Sizin hayatınıza gasp edilirse...

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Evrim tarafından paylaşıldı.

1. Evrim

Evrim Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda, Kawasaki
    Arkadaşlar dün trafikte motorumla giderken trafikte araba kullandığını unutup tarla da traktör sürer gibi gezen bir vatandaş hayatımı gasp etmeye çalıştı. Hemde bile bile. Bende normalde sakin bir insan olmama rağmen çabuk parlayan ve sinirlenince de kendiliğinden durulamayan bir insanım. o öküzü uzunca bir süre takip ettim dur dedim durmadı önce en sonunda durdu. Ben bir anlık refleksle kendimi kurtarmış olmasaydım olacağım durumda şuan kendisi. Belki magandalık diyeceksiniz ama magandalık insana yapıldığında magandalık olur diyorum bende... Bence insanlar birazda biz motorculardan çekinmeli. Dışarıdan bakıldığında aman bulaşmıyım şunlara desinler. Bizim trafikte daha az rahatsız edilmemizi sağlayacaksa benim buna bir itirazım yok açıkcası...

Alper.Алпьер bunu beğendi.
  2. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bazen insan kontrolden çıkabiliyor dostum ama kontrolsüz olmamız bizi suçlu kılar... bende sakinimdir devamlı güler eğlenirim ama sinirlenince işler değişiyor... 3 gün önce maslakdan levent istikametine giderken 2 sefer aynı servis aracı çarpıyordu neredeyse!!! birde her yola çıkışında ben kendimi göstermek için sinyal çakıyorum far ve korna ile bu ise bana el kol yapıyor... neyse sinirlerim iyice gerildi adamın hal ve hareketlerine... bilenler bilir boyner mağzasının önündeki ışıkları 40 metre kadar geçince servisin soluna geçmeyi başardım artık önüm açıldı derken bu kez tam yanındayken kırdı üstüme ,bende nasıl gerildiysem servisin yan aynasına motordan inmeden yumruk salladım ayna koptu buda korkup servisin kafasını sağ aldı ama ben sinirlendim bi sefer...biraz karıştı ortalık bi kaç kurye felan durdu bana eşlik etti ... ama bence çok cahil bi davranış sergiledim bi motorcuya yakışmayan, öfkeme yenik düştüm.. üzgünüm..

İsmail bunu beğendi.
  3. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Valla arkadaşlar Ben yazın işe sürekli motor ile gidip geliyorum ve yolda ilk zamanlar hergün biri ile takışıyordum.Sonradan kendime gelmeye başladım nereye kadar bu tartışma,bireysel olarak yapılan bu tartışmalar hiçbir şeye yaramadığını ve hergün bu olayların yaşanmaya devam ettiğini görünce tınlamamaya başldım.Artık onları Allaha havale ettim Cenabı Allah onları nasıl biliyorsa öyle yapsın diyorum.Artık çok daha rahatım ben yanlarından geçerken sadece bir el sallıyorum bu onlara yetiyor :D

İsmail, Şenol SEL ve Armağan Pekatik bunu beğendi.
  4. Evrim

Evrim Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda, Kawasaki
    buradaki hiç kimsenin insanlara zarar vermekten hoşlanacağını sanmıyorum. ama öyle veya böyle bir şekilde araçların bize saygı göstermeleri gerekiyor. bunun için bizden kaçınmaları gerekiyorsa çekinsinler. çünkü ben motorumu adabımla kullanıyorum. ne öyle 3 cm lik aralardan gecip diğer araçları zora sokuyorum ne çılgın makaslar atıyorum. karsımdaki insanlara saygı gösteriyorum. saygı bekliorum....

