Tabiki kask seçimi..

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında Kaan Tunç tarafından paylaşıldı.

1. Kaan Tunç

Kaan Tunç Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ben motoru alacak gibiyim ilk motorumu tabiki ehliyeti aldıktan sonra.Kafamda yavaş yavaş ekipmanları ayarlmayı planlıyorum ki iş sadece almaya kalsın.Ben güneş vizörü kesinlikle olan bir kask istiyorum.bir çok kuryeye vs sordum 200tl ye güzel kasklar var vs dediler.Forumda okduğumda ise fiyatlar bunun 3 katı vs.Benim buna ayırabileceğim bütçe en fazla 600 gibi duruyor.Az mı? Ve değerli arkadaşlarım,büyüklerim bana uygun kask tavsiyesinde bulunabilir misiniz ve full face mi açılır mı sizce.Yani bi farkı var mı emniyet konusunda? Yoksa açılır tercih edeceğim.İyi forumlar

2. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
  3. Kaan Tunç

Kaan Tunç Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hocam yorum için teşekkürler.bir video izledim ve full face alma karari verdim.bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

4. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    200 TL'ye alacağınız kasklar size kafanızda kask var görünüşünden öteye götürmezler. İyi bir full face kask kafanızı sert darbelere karşı koruyabilecektir ama bunun gerçekleşmesi ~200 TL civarına satılan kaskların malzeme kalitesiyle şu anda mümkün gözükmüyor. http://sharp.direct.gov.uk/ kaskların koruma kalitesi açısından başlamak amacıyla iyi bir noktadır.
    İş sadece kaskın testiyle bitmez alacağınız kaskın kafanıza tam oturması gerekir. boşluk kalmadığı gibi belli noktalarda baskı oluşmamalı ve kafanızı tamamen sarmalıdır. Bunun ile ilgili bir tanıtıcı demoyu gene http://sharp.direct.gov.uk/content/how-fit-your-helmet adresinde ki SHARP'ın sitesinde ki animasyondan görebilirsiniz.
    Bunun dışında kaskın havalandırma, iletişim olanakları, ses izolasyonu gibi konfor elementleri vardır ki, bunları da ayrıca ele almanız gerekiyor. Kalite konusunda kendini ispatlamış markalar; SHOEI, ARAI, SCHUBERTH dir ama fiyatları sizin fiyat aralığınızda değil.

Gidin ve kaskınızı deneyerek alın. Her marka ve her modelin şekil karakteristikleri farklıdır. Çok iyi bir model kafanıza oturmuyorsa o kask size uygun değildir.

5. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim bildiğim dediğin fiyat aralığında Nolan ve Caberk kasklar var,işini görür gibime geliyor.Üst seviyede bir kask olmasa da fena değiller.

6. Ahmet Kıyak

Ahmet Kıyak Misafir

Bende Shark S900C var. Çok memnunum. Her yönüyle gündelik kullanım için çok uygun ve de güvenlik testlerinden iyi puanlar almış, kaliteli bir kask.
    Caberg kasklar da bu fiyat aralığında ilgimi çeken başka bir marka.

7. Kaan Tunç

Kaan Tunç Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hocam model söyleyebilir miyiz acaba

8. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    İşin o kısmı zevkine kalmış,bu kişiden kişiye değişir.Sen takacağın için senin beğenmen lazım ;)

9. Savaş Gürbüz

Savaş Gürbüz Üye

Motosiklet:
    Piaggio
  10. Kaan Tunç

Kaan Tunç Üye

Motosiklet:
    Honda
  11. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Hem güvenli,hem sağlam,hem ucuz!..:) Evet ben de arıyorum öylesini 1.no favorim Shoei,sonra schubert,vs,vs.. onlar da 1200Tl.civarında...
    Ancak şu linkte görülen kask kalitesine göre ucuz,eğer gözlükle kullanılabilse hemen alırdım ilave olarak..HJC Kore malı,Shark testinden 4 yıldız almış..Ama maalesef çenesi açılır cinsi bu satıcıda yok..Tavsiye ederim :
    http://www.sahibinden.com/ilan/yede...jc-fg-15-draco-ucretsiz-kargo-121276377/detay

12. Ahmet Kıyak

Ahmet Kıyak Misafir

İlk kez duydum ama güzelmiş.
    Ama merak ettim.
    Shark da aynı sonuçları almış. Fransız malı. Aynı özelliklere sahip. Ek olarak gözlük takanlar için gözlük kanalları var ve yanak pedlerinin alt kısmı şişirilerek yüze göre ayarlanabiliyor.
    Hal böyle iken yine de Shark yerine bunu mu tercih edelim?
    Tecrübenize bilginize güvendiğim için, bir acemi olarak dağarcığımı genişletmek amacıyla soruyorum. Lütfen yanlış anlamayın. ;)

13. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben eğer soei,schubert alamazsam kesin o bahsettigim HJC'yi alırdım...ABD'de çok kullanılıyor,ülkemizde henüz tanınmıyor...Bunun 7 çeşit modele dönüşebilen bir modeli (tüm güvenlik testlerinden olumlu geçmiş) var ama burada yok..

