Trafikte Surround Ses

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında alper dal tarafından paylaşıldı.

1. alper dal

alper dal Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba, herkese selamlar.
    Uzun zamandır aranıza katılmak için araştırma yapıyorum ve inşallah yakında cbr 250 ile aranıza katılacağım, yalnız motor kullanmakla ilgili aklıma takılan çok önemli bir sorum var.
    Kendimi bildim bileli tek kulağımda %100 işitme kaybı var ve seslerin nereden geldiğini sağlıklı bir insan kadar rahat anlayamıyorum, otomobil kullanırken hiçbir sıkıntı yaşamıyorum acaba motorsiklet kullanırken yaşar mıyım?
    Bu sorunun cevabı benim için çok önemli büyük ihtimalle motor alıp almayacağımı belirleyecek o yüzden gerçekten fikir sahibi olanlar cevap verirse sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet almadan önce "Güvenli Sürüş teknikleri" eğitimleri alın. Eğitimde size gerekenleri söyleyeceklerim. Istanbulda iseniz işiniz kolay.www.lamatech. com adresine girin.Rahmi Barutçu hocamızın telefonuna ulaşın. Selamlarımı iletin.Gerekenleri size söyleyecektir.

3. murat acar

murat acar Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Oncelikle aleykum selam hosgeldin.forum kurallari geregi tanisma bolumunde oncelikle kendini tanitan bir msj yazmalisin.aksi halde msj ina cevap verilmez yada adminler tarafindan sert bir dille uyarilabilirsin.tek kulagin duymuyor birde kask takinca diger kulaginda da isitme kismen azalacagindan guvenligin acusindan sorun yaratabilir.ama arkadan yaklasan arac sesini korna sesini duyabiliyorsan,gorsellige daha fazla yogunlaşirsan surekli aynalari kontrol ederek mesela bir nebze idare edersin.ama yinede kask takarak artci olarak kendini test etmende fayda var.kimse sana tek kulaktan bisey olmaz bin gitsin diyerek sorumluluk almaz.saygilar

4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    hoşgeldiniz.

Otomobilde olduğu gibi en önemlisi önceliklisi aynaları yani gözlerinizi iyi kullanmanızdır. Kulak sağlığı açısından kulak tıkaçları kullanılmasını öneririz hatta. Dolayısıyla gözleminiz iyi ise sorun değil.

Şenol SEL bunu beğendi.
  5. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    OMM diyor ki

“Sistem”i hepimiz biliyoruz. Bilgi – Konum – Hız – Vites – İvmelenme. Ayrıca 4S (Safety/Güvenlik – System/Sistem – Smooth/Akıcı – Speed/Hız) kuralını da biliyoruz. Peki sorum şu; eğer biz “Sistem”i ve “4S” kuralını tam manasıyla uygularsak trafikte görünür olmaya ihtiyacımız olur mu?

Acaba “Sistem” ve “4S” bize şunu da söylüyor olabilir mi? “yolda sürüş yaparken kimse sizi farketmesin... görünmez olun...” Yani öyle bir sürüş yapın ki trafikte sizi kimse fark etmesin... Görünmeye ihtiyacınız olmasın...

Ben burada duyma ile ilgili bir şey göremedim. Bence bilgi kısmında çok küçük bir yerde değerlendirilebilir. Kısaca diyorum ki sizin motor kullanmanız araba kullanmanızdan daha tehlikesiz. Yanlış anlamayın araba kullanmanız tehlikeli demiyorum ancak duymak geriye doğru gitme manevrası için yani kör noktası olan araçlar için gereklidir. Motosikletin kör noktası yoktur kafanızı çevirip bakabilirsiniz. Ancak otomobilde bel hizasının altındaki nesneler için ön arka far ve plaka altları kör noktalardır. Orayı duymaktan başka şansınız yok.