Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında Kaan.Alper tarafından paylaşıldı.

1. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır motorsikletler hakkında araştırma yapıyorum. ve Bu sitede gerçekten motorsiklet konusunda hem tutkulu hemde bilgisi kişiler çok fazla. Motorları Açıkçası arabalardan daha çok sevdiğimi söylebilirim. Bu hafta motorsiklet kursuna yazılacağım. Ayrıca gördüğünüz üzere aktif olarak motorsiklet hayatına yeni başlayacağım için nasıl bir şey almamı önerirsiniz. Cruiser/Chopper tutkunuyum ve almayı düşünüyorum. Hani şöyle söyleyeyim sonuçta yeni olduğum için direk bir harley davidson da almak istemiyorum. Malum her anlamda pahalı bana tavsiye edebileceğiniz başlangıç seviyesi ve hakikaten beni bu hevesimden soğutmayacak modeller önermenizi bekliyorum. Bazı araştırmalarımda aşağıdaki modeller dikkatimi çekti.

Mondial MCT 350
    Jinlun JL 250-5
    Kymco Venox 250

Tabi bunları yazarken birşey bildiğimi iddaa etmiyorum sizlerin tecrübelerine göre bir motor satın almak istiyorum şimdiden ilginize teşekkür ederim

2. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yamaha Ybr125 yada Honda Cbf150 ile başlamanızı tavsiye ederim.

3. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

ziya bey ilginize teşekkür ederim fakat yazdıklarınız cruiser/chopper modeli değil sanırım. Cruiser olarak ne tavsiye edersiniz ?

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Eğitimlerimize ve Gezilerimize de bekleriz.,

Yeni başlayacaksanız size bir kaç nacizane tavsiyem olacak.
    1-Kesinlikle ybr 125 en ideal seçim olur.Tecrübe ile sabittir.162 bin km lik bir tecrübe.:)
    2- Full korumalı kıyafet ekipman ve kafanızı koruyacak kalitede KASK alın ve kafanızda kullanın.Mevsim itibariyle bazı maymunlar gibi kolunuzu korumak için değil kafanızı korumak için KASK alın ve kafanızda kullanın.Bazı maymunlar dirseklerini korumak için kaskları oraya takarlar.
    3- Motosiklet kullanmak basit bir eylem değildir.Siz onu basite alırsanız o size daha da basite alır ve basitçe telef olursunuz.
    Bu yüzden trafiğe çıkmadan önce mutlaka "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerini alınız.
    Bakınız:http://www.lamatech.com/ bu adresi inceleyiniz ve iletişim bölümünden Rahmi Hocamızın telefonuna ulaşıp eğitim için randevu alın.

Ve imzamdakileri okuyup bilinç altınıza kazıyın.

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yazılacagınız kurstan ancak ehliyet için gerekli şartları alısınız motosikelt sürüşü adına hiç bir şey alamazsınız.O adı kurs olan TİCARETHANE KAR HANEDE göreceklerinizle veya bu forumda okuduklarınızla da sürücü olunmaz.
    Bilginiz olsun

6. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

Hoşbulduk şenol bey bir yamaha tutkunu olduğunuz belli açıkçası. Ama ben bu motorsikleti bana sevdiren cruiser/chopper modelleri oldu açıkası o yüzden birazcık klasik hoş görünümlü bir cruiser/chopper istiyorum. Güvenlik konusunda size fazlası ile katılıyorum herşey uygun olması gerektiği gibi olmalı. Güvenli sürüş eğitimini heralde ehliyetten sonra yazılacağım. Bu eğitim uzunmu acaba ? Yazıda belirttiğim gibi profesyonel olarak yeni başlayacağım motorumun bir cruiser/chopper serisi olmasını istiyorum. Benim yazmış olduğum modeller çok mu kötü acaba, hiç okumadan geçmişiniz gibi geldide :) ilginize teşekkürler tekrar

7. Ziya Çerezci

Motosiklet:
    Yamaha
    Yazdıklarım chopper modeli değil ama sonuçta başlangıç motorunuz olcak dediğim modeller hem az yakar dayanıklı motorlardır sonuçta japon.Ama illa ben chopper tarzıyla başlıycam diyorsanız diğer markalara göre kymco daha iyidir. Bende çok çok yeni bir sürücüyüm forumdaki diğer arkadaşlarda konuyu görünce yardımcı olacakalardır buna benzer başka konularda forumda mevcut onlarıda okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Eren Göksel bunu beğendi.
  8. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

anladım ziya bey cruiser olarak ilk tavsiye kymco bakalım diğer forum üyeleri neler diyecekler ? teşekkürler

9. Ziya Çerezci

Motosiklet:
    Yamaha
    Önce tarz şekil değilde markaya bakın derim çin malından uzak durun. Bence siz ybr125 yada cbf150 ile başlayın eğitim alın sonra istedğiniz büyük motora geçersiniz.

