Trafik Cezası İptali

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Umut Karkın tarafından paylaşıldı.

1. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Merhaba arkadaşlar,

inanılcak birşey değil ama toplam 10 dakikada haksız yazılan bir trafik cezasını hakim amca iptal etti.

Kısaca anlatayım, 8 Mayıs 2009 Cuma günü ankara kolej kavşağından sarı ışıkta geçtim (motokaravanla), görevli trafik polisi kızılay kavşağına beni anons etmiş. Kızılay kavşağında çevirip 128 TL ceza yazdılar, bende gittim cezayı yatırdım.

Ancak 18 Kasım 2009 günü eve bir tebligat geldi muhtara gidip baktığımda ise sinirlerim oldukça bozuldu genemi trafik cezası dedim, yavv yatırdığım cezanın haddi hesabı kalmadı dedim kendimce. Ceza makbuzunu incelediğimde 8 Mayıs 2009 tarihinde Kolej kavşağında kırmızı ışık ihlalı (47/1-b) yazıyordu makbuzda ve saat 08.50 yazıyordu, hemen aklıma geldi ee beni kızılayda çevirdiler ve ben bu cezayı yatırdım zaten dedim. Yani polis hem anons ederek bir sonraki kavşakta ceza yazılmasını sağlamış hemde kendisi plakama ceza yazmış tabi oda 7-8 ay sonra bana ulaşmış.

Hemen akşam eve gidip eski ceza makbuzunu aramaya başladım ama bulamadım, ödediğime dair belge elimde var ama ceza makbuzu yok dolayısıyla haklı olduğumu kanıtlayacak belge elimde yok, çünkü başka hiçbir belgede ilk cezanın yazıldığı saat yok.

Neyse vergi dairesine gittim burdan mümkün değil bulamazsın dediler bende trafik denetleme şube müdürlüğüne gittim orada ufak bir tartışma sonucu trafik ceza makbuzunun fotokopisini almayı başardım.

Sonrasında trafik mahkemesine güzel bir dilekçe yazıp gerekli evrakların fotokopileriyle beraber adliyenin yolunu tuttum, hukuk tevzi bürosundan sıra aldım sıra bana geldi, içerden dedilerki burada sen başvuru yapamazsın direk trafik mahkemesine gideceksin dediler. (Allah Allah)

Neyse çıktım trafik mahkemesine, trafik mahkemesi kalemi yazan yere girdim oradaki görevli memur yan tarafta hakimle görüş dedi (Allah Allah), neyse girdim hakimin yanına yaşlı bir hakim amca, derdimi anlattım elimdeki evraklara baktı nerde bu ceza makbuzunun aslı dedi bende getirmedim iş yerimde dedim.. dilekçeyi okumadı bile dediki yavrum koçum (aynen böyle söyledi) aslanım günahhh yavrum böyle şeymi olur hemen git o makbuzu getir bana ehliyet fotokopinide getir bugün 5 e kadar gel gelemezsen yarın gel oda olmadı bayramdan sonraki ilk gün mutlaka gel dedi..

Motora atladığım gibi geri iş yerine geldim evraklarımı tamamladım ve geri hakim amcanın yanına gittim...

oo geldinmi aslanım, getir bakayım şu evrakları,,

dilekçemin üzerine yazdı..

1 aracın cinsi yanlış yazılmış
    2 5 dakika arayla ceza yazılmış

davananın kabulüne diyip imzayı attı ..

hadi aslanım cezanı iptal ettim.. hadi koçum iyi bayramlar sana dedi :)

o kadar çok iltifat ettiki hakim amca anlamadım halen anlamış değilim..:)

neyse evraklarımı trafik mahkemesi kalemine teslim ettim ve sordum şimdi ben başka hiç birşey yapmıyacakmıyım, sırada falan bekleyip 50 yer dolaşıp uğraşmayacakmıyım hakkımı aramak için diye sordum, oradaki bayan yok hayır işiniz bitti biz evinize göndereceğiz 10 güne kadar cezanızın iptal edildiğine dair belgeyi.. dedi.

Birde adalete topal derler valla bizim adalet 1000 cc lik yarış motoru gibi maşallah :)

Arkadaşlar sizlerde haksız yere ceza yazıldığına inanıyor iseniz mutlaka hakkınızı arayın, trafik mahkemesi olan illerde çok basitmiş, hakim bakıyor eğer haklıysan anında çözülüyor işin, yok değilsen zaten davayı anında reddediyor.

Trafik mahkemesi olmayan illerde sulh ceza mahkemeliri bakıyormuş, sulh ceza mahkemelirde işlem yaptırmak daha zor olsa gerek ama tam bir bilgim yok.

Haklı olduğunuza inandığınız cezalarda mutlaka hakkınızı arayın arkadaşlar..

Tüm foruma iyi bayramlar.

2. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Umut abi anladığım kadarıyla, hakim bey amca tam Türk filmindekiler gibi babacan bir amcaymış işini görmüş :):) ya adalet mekanizmasının yavaş yada hızlı olması o devlet dairesindeki çalışan memurların tutumuyla alakalı zaten.. Genellememek gerekir diye düşünüyorum.. ;)

3. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    bilgilendirme için teşekkürler arkadaşım.

4. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Geçmiş olsun Umut...Paylaşım için teşekkürler...

5. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Geçmiş olsun Umutcum.
    Ben de bir arkadaşımdan duymuştum. Bir kaç kez ceza iptal ettirmiş. Örnek de verdi. Kırmızı ışıkta geçme cezası. Bir süre sonra eve gelmiş ceza tutanağı. O da arabayı ben kullanmıyordum ki, ceza şöföre kesilir arabaya değil tarzında bir dilekçe ile başvurmuş ve cezası iptal olmuş.

6. fuat karadag

fuat karadag Aktif Üye

geçmiş olsun umut kardeş . bu arada .bizde hukuk 1000cclik motor gibidirde üstünden düşmemek lazım.:D:D

7. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçmiş olsun abicim.Keşke adalet her zaman bukadar hızlı ve doğru olsa.Paylaşım için sağol.Sanada iyi bayramlar... :)