Ucuz etin yahnisi... motor hurdaya doğru!

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında nuhcan tarafından paylaşıldı.

1. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    3 ay önce uygun fiyatlı bir Piaggio X9 250 aldım. 2000 model, Honda motorlu...

Benim ilk motorumdur...

satan adam türlü türlü muhabbetler yaptı. Ben de biraz anlayan bir arkadaşımı götürdüm ve moturu aldık.

Neyse; motorun krank mili tam oturmadığı için piston 1-2 milim daha fazla yukarı çıkıyormuş. Bu da pistonun bujşye çarpması demek oluyor.

Nihayetinde motor bozuldu ve 3000 tl gibi bir masraf söz konusu...

Tamirci usta "Eğer motoru yenilersek daha senelerce binersin diyor"

Şimdi; bu parayı verip motoru yenilemek mi daha iyi olur
    yoksa motoru bir şekilde, yedek parça niyetine elden çıkarmak mı?

Daha ilk moturumda böyle bir şeyle karşılaşınca ne yapacağımı şaşırdım açıkçası...

Motoru hurdaya ayırmak ne demek! Nasıl olur?
    Yedek parça olarak nasıl satılır?
    Böyle tamir görmüş bir araca ne kadar güvenilir (özellikle uzun yolda)

Fikirlerinizi, tavsiyelerinizi bekliyorum

2. oktay.selvi

oktay.selvi Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    3000 tl verip yaptırsan da o ustayla akraba aolacağın büyük ihtimal.
    Geçmiş olsun ama o kadar para harcamak mantıklı görünmğyor.Hurdaya ayır yada bu şekilde satarak elden çıkar.Trafikte ve maliyede yapacağın bazı işlemler sonrası hurda belgesi alarak satış yapabilirsin.

Eren Göksel bunu beğendi.
  3. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    250 cc lik bir Honda motoru,Tüm değişecek parçalarını da değiştirsen o kadar paraya mal olmaz..Sen ustadan değişecek parça listesi al,işçilik masrafını da sor,ayrıntıları buraya yaz..Ustaya okey deme ,parçaları araştır..İnternette ikinci el dahil ,kullanılmamış orijinal bir sürü parça var...Sonra o ustayı değiştir ve başka bir ustaya sor..
    Bir motor arızası var diye hurdaya çıkarılmaz..(Hele motor Honda'ysa)

Sen parça listeni yap,motorun da cinsi,tip veya numarası ne ise (yani honda'nın hangi model veya araçlarındaki motorlara uyuyor?) öğren ben seni yönlendireyim..

nuhcan bunu beğendi.
  4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Enteresan.İtalyan malı marka motorda Honda japon motoru kullanılmış.

Hakan Çıtır bunu beğendi.
  5. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Dostum osman abimin dediklerine sonuna kadar katılıyorum.Bir formul daha var fakat bu işlerden ne kadar anlarsın bilmiyorum ama.Bu motosiklete binicem diyorsan parçaya ayrlmış veya kaza yapmış bir x9 bulup komple motorunu al.Tahmini 500-600 lira isterler sonra kendine güvenilir bir usta bulup üzerinde motor numarası yazan blok hariç tüm parçaları değiştirirsin ve motoru hemen elden çıkarırsın.
    Yedek parçaya ayrılan motor nasıl satılır?Sorusuna gelince;
    motosikletin tüm vergi borçlarını ödeyip trafikden plakayı düşürüp hurda belgesi alırsın ve hurdacı olur sahış olur farketmez herhangi birisine gönül rahatlığı ile satabilirsin.
    Böyle tamir görmüş bir araca ne kadar güvenilir?
    Tamamen işçiliğe bağlı işçilik adam gibi olup parçalar orjinalleri ile değiştirilirse uyduruk yapılmassa ustanın dediği gibi senelerce binilebilir.
    Hayırlı akşamlar.

6. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio

O kadar derinlemesine bilgim yom açıkçası... Benim aklıma ilk gelen de sıfır bir X9 motoru taktırmaktı ama maalesef diğer mekanizmalar motora uymuyor. Malum komple sistem. Motordan sonraki parçalar da değişmesi gerekecek...

Ustama güveniyoru açıkçası, eğer yaparsa düzgün yapar. Fakat benim gönlüme siner mi onu bilmiyorum işte...

Neyse; bu iş bir yere varacak, buralarda yazılanlar da kararıma tesir edecek tabii ki...