Taşıt Muaynesinde Yeni Dönem Başladı.

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Erol tarafından paylaşıldı.

1. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    T.C Ulaştırma Bakanlığı denetimi altında faaliyet gösterecek, Doğuş Grubu, Akfen ve TÜV SÜD ortaklığı ile kurulan TÜVTURK’ün uluslararası standartlarda araç muayene istasyonları 13 kasımdan itibaren hizmet vermeye başladı.

Taşıtlarımızı artık özel sektör muayne edecek. Ve tabiki özle sektör bu işi biraz daha sıkı tutacak gibi. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

http://www.tuvturk.com.tr/index.asp

ANIL, Ferhat.Ulucan, A.HAMDİ ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    vallahi hocam ağzımı bi açarsam susamam ben bu konuda. Bi istasyonların ilk pilot bölgelerinden birisi kırşehirdeydi ve o dönemde orada sanayide çalışıyordum. neler çektim bir ben birde muayene yaptırmaya gidenler bilirler.. 2005 model avrupa araçları geçiremedik. kaç kez teknisyenler dayakmı yemedi önünde arabamı yakılmadı başka bir şehirde bir astsubay teknisyenimi öldürmedi... neler neler... sistem teoride çok güzel ve uygulanmasını desteklediğim bir sistem ancak biz batı kriterlerine göre muayene yaparken insanımızın doğu alım gücüne sahip olduğunu unuttuk. ve ne hikmetse şimdiye kadar günü geçen muayene yaptırmak için gittiğinde belirli bir harç öderken şimdi birileri zengin olsun diye günü geçerse ceza ödüyorsunuz. İhale bedeli malum. ihaleyi alan firmalar malum. ve doğuş grubu araçlarının çoğunluğunun muayenede takılmadan geçtiği malum. Ne desem bilmemki...... teoride güzel pratikte rezalet bir uygulama bence...

3. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Zamanında ehliyet kursları da özelleştirildi ve neticesi ortada...

osman celik, ANIL, F.Sokmen ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  4. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Araç muayenesinde zor günler bekliyor bizleri..

5. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Aynen katiliyorum,göstermelik düzenlemelerle ve yasalarla hersey maalesef kagit üzerinde kaliyor

6. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    ben bu konudada paranın acamayacagı kapı yok derım cunku her sey ona gore dzayn edılıyor bu memlekette ve baska carede bırakmıyorlar mıllete

ANIL bunu beğendi.
  7. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Hepimiz birseylerin düzelmesini istiyoruz,ama ucu bize dokununca hep kaytarmaya bakiyoruz

8. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    sistem rant olunca haklısın malesef abi!!!

9. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Rant mı,peşkeş mi acaba?

10. Ferhat.Ulucan

Ferhat.Ulucan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar,
    araç muayenesi denildiği zaman, şimdiye kadar aklımıza şase no kontrolu, ve harç yatırmak gibi bir kaç sey yapılması geliyordu. Unutmayalım ki ülkemisdeki kazaların bir çoğu araçların bakımsızlığından kaynaklanıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte, araçlar balatalarına kadar muayene edilecek diye biliyorum. Bence bu da gayet güzel bir durum. Hatta bu olaydan mağdur olmama rağmen güzel bir gelisme. Bir sure yurt dısında yasadım. Bir araç almıstım, muayeneye götürdüğümde, alime bir liste verdiler, frenlerinden tutunda, çürüklerine kadar, bunları yaptırmadan muayene yi uzatmıyolardı. Bu masrafları yaptırmak araba kadar paraya mal oldugu icin çöpe atmıstım arabamı.
    Ülkemizde kaç kişi acaba sabah aracına binerken, günlük kontrolunu yapıyor ?
    Bence bu uygulama güzel bir uygulama, ama herzamanki gibi biz bozmazsak tabi.
    Gerçi, mikrodalga fırında çorap kurutan bir toplumdan da çok farklı şey beklemek haksızlık olur :D

