Sürüş Sırasında-Yolda hayatta kalmak

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.460
  Beğeniler:
  9.028
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Motorcycle Cruiser Magazine, Şubat 2007
  http://www.motorcyclecruiser.com/streetsurvival/0702_crup_motorcycle_safety/

  - Görünmez olduğunuzu farzedin
  Çünkü bir çok sürücü için zaten öylesiniz. Göz teması kurmuş olsanız dahi, asla karşıdaki sürücünün sizi gördüğü varsayımı ile hareket etmeyin.

  - Saygılı olun
  Pisliğe ateş açmanın veya yolunu kesmenin sonuçları kötü olur ve gittikçe kötüleşir. Onun büyükanneniz olduğunu varsayın ve tekrar düşünün

  - Çarpışma için giyinin, havuz veya sahilde bir yürüyüş için değil
  Evet, restoran sadece beş dakika uzaklıkta ama hiç kimse kaldırım taşı yemek istemez. Modern koruma giysilerinin 100 derece sıcaklık anlamına geliyor olması T-shirt ve plaj şortu için bir bahane değildir.

  - En iyisini umun, en kötüsüne hazırlan
  Işığın yeşile dönmesi ile, kavşağın karşısındaki arabanın senin yoluna doğru, sinyalli veya sinyalsiz, döneceğini fazet.

  - Ego'nu evde bırak
  Yolda senin daha hızlı olduğunu gerçekten umursayacak olan insanlar, sadece trafik polisi ve hakim olacaktır.

  - Dikkat et
  Evet, reklam tabelasında yarı çıplak bir kız var. Ve krom kaplamaların cilalanması gerekiyor. Bu arada büyük bir belaya doğru sürükleniyor olabilirsin. Dikkatini topla.

  - Aynalar sana resmin sadece bir bölümünü gösterirler
  Asla, kafanı çevirerek kontrol etmeden şeridini değiştirme.

  - Sabırlı ol
  Her zaman, geçmeden, kalkmadan veya otoyola bağlanırken ana şeritlere çıkmadan önce bir veya üç saniye daha bekle. SEni avlayanlar görmediklerin olur. O ekstra bakış kıçını kurtarabilir.

  - Yaklaşma hızını kontrol et
  Arabaları iki katı hızlarla sollamak veya bir sıra, durmakta olanan arabayı hızlıca geçmek için şerit değiştirmek, belaya davetiya çıkartmakdır.

  - Kenarda ve yola katılımlarda dikkat et
  Bir çok nahoş sürpsiz yolun kenarlarında bekler. Boş McDonald's torbaları, çiviler, TV antenleri, kaçık çoraplar... Yolların kenarlarındaki olası sorun kaynaklarına dikkat et.

  - Sola dönen arabalar, en azılı motosiklet sürücüsü katilleridirler
  Sen kavşaktan son sürat geç diye kimsenin bekleyeceğini düşünme. Onlar da trafik ışıklarını yenmeye çalışıyorlar.

  - Hareket etmeden önce düşün
  50km hız sınırında 10km ile giden arabanın yanından geçerken dikkat et, yoksa araba senin önüne doğru döndüğünde kendini şöför kapısının penceresinden içeri girmiş bulabilirsin.

  - Trafik ışıkları ile yarışan arabalara dikkat et
  Işık renk değiştirdikten sonraki ilk birkaç saniye çok tehlikelidir. Kavşağın içine doğru hareketlenmeden önce her iki tarafa da bak.

  - Aynalarını kontrol et
  Her şerit değiştirmende, yavaşlamanda, duruşunda kontrol et. Kaplamayı planladığın alanı işgale niyetli bir başka araç görürsen hemen hareket etmek için hazır ol.

  - Boşluğu göz önünde bulundur (Mind the gap)
  En bildik öğütlere göre bile bir saniye 10 mil mesafe demektir. Daha iyisi, gelecek 12 saniyede ne sorunlar çıkabileceğini öngörmeye çalış.

  - Modifiyeli arabalara dikkat et
  Hızlıdırlar, ve sürücüleri genç ve saldırgan olma eğilimindedirler, bu yüzden tehlikelidirler.
  (Türkiye özelinde buna özellikle siyah camlı, kıçı yere yakın Tofaş-Kuş serisi arabalar ve tüm Kartal'lar da dahil edilmeli)

  - Aşırı hızla giriş acıtır.
  Yalnız seyahat eden motorlarda en sık görülen kaza, virajlı yollarda bazı cruiserların aşırı güç kullanmasıdır. Gücü sadece köşelerden uzaklarda kullanın, içinde değil.

