Tehlikeli Doneme Girdim Galiba

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Burçin Arıcı tarafından paylaşıldı.

1. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    Motosikleti her gecen gun daha cok seviyorum.
    Arabaya binmek eziyet.
    Serin, soguk, yagmur takmiyorum.
    Bot,sirt korumasi,eldivenler kask, pantolon ustume yapisti.
    Kirlendiler biraz takmiyorum.
    Isten sonra alisveris merkezine gitmeyeyim,bu aksam gala vardi bosver.
    Ne bicim bi trafik var.Trafikteki insanlarin yuzu tanidik...Aksam iskencesindeler.
    Ruzgarim var, hayatin icindeyim kafeste degilim.
    Her viraj bir stres degil artik.
    Dizlerimle depoyu sikarken tek elimle sol kasigimi tutup dinlenerek dik surusle gidebiliyorum, ellerini birakirsan motosiklet dumduz gidiyo, o kadar korkunc birsey degilmis, ellerimi yana aciyorum 3 saniye yaptigimda kac m yol almis oluyorum acaba?Dusuk surat manevralari zevkli ve o kadar zor degil aslinda.
    Yolculu surusten sonra kontroller nasil kolaylasiyor,daha sık yapmalıyım bacagina agirlik takip kosmak gibi.
    Eski bir araba surucusu olarak trafikle de barisigim son gunlerde hic sorun olmuyor.Arabalar kavsakta yol veriyor ilginccc.
    Ortakoy balmumcu viraji bile kabus degil.K.cimda takip eden araba yoksa sirketin cikmazina U bile yapiyorum.Valemiz Gokhan -Abi alisiyosun iste!diyor.

Dusme vaktim geldi gibi gozukuyor.

Gökhan TUNALI bunu beğendi.
  2. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ben de sezonu yarın açacağım 3 aydır binmedim motosiklete içim kıpır kıpır,kelebek gibi.:p:D

3. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sanırım böyle bir döneme girince hemen bir eğitime katılmak gerekir diye düşünüyorum. Bir usta sizi gözlemleyerek size söyleyecekleri ile kendinize gelebilirsiniz.

4. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Burçin İkarus sendromu kötüdür unutmaa.

5. Hakki Orun

Hakki Orun Site Bağımlısı

Almaty KZ - Istanbul TR - Mobil Alabama USA
    Motosiklet:
    BMW
    Mutalaka duseceksiniz diye birsey yok tabii. Hele bir de egitim varsa, Ikarusa kadar yolu var bu mutlulugun. Ama orada durun derim. Ne de olsa 2 teker Biz iki kardes 54 senedir kullaniyoruz, su ana kadar durdugumuz yerde yatirmaktan baska birsey yapmadik Allaha sukur. Aynisini size de temenni ediyorum.

6. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

burçin motosiklette en tehlikeli kural onu hafife almaktır,sov türü sürüşler başlarsa ozaman tehlike gelmiye başlamıştır,28 senedir motosikletin üzerindeyim her binmemde ilk günkü korkumu herzaman yasarım,şakası yok çünkü bu işin

7. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Amiiin Size imreniyorum valla Hakkı Abi. Akif Abi yi goremiyorum bu aralar ama ona da cok selam.

8. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    Birkac gun surmeyeyim diyorum.

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bir kaç gün sürmemek ikarus için çözüm değildir.Çözümün adresi eğitim.Daha önce "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri aldınız mı.
    Almadıysanız tam zamanı.

Birde anlamadığım sürüş anında bir sürücü ellerini neden gidondan bırakır.Ustalık belirtismidir bu eylem.
    100 km hızla giderken saniyede 30 metre gidersiniz 3 saniyede 90 metre gidersin.Değer mi 90 metre hayatnı sağlığını riske atmaya.

Bursa'da da var bu modelden bir tane 18 yaşında Keles yolundan Bursa'ya gelirken 100 ün üstünde süratte ellerini bırakıp ayağa kalkmış ve o halde giderken aniden önüne çıkan bir köpek yüzünden şimdi Tıp fakültesinde alçılar içinde.

Ne oldu ne kadar usta olduğunumu ispatladı yoksa başka bir şeyi mi.

Gökhan TUNALI bunu beğendi.
  10. Gökhan TUNALI

Motosiklet:
    Honda
    Handsfree motorcular onlar Şenol Abi, eller serbest olacak:D

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben o ustalar tek tavsiyem oluyor.Çıkarın gidonu ne gerek var gidona ozaman.ustalar gidonsuzda kullanırlar nasıl olsa :D

EBaşaran bunu beğendi.
  12. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Eğitim şart tek kelimeyle Şenol abi noktayı koymuş

13. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Evet bir eğitim daha almak lazım Burçin. Dur ben bi ayar çekmeye calısayım sana

14. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Risk almaya başlamış her motorcunun şapkayı önüne alıp,ciddi bir şekilde düşünme zamanı gelmiş demektir...Bu eğitim ile filan çözülecek birşey değil,tamamen kişinin egoları ile alakalı bir durumdur...Kaza yapmadan önce,oturup kendinizi frenlemeniz daha iyi olur...Daha önce kazanız yok ise,kaza videoları seyredin,ciddi faydaları oluyor...;)

15. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bugun kaza yaptim.
    Fenerbahce sahil sapagindan sonra caddebostan sahilyolu yonundeki ilk 4 yol kavsaginda.
    Orta seritteyim.Hizim 50km alti.
    Kavsak tertemiz.Arkamda onumde 1 tane bile arac yok.Isik yesil.
    Sag seritte park etmis,duraklamis bir dizi araba var.Bunlardan 1 tanesi ani ve hizli bir sekilde kilic donus yapti.En sagdan 90 derece sola.Seyir halinde degil.Duran herif firladi.Ani ve suratli.
    Son uc fotograf:
    1nci resim:Temiz kavsak,isik yesil, hizim 40km,orta seritteyim,on arka sifir arac.
    2nci resim:Araba orta seritte aramda 2m den az mesafe var.
    3.ncu resim:surucu kapisindan girdim,,1-2saniye arabayla birlikte dondum,birkac saniye de yerde suruklendim.
    Sag gidon kirilmis, gaz acik kalmis acil durum stopundan yerdeyken uzanip durdurdum.
    Sag ayak parmaklarim ve sag bilegim aciyor biraz.Disardan bir belirti yok.Arabanin surucu kapisi,cami iptal.Surucu ve yolcuda bir sey yok.
    Bir yunus timi durdu yardimci oldular hemen.Ambulans ister misiniz?Dediler, kazayi bildirdiler.Pek cok insan, motosikletli ve olmayan yardimci oldu, ilgilendi.

1.5 saat trafik timi bekledik.Trafik timi cepten aradi siz rapor tutun cok trafik var ve cok kaza var.Peki dedik rapor tuttuk.

Hem iyi hissediyorum hem cok kotu hissediyorum.Iyi hissediyorum hic birseyim yok.Kotu hissediyorum yarali veya olu olabilirdim.

Bugun dikkat sorunum var miydi?Agresive miydim?Tekrar tekrar dusunuyorum.Ya suratli olsaydim?

Trafik kurallari acisindan bakinca 8de 8 otomobil kusurlu gibi.

Fakat hakli ama olu kurali geregi kendimi sorguluyorum tekrar tekrar.Cok uzgunum.

Kavsak bu, sutis var kosede.

Motosikletim:

Otomobil:

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun.
    ALLAH beterinden korusun.Verilmiş sadakanız varmış.
    Bence keşke yazılanları okusaydın ve uygulayabilseydin.Hata araçta ama mesajından sonunda ki yazı tüm gerçeği gözler önüne seriyor.
    Bir kez daha değil bir kaç milyon kez daha düşünmenizi şiddetle tavsiye derim.

17. Gökhan TUNALI

Motosiklet:
    Honda
    Büyük geçmiş olsun, sevindirici yanı size birşey olmamış.
    Bu trafiğe hiç güven kalmadı, yeşil yanıyorken hızlanıp geçeyim düşüncesi akıldan silinmeli.

18. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Burçin çok geçmiş olsun, önemli bişey olmadığına sevindim. Bu kazandan hepimizin çıkarması gereken birçok ders var arkadaşlar.

Öncelikli olarak, şehir içinde seyir halindeyken panik fren ve engellerden kaçma tekniklerini çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Bu teknikleri de öyle kendi başımıza öğrenemeyiz. Mutlaka ama mutlaka bu teknikleri gerçekten iyi bilen bir eğitmenden öğrenmemiz gerekmektidir.

Eğitim eğitim diyoruz, eğitim yapıyoruz kimse gelmiyor. Bu gün O.M.M. nin yaptağı Ara Teori eğitimine de onbeş gün önceden haber vermeme rağmen kimse katılmadı.

Arkadaşlar, hepimiz motosiklet kullanmayı biliyoruz. Ama bir çoğumuz Güvenli Sürüş Tekniklerini bilmiyoruz.

Burçin arkadaşımızın Güvenli Sürüş Eğitimi alıp almadığını bilmiyorum. Panik Fren ve Engellerden kaçma teknikleri Ara Kontrol eğitimlerinde öğretiliyor. Bu eğitimi alan bir sürücü belki bu kazayı yapmaya bilir veya daha az hazarla atlatabilirdi. Onun için sürekli olarak eğitim eğitim diye kendimizi parçalayıp duruyoruz.

Burçin tekrar geçmiş olsun, Allah bir daha kaza yüzü göstermesin.

Hakki Orun bunu beğendi.
  19. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    Şenol ağbi, yazılanları okudum 10 kere okudum hem de.Neler yapabilirim nasil yaparimi dusundum.Eğitimi programa koydum, (gs2 veya 3 ardindan r.barutcu diyordum) bu alisma rahatlama donemi icin hep telkin ettim kendime, gaza gelmeler yok, dikkatler acik, kötü gitmiyordum.Ta ki Bugune kadar.Hafife mi aldim diyorum, gaza mi geldim hayir.Daldim mi 2 saniye diyorum.bilmiyorum.Yok p.nk gazliyo 4 yol kavsagin ortasinda koy meydani sanki donduruyo arabayi. adres mi ariyor bisey yapiyor,doksan derece donuyo kilic donuyo bu hareketlere hastayim ben ya arabalar bunu yapiyor ağbicim.istanbul' da neredeyse normal sayilan hareketler.bilemiyorum....yoruldum...bahane bulmak istemiyorum.artik yolun basinda birakmak lazim belki.bilemedim...sogukkanliligimi kaybetmedim cok fakat guvenimi kaybettim biraz, yani ne yaparsam yapayim bir noktada kotu son olacakmis gibi geldi...saygi ve sevgilerimle.

20. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    Sevgili Erol, tesekkur ediyorum yorumlarin icin,
    hatali oldugumu dusunmek zorundayim.bu durumun icinde olmamaliyim.
    Egitim almali, mental acidan da olgunlasmami hizlandirmaliyim.
    Veya demir kafese geri donmeliyim.