Türkiye de motorsiklet ehliyeti

Konu, 'Yurt Dışından Katılanlar' kısmında Ahmet.Aydin tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Herkeze selamlar,

Türkiye de motorsiklet ehliyeti sinavlari nasil oluyor, sürücüler trafige nasil hazirlaniliyorlar ve ne gibi yetenekler bekleniliyor? Bir ehliyetin yapimi yaklasik olarak ne kadar sürüyor ve bu süre icinde yaklasik olarak kac km lik bir tecrübeye sahip olunuyor.

Bu konuda beni bilgilendirirseniz cok sevinirim.

Herkeze sevk dolu yolculuklar dilerim

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    sürücü kursları adı altında faaliyet gösteren ticarethaneler eğer A2 ehliyet alacaksanız 150-450 TL arası ücret talep ederler ve alırlar.Fiyat pazarlığa tabidir.
    Sonra gerekli, sağlık şartlarını ve diğer işlemleri siz yaparsınız ve siz kursa gidersiniz.Size Motosiklet bilgileri hariç teorik bilgileri verirler.
    Bir ay sonunda yazılı sınava girersiniz.100 üzerinden 70 puan alırsanız yazılı sınavı geçmiş olursunuz.Bu sınavın ardından takribi 20 ila 30 gün arasında direksiyon sınavı yapılır.
    Siz motosiklet kullanmayı az çok biliyorsanız sorun yok.Herhangi bir bilgi tecrübe yetenek olmanız gerekmıyor.
    Çünkü sınav günü 4 kuka arasından geçersiniz.Birde sekiz çizdirirler birde dönüş yaptırılar ve 80 ila 100 puan alır ehliyeti hak etmiş olursunuz.
    Sınav komitesinde görevlilerin çoğunluğu ya hayatlarında hiç motosiklet veya sukuter kullanmamış çok değerli öğretmen kadrosunda kişilerdir.
    Yada MEB den teorik bilgilerle eğitimticilik sertifika almış kişilerden oluşur.
    Yani bir yetenek tecrübe gerektirmiyor.Siz parayı verin düdüğü çalarsınız.Size yollarda sürücülük yapmanız için bizi yönetenler yeterli görürler ve ehliyetinizi verirler.

Eğer başka bir ehiyetiniz varsa yine aynı üsreti ödersiniz kursa gitmenize gerek yoktur.Size bir tarih verirler o tarihe kadar çıkması muhtemel soruları içeren bir kitapcuık verirler 50 soruluk.Sonra 20 soruya cevap verirsiniz ve yazılıyı atlatmış olursunuz.
    Sonra malum direksiyon sınavı ve ehliyet çepte.
    Siz sürüş tecrübesiliğinzle yollarda ziyan olursunuz ve bizi yönetenler bunu bilir ve ses çıkartmazlar çıkaramazlar.Çark bu şiekilde dönmeye devam eder.AB standardında bir eğitim beklemeyin yani.
    Ama siz yok ben Motosikletle Güvenli Sürüş için eğitim alacağım derseniz uluslararası eğitim veren kurum yada kuruluşlardan eğitim alırsnız ve motosikleti bu eğitimsiz halde yola çıkan diğer sürücülerle ortak aynı trafiğe kullanarak hayatta kalmaya devam edersiniz.

Erol ve Furkan.Celebi bunu beğendi.
  3. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba Ahmet Bey,

Türkiye'de her türlü ehliyetin alınışı çok komik, motorsiklet ehliyeti daha da komik. B sınıfı (binek aracı) ehliyetiniz varsa A2 sınıfı (vitesi motorsiklet) için fark sınavlarına giriyorsunuz:

1) Bir sürücü kursuna gidip kayıt oluyorsunuz. Bu kurslar işlem takibi dışında bir şey yapmıyorlar. A2 fark için derse girme zorunluluğu :)P) da yok. Sadece talep ederseniz ve bu servisi veriyorlarsa 1-2 saat sürüş dersi veriyorlar. Asıl "özel ders" verdirerek ek para kazanıorlar. Motorsiklet fark için kurs ücreti 150 TL civarında...

2) Sadece motor konularını içeren 20 soru yanıtlıyorsunuz. Sorular da yanıtlar da basit hatta komik. Geçen yıllardaki sınavlara bakmak yetiyor. 100 üzerinden 70 almanız gerekiyor, alamayan yok. Şimdilik ilkokul, 2011'den sonra ortaokul mezunu olmak gerekiyor.

3) Sürüş sınavı da epeyce komik ve içeriği duruma göre değişiyor. Bazen kukalar arasında 8 çizdiriyorlar, bazen şu ağaca kadar git gel diyorlar, bazen de işi zorlaştırıp 8 kuka arasında slalom yaptırıyorlar. Birkaç kere sınava motoru ile gelenlere "bu motorla mı geldin?" diye sorup yanıt evetse doğrudan "Tamam, sen geçtin" diye gönderdikleri de söyleniyor.

Özetle ehliyet almak çok kolay. aynı şey B sınıfı için de geçerli. Kolaylıkta, kaza ve ölüm oranında birincidir bizim ülkemiz...

Yani herşey komik, sonuç trajikomik !

Furkan.Celebi bunu beğendi.
  4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Siz paradan haber verin gerisi kolay.
    Siz eğitim almışsınız çevreye topluma duyarlı olmanız hiç bir anlam ifade etmez.
    Güzel Nasrettim hocam yıllar öncesinde ne güzel demiş

Parayı veren düdüğü çalar.

Bu kadar basit.