Sorularım var?

Konu, 'Motosiklet Kuryeleri' kısmında Noyan Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hani,genelde kimse yaptığı işi sevmez ya , hep değişik bir iş yapmak hayali kurarız,yani ben ve çevremde ki bir çok insan öyle genelde.Ben bilgisayar teknikeriyim,eve gidince bazen bilgisayar açasım bile gelmiyor.Acaba motor kuryeler de böylemidir?Yani zorunlu olmasak binmeyiz falan mı derler yoksa bizim gibi bir çok kişi gibi motora tutkunlar mı?Ben hep kapalı kaldığım ofis ortamında onları görüp özenmişimdir ne güzel diyerekten ama bazen de şunu merak ediyorum,mesela İstanbul gibi bir yerde kar yağdı ,yollar kar ile kaplı?Öyle bir havada da çalışıyorlar mı ,karla kaplı bir yolda nasıl motor sürüyorlar ?

Ya işte mesleği ile ilgili bir kurye arkadaş biraz bilgi verse sevinirim?Kazançları tatmin edici mi mesai saatleri kaç saat?Karda iz de nasıl yapıyorlar işlerini gibi...

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eski bir Moto kurye olarak bilgi verebilirmiyim.
    Çok zevkle yaparız işimizi.Birilerine birücret karşılı olsa da işini yapmaları işlerine yardımcı olmak zevk verir keyf verir.Zamanında götürülen her emtia ve karşılığında teşekkür edilmesi bizi çok gaza getiriri çok seviniriz.
    Karda kışta verilen gönderi hep yerine ulşamka zorunda.Yaz kış yağmur çamur kar gece gündüz kısa veya uzun mesafe fark etmez verilen gönderi adresine ulaşacaktır.başka yolu mümkün değil yoktur.
    Bir çok Moto Kurye arkadaşımız ve bende işimizi Motosikletimizi çok severiz zevkle keyle işimizi yaparız.
    Hadi derler ya anlatılmaz yaşanır diye.
    Ama bir kaç ayrıntı var
    Her moto kurye kurye işi yapmaz.
    Kurye genel adıdır ama pizacılar veya posta dağıtımı yapanlar ayrılır kendi içlerinde.

Ücretler İstanbul'da Bursa'ya nazaran tatminkardır ama İstanbul'daki yaşam şartları trafik ve konutların kiralarının pahalılığı göz önüne alındığında az kalır.İstanbul'da kazanıp Bursa'da konaklarsan karlı olur.tecrübe ile sabittir. :D

Ben artık Moto kuryelik yapmıyorum.Bu işte en iyi parayı canını motorunu riske atan değil işi veren kazanır.
    Mesela Bursa'daki tek kurye hizmeti veren şirket bana örnek: Bursa organize sanayii - Gemlik Serbest bölge için herşey bana ait (Benzin yemek motorun masrafları dahil herşey dahil) 13,5 TL vermekte.Ama işveren hiç bir şey yapmadan 21,5 TL almakta.Bu güzergahta takriben 80 km gidiş geliştir.Sadece yakıt masrafı 8 TL dir.Bu işte bir kaç püf noktası var.İşveren her evrak için ayrı para kazanırken Moto kuryeye tek evrak parası öder.Buda beni gerer.Burda evrağı veren alan evrağın taşınmasına vesile olan kurye firması benzinci Motor tamircisi lastikçi kazanır.Kurye de habire pırasayı yalar.:(
    Bu yüzden artık Moto Kuryelik yapmıyorum.Yaptığım bir kaç özel müşterim var onların işlerini özel olarak yaparım hakkım olanı verirler buda benim için yeterlidir az işim ağrısız başım olur.

Karlı havada bizim cc ler için sorun yoktur.Birde işin kurdu olmuşuzdur nerde ne yapılması ne yapılmaması gerektiğini öğrenmişizdir.Kimisi deneme yanılma yoluyla öğrenir kimiside riske girmez benim gibilerden birkaç tüyo eğtimleri alır ve risksiz yada riskli yoluna işine devam ederler.Sizin motorlarla bırakın karı çamuru yağışlı havada bile iş olmaz.Bir kere yakıtı ve diğer masrafları ekonomik değildir.
    Vardır zevk için o tarz makinelrle iş yaparlar ama sadece yazın ve kuru havalarda.Azcık yağmur olsa çekerler kapalı yere yatarlar cepten yerler.:)Zaten başka çareleri de yoktur. :)