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Okumadan cevap yazmam.
    Biz toplum olarak gösterişe çok önem verdiğimiz için güvenlik ve bu eyleme başla işlerini pek takmayız.
    Bu eyleme başlarken her şeyi göz ardı ederiz.Kendimizi PC oyunlarında tanrı modunda sanır ve yanınca havaya zıplayıp top tutup yeni can alacağımızı sanırız.
    Bu eylem bizim topluma hep çok kolay gelmiştir.
    Kimi direkt sesi ve hızı için 137 bg ile başlamak ister kimi janjanlı görüntüye aldanıp kullanmayacağı yada çok zorlanacağı hakim olamayacağı bu sizin tip motosikletle başlamayı tercih eder.
    Üstüne birde "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri almadan okuduklarıyla veya dayı amca emmi oğlu veya arkadaşlarının verdiği saçma sapan bilgilerle sürüş yapmaya kalkınca da en ufak hata diğer büyük hataları de peşine takıp ciddi acılar yaşar ve yaşatırlar.Sonra bu hatalarını anlatırlar ama asla kendileri suçlu değildir.Hep motosiklet suçludur.
    Bu yüzden ben ve benim gibiler bu zorlu tırmanışta merdivenleri tek tek çıkmanızı tavsiye ederiz.
    Diğer yandan Yamaha hayranı değilim aksine BMW hayranı ve fanatiğiyim.
    Motosiklette önce Güvenlikle sonra sürüş ve sürücü konforunda AKLIN YOLU BMW diyenlerin başındayım.yamaha ybr 125 i sizin hayati sağlığınız için tavsiye etmekteyim.
    Ben 32 yıldır bilmem kaç milyon km dir hep acemi oldum acemi de kalacağım.
    Bizler Motorcu yada profesyonel değiliz.Bizler Motosiklet sürücüleri/Kullanıcılarıyız.
    Adresini veridğim "Güvenli Sürüş Teknikleri eğitimleri genelde hafta sonları 2 tam gün sürmekte.
    Ama siz verdiğim linkten Rahmi BARUTÇU hocamla görüşün müsait olduğunuz bir tarihte hafta içi veya dışı 2 günü kararlaştırabilirsiniz.

Arz ederim.......

11. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

Forumu incelediğimde yazdığım 3 model arasında en az şikayet alanın kymco olduğunu gördüm. bu jinlun markası çin malı heralde bu kadar kötümü bu çin malı motorlar yani açıkcası biri yazıyo başlangıç seviyesi iyidir güzeldir. Bir taraf diyo aman uzak dur açıkçası kafam karışmadı desem yalan olur :( Birde Bashan isimli bir firma var bi arkadaşımda onun motoru vardı hakikaten heybetli olduğunu söyleyebilirim (ama tekniği vs.. tabiki anlamam) bunu dışardan görünüş olarak söylüyorum. Bu marka hakkında sizin yada üyelemizden bilgisi olan arkadaşlar varmı acaba ?

12. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

anladım şenol bey açıkçası bende profesyonel eğitim almadan kendi motorumu kullanmak istemiyorum. Bu cruiser serisi motorları kullanmak çokmu zor bide yazdığım marka modeller hakkında profesyonel fikriniz nedir ?

13. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Ben 150 'lik bir Jinlun kullanıyorum. 4 Ay kadar oldu alalı. Henüz bir problem çıkarmasa da açıkçası malzeme kalitesi açısından daima tetikte gidiyorum. Bazı bölümlerde kllandıkları sac kalınlığı (misal motoru üstteki şaseye bağlayan kulaklar) gerektiğinden ince olmuş. Civatalar kötü malzemeden (neredeyse aliminyumdan) kullanılmış, Bu şekilde sanırım ancak bu maliyette motosiklet üretebiliyorlar. Ben Drag Star veya Honda Shadow satın almak istiyorum. Ezelden beri cruiser isteğim vardır. Hatta bazıları deli der belki ama BMW 1200 GS mi 600 lük Shadow mu derseniz düşünmeden Shadow derim :) Zevkler ve tarzlar bu açıdan tartışılmaz sanıyorum. Bu yüzden enduro başlangıç seviyesi motorlar olan CBF veya YBR modellerine yanaşmadım. (kurye motosikleti olarak çok fazla kullanılmaları da dezavantajları) Bunun yerine gidip bir 150 CC Jinlun satın aldım. Daha önce bir iki arkadaşım sıfır alıp kullanmıştı. 2005 senesinde. Onlardan da olumlu referans gelince aldım direk. Dengesi tabi ki enduro gibi değil. Aeordinamiği pek ince düşünülüp hesaplanmamış. Virajlarda çok fazla güven vermiyor, hızlanmaya hiç gelmiyor ama ben 50-60 km'yi geçmeden kullandığımdan şu an için haz duyarak sürüyorum. Ben mühendisim, o bahsettiğim ince motor kulaklarını söküp şablonunu alarak 4 mm sacdan tekrar yaptım atolyede, yük binen civataları (ayak padlerini taşıyan, motoru taşıyan vs.) daha kaliteli olanlarla değiştirdim. Civataların titreşimden gevşeme sorunu da vardı. Hafta bir kontrol ediyordum. Önlem olarak çoğunu söktüm kontra bağladım, şimdi açılmıyorlar. Yani uzun lafın kısası, bu çinliler iyi taklitçiler ama biraz üçkağıtçılar, malzeme kalitesinden çok çalıyorlar, e üzerinde hayatımızı taşıdığımıza göre daha temkinli olmalıyız. Umarım yakında Drag Star XVS 250'mi alıp uzunca bir süre onunla zamanımı geçiririm. (Henüz 600 CC almaya cesaret edemiyorum) Hatta acaba hiç bir zaman 600 CC ye geçmesem mi diye de düşünmüyor değilim.Hem yakıt tüketimi artacak hemde madem 50-60 km/h ile gidiyorum neden yüksek hacimli motora yöneleyim diye düşünüyorum. Umarım kafanı karıştırmamışımdır.

