Tecrubelerimizi paylaşalım arkadaşlar...

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Metin tarafından paylaşıldı.

1. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar herkese faydalı olabilmesi için bu konuyu açmaya karar verdim...
    Herkes motorsiklet kullanırken değişik tecrubeler yaşayıp,neleri yapmaması gerektiğini kafasında bazı kanaatlere varmıştır...
    Tecrubelerimizden Motorsiklet kullanırken kesinlikle yapmamamız gerekenleri paylaşır isek biribirimize ve motorsiklete yeni başlıyan arkadaşlara büyük faydası dokunabilir...

2. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Mesela ben iki defa kaza yaptıktan sonra kesinlikle şunu anlamış bulunuyorum;
    Motorsiklet kullanırken nekadar acelem olursa olsun,acele etmemek gerektiğini anladım...

3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Metin gerçekten faydalı bir konuya değişmişsin.

İlk tavsiye benden gelsin bari.

Sakın ha çöp kamyonlarının akıttığı suların üzerinden geçmeyin kendinizi yerde bulabilirsiniz.

4. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Siz siz olun arkadaşlar,trafik ışıklarına yaklaşırken arkanızı iyice kontrol etmeden ani şerit değiştirmeyin,çünki sizin girmeye niyetlendiğiniz şeridi arkanızdan gelen birileri de gözüne kestirmiş olabilir...

Mesut Korkmaz ve mehmetpolat bunu beğendi.
  5. Carsambali

Carsambali Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Öncelikle çok yerinde bir konu başlığı açtığın için seni tebrik ederim Metin. Yakın zaman evvel trafik kazası geçiren bir motorcu olarak tavsiyelerim olacak benim. Özellikle de büyük motorlara yeni geçiş yapan ve vitesli motoru yeni tanıyan arkadaşlar için. Scooter veya benzeri vitessiz motorlardan, 125-250-500-600 gibi vitesli ve yüksek beygirli motorlara geçiş yapılmadan önce viraja giriş ve vites değiştirme konularında tecrube edinilmeli. Süratli bir motor üzerinde yol almak ona hakimiyeti gerektirir öncelikle. Motorumuza hakim olduğumuz kadar nefsimize ve beynimize de hakim olmayı öğrenmemiz şart. 500cc den sonrası motorlar, yeni kullananları biraz gıdıklayacak ve gazı sonuna kadar çevirme ihtiyacı hissettirecektir. Vitesi arttırdıkça sanki vites pedalıyla dans ediyormuşsunuz gibi gelecek. Ancak unutulmamalıdır ki her atılan vites sizi motorunuza olan hakimiyetten biraz daha uzaklaştıracaktır. Motor kullanan kişi asla hemen önündeki alana bakmamalı, gözü daima ileride olmalıdır. Her geçtiğimiz yeri bir etap olarak düşünürsek, bir sonraki etapta karşımıza nelerin çıkabileceğini tahmin etmek zorundayız. Ben bir kambura 130 KM hızla girerek en büyük hatalarımdan birisini yaptım. Yol öyle düze ve öyle güzeldi ki, bir an hep o şekilde devam edeceğini düşündüm. Adrenalinim gittikçe artıyor, gaz basma isteği ciğerlerimi yakıyordu. Düz yolda 180 vurmuştum ve tatlı dediğimiz bir viraj sonrası biraz önümde bir kambur... Sonrası keskin bir viraj, 130 KM hız = Ağaç. Herşeyden önce şu 3 şey çok önemlidir.
    -Yolun daha önceden keşfinin yapılması
    -Motora hakimiyet
    -Kontrollü hız (Kontrolsüz güç asla güç değildir)
    Çok şükür hiçbir kırık veya kalıcı hasar meydana gelmedi. Bunun sebebi 2 metre yanda bulunan kayalara çarpmamış olmamdır. Allah'ın izniyle bir ağaca çarpıp, onun beni ve motorumu esnetmesiyle yumuşak bir düşüş yapmam hayatımı kurtarmıştır. Özellikle de terlettiğinden şikayet edip sıcak yaz günlerinde giymeye çekindiğimiz o korumalar, giysiler ve kask hayatımı kurtarmıştı. Bu nedenle koruyucu kıyafetini ve kaskını giymeden motorculara asla acımıyorum. Hayatın her alanında aklımızdan çıkarmamamız gereken bir sözle yazımı bitirmek istiyorum. "Eşeği sağlam kazığa bağla, sonra Allah'a emanet et" (Önce tedbir, sonra tevekkül)

Saygılarımla.

6. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    teşekkürler metin önemli bir konu açmışsın benim tecrubelerime dayanarak verebileceğim en önemli tavsiyem iki kere dikkatli olunması zorunluluğudur klr 650 ile kuşadası bodrum giderken bafa gölünün bitimine yakın ışıklar kırmızıdan yeşile döndü yani yol benim oldu ama kamyonet geldiğimi hele hele hızlı geldiğimi gördüğü ve ışıkta yol hakkının bende olduğunu bildiği halde sanırım beni ciddiye almadı ve yola çıktı ben afedersin eşşek değil ya adam beni gördü mutlaka bekleyecektir diye düşünürken çarpma tehlikesi geçirdim ve kendimi yolun sağına atarak mutlak bir tehlikeden kurtuldum
    işte olay bu arkadaşlar ne kadar kurallar sizden yanada olsa yoldaki herkezi kuraltanımaz olarak görün ve kendi tedbirinizi alın

7. mehmetpolat

mehmetpolat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    sevgili uzaylılar hepinize ayrı ayrı katılıyorum ve hatırlattığınıziçin teşekkürlerimi bir borç biliyorum:)ve ekliyorum yoldaki mazot vs lerden kaçının üzerlerinde sert fren veya gaz vermeyin otobandaki beyaz boyalı şerit çizgilerinden kaçının kayar,asfaltta bazen motorun gidiş paralelinde tabaka oluyor bu tabakaya paralel olarak çıkmayın.ve sakın acele etmeyin nefes almayı unutmayın:) keyifli sürüşler.

Mesut Korkmaz ve Carsambali bunu beğendi.
  8. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Bir söz vardır:
    "Gidebildiğin kadar değil,görebildiğin kadar git" bu çok önemli arkadaşlar...
    Ama geçen sene otobanda sol şeritte 140 ile gidiyorum önüm bomboş,gidiş geliş arasındaki bariyerlerin arasından önüme aniden köpek çıktı ve şeridin ortasında durdu...Arkamdan gelen araçlar var,diğer şeritlerde araçlar kolona halinde gidiyorlar...Fren yapsam yapamıyorum,zaten o mesafede duramam,dursam da arkadan bindirirler,sağ kaçamıyorum arabalar var,sol zaten bariyer,köpeğin yanından geçsem ne yapıcağı belli değil,kısacası akla karayı seçtim biran...Hafif frene dokundum,Allahtan fren sesinden hayvan geri kaçtı,bende saliseler içinde olduğu yerden geçtim...Yani demeye çalıştığım bazen gördüğün kadar gitmeye de güven yok,en iyisi süratli gitmemek gibi görünüyor...

Mesut Korkmaz bunu beğendi.
  9. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Motorsiklet kullanırken trafikte siz siz olun önünüzdeki ve arkanızdaki sürücülere çok dikkat edin...Dikkatsiz ve acele eden sürücülerden uzak durun...Önünüzde veya arkanızda gördüğünüz zaman ya şerit değiştirin yada onlardan bir şekilde uzaklaşın...

10. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    bir diğer detayda önünüzdeki aracı (4 teker) tam ortasından değil de sol yada sağ (mümknse sol) lastik izinden izleyin büyük bir çukuru ortalamış olabilir araba kullanırken herkes yapar genelde ve onun tehlikesizce ortaladığı çukur sizin için büyük bir kabusla bitebilir..

Mesut Korkmaz ve Metin bunu beğendi.
  11. mustafasaglam61

mustafasaglam61 Üye

Motosiklet:
    Honda
    İki yıl önce idi.O zaman Ankara'da öğrenciyim(aynı zamanda part time bir rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum)bir sonbahar günü,saat 4 civarı iş yerinden çıktıktan sonra mondial kt 125 motorumla dışkapıdan ulus üzerinden cebeciye gidiyorum.Dışkapı SSK hastanesini geçtikten sonra kırmızı ışıkta durdum,en öndeyim.Bu arada yol çift şerit,yeşil ışıkta kalktım arkamda da ev arkadaşım var,bende kask,eldiven,dizlik,mont var.(full koruma),arkadaşımda da kask var.Yeşil ışık yandı ben 1,2,3,4 gazı açtım gidiyorum ortalama 60 -70km süratle.150 m ilerde yayalar var karşıya geçmek için bekliyorlar 5-6 kişi,yayaları gördüm hemen gazı kestim,yayaları karşıya geçme ihtimallerini düşündüm,yayalar hiç kıpırdamadan yerlerinde bekliyolar,bende tekrar gazı açtım çünkü sol şeritteyim ve arkamdanda arabalar basmış geliyorlar(birde ramazandayız millet acele ediyo) ne ise yayalara 10 metre kala yayalardan biri yola atlamaz mı!!! ben hemen hafif sağa kırdım yayada başını kalıdırıp beni görünce koşmaya başladı,ben zaten yayaya vurmamak için sağa kırmıştım sonra ben yayanın koştuğunu görünce tekrar sola kırdım gidonu,aman allahım yaya geri dönmez mi!!!!! o anda yayaya çarpmamla yere düşmemiz bir oldu,yaya yolun sağına doğru düştü,bizde sola doğru düştük ve motorla sürüklendik bize bir şey olmadı,sadece ev arkadaşımın pantolonunu arka cebi sürtünme ile yırtıldı.Hemen kalktık yayanın yanına koştuk,içimden de dua ediyorum ,allahım inşallah yayaya bi şey olmaz diye.Yaya çarpmanın etkisi ile bayıldı ama yayadan ses çıkmayınca öldüğünü sandım(o anki durumu size kelimelerle anlatamam) kalabalık yayanın etrafına toplandı (yaya 18 yaşlarında bir kız)kızın başında hafif kanama var ,kalabalıkta biri kzın suratına su serpti sonra kız ayıldı(çok şükür allahım diyorum içimden yaşıyor,ölmedi)Sonra ambulans çağırdık kızı hastaneye getirdik ,Ailesi ile konuştık ,doktorlarla konuştuk,polisler geldi ifademizi verdik olay yerinde inceleme yapıldı,olayda bizim suçumuz olmadığı anlaşıldı,zaten olay yerinin çok yakınında üst geçit vardı yayaları kullanabileceği,,, daha sonra çarptığım kişi ile görüştüm olay anında çok dalgın olduğunu,o gün yeni bir işe başladığını işin verdiği yorgunlukla eve gittiğini söyledi yani suçunu o da kabul etti.
    Ben o olaydan sonra yayalara çok daha dikkat ediyorum.Allah kimsenin başına böyle bir olay getirmesin,o kazada kız ölmüş olsaydı ben herhalde vicdan azabından yaşayamazdım.Ne kadar suçsuz bile olsam.
    YAYALARA DİKKAT
    Hoşçakalın,tekeriniz hep düz bassın.

