Silindir peteği ve motor bloğu

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Yavuz.CEVGER tarafından paylaşıldı.

1. Yavuz.CEVGER

Yavuz.CEVGER Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar silindir peteği ve motor bloğunun malzemesi nedir. Görüntüsünden alüminyum alaşımı bir malzeme olduğunu düşünüyorum ama emin olamadım, bir bilene sorayım istedim.

2. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Yavuz Bey sorunuza,teknik eğitimini almasam da tecrübelerime göre cevap vereyim:Hemen hemen tüm motosiklet motorlarının blokları aliminyum alaşımı bir metalden yapılıyor..Sebebi sanırım hafif olması ve ısı iletkenliğinin yüksek olması..Pek çok motosiklet hava soğutmalı olduğundan,hava ile temas yüzeyini geniş tutmak için girinti ve çıkıntı yapılarak (yani petek dediğiniz) motorun soğması kolaylaştırılır..Su soğutmalı da bu girinti ve çıkıntılar daha az olabilir..
    Yalnız bloğun içindeki silindir,(silindir gömleği denir)çelik alaşımlı,aşınmaya dirençli döküm bir malzemeden yapılır.Bu aliminyum bloğa preslenerek yerleştirilir..Su soğutmalılarda çevresinde suyun dolaştığı su kanalları bulunur.

Yavuz.CEVGER bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    BMW lerde magnezyum alaşım kullanılıyor.Ve artık italyan ve japonlarda bu materyali kullanmaya başladılar.Hem daha hafif hemde daha dayanıklı olduğu için.

Yavuz.CEVGER bunu beğendi.