Şuan karanlıkda üzerinizden geçen uçağın nereden kalkıp nereye gittiğini hiç merak etmediniz mi?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Omer tarafından paylaşıldı.

1. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şuan karanlıkda üzerinizden geçen uçağın nereden kalkıp nereye gittiğini hiç merak etmediniz mi? Buyrun size bu konuda çok güzel bir site...

Şimdi alın elinize çayınızı ve balkonunuza çıkıp seyre koyulun.Aşağıdaki link deki hava trafiği gerçek zamanlı olup eğer bu konuda merakınız varsa size güzel dakikalar geçirtecektir. :)

http://www.flightradar24.com/

Üzerine tıkladığınız uçağın yan tarafta aşağıdaki gibi bilgilerinide görebilirsiniz. Kalkış yeri-Varış yeri , Yükseklik ve Hızı vs. gibi .... :) İyi seyirler...

Airline: Turkmenistan Airlines
    Flight: T5922
    From: Istanbul, Ataturk (IST)
    To: Ashgabat, Ashgabat (ASB)

Aircraft: Boeing 757-22K (B752)

Reg: EZ-A012
    Altitude: 35025 ft (10676 m)
    Speed: 464 kt (859 km/h, 534 mph)

Track: 95°

Hex: 601847

Squawk: 5322

Pos: 40.2381 / 31.929

Radar: LTAC

2. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu uygulama benim iPhone da var kamerayı açıp uçağa cevirdinmi bütün künyesini okuyor :)

3. Burak çakır1988

Burak çakır1988 Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Arkadaslar ben hava trafik kontrolörüyüm verdiği bilgilerle ilgili merak ettiğiniz bi konu varsa yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

4. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Nediyimmm Alllaah derim :)

Eğer bunun gibi faydalanacağımız güzel siteler varsa rica ediyorum okadar. Ayrıyeten Atatürk havaalanı kule konuşmalarının da yayımlandığı bir site vardı.Onuda biliyorsanız buraya eklerseniz sevinirim.Bu sitenin adresini de bana Sudiarabistanda ve son olarakda Sudan da görev yapan bir akrabam vermişti.

Son olarak çok zevkli bir okadarda stresli ve zor bir göreviniz var.Allah kolaylık versin.

5. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Doğan abim madem böyle bir şeyden haberin var ,neden benden önce sen paylaşmıyorsun? :) Belki benim böyle bir siteden haberim yoktu ..
    Bundan 10 yıl önce hayal bile edemeyeceğim çok güzel bir uygulama. :)

6. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Haa bide son olarak şu var aklıma takılan.

Sitede Ankaradan sonra genellikle uçaklar kayboluyor.Sanki o bölgede hiç uçak yokmuş gibi. Yada THY uçağı Gürcistan hava sahasına girdiğinde kayboluyor. Ve neredeyse Orta asya da hiç uçak trafiği yok gibi. Oysa en sakin yerde bile en az yarım saat de bir uçak inip kalkıyor.Örneğin Aşkabad. Kendini dünyaya kapatmış bir ülke. Orada bile bu trafik var. Bu durumun nedeni nedir acaba? Bu ülkeler radae verilerini paylaşmadıkları için mi acaba ? Bilgi için şimdiden teşekkürler...

7. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim bu dediğim İPhone uygulaması "flight24" diye bir app,
    Ben havalimanında çalıştığımdan çok kullanıyorum.beklediğin bir uçak varsa sefer numarasından bul işaretle ve o an dünyanın neresinde olduğunu anlık olarak takip et.anlayacağın gerçeten çok kullanışlı....

8. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Evet çok kullanışlı abi. :) Tek eksik IPhone :) Biz şimdilik site ile idare edelim.Benim için bu site bile büyük nimet.

9. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    androit lerde de olması gerek ama emin değilim neyse dediğin gibi netten de ulaşabilirsin dediğin gibi.
    Ben abim almanyadan gelirken çok kullanıyorum,bakıyorum sefer no'su ile uçağa daha romanya semalarında kendi kendime diyorum ki
    otur Doğancım bir kahve daha gider :D

10. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Ben şuan baktım ve androıtler ıcın olanını telefonuma ındırdım flightradar24 ismi
    Programda kendı bulundugun konumu gosterıo nerden hangı uçak geçıo onuda gosterıo ama uçağın ustune tıklayınca nerden gelıo nereye gıdıo bilgisini vermıor ne yazıkki
    Şu an tıkladığım bır uçağın bılgısını vereyım THY882 From Turkish Airlines yazıor Uçağın kodunu ve hava yollarının ismini verıor daha ayrıntılı bır bılgı olsaydı daha ıyı olabılırdı :D

11. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    bendeki ücretli bir uygulama ondan kaynaklanabilir (1$)
    Ayrıca kamerayı açık o an havada uçan uçağa yoneltiğinde o uçağın üzerine bir balomcuk ekleyip bütün künyesini okuyor rakımı ,hızı v.s.

12. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    sizin dedıgınızı de ınternette buldum ucretsız olarak ındırmek ısteyen varsa buyursun gayet guzel bır uygulama :)

Flight Radar 24 Pro

http://uploaded.to/file/6p4k4yya

Doğan PARILTI bunu beğendi.
  13. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    :) Bir kahve daha gider. iyimiş abi.

İnternet sitesine de bakmışsındır heralde Ekrem. Daha ne olsun bir tek mürettebat ve yolcu listesi yok. :) Benim gibi küçüklüğünde elinde dürbün ile saatlerini çatıda/terasda uçak gözetleyerek geçiren biri için tüm bunlar bile bulunmaz nimet. :) Bilmem anlatabildimmi. :) Haa bu arada dürbünü sadece uçaklara bakmak için kullanıyordum.

Uçsuz buçaksız gökyüze karşı içinde her zaman bir merak olmuştur. Bir ara benim bir teleskop almam lazım :) Aşağıdaki linkdeki program da süper. Bakmanızı tavsiye ederim.

http://www.stellarium.org/

14. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    bayıldım yahu ben bu siteye! :D

Omer bunu beğendi.
  15. emiryil

emiryil Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    kamerayi ucaga tutma olayindan yeni haberdar oldum gercekten iyiymis. benim android telefonumda pro versiyonu calismadi free versiyondada hicbir ozellik kullanilmiyor :(