Mesut Korkmaz ve Metin bunu beğendi.
  12. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Herkese çok geçmiş olsun arkadaşlar...Bu tatsız olaylar insanın kulağına küpe oluyor...Nekadar da tatsız olaylar olsalarda,yazdıklarımızı okuyanlara faydalı olabilecek belkide hayat bile kurtarabilecek tecrubeler bunlar...

mustafasaglam61 ve Recep Varlı bunu beğendi.
  13. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    hayat paylaştıkça güzeldir metin hocam ;)

Metin bunu beğendi.
  14. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Hayırlı olsun haluks kardeşim, kazasız belasız kullan.

15. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hayırlı uğurlu olsun Haluks kardeşim,Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin...:)Ayrıca çok güzel konulara değinmişsin...

16. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Simdiden hayirli olsun,kazasiz sürüsler.Ilk sat(o)urday turundan fotgraflari da bekliyoruz

17. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    motorcuysanız görünmez adam gibisinizdir, kimse sizi görmez, siz her yayayı her aracı, her olayı, her eksikliği, her saçmalığı, uçan kuşu bile önceden görüp farketmek ve önleminizi almak zorundasınız.. iki gözle değil dört gözle bakmalısınız, sürekli arkanızı bile kollamalısınız...

kendinizi iyi hissetmiyorsanız sakın ha sakın motora binmeyin lütfen bu hayatınızı kurtarabilir...

gerisi allaha kalmış, yüce rabbim kimseye kaza bela vermesin..

Mesut Korkmaz, Haluk, Turgay ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Öncelikle bu konuyu açtığın için teşekkürler metin.ulucan ;)
    "Akıllı insanlar, başkalarının yaşadıkları tecrübelerden, aptal insanlar ise kendi yaşadıkları tecrübelerden ders alırlar" demişti bir öğrencimi cezaevinden okula sınava getiren astsubay. Çok hak verdim.

Bugün tam 107 günlük motorcuyum. Hoş, henüz motorcuyum demek için çok erken. Tamam düzeltiyorum, motorcu değilim sadece motosiklete biniyorum :) Makinam BMW F650GS. Yani gerektiğinde ani hızlanabileceğim bir motosiklet. Bu süre içinde nelerle karşılaştım hepiniz tahmin edebilirsiniz. Bir de Ankara'da motosiklet kültürüne alışmamış otomobil sürücüleri (motosikletten önce bende böyleydim sanırım) olduğunu düşünürseniz...

En bariz yaşadığım olayı anlatayım. Eylül ayı ortalarında okuldan eve geliyorum. Acemi olduğumu düşündüğümden en sağ şeritteyim ve 60-70km/h hızım var. ODTÜ'den Bilkent köprüsüne doğru gelirken yol yokuş aşağı ve 4 şerittir. Sağa köprüye dönecek araçlar olduğunu düşünerek sağdan 2. şeride geçtim. Solumdaki şeritte de bir araç var. Onunla aynı hizaya geldik. Araçtan kurtulayım diye düşünürken, köprü girişine 40-50m kala en sol şeritten bir araç sağa kırdı ve önümüzden köprüye giriş yaptı. Solumdaki araç şöförü ya tecrübeden ya da farkında olmadığından hiç yalpalamadan devam etti. Ben buz gibi soğuk ter döktüm. Motosiklet öncesinde arabamla da benzer şeyler yaşamıştım.
    O günden sonra sağ şeritten gitmiyorum. Benim şeridim en sol şerit. Hızımı da ona göre ayarlıyorum sorun yaşamıyorum, umarım bundan sonra da yaşamam, kimse yaşamaz.

Metin bunu beğendi.
  19. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    arkadaslar ıstanbulda motor kullanacak arkadaslara en buyuk tavsıyem ve en cok dıkkat etmesı gereken konuyu soyluyorum
    1.yolcu munubuslerıne cok dıkkat edın
    2.Taksılere cok dıkkat edın

Metin bunu beğendi.
  20. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Takside yolcu yok ise arkasından,yolcu var ise önünden gitmeyiniz...;)