Bu arada sadece bir iki hatırlatma. Sakın cruiser-choper kullanacağım diye güvenlik ekipmanlarını hafife alma, piyasada 1100 CC dragstarlarla Shadowlarla kafasında nazi kaskı, sırtında kolsuz deri yelek, ayağında artis bi kot pantolon gezen bir sürü " az gelişmiş " Amerikan özentisi var. Sakın bu motorların tarzı budur bunlarda FullFace kask, korumalı motosiklet montu, pantolonu, diz ve kaval kemiği için koruma, bellik takılmaz diye düşünme. İnternet forumlarında gezin, beraber gidilen motosiklet gezilerinin resimlerine bak anlarsın ne demek istediğimi, bir çok forum var kendilerine özel kolsuz ceket bile yaptırmışlar, yakışıklı yakışıklı geziyorlar kol bacak çıplak. Sende kararını ver ya yakışıklı olacaksın, ya akıllı...

DOGAN AVCI bunu beğendi.
  14. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

Yazınıza sondan başlayarak cevap vereceğim. Açıkçası ben akıllı olmak istiyorum :) herşeyin başı güvenlik çin malı ürünler fiyatı açısından cazip gelsede dediğiniz gibi orası burası dağılıyor. Vidaları civatalar çok kalitesiz sizin gibi işide pek bilmediğimden açıkçası ucuz bir motorsiklet almaya çekiniyorum. Piyasada baktığımda Jinlun motorlar 1000tl den başlıyo 3000 hatta 4000 e kadar uçan bile var fakat heralde ortası 1500 2500 tl arası dün gece biraz nettede baktım iki model gözüme çarptı çokta öneriyolar internette bi kymco venox 250 birde Hyosung GV 250 ama iki motor içinde hakikaten hastaları var ve hiç biri kendine toz kondurmuyor. Biri diyo kymco biri diyo hyosung gerçekten dedikleri gibi ilk motor seçimi çok zor bir işmiş :) sizin bu modeller hakkında fikriniz nedir ? Yani gidip açıkçası 15000 -20000tl verip bir harley davidson da en azından işi iyice öğrenmeden almak istemiyorum. Şimdi gidip bu kymco yada hyosung un fiyatları birbirine yakın 5000 6000 7000 gidiyor öyle böyle bir motor alıp başlangıçmı yapsam yada gidip bir ucuz yollu bir jinlun 250-5 alıp en azından öğrenme aşamasında bununlamı idare etsem. Yine çok konuştum sanırım :)

15. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Görünüm açısından Kymco Venox daha tatmin edici. Malzeme kalitesi veya sürüşü ile ilgili bilgim yok. Çok fazla motosiklet değştiren, jinlundan, Fazer a kadar kullanan bir arkadaşım Shadow'dan bile daha çok tavsiye etmişti Hyosung 250'yi. Sağlamlık ve motor gücü olarak. Sanırım o tavsiyeler ışığında bende Hyosung GT 250 Yi öneririm.

16. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

bu hyosung japon malı değilmi ?

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Güney Kore ama artık Kanuni tarafından S&T adıyla Türkiye'de montajı yapılmakta.

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu GT 250

Bu GV 250

Ama artık bu GT250 modeli Kanuni tarafından montajı Türkiye'de yapılmakta.
    GV 250 de Türkiye'de toplamaya başladılar mı bilgim yok açıkçası
    Ama ben olsam Kanuni den toplama hiç bir şeyi almazdım.

19. Kaan.Alper

Kaan.Alper Yeni Üye

Sizce bu GV 250 nasıl bir model şenol bey ?

20. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    S&T olmayan orjinal modelleri güzel cruiser dir.Kullanan arkadaşlarımız var sitede.
    GV 650 lilliğini kullanan öğrencim var Bursa'da.Çok memnunlar.
    Ama bana biraz hantal geldi 250 liliği.Birde benim tarzım olmadığı için pek ısınamadığımıda söyleyebilirim.
    Ama buna benzer çin mallarından çok çok üstün bir makine.Kesinlikle tavsiye derim.Delta bisiklete yakın bir yerde bu GV 250 lin 2. ellerini görmüştüm.Sanırım İstanbul Motosiklet ti.Delta Bisiklet Ulaş BAYDAR (Sitemiz sponsoru ve baş admin) yanına uğrarsanız size yardımcı olacaktır.