Türkiye Turum

Konu, 'Yurt Dışından Katılanlar' kısmında Ahmet.Aydin tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Iyi günler arkadaslar,

ve dün büyük Türkiye turumdan sag salim geri döndüm.
    Ayin 01.08 tarihinde Berlin den yola ciktim. Yapmis oldugum yolculugun kisa özeti:

Berlin-Avusturya-Ancona(Italya)-Igoumenitsa-Gelibolu-Izmir-Antalya (4 gün dinlenme)-Konya-Kayseri-(Kapodokya)-Erzincan-Erzurum-Kars-Dogubayazit-Van-Hakkari-Sirnak-Urfa-Antakya-Afyon-Usak-Izmir-Gelibolu-Igoumenitsa-Ancona-Avusturya-Berlin.

Yaklasik 11.220 km yol aldim. Motorda hic bir ariza, lastik patlamasi vs. yasamadim. Benim icin en büyük süpriz; dogudaki trafik batidaki trafikten cok daha medeniydi. En kötü tecrübeleri Izmir Gelibolu ve Afyon-Izmir arasi yasadim (her 15-20 dak. bir 2 kamyon yada iki arabanin karsidan gelmesi gibi).
    Dogubayazit da Ishak pasa sarayina hemen gelmeden saga sapan bir toprak yoldan nuhun gemisine, ve büyük karatere giderken üc köyden gecerken dikkat hepsinde bele kadar ulasan cok agresiv coban köpeklerine rasladin. En son köydeki köpekler (5 tane) ile hayati tehlike olusturan cok kritik tek durumu bütün gezim boyunca orda yasadim.

En güzel yol ve bunu her motorsikletciye muhakkak önermek isterim; Hakkari-Sirnak yolu. Benim sahsi kanaatim; Böylesi yol hic bi yerde yok. Ne Türkiye genelinde ne kuzey Italya da ne Avusturya da. Ve Dogunun insanlari; böyle bir misafir perverlik insani utandiriyor.
    Insanlarla en güzel tecrübelerimi Dogubayazit ve Antakya da yaptim. En rahatsiz oldugum yer Erzrurum oldu.

Bunlar cok kisa dile getirilmis yasanmis konular. Bir kac gün dinlendikten, günlügümü ve yapmis oldugum bine yakin fotorafi degerlendirdikten sonra bir kacini size burda sunmak isterim.

Bütün gezimde ne yazikki sadece iki türk motorsikletcisi ile karsilastim gerisi hep italyan idi. Arkadaslar, bu güzel dogaya ve tarihi eserlere sahip olan ülkeyi gezmenizi öneririm. Doguyu muhakkak gezin görün. Aslim Izmirli olarak büyük ön yargilar ile gittim, büyük bir payi batida yasayan dostlar ve is arkadaslari oldu. Fakat cok büyük positif bir duygu ile geri döndüm. Orada yasadiginizdan dolayi sizleri kiskanmamak elde deyil:)

Ayrica burada Senol Beye vermis oldugu ögütlerden dolayi cok tesekkür ederim cünki cogu yerde ve durumlarda yardimci oldu. Ne yazikki yolum Bursadan gecmedi, bir dahaki sefere.

Herkeze iyi yolculuklar

SERVET, Erol, Mesut Korkmaz ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Öncelikle tebrik ederiz. Resimleri de en kısa zamanda isteriz.

3. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Tebrikler,fotğrafları en kısa zamanda bekiliyoruz...:)

4. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    şapka çıkartıyorum:)
    fotoları en kısa zamanda bekliyoruz.

5. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Tebrıkler ustat resımlerıde yayınlamayı unutma sakın

6. Emre Özçelik

Emre Özçelik Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bir kaç fotoğraf bizi kesme ama.

7. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ahmet Bey, bu çok uzun geziyi sağlimen atlatmanız ve önemli bir sorun yaşamamanız beni çok mutlu etti. Bir an önce dinlenmenizi ve yaşadıklarınızı bizle paylaşmanızı (kıskanarak) bekliyoruz ;)

8. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Tebrikler. Sag salim donmus olmaniz guzel.
    Fotograflari bekliyoruz.

9. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    tebrikler iyi mesafe. gıpta edilir. fotoları da görmek isteriz ama...

10. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    gerçekten süper, bir gün bize de nasip olur inşallah.

11. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Tebrikler, bu kadar uzun bir mesafe herkesin harcı değil. Resimleri de görmek isteriz.

12. Hakki Orun

Hakki Orun Site Bağımlısı

Almaty KZ - Istanbul TR - Mobil Alabama USA
    Motosiklet:
    BMW
    Sevgili Ahmet, cok guzel bir tura imza atmissin. Birkac nokt var senden yazmani istedigim. Gelibolu-Igomenitsa yazmissin. O araryi neyle gectin? Bildigim kadari ile, Geliboludan gemi yok Igomenitsaya ?

resimleri merakla bekliyoruz.

13. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Çok kurcalıyon Hakkı abicim...:):)

14. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Sayin Hakki Bey,

Ancona dan (Italya) super fast sirketinin gemisi ile 15 saat icinde igoumenitsa ya vardiktan sonra simdiye kadar avrupanin en muntazam otobaninda (A2) non stop Ioannina-Kozani-Selanik-Kavala-Alexandraoupoli-Ipsala-Kesan-Gelibolu ya gittim.

