Trafik plaka sorunları ?

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında Ayhan Turan tarafından paylaşıldı.

1. Ayhan Turan

Ayhan Turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    merhabalar ben bir motor buldum almayı dusunuyorum burdan notere gittim sordum noterden satışını alacaksınız ondan sonra ruhsat ve plaka değiştirmem gerekiyomuş sanırım trafikten ama benim sorunum şu ben balıkesir akçayda oturuyorum ama ikametgah kutahya da şimdi noterci dediki plakayı kutahyadan çıkarman lazım ama ben motoru burda balıkesirde kullancam ve motor balıkesir plaka illa kutahyaya motoru goturmem lazımmı plaka için yoksa burdaki trafikten çıkartabiliyormuyum napmalıyım bu konuyu bilen yardım edebilirmi ?

2. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Kütahya trafik tescil bürosundan ayni plakayı (10 plaka) üzerine alamazsın..
    1-Notere Balıkesir'deki adresini vereceksin..
    2-Yalnızca ruhsatınla gidip Balıkesir'den ikametgah ilmuhaberi alıp,Balıkesir tescil şubesine (veya bulunduğun ilçede tescil bürosu varsa oraya)giderek ruhsatı değiştireceksin.(Motoru götürmen gerekmez)
    3-Motorun fenni muayenesi yoksa onu da ek-1 belgesi alarak Kütahya'da veya en yakın TÜV de yaptırıp öyle git.
    4-İkametgah ilmuhaberlerini artık nüfus müdürlükleri beyan ile veriyor.Eğer Kütahya'da ilmuhaber gerekli olursa tekrar değiştirebilirsin..

Bu şekilde ayni plakayı üzerine alabilirsin,hem noter masrafı daha az tutabilir.(Gerçi yeni kanunla noter masrafları azalmış diye yayınlandı.. )

Motoru Kütahya'dan aldığını var sayarak yazdım bunları..Eğer Balıkesir'den alıyorsan zaten sorun yok,adres ve ilmuhaber Balıkesir olmalı,sigorta ve fenni muayene olmalı..

3. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Arkadaşım öncelikle
    1 oturduğun yerin muhtarına git kayıt yaptır.
    2 ondan belge al ve nüfus müdürlüğüne git
    3 akçayda oturduğuna dair kayıt yaptır
    4 en az 2 gün bekle sonra motoru noterden satıl al

eğer bu söylediklerimi yapmazsanız motorun ruhsat işlemlerini kütahyadan halletmek ve kütahya plakası çıkartmak zorundasınız.

geçen hafta başımıza geldi ve halen motoru gerçek sahibi satın alabilmiş değil, malesef satıcıdan vekalet almak zorunda kaldım ve önümüzdeki hafta satış yapacağız.

Trafiğe sorduk böyle saçmalıkmı olur diye ama onlarda olur dediler, önce adresinizi değiştireceksiniz sonra araç satın alacaksınız yoksa adresiniz nerde görünüyor ise oraya gidip plaka çıkarmak zorunda kalırsınız dediler.

noter ücretleri inanılmaz bir şekilde düşmüş, alacağınız motor nedir bilmiyorum ama en fazla tutacağı 50 lira..

Ziya Çerezci bunu beğendi.
  4. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia

Abi bizim başımıza geçen hafta geldi noter senden adres istemiyor adres kayıt sisteminden alıyorlar adresi, orada ne çıkıyorsa onu yazıyorlar satışa sonrada sorun başlıyor. Adres hangi ilde çıkarsa oradan ruhsat çıkarma durumu çıkıyor ortaya..

o.somuncu bunu beğendi.
  5. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Umut abi ne yazdıysa doğru yazmış :D Motorun gerçek sahibi benim bu arada ama resmi olarak benim olmadığı için hala motoyoko gözüküyorum:D:D Burdan vekalet alarak beni yarıyolda bırakmayan Umut abime teşekkür ediyorum :). Bu arada bu muhtar nüfus işeri insanı çok yoruyo can sıkıcı işler simdiden kolay gelsin :D

6. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Tamam ,ben en son 2008 ekim ayında İstanbuldan alırken notere kendim vermiştim adresi..
    Şimdi adresler sisteme kayıt edilmiş diyorlar,uygulama senin söylediğin gibi olmuştur..Ben de bilgilendim teşekürler!..

7. Ayhan Turan

Ayhan Turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Ya Ben Şimdi Balıkesirden Aldım Motoru Noter satışı yaptık şimdi kutahyada gozukdugu için ikametgah oraya gitmek zorundayım yani öylemi ? birde trafik ruhsat ve plaka değişimi için ne kadar bir ucret alıyo bu konuda yardım edebilrmisiniz ya bir de bir yolu yokmu bu karda kışda şimdi kutahyaya mı gidecem plaka ve ruhsat için off bi yolunu bilen yazsın lutfen .

8. Ayhan Turan

Ayhan Turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    birde motoru goturmeme gerek yok sanırım ruhsatı ve plakayı sokup gitsem olurmu ? başka ne evrak istiolar trafkte .

9. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Arkadaşım sen bulumnduğun yerdeki trafik şubeyi git iyice bir araştır küçük yerde daha basit oluyor ve vakit gecmeden adresini değiştir.

Gerekirse emniyet müdürüyle falan görüş, deki ben burda oturduğuma dair evrak getircem adresimi değiştiriyorum de belki bir faydası olur. Ankakrada mümkün değil bu durum ama küçük yerde biraz daha anlayışlı davranıyorlar bilemiyorum ama mutlaka git konuş.

şimdi senin ruhsatının iki yaprağı birden değişecek birde plaka masrafı git gel baya tutar keşke adresinizi değiştirdikten sonra bu işlemi yapsaydınız...

Noterlede konuşabilirsiniz, eğer satın aldığınız kişi tanıdıksa belki noterden satışı iptal ettirme dururu gerçekleşebilir. sonrasında siz adresinizi değiştirdikten sonra tekrar satış yaparsınız..