Sürüşün 3 vazgeçilmezi..

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Ceyhun Yamac tarafından paylaşıldı.

 1. Ceyhun Yamac

  Ceyhun Yamac Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  2
  Motosiklet:
  Honda
  Merhaba arkadaşlar internette gezerken bu konuyu buldum ve güzel bir konu sizinlen paylaşayım dedim..

  1. Tetikte olmak.
  Dinlenmiş, sakin olun ve alkol ya da başka uyuşturucuların etkisi altında olmayın. Yemek, telefonla konuşmak ya da yolcularla sohbet etmek gibi dikkat dağıtıcı faaliyetlerden kaçının.

  2. Karayolu hipnozundan kaçınmak.
  Karayolu hipnozu – kendini tekrar eden görsel uyarıların yorgunlukla birleşmesi sonucunda oluşan aşırı uyuşukluk – sürüş risklerinin en önemlilerindendir. Uzun mesafe sürüşlerinde, kısa şekerlemeler veya egzersiz yapabileceğiniz sık duraklamalar yapın. Yol işaretlerini okuyarak ya da gözlerinizin odağını yolun farklı parçalarına kaydırarak gözlerinize egzersiz yaptırın. İyice dinlendiğinizden emin olun. Dikkatsiz davrandığınızı ve konsantrasyonunuzu kaybettiğinizi fark ederseniz durup mola verin. İhtiyacınız olduğu kadar dinlenin ve daha sonra devam edin.

  3. Araç kullanırken saldırgan değil, savunmacı olmak.
  Hayal gücünüzü kullanın. Diğer sürücüler, yapmaları gereken hareketi ya da sizin onların yapacağını düşündüğünüz hareketi yapmadıkları taktirde, onların sürüş davranışlarına reaksiyon göstermeye daima hazırlıklı olun. Kaza kaçınılmazsa, en az tehlikeli olan seçeneği kullanmaya çalışın. Örneğin, yolun dışına aracınızı sürerseniz, bir başka araçla kafa kafaya çarpışmaktan daha fazla hayatta kalma şansınız olur.
   
  Aycan.Gezer ve Hakan Karael bunu beğendi.
 2. Berkay Ömür

  Berkay Ömür Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2012
  Mesajlar:
  519
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul, Tekirdağ/Çorlu
  Motosiklet:
  Kawasaki
  Hepsini yapıyorum fakat 2-3 saat şehir trafiğinin ardından saldırgan olmamayı başaramıyorum :D sataşıyorum kime denk gelirsem :D