Sinüziti Olan Motosiklet Kullanmasın !

Konu, 'Sağlık Konuları' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Kilis Devlet Hastanesi Baş hekimi Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı Dr Fuat Karakuş, sinüziti olanların motosiklet kullanmaması gerektiğini söyledi.

Doktor Karakuş, "Burun çevresinde sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit adı verilir. Sinüsler burnun her iki yanında bulunur. Bütün bu sinüsler bir delik aracılığı ile burun içine açılır. Buruna açılan bu delikler sinüslerin havalanmasını da sağlarlar. Akut ve kronik sinüzitin belirtileri birbirinden farklıdır. Akut sinüzitte şikayetler daha şiddetlidir. Hastayı en çok rahatsız eden şikayetlerden biri ağrıdır. Bu, baş ağrısı, yüz ağrısı, göz çevresi ağrısı şeklinde olur. Genellikle öne doğru eğilmekle artar. Ayrıca burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtiler olur. Öksürük hem akut hem de kronik sinüzitin belirtisidir. Kronik sinüzitte şikayetler daha uzun süreli olmasına rağmen daha hafiftir. Ağrı daha seyrek hatta bazen yoktur. Hastayı en çok geniz akıntısı ve buna bağlı boğaz ağrısı ve öksürük rahatsız eder. Bunun dışında yine burun tıkanıklığı, yüzde dolgunluk hissi ve ağız kokusu olur. Kronik sinüziti olan hastalar bazen akut dönemler yaşayabilirler" dedi.

Başhekim Karakuş, sinüzit hastalarının özellikle kış mevsiminde motosiklet kullanmamaları gerektiğini, bunun yanı sıra soğukta kalmamaları, saçların ıslak kalmaması, yaşadıkları ortamın nemi ve ısısının uygun olması, sigaranın dumanında kalınmaması, alerjiye yol açabilecek toz, duman veya diğer alerjan maddelerden uzak kalınması gerektiğini söyledi.

Karakuş, Güney Doğu Anadolu bölgesinde motosiklet kullanımı çok sık olduğundan bölge halkının çok çabuk sinüzit hastalığına yakalandığını belirterek, "Sinüzite yakalanmamak ve şiddetli baş ağrısı çekmemek için motosiklet kullanımından vaz geçilmelidir. Motosiklet kullanırken şiddetli rügara maruz kalan kişinin bu hastalığa yakalanma riski artar" dedi.

Lokman HAPPANİ/ KİLİS (AHT)

Barış, Erol, Eren Göksel ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Oguzcan.KOSELERDEN

Oguzcan.KOSELERDEN Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Sanırım bu kasksız yada yarım kasklı kullanım için geçerli.Güneydoğuda motorsiklet kullananların çoğu bu şekilde kullandıklarından onlarda risk daha fazla.Ama kasklı kullanımda rüzgar kesildiği için çok fazla etkilemiyecektir sanırım.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Full face de veya çenesi açılır da da olabiliyor.
    Neden mi?
    Genelde bu tür kaskları kullananlar visörü açık tutuyorlar.
    Ve yine olmaz olmazlardan Balaklava kullanımı çok yaygın değil bizde.Balaklavayı genelde kışın kullanır bizim milletimiz sürücülerimiz kullanıcılarımız.Oysa yaş kış uygun balaklava kullanımı hem sinüsler için hemde yüz felci için elzemdir ama ne hikmetse yollarda tanrı modunda giderler bana bir iey olmaz derler.Olunca da ağlanırlar sıkılmadan.

yunusemre, Mesut Korkmaz ve Eren Göksel bunu beğendi.
  4. Oguzcan.KOSELERDEN

Oguzcan.KOSELERDEN Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Çok doğru Şenol abi.Milletimizin özelliğidir olduktan sonra önlem almak.Teşekkür ederim cvp için:)

5. yunusemre

yunusemre Üye

Hortlattigim icin herkesten ozur dilerim, ama birseyler yazmadan gecemeyecegim.

