tecrübreli abilerimdem yardım istiyorum.

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında berkan okan tarafından paylaşıldı.

1. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    herkse selam ben motora başlamayı düşünüyorum. daha önceden activam vardı kaza yaptm, hurdaya çıktı tam 2 yıl hç binmedim çürümüye bıraktım, daha sonra kendimiz tamir ettik hala taş gbiydi motor. bu yüzden hondaya karşı sempatizanlığm var. baska marka motor kullanmağm için bilemiyorum ama honda gerçk bi kalite zaten kendini belli edıo. tekrar alevlenen motor aşkımı bastırmak için beni taşıyabilecek(19 yaşında, 1.85 boyunda 82 kiloyum) bir motor arıyorum az yakması önemli, hem şehirler arası kullanacağm hem de şehirler içi, çok dğl ama biraz basabilen atak güçlü bir motor arıyorum.aklımda ybr 250, cbf 250, ninja 250 gbi modeller var. bide yzf r125,cbr 125r, rs 125, cbf 150, ybr 125 gbi modeller var alternatif olarak.alınca hemen satmak istemiyorum bu yüzden beni uzun süre tatmin edebileceğini umduğum 250 cc sınıfı daha uygun die düşünüyorum. artık bi hastalık oldu bu motor seçimi çünkü alternatif çok ne yapacağımı bilmiyorum kafam çok karışık motorlarla yatıyorum motorlarla kalkıyorum. işi bilen abilerin önerilerini bekliyorum.teşekürler.

2. Murat Koseoglu

Murat Koseoglu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Aramıza hoşgeldin arkadaşım umarım forumlarda iyi zaman geçirirsin..

bende motora yeni başlıyorum ehliyeti bile daha yeni alacagım tecrübem yok yani sana akıl veremem de ben yeni baslıyorum kawasaki 250R gidip gördüm de cok güzel motor benim fikrim kawasaki ama elbette tecrübeli arkadasların yorumlarını dinlemeni tavsiye ederim beni boşver :)

3. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    selam.
    murat köseoğlu ve bozden arkadaşımızda da senin gibi motor alacağını söyledi. ben de şu cevabı yazdım..

bence 2. el bir 250 lik honda twister al. 125 lik gerçekten türkiye trafiği için yeterince güçlü olmuyor. ama cbr 125 yine de bir nebze kolaylık sağlar. fakat emin ol kısa bir zaman sonra zayıf kalacak.

ağırlık: 138 kg güç:20 hp tork:22nm @ 6000 devir/dk cbf 250

ağırlık:115 kg güç:13 hp tork:10.1 nm @ 8000 devir/dk cbr 125 r

aralarında çok büyük bir kg farkı yok. tehlikeli derecede bir güç farkı yok. ama yokuşlarda cbf250 rahat ettirir. özellikle 2 kişi olunca. fikir vermek amaçlı...

dostum güzel demişsin. ancak ben motora yeni başlayan ve ileride süpersport düşünen birinin cbr 125 r ile race tarzı bir motorun karakterini çözebileceğini düşünemiyorum. ama 2 teker bir aracın genel karakterleri elbette öğrenilebilir. yanlış anlama kesinlikle cbr 125 r ı kötülemek değil fikrim. çok güzel bir motor. ama sadece görüntüsü ile, tarz belirlenmeden alınırsa kısa bir zaman sonra değiştirlmek istenebilir. bu da tuzlu olur. naked bike'lardan sonra (çıplak motosikletlerden) sonra touring, cruser yada süpersporta çok rahat geçilebilir diye düşünüyorum.125 lik bianchi' im yerine istemez miydim cbr 125 r 'ım olsun dersen hem de deliler gibi isterdim derim..

oturuş pozisyonları ss ler ile aynı. ancak o dediğin oturuştaki farklılık hissi çok kısa zamanda geçen birşey. benim anlatmak istediğim güç açısından bir farktı. yani ss kullandığımızı ne kadar hissedebiliriz bir cbr 125 r üzerinde onu bilemem.benim genel olarak fikrimi sanırım tüm arkadaşlar anladı. 125 cc leri ileride satmayı düşünen arkadaşlar almasınlar diyorum hep. devamlı binecekler ise alsınlar. kawasaki 250 r hafife alıncak bir motor değildir. farkında isen pek önermedim yenilere. bahsettiğin kıç kayma olayında sanırım yatıp gaza biraz asılmışsın. motor ss olduğu için 250 liklere göre güçlüdür. eğer biraz biçimsiz gaz açılırsa bu haraketi yapması doğal. agresiflik vardır o motorda. hepimiz fikirlerimizi söylüyoruz. teşekkürler kardeşim.

4. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Aramıza hosgeldin Berkan...Bence Honda yedek parça ve servis açısından Türkiye'de tartısılmaz,o yüzden Honda al derim...Keyifli forumlar....:)

5. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    cbf 250 nin arka süspansiyonun da tutarsızlıklar varmş herhalde, toprakda fln pek verimli deilmiş o motor, öyle diyorlar:D

6. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Toprakta kullanacak isen Cross bir motor al...;)

7. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    toprakda kullanmıcam ama ybr ye cbf in süspansiyon sisteminin öyle oldugunu duydum sadece... bide cbx twister 250 ile cbf 250 arasında ne fark var?

8. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    ikisi de aynı motor.. google dan aratırsan aynı resimleri görürsün zaten dostum.. özet olarak twister diyelim..

Honda 2003 - 2004 yıllarında CBX 250 'yi piyasaya soktu.

Fakat 24 HP olmasından dolayı , bu motor EURO2 standartlarına uygun değildi.

Daha sonra 2005 yılında CBX kaldırıldı , aynı özellikteki fakat birkaç ufak değişiklikler yapılarak CBF 250 'yi üretime başlandı...

CBF 250 " 20 HP ve 22 HP " olarak 2 çeşittir...

9. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    twister o zaman ya :D ama bu motorlara baktım da sıfırları yok. en yükseği 2005 model. uzun yıllar binecğimi söylemiştim. bu yüzden yeni çıkan ninja 250r modeli daha cazip duruo benim için. rs 125 de olabilir ama çok yakıyomuş, yada yzf r125 fln bilmiyorum kafam gene karıştı yardım plssssss...:D

10. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Berkan motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

11. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    teşşekür erol abi. sizler gbi olabilirsek ne mutlu bna

12. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    aklımda cbf 150 kaldı apache alacaktım vazgeçtim sonuçta honda iyi bir marka.bu arada resim atamıyorum kopyala yapıştırla olmuyor bi yardım lütfen...

13. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW

Sizler gibi derken hocam. Bizim neyimiz var.:)

14. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    abi size iltifat etmiyecem bi daha:D ama benim tek bi hayalim var oda bi arkadaşmla beraber motorlarımızı alıp dünya turuna çkmak istiyoruz. bundan 5 yıl sonra ya gün verdik birbirimize. tabi olmıyck bşi ama gne hayali bile güzel... sizin gbi tam bir motorcu manasın da dedim ben.

Erol bunu beğendi.
  15. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW

sizin gbi tam bir motorcu manasın da dedim ben

Berkancım tam motorcu diye birşey yok. Bu işi profesyonel yapanlar bile tam motorcu değilken bizler tamın t si bile olamayız. Bu iş sürekli eğitim işi, motosiklette eğitimin sonu yok. Ben şahsen yıllardır motor kullanmama rağmen hergün yeni bişeyler öğreniyorum ve öğrenmeye gayret ediyorum. Doğru bildiğim bazı şeylerin yanlış olduğunu görüyorum.

Eğitim Şart.

16. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    http://www.motorsikletforum.com/showthread.php?t=2357

Dostum yukarıdaki konuyu dikkatli bir şekilde incelersen hiç bir problem yaşamadan foruma resim ekleyebilirsin..!

17. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ömer kardeşim teşekkürler:)

18. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Serkan arkadaş doğrusunu söylüyor. CBR 125R ile en fazla 110 gördüm, hafif aşağı meyilli bir yerde, normalde 100 demek gerek. Devr göstergesi kırmızı çizgiye yaklaşmak bir yana kadranın yarısına gelmedi. Oturuşunda da hala SS tarzını hissedebilmiş değilim. Kendimi zorlarsam yatıyorum biraz, kendiliğinden zorlamıyor genel tasarım. Bu iyi mi kötü mü dersen bilemem... Belim/boyum zorlanmıyor diyebilirim. Yokuş yukarı tek kişi ile de zorlanıyor. Vites bir aşağı bir yukarı. Ama bu da sana vitesli motor kullanmayı öğretiyor. Arkadan gelen 1600/2000 motor araçlar kıl kapıyor biraz. Açıkçası hızdan ziyade "ivmelenme" sorun. İlk kalkışta 125cc'likten daha fazla bir motorla bu deneyimimle mutlaka sorun yaşardım. Bir de küçük viteste yanlışlıkla "hafif" gaz vermek bu motorda risk yaratmıyor, hafif yalpalama ile kurtarabiliyorsun, aksi takdirde kenardaki arabalara da girebilirsin :) (tecrübe ile sabit) Ama ben de Ninja 250 isterdim. Belki seneye...

19. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    yorumlarınız için çok teşekkür ederim hepinize. honda twisterın yeni modeli yok arkadaşlar bu da üzdü beni açıkcası. aslında benim gönlümde de ninja yatıo ama çok pahalılar. hem de artçısı hiç rahat edemiyormuş. haa bide servis sorunu var diolar. yani şu motor şeçme işi dünyanın en zor işi. bunu gerçek motor aşıkları anlayabilir :D

20. berkan okan

berkan okan Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    benim kararım ninja gbigörünüyo şimdilik. ama bakıcaz iyice araştırıyorum. teşekkürler