14. Ahmet Kıyak

Ahmet Kıyak Misafir

Anladım abi, teşekkür ederim.

15. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar sakın yanlış anlamayın ama ne kadar ekmek o kadar köfte.Şimdi LS2 kaskların da 4 yıldızı var Shark'ında, Shoei'inde ve hatta bir önceki kaskım olan Scorpion'nunda ama gel gelelim konforuna, işin cılkı orada çıkıyor. Bir önceki kaskım Scorpion EXO1000 di ve fiyatı 500 TL idi günümüz şartlarında az para değil hani .Kaskım bana çok komforlu geliyordu başka kask kullanmamıştım ama ilk kaskımdı ve en önemlisi yazın bunaltmıyordu.Son yaptığım kazadan sonra 4 yıldızı hakedip etmediği konusunda şüpheye düştüm doğrusu 10 km/h hızla giderken hadi karşı arabanın hızıda olsun 15km/h (oda maximum) 25km/h hızında yaptığım kazada kaskın kazadan sonraki hali aşağıda...
    http://www.motosikletforum.com/threads/honda-crf-250-l-bayıldım-makianaya.10512/page-2
    Şimdi kazadan sonra başka kask almak zorunda kaldım ve biraz canım yanınca ve 2 hafta yatakta yatmak zorunda kalınca canımın kıymetini biraz daha anladım ve paraya biraz daha kıydım.BELL marka bir kask aldım linki aşağıda .İnanın komfor 10 numara,hafiflik hissedilir derecede vs. bir önceki kaskım ile mukayese bile edemem.Demek istediğim kask alırken ilk önce yıldızlara baktıktan sonra komforuna da bakmak lazım.Yazın ortasında güvenli olacak diye alacağımız 5 yıldızlı bir kaskı bunalttığından eğer kullanamayacaksak fena.
    http://www.motoplus.com.tr/urun/23550000300/BELL-M5X-DAYTONA-DY2-BEYAZ-KIRMIZI
    Bahsettiğim şeyler tabiki bütçe meslesi ama kullanabileceğiniz ürünü alırsanız inanın cebinizden daha az para çıkar.Sizde biliyorsunuz ki para kolay kazanılmıyor.Kaskı almadan önce mutlaka deneyin ve diğer kask ile arasındaki farkı eminim göreceksiniz.

16. Ahmet Kıyak

Ahmet Kıyak Misafir

Kesinlikle katılıyorum size. Sharp testleri bir kriter olabilir ama tek başına da yeterli değil. Euro NCap testleri dahi tartışılıyor şu anda. Çünkü hep belirli testler yapılıyor ve üreticiler test edilen bölgelere yoğunlarak testten daha yüksek puanlar almaya çalışıyor.
    Ucuzluk konusunda da haklısınız. Ucuz derken sadece verilen paraya göre ucuz dememek lazım. Alınan malzemeyi de hesaba katıp öyle karar vermek lazım.
    Ama ne yazık ki bütçe kısıtlı olduğunda seçenekler daralıyor ve iş epey karışıyor. Özellikle de 300-600 TL arasında kalan kasklar çok karmaşık ve tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Ben de bu yüzden Shark almıştım. En azından marka değeri edinmiş, kurumsallaşmış bir kask markası diye tercih etmiştim. Lakin gerçekten iyi midir bilemem. Şimdilik memnunum sadece.

17. Kaan Tunç

Kaan Tunç Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hocam ben öğrenciyim memur çocuğuyum bin lira gibi bir bütçe ayirmak baya Zor

18. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
  19. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    Alemsin kardeşim ben sana git o kadar para ver demedim ki :)
    Yukarıda da yazdığım gibi ilk önce yıldızlara bak ve bütçene göre komfora bak.Eğer bütçen 300 ise misal LS2 alırsın eh biraz daha verebilirim dersen marushin,caberg,nolan veya Bahsettiğimiz shark alırsın .İşin o kısmı sana kalmış,tabiki bütçene göre davranacaksın.Mesela bir örnek;shoei nin 500 TL ye kasklarıvar ama vizörsüz çok da mantıklı kasklar. :)
    http://www.gungormotor.com/Raid-II-Nucleus-TC2-Kask,PR-2322.html

20. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    Aklıma gelmişken forumun yani Mototr nin getirdiği Zeuz kasklar var,eminim fiyat konusunda yardımcı olacaklardır bir bak istersen :)
    http://www.mototr.com/default.aspx