Doktorlara saygim sonsuzdur, Allah onlari basimizdan eksik etmesin ,hepsine(iyi kalplilerine tabi, insanlarin sagliklariyla oyun oynayanlara degil) bol kazanc saglik mutluluk versin.

Lakin doktorlarla ilgili yeri geldiginde sinirimi bozan bir durum var.

Pek cogunda bu yazida anlatilan mantik var.

"Sinuzitiniz varsa motor kullanmayin"

5 yili askin suredir dovus sporlari ile ugrasiyorum ve 7 yasimdan beridirde spor yapiyorum.

14 lu yaslarimda falan iken ani boy atmamdan dolayi dizlerimde bir cesit rahatsizlik olmustu. Doktor beyin bana soyledigi "1 yil spor yapmasin"
    O siralarda bir basket klubunde basket oynuyor/ogreniyordum, cok hayallerim vardi basketbolla ilgili, cok seviyordum. Ama annemler direk doktoru dinleyerek beni aldilar salondan.

Bende sonucta cocuktum, sporu seven birisi olarak sikintidan oluyordum ve bu sefer sokaga cikip gizli gizli arkadaslarla futbol oynamaya basladim. Sonuc? Dizlerim zayif kaldi, taa ki 18 yasina kadar(sonra duzeldi belli antrenmanlarla ama 18inden sonra, ve hala kuturderler bazen ve bazi hareketlerde zorluk yasatirlar bana)
    Bi dahada baslamadim basketbola.

Yukarida dedigim gibi dovus sporlarina ilgim var. Bu spora da ilk basladigim zamanlarda belimde agrilar baslamisti. Doktora gittim. Aldigim cevap: " Sen bu sporlari yapma"

Bu sefer dinlemedim, gittim belimi nasil guclendirebilirim spor hocama sordum ayrica eskisinden daha cok idman yapmaya basladim. Su anda Allahima bin sukur hicbir sorunum yok.

Ayni sekilde eger ilk doktorda, beni bir insan sporu basketbolu seven bir cocuk olarak dusunseydi, masa,sandalye gibi bir obje olarak gorme yerine, ve bana cozum uretseydi, spordan anliyor olsaydi cok daha yararli olabilirdi bence. (Bana basketbolu biraktirdi ama mesela bu 1 sene icinde bana enerji harcaticak ve duzeldigimde basketbola hazirlayacak idmanlar onerebilirdi)

Simdi ayni sekilde yukaridaki doktor bey demiski motorsiklet kullanmayin. Benim kronik sinuzitim var. Motor kullaniyorum ve kullanmayada pekala devam edecegim.
    Kapali kask giydigim zaman, masallah, hicbisey olmuyor.
    Bu doktor bey bunu demek yerine diyebilirdiki kapali kask kullanin. Yada kaskin icine ekstra olarak sundanda giyin, yada su sekilde motor kullanin vs.
    Kestirip atmak kolay.

Doktorlar malesef cpek cok zaman empati yapamiyorlar benim dusuncem.

O yuzden tavsiyem, eger mumkunse, mesela sporla ugrasiyorsaniz,ayni sporla ugrasan bir doktora gidin. Eger degilse 'sunu yapmayin' dediginde cozum uretmenin mumkun olup olmadigini sorun.
    Mesela motorla ilgili tavsiyemi alacaksiniz, motor kullanan bir doktora gidin.

Tekrar soyluyorum, doktorlara saygim sonsuz ve islerini nasil yapacaklarini onlara anlatmak, akil vermek degil niyetim. Ama belli bir noktaya dikkat cekmek.

Hakan.Yortanlıoğlu ve Barış bunu beğendi.
  6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    katılıyorum.30 senedir aktif spor yapıyorum.zaten işim spor
    hocalığı:) herhangi bir nedenden doktora gideceğim zaman
    kesinlikle spor yapan yada sporcu geçmişi olan bir doktor
    olmasını tercih ediyor ya da istiyorum.
    ağırlık sporunu halterle karıştıran ya da profesyonel bisiklete binmeyi
    gezi bisikletine benzeten doktorları çok gördüm.

yunusemre bunu beğendi.