Tuncay Hanli ve Turgay bunu beğendi.
  11. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Hocam bende yanlış uygulamalara karşıyım ancak devletin kendisiyle düştüğü tezatlardan bıktım. 2006 yılı basımlı sürücü kursu kitaplarına bakın araç arızalarnın kazalara sebebiyet verme sayıları %2 diye gösterilirken nedense muayene istasyonları özelleştirileceği zaman bu oran fırladı ve özelleştirerek çok güzel iş yaptılar...... babalar gibi sattılar... ben muayene istasyonlarının çalışmalarına karşı değilim ama bir sınırı var... bu istasyonlar neden devlette değilde özel şirketlerde? neden doğuş grubu araçları muayeneyi rahat geçiyor? neden bu zamana kadar muayene süresi 10 yılda geçse polise yakalanmazsanız gidince aynı harç miktarını ödüyordunuzda şimdi ceza ödüyorsunuz? Muayene süresini aksatılmasını istemiyordunuzda neden bu cezayı devlet almadıda özel sektör aldı? neden ikinci gelişte araç muayeneyi geçemezse muayene harcı yanıyor? ve en büyük sorunda benim gözümde budur batı istemi ile muayene yapıpta batı tarzı arabalar istiyorsunuzda neden vatandaşlarınız doğu çalışma şartlarında ve düşük ücretlerle çalışıyor? benim karşı olduğum noktalar bunlar işte....

Omer bunu beğendi.
  12. Federal779

Federal779 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Hırsızlık,,yolsuzluk,,haksızlık,,hukuksuzluk..ne yokki..Hırsızların beyefendi olup saygı gördüğü bir ülkede hiçbi bilgisi olmayan teknisyenlerin çalıştığı istasyonlarda adam Suzuki GSR 600 makinayı muayene ediyor...2 metre kadar gitmeliymişim firen yapmalıymışım ,,firen tutuyormuymuş..Ulan Höküz 600 lük makinanın freni öğle kontrol edilirmi hiç..Üzerindeki eksoz orjinal,,ama yine bu Höküz sesin fazla çıktığını iddaa ediyor..Yani zorluk çıkartmak için kıçını yırtıyor..Yani biraz daha diretse gırtlağını söküp alacam..Allahtan yüz hatlarımdan ruh halimi iyi analiz ediyorda bu Höküz işlemi bitiriyor..Yoksa orada bi facia olacak..Radarda 102 ile 237 lira ceza yazanları ve bu Höküz muayenecileri şiddetle vede nefretle kınıyorum..Şuana kadar muayene istasyonunda ölen teknisyen sayısı benim bildiğim 3 ..hastanelik olan en az herhalde 253 tür..

13. Ferhat.Ulucan

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşım, maalesef çok kişi avrupada hayat standartının cok iyi oldugu gibi yanlış bir düşüncede. Orda da aynen burda oldugu gibi, tek bir kişi kendi başına zar zor geciniyo. 1000 euro maas alıyo, aylık 600 euro kira 120 euro sigara parası veriyo.
    Bizeden cok farklı degil, bakmayın siz onların buraya son model arabalarla geldiklerine, çoğu kiralık, :D:D:D:D

Turgay ve gueldali bunu beğendi.
  14. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Üstelik A ehliyet 250-300 YTL'ye degil, 3000-3500 YTL'ye maloluyor.Ayrica bir somun ekmek de 4YTL

15. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Kiralık araçlarla geldiklerinden haberim var doğrudur ancak bildiğim kadarıyla sıfır km bir araç alırken bizim kadar vergi vermiyorlar. Yakıt bizden ucuz parça getiren arkadaşlarım var bende bazen dışarıdan parça getirtirim bizden ucuz. orada söylendiği kadarıyla sadece işçilik pahalıymış mış diyorum çünkü gözümle görmedim. Şimdi otomotiv sektörü için söylersek sizce bu kadar bizden ucuza alan ve yedek parçaya yakıta vs..reye bizden ucuz sahip olan bir millet neden bakım yaptırmasın? Yada değiştirelim biraz 800 ytl maaş alıpta ülkemizde kira doğalgaz elektrik su telefon çöp vergisi ..vs..vs.... veripte iyi kötü bir arabası olupta yakıta dünyanın en fazla parasını veren, sıfır araç alırken ÖTV gibi bir saçmalık ödeyen bakıma veya bir arızaya girdiği zaman özellikle önemli parçalarda yurt dışı imal nedeniyle fazla para veren insanımız sşizce nasıl bu muayeneyi atlatacak? Yoksa tekrar diyorum sistem çok güzel lafım yok ancak insanımızın alım gücünüde düşünerek hareket edilmesi gerekiyor..

