Türkiye trafiği ve motosiklet kullanmak.

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Emrah.Saka tarafından paylaşıldı.

1. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar bugün başımdan çok ilginç bir şey geçti.sizlerle paylaşmak ve kendi görüşlerimi söylemek istiyorum. Özellikle yeni motosiklet kullanmaya başlayan yada motosiklet kullanmak isteyen arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüyorum. Saat 13 sularında bir iş için Ankaralı arkadaşlar için detaylı anlatıyım ümitköye gidiyorum. Eskişehir yolundan Ümitköy köprüye normal bir hız ile dönmeye çalıştım çalıştım diyorum çünkü birdan sonrası tam bir rezalet. Bir servis minibüsü her zamanki gibi motosikleti taşıttan saymyarak üstüme doğru dönüş yapıyor. alışkın olduğum için gazı kestim ve viraji dönmeye devam ederken bir anda karşımda bir tepsi ve yola saçılmış halka tatlıları!!!!! Ön teker tabi bu tatlılara bastı.... yolda halka tatlısı rampa yukarı viraj dönüyorsunuz ve ön tekeriniz kayıyor... nasıl bir durum olduğunu düşünün artık.. Bereket yavaştım ve soğuk kanlı davranarak yatmaktan kurtuldum Bu arada biraz dış açıyla dönüş yapmak zorunda kaldığımdan dönüş yapan bir araç sürücüsüde korna çaldı tabi. gerçi bendede hata yok ondada. Tabi sinirlenerek motorumu viraj çıkışında hemen durdurarak aşağı gittim. Bir çocuk ağlıyo numarası napıyosun oğlum diyince. yok abi annem hasta babam verem kardeşlerime bakıyorum vs..... gibi bir eda işte son paramla tatlı aldım onada araba çarptı döküldü öldüm bittim. Tatlının birisini elime aldım ve baktım bayatlamayı bırakın neredeyse küflenmiş... Sizce o saatte küflenmiş tatlı söylediğim gibi bi yerde dökülmüş üstelik araba çarpmış ve ağlayan bir çocuk... Tabi ölümden dönen bir motosiklet sürücüsünün psikolojisi. Kontrolü kaybettim biraz bağırdım çağırdım çocuk kaçtı tabi... malesef yoluma devam etmek zorunda kaldım...

Birileri çocuklarını dolandırıcılığa teşvik ediyor. iyi niyetli insanlarımızı kandırıyor ve üstelik bunu öyle tehlikeli bir yerde başka insanların hayatını hiçe sayarak yapıyor. şansımıza kurtardık... ama daha kötüsüde olabilirdi.....

Bunun gibi bir çok örnek sıralamamız mümkün. Hepimiz yaşadık. Bu sebeple yeni bu işe başlamış veya başlayacak arkadaşlara bir kaç tavsiye vermek istiyorum...

-İlk olarak sürücü kurslarında öğretilen kuralların sadece sizin kullanacağınız çoğu vasıta sürücüsünün kullanmayacağı bir şey olduğunu akılınızdan çıkarmayarak kurallara uyun ve kurallara uymayanlarında hatalarını hayatta kalmak için tolere edin.

-Bir diğeri bu sözü söylemek istemiyorum ama malesef BURASI TÜRKİYE!!!!! Otoban güvenli dersiniz hız yaparsınız eşşek ölüsü çıkar sol şeridin ortasında, Bir yağmur mazgalının üzerinden geçersiniz mazgal ya yan dönmüştür ya çalınmıştır yada araları açıktır kaza yaparsınız..

-Bu örnekteki gibi virajda yolda tatlı çıkabilir, yağ,motorin dökülmüştür veya aklınızın ucundan dahi geçmeyecek kaydırıcı bir madde vardır kaza yaparsınız.

-Düz yolda yasal hız kurallarında gidersiniz bir asfalt çıkıntısı,yaması veya bir çukur yada uyarı tabelası olmayan bir tümsek çıkar kaza yaparsınız.

-Yağmur yağar balık sırtı olması gereken yok yapay gölet manzarası vermesi için çukur gibidir biraz hızlı girersiniz dengenizi kaybedersiniz kaza yaparsınız.

-Ana yolda giderken tali yoldan sinyalsiz uyarısız bir araç sürücüsü sizin geldiğinizi göre göre çıkar kaza yaparsınız.

-Kör noktada kalırsınız birisi üstünüze aracınızı sürer kaza yaparsınız....vs...vs...

Kısacası Türkiyede motorcu olmak tam anlamıyla bir sanattır. Bu sanatı bilen ve uygulayan bir sürücü uzun yıllar motorun tadını çıkarır uygulamayan ise ya hayata erken veda eder yada hayatı boyunca motosiklete binemez.