Alper.Алпьер bunu beğendi.
  5. Alper.Алпьер

Alper.Алпьер Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    "Belki magandalık diyeceksiniz ama magandalık insana yapıldığında magandalık olur diyorum." Diyerek çok doğru söylemişsiniz.
    Ayrıca "Dışarıdan bakıldığında aman bulaşmıyım şunlara desinler" düşüncenize de çok katılıyorum. Şu zamana kadar trafikte hiç kimse ile değil kavga ağız dalaşı bile yaşamadım. Ama geçenlerde yaşadığım bir olaya anlatayım.
    Geçenlerde duran trafikte sağdan yavaş bir şekilde seyrederken taksici sağa doğru iyice(bilinçli) yanaşıp yolum kapattı. Uyarınca da küfür edip araban inerek üstüme yürüdü. Bu arada arkasındaki taksiden de bir şoför sopa ile indi. ikisi sopa ile vurmaya başladılar. Ama o anda ikisi birden fark ettiler ki; TEPEDEN TIRNAĞA KADAR KORUYUCU GİYSİLERİM VAR ve benim ile başa çıkamayacaklar. Önce önümü kesen yaşlı taksiciye vurmaya başladım ve yere düştü hemen ardından diğeri arabasına koşarken düştü ve yerde tekmelerken diğer şoförler ayırdı. Sağ şerit kapalı olduğu için arkada epey bi kuryeci ve 4 kişilik motoriz polis ekibi de trafiğe takıldı. Kalabalığı gören polis geldi GBT kontrolü yaptı ve kimse şikayetçi olmadığı için devam ettim.
    Kazalar için aldığım kıyafetlerim yine beni korumak ile ilgili görevlerini yerine getirdiler. Ve karşımdakiler insan olmadığı için hiç bir pişmanlık hissetmedim...

Mehmet Akif bunu beğendi.
  6. Alper.Алпьер

Alper.Алпьер Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    "Belki magandalık diyeceksiniz ama magandalık insana yapıldığında magandalık olur diyorum." Diyerek çok doğru söylemişsiniz.
    Ayrıca "Dışarıdan bakıldığında aman bulaşmıyım şunlara desinler" düşüncenize de çok katılıyorum. Şu zamana kadar trafikte hiç kimse ile değil kavga ağız dalaşı bile yaşamadım. Ama geçenlerde yaşadığım bir olaya anlatayım.
    Geçenlerde duran trafikte sağdan yavaş bir şekilde seyrederken taksici sağa doğru iyice(bilinçli) yanaşıp yolum kapattı. Uyarınca da küfür edip araban inerek üstüme yürüdü. Bu arada arkasındaki taksiden de bir şoför sopa ile indi. ikisi sopa ile vurmaya başladılar. Ama o anda ikisi birden fark ettiler ki; TEPEDEN TIRNAĞA KADAR KORUYUCU GİYSİLERİM VAR ve benim ile başa çıkamayacaklar. Önce önümü kesen yaşlı taksiciye vurmaya başladım ve yere düştü hemen ardından diğeri arabasına koşarken düştü ve yerde tekmelerken diğer şoförler ayırdı. Sağ şerit kapalı olduğu için arkada epey bi kuryeci ve 4 kişilik motoriz polis ekibi de trafiğe takıldı. Kalabalığı gören polis geldi GBT kontrolü yaptı ve kimse şikayetçi olmadığı için devam ettim.
    Kazalar için aldığım kıyafetlerim yine beni korumak ile ilgili görevlerini yerine getirdiler. Ve karşımdakiler insan olmadığı için hiç bir pişmanlık hissetmedim...

7. Gürsu

Gürsu Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Olan olmus artik. Umarim hak etmistir basina geleni o adam. Ben de deli oluyorum bazen. Asagi yukari ayni seyler basima geldi. Adam arabayla onume kirdi 1-2 metre onume bir de elini cikarip hareket cekti. Boyle manyagin yanina bile yanasmam. Yine de bizim motorsiklet uzerinde oldugumuzu unutmayalim. Avantajli olan araba kullanan kisi her zaman. Ben sahsen cok kizsam bile kimseyi takip etmem. Ama arkadaslarimdan cok duydum takip edip hatta hizlica yanindan gecip aynasini falan kirdiklarini.

8. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bence tartışmaya gerek yok. Kavgayı ayırmaya çalışanların öldüğü bir ülkedeyiz.

Biz arabalarımızı kullanırken motorlara olan saygımızı, yayalara olan saygımızda örnek olursak zamanla düzelir. Belki biz yetişemeyiz ama ileriki zamanlarda motora da saygı artacaktır. En azından bundan 20 sene önce bu tür konular konuşulamıyordu bile.

9. Alper.Алпьер

Alper.Алпьер Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Normalde şu zamana kadar agresif sürücü veyahut bana bulaşan birini görünce yavaşlayıp yol verdiğim olmuştur ama duran trafikte iki kişi olunca kaçınılmazdı. Umarım tekrarı yaşanmaz tabii. Polisin de bana yaşanan bu olayda sonra söylediği söz "Yaralarsan, şikayetçi olup senin başını ağrıtır" oldu Ve bu çok doğruydu. Şanslıydım ki ayıranlar oldu. Anlattıklarımdan çıkarılacak ders kıyafetlerinize güvenip önünüze gelene bulaşın değil tabi. Karşımdaki silahı olan bir manyak olabilirdi mesela.