Omer ve ANIL bunu beğendi.
  16. Bozkurthakan

Bozkurthakan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Harley Davidson
    Devletçi anlayışın tamamen karşısındayım.Devlet Savunma sanayii hariç tüm sektörlerden çekilip yerini milli özel sektöre bırakmasını ama bunu yaperken de rantçı,yolsuzcu, olmamasını her zaman savunmuşumdur.
    Yüzümüzü Batıya dönmeliyiz.Bir tarafımızı değil,yüzümüzü.Batı ülkelerinde özel sektör ülkesi ve ülkesinin yurttaşları için na en iyi hizmeti verebilmek için çalışmaktadır.Türkiyedekilerde akrabaları için çalışıyor.
    Bu anlayıştan ne zaman kurtulacağz ne zaman liberal ekonomiyi doğru düzgün kavrayacağız o zaman dünyanın yıldızı olacağız.

Muayne istasyonları hayırlı olsun.Devlet höküz:Dlerinden iyidirler umarım.

gueldali ve Ferhat.Ulucan bunu beğendi.
  17. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    bazı şeyler özelleşince çözüldü ama bazı şeylerde özelleşince suyu çıktı (ehliyet kursları) umarım bunu korurlar ve geliştirirler ne diyelim hayırlısı olsun :)

18. Ferhat.Ulucan

Motosiklet:
    Honda
    Emrah arkadaşım, maalesef bu ötv si kdv si o vsi bu v si hep bizim kabahatimiz.
    Yıl sonu yaklaşırken hukumet butce yapar, eğer butce acık veriyosa bunu vergilerden tahsil etmeye çalışıyorlar. Bizim yanlışımız da tam olarak burda başlıyor.
    Şu şekilde izah edeyim sana; Hükümetin bütçe çalışmasında 2009 yılı için vergi geliri olarak 100 ytl belirlenmiş diyelim. Adamlar bakıyolar yav biz 2008 de 70 ytl zor toplamışız, o zaman cart vergisi cıkaralım butceyi denklestirelim gibi oluyor. Burda kaçırılan vergiden kaynaklanıyor.
    Vergi geliri / Vergi mükellefi = Vergi
    yani ülkede 100 kişinin vergi mukellefi oldugunu varsayarsak, herkes vergisini öderse işletme başına 10 ytl düşüyo, ama 5 kişi kacırırsa 20 ytl düşüyo.
    Devlet vatandaştan alacağını bir şekilde alır, önemli olan bizim halk olarak bu giderler için elimizi taşın altına koymamızdır. Vergi kaçtıkça oran yükselir yani, bu kadar basit. ;)

Omer ve Turgay bunu beğendi.
  19. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Vergilerin kaçmasına izin vermesinler,tazı gibi yakalasınlar efem,işleri ne...:)
    Neden hep halk suçlu oluyor onu anlamıyorum,birileri işlerini düzgün yapamıyor diye halk mı suçlu oluyor,zaten bu adaletsiz vergileri kim ödemek ister ki?
    Halkın suçu seçimlerde işini bilen insanları başa getirmemektir...;)

Omer ve Turgay bunu beğendi.
  20. Ferhat.Ulucan

Motosiklet:
    Honda
    işi bilen biri çıksada onu başa getirsek. Ama hırsızında suçu yokmu metin abicim ;)

Turgay bunu beğendi.