Bu sebeple özellikle yeni başlayan arkadaşlarımıza itafen;

Trafikte görünmez adam olduğunuzu unutmayın. Kurallara harfi harfine uyun. Uymayanlar çıkacaktır. Bunlarında hatalarını tolere edecek şekilde motorunuzu sürün. Unutmayın ki dört teker kullanıcısı sizin gördüğünüz ölümcül zararı bir tampon bir sinyal camı olarak göreceğinden pekte önemli olmayabilirsiniz böyle düşünen insanlar için. Kesinlikle sinirlenmemeye çalışın. Çünkü o kadar çok sinirinizi zorlayan insan çıkacakki karşınıza hangi birisiyle uğraşabiliceksiniz? Trafikte bir sonraki manevranızdan dahada sonralarını düşünün. acil bir şey olsa durabilirmiyim sorusunu kendinize sürekli sorun. Trafik motosiklet ile akrobasi gösterisi yapılacak bir yer değildir. Bu sebeple bu tarz gösterilerinizi boş ve emniyetli bir organizasyon yada alana taşıyın. Yayalara karşı araçlardan çok dikkatli olun. Çünkü bir arabayı gören yaya kaçarken sizi gören bir yaya sizden kaçmayabilir.Duran trafikte araçların arasından geçerken birisi kül tablasını boşaltmak yada tükürmek için kapısını açabilir... gerisini söylemeye gerek yok umarım. Ayrıca araçların arasından yayalar atlayabilir bu hem yaya için hemde sizin için sakıncalıdır.

Özellikle koruma ekipmanlarınızı KESİNLİKLE kullanın. Bana bir şey olmaz mantığı ile giderseniz sonu çok kötü olabilir.

Ve son olarak Türkiyede yaşadığınızı ve Türkiyede motor kullandığınızı sakın aklınızdan çıkarmayın....

Kusura bakmayın arkadaşlar baya uzun oldu ama inşallah düşüncelerimi anlatabilmişimdir.

2. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    arkadaşım öncelikle geçmiş olsun sen yine ankaradasın oranın trafiği istanbul gibi yoğun değil ya burada olsaydın ne yapardın benim gibi.yolda gidiyorum yani bilgidiğin düz yolda kıyafetlerim felan tam hava güzel biraz trafik var tabi iki aracın arasına girdim trafik tamamen durdu bende durdum buraya kadar herşey normal tam o sırada ne oldu dersin yanımdaki taksi ayağımı ezdi ya.yani bildiğin ezdi üzerinden geçti ulan dedin me yapıyorsun ne dese beğenirsin sen araya niye giriyorsun ya bi sinir bi sinir sorma bunu yapa n adamda arabada kravatlı felan gayet düzgün giyimli yani gör adam dersin.ben ne dedim senin gibileri köyde ahırda besliyorlar dedim artık anlamıştır umarım...

3. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Sanada geçmiş olsun arkadaşım. aslında biz trafikte dolaşan motorcular için selam yerine her gördüğümüzde geçmiş olsun demek daha doğru olur. Çünkü her gün çıkıyor malesef bu tarz olaylar.. Aslında senin olay için çelik burunlu ayakkabı kulanmak çok faydalı olacaktır.

4. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    çok şükür o da ayağımdaydı bi problem olmadı ama stres cabası..

5. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    İşte o anki sinir ve strese bir çare yok malesef....

6. Bozkurthakan

Bozkurthakan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Harley Davidson
    Benimde başımdan neler neler geçti bir kurye olarak.Ne dersiniz?Türkiye.Dingilin bol olduğu diyar.Geçmişler olsun.

Turgay bunu beğendi.
  7. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hergün başka bir macera zaten,yaz yaz bitmez...Napalım gülü seviyor isek,tikenine de katlanacaz bir şekilde artık,gerçi bizim tiken baya bir tiken,tiken midir kazık mıdır çözemedim ama neyse...:)

8. Emre.Ugurluel

Emre.Ugurluel Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    öncelikle geçmiş olsun:( inşallah böyle tatsız olaylar bir daha yaşanmaz

9. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Sağolun arkadaşlar. isterseniz hepimiz bir kaç hikayemizi paylaşalım yeni başlayan arkadaşlarada örnek olur en azından ne dersiniz?

10. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hangi birini anlatayım ES 06 kardeşim,yola dökülmüş olan motor yağını mı,dökülmüş olan mazotu mu,diğer araçların nasıl sıkıştırdığını mı,saçma sapan trafik ışıklarını mı,taze mıcırı mı,yolda giderken karşıma çıkan dolu çimento torbasını mı,otobanda önümde giden otobüsün durup nasıl yolcu indirdiğini mi,annesinin elinden kurtulup önüme aniden fırlayan küçük çocuğu mu,aynaya bakmadan aracın kapısını acanları mı,gece yolculuk yaparken önümüzde yola fırlayan mandaları mı,belediye işçilerinin çiçekleri sularken yolu nasıl sulu çamur yaptıklarını mı,daha neler neler,hepsi aklıma gelmiyor bile...Yaz yaz bitmez...:mad::(

11. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    dünyanın hiçbir ülkesinde (muz cumhuriyetleride dahil) sanmıyorumki istanbuldaki kadar agresif saygısız karşısındakine tahammülü olmayan insanlar bu kadar çok biraraya gelsin..
    bu arada cümle fena olmadı bikaçkere okuyunca anlaşılıyor:D ben izmirde motor kullanırken arkama dönüp muhabbet ediyorum istanbulda mümkünmü? anında adının başına rahmetli ifadesini koyarlar:) işimiz zor gerçekten allah özellikle kuryeler başta olmak üzere tüm motorculara yardım etsin..

12. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    es 60ve diyerarkadaşlara gerkese geçmişolsun ne askerlikanıları nede motoranıları anlatmakla bitmez eee nedemişler ayınınmemleketiolmaz heranherşeymümkün istanbulda anadoluda olan arkadaşlar dahaşanslı okadar tarafikyok

13. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    benı bana bıraksalar ben bır tane kepce alıp onunla cıkacagım trafıge ıstanbulda baska turlu olmaz

14. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar yorumlarınız çin sağolun. yeni başlayan arkadaşlara gerçekten güzel bir örnek olacağını düşünüyorum. dediğiniz gibi hiç birimizin anısı anlatmakla bitmez....

15. F.Sokmen

F.Sokmen Üye

Motosiklet:
    BMW
    Öncelikle hepinize / hepimize geçmiş olsun..

Kısaca bir olay anlatmak istiyorum. Ben motorumu otomobil gibi kullanmaktan zevk alıyorum. Yani filter yapmıyorum. şeridi kaplıyorum => şeridin ya soluna yakın yada sağına yakın gidiyorum trafik tıkanmış ..önemli değil ama yinede filter yapmıyorum. Çünkü ben motorumu zevk için kullanıyorum sadece zamandan tasarruf etmek için, gideceğim yere, nasılsa her yere sığıyor diyerek daha erken gidebilmek için kullanmıyorum. Ve inanın bana toplumumuzda Motosiklete yapıştırılan " serseri makinası " yaftasını yırtabilmek biraz da bizlere düşüyor.

Aralardan geçen (filter yapan) arkadaşlarım lütfen üzerlerine alınmasınlar. Özellikle İstanbul trafiğinde haklı olduklarını da düşünüyorum. Ama yapmamak gerektiğini savunuyorum.

Makinalarımızın da bir trafik taşıtı olduğunu, maalesef "kafes" leri içinde kendilerini güvende hissederek her türlü trafik kuralı dışı aksiyonu kendilerine hak görenlerin çoğunlukta olduğu İstanbul trafiğine, ilk önce bunu öğretmek gerekecek diye düşünüyorum. Aynı zamanda otomobil kullanıcısı olarak bunu söylüyorum.

Çevrenizde hiç motor kullanmamış insanlara sorduğunuzda motosikletlilerle ilgili olarak alacağınız ilk tepki " abi bir bakıyorum solumda bir bakıyorum sağımda nasıl geçtiğini anlamıyorum, sanki adam araba kullanıyor ben motor " gibi tepkileri aldığınız olmuştur.

Bağdat caddesinde, duran bir trafikte şeridi kaplamışım yanımda ki araçtan aynen biri şöyle seslendi " bilaaadeer sendeki makina bende olacakti ki şimdi ohoooo , hadi biz duruyoruz sen niye kaçmıyon yandan yaaa??" diye ciddi bir soru ifadesi ile yüzüme baktı.. Ağustos ayı. Hava sıcak, Galip paşa camiinden Cenaze kalkıyor ki cadde tıkanmış motorların sıcağı, havanın sıcağı, dur kalk zaten sinir bozucu, bir de yandaki araçtan ortaya alevli bir meyva tabağı..

Ne yaparsınız? ilk defa, duran bir trafikte, dururken bir araç ile tek kelimelik sohbet ettim ve "ACEMİYİM" dedim ..adam bu işin ustası ya ( olabilirde tabiki saygı duyarım..) " belli belli " dedi bir şeyler daha söyledi ama kaskımı işaret ederek duyamadığımı söylemeye çalıştım sonra da yavaş yavaş uzadım..

Ne demek istediğimi sanırım anlatabilmişimdir..

Eğitim şart..

Ve ayrıca keşke imkanım olsada.. Otomobil ehliyetini en az 1 yıl aktif olarak motosiklet sürmüş kişilerin alabilmesi için yasa çıkartabilsem veya bunu gündeme getirebilsem ama nerdeeeee...

Metin ve Turgay bunu beğendi.
  16. Haluk

Haluk Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Şimdi haberleri seyrettim, Zincirlikuyu'da 100bin dolarlık arabalarıyla gece saatlerinde kapışıp diğer sürücüleri taciz eden züppeler de cabası. Hep ihmal ve eğitimsizlikten kaynaklanmıyor. Sürç-ü lisan affola bilerek yapan piçler var.

Turgay bunu beğendi.
  17. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Eğitim ve çok ağır cezalar.. ne yazıkki başka çıkarımız yok.........

18. Federal779

Federal779 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Cezaları sadece bize yazıyorlar...Üzerimize kamyonlar,,otobüsler zangur,,zungır geliyor peseng,,peseng kaçıyoruz vallahi..Radarada girdikmi haşırt..olan bize oluyor...

Turgay bunu beğendi.
  19. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    yazılanlar ve anlatılanlar hakikaten ders vericek ve bir çok şeye dikkat çeken konular umarım kazasız belasız sürüşler nasip eder hepimize...!