Gemi yolculugu cok rahat oldugu halde insani cok iyi soyuyorlar. Cogunlugu türk yolculari, istersen muhabbetti. Ben yol yorgunlugunu gidermek icin ve yer kalmadigindan, rezervasyonsuz yola ciktim, iki kisilik kabinde kaldim. Bedelini sormayin. Fakat motorsikletli yolcular hemen yer buluyorlar. Anconada 2 gün bilet bekliyen türk yolculari ender deyildi. Geri dönüs keza ayni durum.

Yol sürekli 3 seritli süper bir yol. Radar yok polis yok yok ta yok:) Fakat ben yükümden ve Alu cantalarimdan dolayi 160 km/h gecmedim. Zaten o daglik yollarin keyfi 130 -140 arasi cikariliyor. Tabiiki yariscilarin zevkini bilemem, o kategoriyi baskalarina, genclere birakiyorum.

Kusura bakmayi etaplari özetledigimden dolayi belki cok net aciklama yapamadim.

Saygilarimla

Iyi yolculuklar

15. Hasan M.Mustafa

Hasan M.Mustafa Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Bravo arkadas cesaretinden dolayi kutluyorum seni.

16. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Sayin Hasan Bey,

yorumunuz icin tesekkürler. Fakat sunu belirtmek isterimki bunun inanin cesurlukla alakasi yok. Gezideki yollarin cogu muntazam. Türkiye nin sadece batisinda trafikte kritik durumlar yasadim doguda insanlar cok medeni kullaniyorlardi (Hahkkari-Urfa yolundaki kamyon söförleri haric). Ve 34 numarali plakali araclardan uzak durun. Motorsikletlere karsi cok ahlaksiz saygisiz bir kullanis tavirlari var. Nerede olursaniz olun. Ben kaba kuvvete kesinlikler karsi olan ve kinayan bir insan oldugum halde ilk defa bir kac tanesini icimden dövesim geldi. Ama konsantrenizi bozmamak icin, sinirli motorsiklet hic bir zaman kullanilmamali, ve gezinin keyfini cikarabilmek icin bunu böyle kabul ve ignore edip daha dikkatli kullanacaksiniz, önerim bu.

Cogu arkadaslar sunu göz ardi ediyor; ben eninde sonunda ülkemde yolculuk yaptim. Ha Hamburg dan Münihe gitmisim ha Izmirden Vana. Dili, gelenek ve görenekleri ve mentaliteleri bana uzak deyil. Asil yabanci biri olarak is maceraya dönebiliyor. Size tavsiyem; gidin görün. Doguyu muhakkak ziyaret edin. Insanlari sizi utandiracak bir misafir perverlikle karsiliyacaklar. Isterseniz size kalabileceginiz yerlerin adreslerini verebilirim. Bu kadar cok ve deyisik tarihi eserlerle dolu baska bir ülke bulamiyacaginizi göreceksiniz.

Benim tek macera diyebilecegim su oldu; ben bu yolculuga cikmadan 4 gün önce motorsiklet ehliyetimi yapmistim. Ama bu durumu da relative etmek gerek. Birincisi Almanya da yaptim ikincisi özel bir eyitimden gectim. Fakat trafikte bundan önce 26 senelik bir tecrübem oldugundan bu da fazla büyütülecek bir sey olarak görmüyorum.
    Ben bu yaptigim 12 bin kilimotrede cok tecrübeki motorsiklet sürücüleri ile tanistim ve eninde sonunda sunu ögrendim; belirli kayidelere (defensif kullanma sart) uyarsaniz riski minimuma düsürebiliyorsunuz. Ama eninde sonunda kalan bir riskle hep yoldasiniz. Ve sansin da burada cok büyük bir payi var.
    Ve en son bir sey eklemek istiyorum; hic trafikte tecrübesi olmayan yeni ehliyet yapmis olan bir kisiye böyle bir geziyi kesinlikle tavsiye etmem.
    Sart olan her yerde ve her trafikte su; tehlikeye karsi ic güdüsel bir his gelistirmek. Buda sadece tecrübe ile olur ve bunun yaninda Senol Beyin hep burada bizlere verdigi öneri; full aksesurasiz adim bile atmamak. Bazi resimlerde ve yolculugumda karsilastigim tisörtlü ve kisa pantolonlu sürücüler görünce midem dönüyor. Fakat bu pis aliskanligi cok turistdede gördüm. Fakat motorsiklete binen herkez bunu biliyor ve herhangi bir kazada bu yüzden cok kötü yaralananlarla karsida zerre kadar merhametim yok.

Ve en son tavsiyem; böyle bir gezide yorgun olun olmayin her 1,5 maximum 2 saat de bir mola verin cünki motorsiklet kullanmak, bildiginiz gibi, cok konsantre isteyen ve cok yoran bir hobby.

Saygilarimla

Iyi yolculuklar

o.somuncu, Şenol SEL ve Metin bunu beğendi.
  17. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Evet,diğer araçlarla da olsa trafikte yapılan tecrübenin (yıl ve Km olarak) çok önemi var...Buna katılıyorum..