Ve söylemek istediğim çok önemli bir şey; ***Benim kavga edip bir kaç yumruk atmam belki umurumda olmamıştır fakat o gün motosiklet sürücülerinin birlik olması epey önemliydi!!!*** Arkamda ki kuryecilerin hemen yanıma gelip "dostum ne oldu" diye sorup bizi birlik içinde görmeleri, onların bize karşı yapacağı hareketlerinde bir sınır koymuştur. Sonuçta 6-7 motorcu da kafamızdaki kasklar ile bir birimizi seçip bir arada kalmamız ve birbirimiz desteklememiz magandalar için bir tabu oluşturmuştur.

10. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar elimize taktığımız eldivenler adamı öldürür veya sakat bırakır inanın bana çok tehlikeli.Normal şarlar altında bir yumrukta rakibini yere seren içinse o korumalı eldivenler resmen bir silah.Sinir anında insan gücününü kontrol edemiyor,bahsettiğimiz o magandalara bir şey olursa hiç umrumda olmaz ama olan size olur ve inanın hergün birini indirseniz sayılarını bile eksiltemezsiniz.Eminim bunun kask kamerası ile çözebiliriz,biliyorsunuz artık video ve kamera gibi görüntüler delil yerine geçiyor,... bilmem anlatabildim mi ;)

11. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Çok tecrübeli ve çok eğitimli bir motosiklet sürücüsü değilim ama konu motosilet sürüşü veya teknik konular ile ilgili de değil. O yüzden olayın üzerinden iki ay geçmiş olmasına rağmen yorum yapmak istedim.

Öncelikle çok geçmiş olsun ve bir daha tekrarı yaşanmasın umarım.

Tepki olayına gelince;

Tabiki sizin bulunduğunuz durumun zorluğu ve sizi ne kadar sinirlendirdiğini biz yaşamadan anlayamayız. Size yöneltilmiş bir etki olmuş ve siz bir tepki vermişsiniz. Keşke hiç yaşanmasaydı.

Ben başımıza gelen böyle durumlarda ne kadar sinirlenirsek sinirlenelim eğitici olmamız gerektiğine inanıyorum. Belki kişi yine sizin yaptığınız gibi durdurularak kendisi ile konuşulabilir.

En azından böyle bir kaza gerçekleştiğinde yaşanacak sıkıntıları hayal etmesini sağlayacak bir anlatım seçilerek;
    -bizim de bir araç kullandığımız,
    -araba sürücülerine göre çok daha saygılı olduğumuz ve saygıyı herşeyden önce sadece insan olduğumuz için hakettiğimiz,
    -durumumuzun ne kadar hassas olduğu ve kaza anında büyük bedensel hasarlar alabileceğimiz,
    -kendisininde gerek adli gerek vicdani çok büyük sorumluluk altına gireceği ve üzüleceği, yıpranacağı anlatılabilir.

Motosiklet sürücüleri konusunda dikkatli olması ve etrafındaki insanlarıda bu konuda yönlendirmesi konusunda ricada bulunulabilir.
    Zaten ortalıkta motosiklet yaşam biçimini katletmeye çalışan yeteri kadar motosiklet sürücüsü varken en azından bizim, yanlış davranışlarından dolayı hem motosiklet sürücülerine hemde diğer araçların sürücülerine imkan dahilinde sabırla konunun hassasiyetini anlatmamız gerektiğini trafik şartlarından dolayı imkan yoksa da öncelikle güvenliğimizi sağlayarak oradan uzaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Motosiklet sürücülerine olan önyargıyı yıkacak olan yine bizleriz. Devlet veya bir başkası değil.

Ben ne kadar yabani olursa olsun bu şekilde yaklaşılan bir insanın mahcup olacağı ve bu konuşmadan sonra gördüğü motorculara dikkat ederek kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Aksini yaptığımızda bence bize karşı iyice bilenecek ve yakaladığı her fırsatta motosikletlere yolları dar etmeye çalışacaktır.

Bunlar benim motosiklet sürücüleri için yolların daha güvenli ve keyifli bir hale gelmesi adına şahsi mantalitem, belki de ütopyamdır. Katılmayan tabiki olabilir.

Tekrar çok geçmiş olsun. Saygılar..