımda bulunduğum ortamlarıda değiştirmem lazım ama aklıma girdi bi kere ben birşeyi yapıcam diye kafama koyunca elbet yaparım artık bir aymı sürer bi senemi orası belirsiz ama harekete başlamış bulunmaktayım adım adımdır tşk herkese:):)
   
 8. Omer

  Omer Site Müdavimi

  Kayıt:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.595
  Beğeniler:
  692
  Şehir:
  SAKARYA
  Motosiklet:
  Yamaha
  Abicim adım adım falan deme bence sende benim gibi yap son paketini iç!
  Ve her canın istedğinde zararlarını düşün.Maddi ve sağlık açısından...
  Yeter...Nedir bu illetden çektiğimiz? BIRAKIYORUZ...
  1 sene falan demişsin bu iş böyle olmaz.Bir bakmışsın kaç 1 seneler geçmiş...
  Her şey iradede bitiyor.Evet biliyorum çok zor ama imkansız değil.
  Azaltma falan hikaye.Çözüm topyekün savaş açmak..!
   
 9. ibokaptan

  ibokaptan Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2008
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Kawasaki
  3 yıl oldu bırakalı,1979 dan 2005 e kadar kullandım.hayatımda yapılabilecek en iyi şeyi yaptım,bıraktım..darısı size
   
 10. Recep Varlı

  Recep Varlı Site Müdavimi

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.779
  Beğeniler:
  1.457
  Şehir:
  İstanbul-Bayrampaşa
  Motosiklet:
  Salcano
  erol hocam ben senin elinden tutacağım söz :) ama sende dükkana gelir gelmez daha kaskı çıkartmadan telefonu çıkartmadan hemen sigarayı koyuyorsun masaya :):)
   
 11. Umut Karkın

  Umut Karkın Organizatör

  Kayıt:
  23 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.760
  Beğeniler:
  980
  Şehir:
  ANKARA
  Motosiklet:
  Aprilia
  1992 de başladım sigaraya 13 -14 yaşlarındayken ve bu ayın 2 sinde bıraktım gerçi arada bir iki tane tüttürdüm ama şuan için iyiyim günde 1,5 paket sigara içiyordum şimdi ise hiç içmiyorum.

  zararlarından bahsetmeme gerek yok, bırakınca hayatınızda ne gibi değişiklikler olacağını göreceksiniz, bu değişiklikleri 2 hafta sonra hissetmeye başlıyacaksınız....
   
 12. Murat ORAK

  Murat ORAK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2008
  Mesajlar:
  348
  Beğeniler:
  104
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Yamaha
  Arladaşlar Sigarayı Ben Sevgililer gününde Bıraktım yani Sevgilimden ayrıldım:cool:şimdi ise Çok huzurluyum:)ve kesinlikle İçen herkese bırakmalarını ve öyle bırakırken,günde 1 tane yok 2 tane falan değil,tek seferde bırakıp bir daha kesinlikle ne olursa olsun içmemeye kendini şartlandırmak gerek.Görüceksiniz zaten geçen zaman içersinde rahatlamış ve sigarasız gecen hergün için mutlu olacaksınız:):D:)