Ha birde kaçak çalışanlar vardır.kaçak çalışırlar piyasanın çok altında iş yaparlar günü kurtarmaya çalışanlar vardır.Sık sık bunlarla karşılaşırız ve illaki bir çatışma olur.Ve genelde bu tipler kaçarlar.Ha kaçmayanda olur oda aynı konu.Oda sonuçlarına katlanır.Eh o zamanda ALLAH ne verdiyse muhabeeti olur.:)

Eskiden İstanbul Moto Kuryeler derneği vardı ama ilgisizlikten veya yanlış düşünceli kişilerin anlayışı yüzünden kapandı yada değişik akla hizmet işlerle tutunmaya çalışıyorlar.Arif olanlar anladı.:mad:

Volkan, A.h.M.e.T, Özgür ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ben kendi adıma konusayım herhalde bu zevkimi işe döksem sıkılırdım. Çünkü artık benim için bir hobi bir eglenceden cıkarak ekmek parası derdine dönüşürdü e tabi dolayısıyla da seneler geçtikçe zulum gelmeye başlardı

4. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Şenol abi çok güzel özetlemişsin aslında teşekkür ederim,bizim motorlarla böyle bir iş yapılamayacağının farkındayım :) Peki şöyle de bir sorum olacak herhangi bir arkadaşımız bu işi yapmak isterse ne yapması gerekir , örneğin kaçak çalışanlar var diyorsun,onlar bireysel olarak ben kuryeyim eşyanızı , evrağınızı neyse taşırım mı diyorlar?Yoksa şirket bazında mı kaçak iş yapanlar var korsan taxi gibi?Ayrıca evrak başına para alıyorsan,günde on evrak taşısan 3lira karı olsa 30 lira gündelik net para elinde ?Hiç de fena değil gibi ,bilmeden yaptığım bir hesap tabii ama?Sigortası falan var mı peki?Çok mu soru sordum :) Aslında şöyle açıklayabilirim sanırım merağımın nedenini,şu an yaptığım işden önce en çok istediğim meslekti,o zaman izmirde yapmayı düşünüyordum,İstanbul kaynaklı tek bir firma vardı o zaman için İzmir de bu işi ciddi yapan,kredi kartı teslimatı falan yapıyorlardı,bana o zaman dedilerki evraklar değerli olduğu için sana bir senet imzalatmamız gerek,burada ki tüm arkadaşlar aynı şekilde bu senedi imzaladı,beş bin dolar mı öyle bir şey?Bu yüzden midem bulandı vaz geçmiştim,MNG kargoda işe girecektim,o da direkten döndü çünkü tamam mı desem diye düşünürken,şu an çalıştığım işe girdim.Ama içimde ukte kaldı,hem izmirde yaşayıp ayrıca tüm gün motor üstünde olmak.(aslında msng kargo pek istediğim iş değil,ben bağımsızmış gibi çalışan sabahtan evraklarını alıp , bir yerde kahvaltı ederken çay içerken gördüğüm kurye arkadaşlar gibi olabilmek istiyordum :) Sonra dağıtımını yapıp , erken bitirebilirse özgür kalan...Vs... gibi...

tabii tüm bunlar dışardan yaptığım gözlemler,gerçekten bu işi yapan biri ile arkadaş olup bunları konuşma imkanım hiç olmadı o yüzden burada soruyorum biraz da...Ayrıca her mesleğin zor yanları var elbette dışardan göründüğü gibi değildir ama mesela karda motor sürülmesi olayını hala :D anlayamadım ben zor yürüyebiliyorum :D durduğun zaman ayağı yere koyunca kaysa , yada lastik hafif buza denk gelip de çekişten düşse küt!diye düşersin gibi geliyor=?Bu işi yapmayı düşündüğüm zaman ayrıca bir race motorum yokdu :D scooter'im vardı burgman 400...