  - Geyik düdüğüne güvenme
  Av hayvanları ve vahşi hayvanlar şafak ve akşam karanlığında yaşarlar, dolayısıyla büyük sarı tabelalara dikkat et. Eğer hedef yoğun bir bölgeden geçiyorsan, yavaşla ve yanlarını kontrol et.

  - Her iki freni de kullanmayı öğren
  Ön fren durmanın çoğunu üstlenir, ama çoğu ağır cruiser için biraz arka fren çok daha hızlıca durmayı sağlar.

  - Ön frende parmakların hep hazır olsun
  60mil hızda bir saniye daha hızlı tepki vermek seni 27 metre önce durdurur. Bunu düşün.

  - Gitmek istediğin yere bak
  Mucizevi "hedefe kilitlenme"yi kendi çıkarına kullan. Motosiklet senin baktığın yere gider, dolayısıyla soruna değil çözüme odaklan.

  - Gözlerin hareket etsin
  Trafik sürekli değişir, dolayısıyla sürekli olası sorunları tesbit etmeye çalış. Eğer sorunlu bir durum içinde değilsen gözlerini bir noktaya kilitleme.

  - Dur işaretinde tam olarak dur
  Ayağını yere koy. Tekrar bak. Her durumda, sorunu görecek zamanın olmadığı duruma kıyasla daha doğru karar verebilirsin.

  - Bakışını kaldır
  Sorunu 5 metre kala farketmek hiç bir işine yaramaz, dolayısıyla yolu ilerideki sorunları görebileceğin şekilde izle.

  - Evinin önünde kafanı topla
  Çoğu kaza sürüşün ilk 15 dakikasında ve 60km'nin altında hızlarda, ev yakınlarındaki kavşaklarda meydana gelir. Evet, bu senin evin de olabilir.

  - Tıkalı trafikte asla boşluklara sürme
  Arabalar bir sebepten dolayı durmuş olabilirler ve sen artık çok geç olana kadar sorunun ne olduğunu göremeye bilirsin.

  - Hükmedebileceğinden daha büyüğünü alma
  Eğer 43 kilogramsan 360kg'lık bir cruiserdan uzak dur. Daha hafif ve daha yönetilebilir birşey al.

  - Trafiğe doğru açılan araba kapılarına dikkat et
  Ve bir salağın kapısını açtığı arabaya toslamakda aynı derecede acı vericidir.

  - Kavşağın tekerlek izine girme
  Arda arda gelen dört yol kavşaklarından sonra gelen çift yönlü duruşlarda dikkat et. Karşı yöndeki

  trafiğin durmasını beklerken durmazsa acıverici vir sürpriz seni bekleyebilir.

  - Grup sürüşünde, kendi güven alanında kal
  Sınırlarını zorlayarak sürmek kendini hendekte bulmak için iyi bir yol. Grup nasılsa, onlara yetişebileceğin bir sonraki buluşma noktasında olacak.

  - Gözlerine alışmaları için zaman ver
  İyi aydınlatılmış bir garajdan karanlık sokağa çıkarken bir kaç dakika gözlerin ışığa alıştırılması iyi bir fikirdir. Aksi halde ilk bir iki kilomatreyi kör kullanırsın.

  - Yavaş u-dönüşünde ustalaş
  Pratik yap. Poponu selenin dışına doğru koyup motoru, vücut ağırlığını dengeleyici olarak kullanarak ve denge noktası olarak arka tekerleği kullanarak, dönüşün içine doğru doğru yatır.

  - Yokuşun tepesine de "DUR" işaretini kim koyar?
  Panik yapma. Arka freni arkaya kaymamak için kullan. Bay gaz ve bay debriyajı normalce -ve yavaşça- kalkmak için kullan.

  - Eğer kaygan görünüyorsa, öyle farz et
  Bir parça şüpheli yol kaplaması hemeh her şey olabilir. Kızartma yağı? Çakıl? Mobil 1? Veya belki hiç birşey. En iyisi düşmektense yavaşlamak.

  - Pat! Patlama! E, şimdi?
  Acele hareket yok. Motosiklet mutlu değil, dolayısıyla seyahate devam etmek için biraz kas gücü uygulamaya hazır olun. Gazı azaltın, yavaşça sağlam teker ile fren yap ve çok yumuşakça kenara çek. Derin nefes al.

