Soba boyası ile boyama??

Konu, 'Motosiklet Aksesuarları' kısmında Fatih Genç tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    daha öncelerde bir arkadaşım soba boyasıyla scooter boyamıştı.bende jantları ve motorun bazı nikelaj kaplama yerlerini siyaha boyamak istiyorum. sprey boyalar en ufak çizikte gidiyor.o yuzden daha kalıcı olması için plastik boya düşünmüyorum.bu konuda tecrübelerinizi paylaşırmısınız?

2. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Boya yapmak çok eğlenceli bir okadar da zor.Aslında zor değil ama tecrübe gerektiren bir olay bence. İlla kendim yapıcam diyorsan internet de bir çok döküman var.Özellikle youtube gibi yerlerde çok yaralı videolar var.

Ama bana kalırsa boya işinde uzman bir yerde toz boya yaptırırsan çok daha güzel ve uzun süre dayanacak,seni tatmin edecek sonuç alırsın gibi geliyor bana.Özellikle mat siyah hoş olur hani....

Fatih Genç bunu beğendi.
  3. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bi boyacıya danışmanda fayda var, mümkünse.

Fatih Genç bunu beğendi.
  4. Davut

Davut Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba Fatih;
    Boyayı süreceğin zemini önce 150 sonrada 180 numara zımpara ile temizle sonrada zeminin üstünde toz kalmayacak şekilde hava tut. Bir boyacıdan yada nalburdan istediğin renk boyayı al, boya sprey olmalı, selülözik olmalı birde kendinden akrilik vernikli olmalı ki dışarıdan gelecek soğuk ve sıcak hava, yağmur vb. hava koşullarına dayanıklı olmalı. Birinci katı attıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık bir saat bekledikten sonra ikinci katı at. İkinci katın kuruması 2 saati alacaktır. Boyayı yaklaşık 40 cm uzaklıktan sık hareketlerin seri olmalı ki boya sıktığın alanda birikip akmasın akma yapınca hoş olmuyor. Şimdilik bukadar umarım işine yarar kardeşim.
    Kolay gelsin.

Fatih Genç bunu beğendi.
  5. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Jantları söküpte boyamanı tavsiye ederim. Jantları zımparalamak yerine boya sökücüde kullanabilirsin. Nikelaj kaplama olan yerler metalse boyamanı tavsiye etmem.

6. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bı ara bende jantları boyayacaktım ama tekerleklerı sokmek sonra zımparaydı boyayıp 1 2 gun bekletmek gıbı teferruatlı bır ıs oldugu ıcın vede bunlar ıcın musaıt yerım olmadıgı ıcın vazgeçtım yer yoksa en iyisi bır ustaya boyatmak :)

Davut bunu beğendi.
  7. Davut

Davut Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Al sana seri çözüm :) :)

8. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    sprey boyalarda bazen ikinci katı atarken kabarcıklar oluşuyor başına gelen oldu mu?

9. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Vay dostum sprey boyasıydı,uraşmasıydı ve ortaya çıkan sonuç düşünüldüğünde en güzeli işi bilen bir yere boyat. çok fazla tutacağını sanmam.Özellikle elektrostatik toz boya yaptırırsan süper olur...İlla kendim yapıcam diyorsan kolay gelsin :)