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kaçak çalışanlar şirket olarak değil bildiğin korsan taksici gibi bir şey.İstanbul'da çok daha fazla bu modellerden.Bursa'da pek barınamıyorlar.Vur kaç yapıp gidiyorlar.Bursa'da kaçak olanlar genelde motosikletten bil haber olanlar sadece günü kurtarmaya çalışanlar.Onlara kurye denmesi bana göre yanlış.Daha çok dergi dağıtımı yaparlar.Bizim işlere arasıra boşta kaldıklarında burunlarını sokarlar ve mesela benim 25 e götürdüğüm evrağı onlar 10 a götürür.Yada 15 e.Ve şu anda yazdıuklarım nette rahatça okunabildiğinden pek açıkça yazamayacağım başka hadiseler de oluyor.Zaten sukuterle karda kışta bu iş hiç olmaz.Yapanlar yok mu var.Ama ben mesela asla o riske girmem.Hiç bir sukuter Motosiklet vitesli motosiklet gibi olmaz mümkün de değildir.
    Bursa da kurye işi benim için para kazandırmıyor.Günde bir enfazla iki iş alabiliyoruz buda cazip gelmiyor.Çünkü firmada çok kurye var.Bazı kuryeler bir yere giderken kaçak işlerde alabiliyorlar buda bana ters geldiği için iş ahlakı bakımından en fazla iki iş alabiliyorum oda senin hesabında günde 6 TL değmez.Ne sigarama neden geçimie yeter.SSK falan yok her şey sana ait.Bursa da boyle :ama iStanbulda ciddi kurye firmaları var İS_mail gibi.Gerçi onlarda dağıtım işi yapıyorlar
    Moto kuryelişk bir evrağı bir yerden alır x yere götürür ve işi teslim eder ve yehnisine gider.Amam dağıtım işinde sabahtan belli bir bölgeye dağıtacağın zarfları alırsın tüm gün yarım gün dağıtır bunlarda dağıtımcıdır.
    Bunları yazmaktan ziyade anlatmak karşılıklı diyalogla konuşmak anlatmakatan daha kolay
    Anlatabildin mi.
    27/28 mart kamplı geziye gel orda kampa sorularına açık açık cevap verebilirim kendimi de kısıtlamadan.

Noyan Yıldız bunu beğendi.
  6. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Burger King kuryeleri sanırım iyi kazanıyor,diğerleri dert yanıyor. Zor meslek, parça başı ve kilometre hesabı olması gerekir. Sendika oluşturup haklarını aramaları gerekir ki ancak motorcu sitelerinde birleşip bir oluşuma gidilir.

7. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Allah yardım etsin tüm motor tutkunu arkadaşlarıma ve bu işi geçim yolu seçen kardeşlerime çok zor birmeslek aslında hiç göründüğü gibi deyil. Şimdi İstanbuldaki moda şu şirketlerin bazıları isim vermicem takribi olarak 1 veya 1,5 ay düzenli veriyorlar paraları sonrada 2 yada 3 aylık paraya yatıyorlar kuryede ne yapsın parayı alamıyınca başka şirkete geçmek zorunda kalıyor benzin koyacak para kalmayınca mecbur başka işyerine geçiyor 4 , 5 arkadaşım bu şekilde para kaybettiler

8. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

tokatta 2 tane ilaç firması kendi şirket bünyesinde herşey şirkete ait motor, koruma kıyaferleri benzin v.s calışanlar askari üçret alıp sigartaları ful,yemekde şirkete ait olmak üzere yaz kış calışıyorlar motorlar ise ybr125 honda 125 ben soruyorum memnunmusunuz diye sadece kısın biraz zor oldugunu fakat alıştıklarını diyolar bize farketmiyo ha kış ha yaz

9. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    İlaç firması mı ? İlginç ama askeri ücret düşük biraz sanki.

Şenol abi o geziye gelmeyi çok istiyorum ama havalar istanbulda hala buz gibi , motorumun bakımlarını yaptıramadım ısınmadı ki keyifle gidip istediğim gibi uğraşayım makina ile,bunu da geçtim motor kötü durumda değil zaten eskişehire git geli rahat kaldırır gibi geliyor ama,o konu altında da yazdım bir kaç şey,istanbuldan organizasyonla mı hareket edilecek yoksa herkez kafasına göre mi gelecek,eşlerin geleceği bir gezi mi sırf erkekler mi olacak gibi ayrıca bir tereddütüm de şuna idi , seçilen parkur sanki enduro ya da touring kullanıcıları için uygun acemisi olduğumu da düşünürsek race ile sizlerle gelebilir miyim bu gibi sebeplerden katılmasam iyi olurmuş gibi geliyor bana,ama havalar ısınır da o güne kadar motorun bakımını da yaptırabilirsem,ben anlık hareket etmeyi seven bir adamım bakarsın zırt der çıkar gelirimde hanım zaten eski şehirli benim olmadı biz oradan uzarız hanım köye doğru zaten çok yakınmış sanırım es-es'e gideceğiniz yer.O'nun dışında sizlerle tanışabilmeyi bende çok istiyorum,yüz yüze konuşmak dediğin gibi her konu için çok daha farklı bir olay :) Kesinlikle bu olmasa bile yaz içinde beraber hareket edeceğimiz bir gezi yada geziler olacaktır ...Teşekkür ederim davet için...

10. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

eczanelere ilaç dagıtan ecza deposu diyecekdim yanlış anlasıldı sanırım:D:D:D:D şenol abiyle beraber gezmekmi? şenol abi senle gezmez noyon,şenol abi senle gezsinde psikolojisimi bozulsun sanalda yetişemiyoki sana reelde cenen durmaz bunaltırsın,deplasyona girer uğraşma şenol abimle:D:D:D

11. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    :) Abi ben konuşurken bu kadar akıcı ve deli laflar bulamıyorum yaw :D bu da benim yeteneğim belki :) Ehah yüz yüze oldu mu yanımda bir büyüğüm varsa yada bir konu da benden daha iyi olduğuna inandığım biri varsa (ki Şenol Abi her ikisine de uygun)Susar dinlerim ben sadece :D sesim çıkmaz :D Ayrıca o Bursadan hareket edecek ben İstanbuldan beraber yol yapmayacağız :) Hedefte buluşulmasını kast ediyor sanırım O da :) Yüz yüze konuşuruz derken...

12. yakup sağlam

yakup sağlam Üyeliği İptal Edildi

--------------------------------------------------------------------------
    Şenol bey, konuşmayım diyorum ama duramıyorum. Ankara'da 2005 yılında Motorcular ve kuryeler Derneği olarak ( resmi) devam etmektedir.Yaptığı işlerin başında, 2007'nin 9'uncu ayında Motosiklet Federasyonu ile işbirliği yaparak(Mehmet Binli sayesinde)Motosiklet muanelerini bir yıldan iki yıla çıkarılmıştır.
    İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği ise 2007 yılında (resmi) kurulmuş olup, (motkurder) devam etmektedir.Yakup Sağlam/ Ank.

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yakup bey.
    Bana cevap yazarken sakin olmaya çalışın.Olamıyorsanız yazmayın.

14. yakup sağlam

------------------------------------------------------------------------
    Şenol bey, ben çok sakinim ama seni nasıl kızdırabilirim diye çaba harcıyorum, bunu bir türlü başaramadım. Selamlar

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Adını bahsettiğiniz derneğin sitesine bu yakınlarda girdiniz mi.
    Site ana sayfaya baktınız mı.
    Derneğin net ortamında 11 üyesi var.Son faaliyeti 26 agustos 2010 Ramazan da iftar yemeği şeklinde.
    Daha önce başka dernekte vardı ve ben oraya da üye idim.
    Ben yazarken bildiklerimi yazarım kulaktan dolma bilgileri değil.ALLAH'ın bildiğini de kuldan saklamam açıkça yazarım.Bu yüzden sevilmem zaten çok da umrumda değil.Ben kimseden takdir beklemem ama birileri benim takdirime ihtiyaçları olur hep.
    Ben bu forumda olsun diğer 130 forumda olsun yaşadıklarımdan örnekler veririm farazi bilgileri değil.
    Yaşamdan hayattan örnekler veririm fantazilerden değil.
    Benim mesajlarımı ön yargılı olarak okursanız mesajı değil kendi ön yargılarınızı cevaplamaya çalışırsınız.

Metin bunu beğendi.
  16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sakin olduğunuz için mi koyu renkli yazan yerlede ki hatalar oluştu :D

17. yakup sağlam

------------------------------------------------------------------------
    Çok güzel yazıyorsunuz.Sizi takdir ediyorum. Ama motorun üstünde özgürsünüz biliyorum.Bazen inip yürüdüğünüzü unutmayın Şenol hoca.Ayaklarınız yere bastığında farklı olmanız gerekmezmi, örneğin,"bu yüzden sevilmiyorum, çokda umurumda değil" diyorsunuz.Madem sevilmediğinizi biliyorsunuz da onlar için bukadar çaba niye?(bence seviliyorsunuz, sevildiğiniz için de bu güzel bilgileri motorcularla da paylaşıyorsunuz. Siz devam edin.