  - Vizörde damlalar?
  Yağmur yağıyor. Hafifçe ıslanmış zemin ağır yağmur altında olduğundan daha kaygan olabilir, ve siz kavramanın ne kadar olduğunu asla bilemezsiniz. En üst seviye konsantrasyon, dikkat ve yumuşaklık uygulayın.

  - Akşam olduktan sonra herşeyi görmek daha zor
  Farınızı ayarlayın, kaskınızın vizörünü temizleyin ve oyununuzu karanlık basınca yol boyunca oynayın, özellikle işe gidiş/dönüş saatlerinde.

  - Duygular kontrolde mi?
  Duygular ilaçlar kadar kuvvetlidirler, dolayısıyla her binişinizde onları bi kontrol edin. Eğer kızgın, üzgün, yorgun veya heyecanlıysanız binmeyin.

  - Kaliteli kıyafetler giyin
  Size ve havaya uygun kıyafetler giyin. Eğer üşüyor veya pişiyor veya omuzlarınızdan düşen bir ceketle uğraşıyorsanız, tehlikelisiniz. Bu kadar basit.

  -iPod'u evde bırakın
  Müziğin sesi sonuna kadar açıkken gelen çimento kamyonunu duymayacaksınız. Ama yoğun bakımdaki hemşireler kulaklıklarınızı çok beğenebilir tabii.

  - Ani dönüş yapmayı öğren
  İki ardışık dar dönüşü başarıyla yapabilmelisin. Yolun ortasındaki tuğla torbasının yanından geçmek için önce sola bak, sonra asıl yoluna dönmek için sağa. Motor, gözlerini izleyecektir. Dolayısıyla dolanacağın yola bak, tuğla torbasına değil. Şimdi refleks haline gelene kadar pratik yap.

  - Düşük hızlarda yumuşak ol
  Vücudunu dışarı taşır, özellikle yavaş manevralar için, biraz arka fren ile. Bu, istenmeyen ağırlık transferini en aza indirerek, çizgide kalmaya yardım ederken, bir miktar denge sağlar.

  - Yanıp sönme sizin için iyidir
  Dönüş sinyalleri yanıp söndükleri için dikkatini çekiyor, değil mi? O zaman, trafikte fren lambanızın da yanıp sönmesi için fren yaparken de pedala veya kola öncelikle bir kaç kez basın.

  - Kavşaklar korkutucudur, o zaman kendinizi koruyun
  Kendiniz ile tehlike arasına başka bir araç koyun.
   
 2. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.460
  Beğeniler:
  9.028
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  - Çevre görüşünüzü geliştirin
  Karşıdaki duvarın orta noktasında bir nokta seçin. Şimdi gözlerinizi/bakışlarınızı oynatmadan o noktadan olabildiğince uzak bir noktayı görmeye/konsantre olmaya çalışın. Kafanızı çevirmeden ne kadar geniş bir alanı görebilirseniz, sorunu da o kadar erken farkedersiniz.

  - Yeşile dönmeyecek bir ışıkta yalnız mısın?
  Sensör kablosunun üzerinde motosikleti mümkün olduğunca çok etki yapacak şekilde durdurmaya çalışın. Sensör kablosu çoğunlukla yol tabanının altındadır ve limit çizgizinin arkasında yuvarlak veya kare bir noktaya bağlıdır. Eğer halen olmadıysa yan tablayı tan kablo üzerine koyun.

  - Tırların tam yanına veya tam arkasına yaklaşma
  Onlarca lastiklerinden biri patlarsa-ki düzenli olarak patlarlar-boşa dönerler ve kötü sonuçları olabilir. Eğer uçan plastikler arasında sürmekten hoşlanmıyorsanız, mesafenizi koruyun.

  - Paniği, panik frenin dışına çıkart
  Ayak freniniz ile iyi bir ilişki kurun. Güvenli ve temiz bir zemin arayın. Yavaştan başlayarak, maksimum fren ile kilitlenmiş tekerlek arasındaki noktayı bulun, ve bunu tekrar ve tekrar yapın.

  - Doğru lastik kullan
  Bunların hiç biri eğer lastikleriniz düzgün değilse önemli değildir. Onları düzgün varsaymayın. Hava basıncının doğru olduğunu her sürüşünüzde kontrol edin. Genel durumlarının yanısıra, kesikler, çiviler ve toplamış olabilecekleri diğer çer çöp için kontrol edin.

  - Derin bir nefes al
  10'a kadar say. Bir palyaçonun sağduyusuzca yaptığı ve senin hayatını cehenneme çevirebilecek, ve hatta bitirebilecek, 130 km saat hızı unut.

  Alıntıdır.
   
 3. ahmet atay

  ahmet atay Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  474
  Beğeniler:
  235
  Şehir:
  BURSA
  Motosiklet:
  Yamaha
  güzel paylaşım şenol abi motor kullanmanın sadece gaz vermek olmadığını çok iyi anlatıyor
   
 4. Hakan Çıtır

  Hakan Çıtır Site Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.471
  Beğeniler:
  399
  Şehir:
  İSTANBUL
  Motosiklet:
  Kanuni
  Şenol Hocam emeğine sağlık döktürmüşsün yine
   
 5. oktay.selvi

  oktay.selvi Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  120
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  izmir
  Motosiklet:
  Yamaha
  süpermiş.ince noktalar çok iyi anlatılmış.
   
 6. Onur Filiz

  Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  8 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.734
  Beğeniler:
  809
  Şehir:
  KIRKLARELİ/VİZE
  Motosiklet:
  Hyosung, Mondial
  her zaman ki gibi güzel bilgiler.tşkler şenol abi :)
   
 7. Hüseyin KOÇ

  Hüseyin KOÇ Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  Muğla
  Motosiklet:
  Kymco
  Çok güzel yazmışsınız. Elinize sağlık. Üslup da eğlenceli olmuş.
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 8. Gökhan TUNALI

  Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  770
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Eskişehir,yazları Ayvalık.
  Motosiklet:
  Honda
  Kısa ve öz, harika yorumlar. Çeviri için teşekkürler.
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 9. levend 18

  levend 18 Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  1
  Bu ve diğer değerli bilgilerin için teşekkürler.
   
 10. yilmaz cam

  yilmaz cam Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  istanbul
  şenol hocam elinize sağlık bu değerli ve hayati bilgiler için teşekkürler
   
 11. yilmaz cam

  yilmaz cam Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  istanbul
  şenol hocam bu hayati bilgiler için teşekkürler emeğinize sağlık
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 12. ahmet.gndgd

  ahmet.gndgd Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  bahcelievler ist
  Motosiklet:
  Yamaha
  elinize saglık.....
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 13. ufuk.utkan

  ufuk.utkan Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Mart 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  1
  Motosiklet:
  Honda
  teşekkürler şenol abi dikkat etmemiz gereken konulara çok iyi değinmişsin
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 14. Ethem Doğru

  Ethem Doğru Site Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.112
  Beğeniler:
  399
  Şehir:
  Kartal İstanbul
  Motosiklet:
  BMW
  okurken "bunları biliyorum diyorsun." sonra tekrar okuyunca, "aaa bu da mı vardı bu yazıda?" diyerek şaşıyorsun. 5 dakika öncesini hatırlamak bile bukadar zorkenbir de trafiği düşünelim. bence eğitim şart değil, bol bol eğitim şart.
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 15. Metin

  Metin Site Müdavimi

  Kayıt:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.039
  Beğeniler:
  1.619
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Honda
  Bunları sık sık okuyup uygulamak gerekir diye düşünüyorum...Paylaşım için teşekkürler Şenol hocam...
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 16. Erdal Özgüner

  Erdal Özgüner Site Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Şubat 2009
  Mesajlar:
  786
  Beğeniler:
  314
  Şehir:
  istanbul/küçükçekmece
  Motosiklet:
  Yamaha
  5 veya 6 ayda bir güncellemek lazım, yeni üyelerimizin ve de forumu takip eden diğer arkadaşların bilgilerini tazelemek, hatırlatma yapmak için. Tekrar emeğine sağlık Şenol hocam. Saygılarımla
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 17. Yener.Demirtas

  Yener.Demirtas Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Samsun
  Motosiklet:
  Honda
  Bayıldım,

  Elinize sağlık
   
 18. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.460
  Beğeniler:
  9.028
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Güncelleme
   
 19. Ahmet Yürekli

  Ahmet Yürekli Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  141
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  diyarbakır
  Motosiklet:
  Yamaha
  çok gerekli ve yararlı bilgiler için teşekkürler şenol hocam.