Uğur Ertekin Uygulamalı Yol Eğitimi Videosu

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Gökhan Yasdal tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    http://youtu.be/KL_wMvMQWzY

Zevkle izlediğim bir sürüş videosu. Alt yazılar ile tamamlanmış bir örnek sürüş.

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    İleri ve Güvenli Sürüş, Motosiklet Yol Sanatı-Sistem, merak eden tüm dostların seyretmesini tavsiye ederim.

3. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    uğur ertekin'in diğer vidyolarına da mutlaka bir göz atmalı. bayılıyorum bu vidyolara. paylaşım içinde de ayrıca çok teşekkürler...

4. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Güzelmiş,paylaşım için teşekkürler.
    Ama bence,01:55'te yapılan sollama 2.motor için hatalıydı,gelen minibüsün arkasındaki araç hem yakın takipteydi,hemde,eğer sollamaya çıksaydı ikinci motor için kaçış yeri kalmayacaktı.Benim görüşüm,ısrar yok.
    Birader epeyde hızlı gidiyorlar yav :)

Okay Elaldı bunu beğendi.
  5. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Gerçekten eğitici bir video face de çoğu motorcu arkadaşım paylaşmıştı ordan ızlemıştim yazıılanlar gerçekten doğru ama bazı yazılanlarla video dakı uygulamalar aynı değil nuri arkadaşımızın dediği gibi :)

H. Nuri bunu beğendi.
  6. Okay Elaldı

Okay Elaldı Üye

Motosiklet:
    BMW
    Gökhan paylaşım icin teşekkürler öncelikle. Arkadaslar bu video üzerinde konuşalım ve bilgilerimizi tazeleyelim isterim.

Motorsiklet Yol Sanatı kitabinda; sollamada bir aracı geçerken sistemin nasıl kullanıldığını ve sollamanın guvenli bir sekilde yapılabilmesi icin dikkat edilmesi gerekli güvenlik kurallarını tarif etmiştir.
    Öncelikle, motosiklet yüksek görüş imkanı, manevra kabiliyeti ve çabuk ivmelenme özellikleriyle sollamada büyük avantaj sağlamakta, motosikletlerimizin yol üzerinde Kucuk bir alan kapladigi durumu da gozetildiginde sollama konusunda en guvenli araçlardan biri olduğu ortaya çıkmaktadır.
    İlk soru kaç türlü sollama var?

Sollama kararında ana güvenlik kuralları nedir?

Bu vidvoyoda Nuri arkadasimin bahsettigi sollama ne zaman başlıyor sizce? Yol ve trafik şartları neler? (dikkat 2. Motor cekim yapmakta, vidyodaki açıklamalar ise öndeki sürücünün görüş ve aldığı bilgilerin aciklamalaridir)

Bu acıdan tekrar izlemenizi ve dusuncelerinizi paylasmanizi rica ediyorum.

7. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    1:55 ve bir kaç yerde daha kamerayı taşıyan motosiklet normalde almayacağı riskleri çekimi aksatmamak için almış gibi görünüyor. Uğur hoca da galiba arkadan gelen sürücünün yeteneğine güvendiğinden sollamalarda arkadaki aracı çok da düşünmemiş. Yine de tehlikeli bir durum göremedim ben. 1.44 de sağa yanaşıp yolun tamamını kontrol edebilecek konuma geliyor ve sollamaya karar veriyor. Karşı şerit müsait olduğunda da öndeki araçlara çok yaklaşmadan sola kayıp gazını açıyor seri bir şekilde sollamayı bitiriyor. Sola yatay bir şekilde çıkıp eğimli bir şekilde araçlar ile arasına balon bölgeyi bırakıp araçların önüne giriyor. Ben pek bir sıkıntılı durum göremedim.

Aslında başka bir forumda da bu videonun aşağıdaki dakikaları tartışılmıştı. Araçları uygunsuz yerde geçip geçmediği ile ilgili tartışmalar oldu.

08:48 ve 09:35. sollamaları aşağıdadır.

8. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Görüntülü Teori eğitimi gibi oldu, süperrrrr.

Okay hocam, aslında arada bir böyle sorular sorup fikir alışverişi yapmakta fayda var.

Motosiklet Yol Sanatı Sisteminde sollamalar çok çok çok önemli. Gelecek yorumları şimdiden merak ediyorum.

9. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba
    Öncelikle şunu belirtmek isterim.Motosiklet ile uzun yol tecrübem yok.Buraya yazdığım tespit ve yorumlar,otomobil ile yaptığım uzun yol yolculuklarından edindiğim tecrübelerden kaynaklanan,kendi görüşlerimdir.Doğrudur,haklıdır,yanlıştır diye bir iddiam yok.Yazma sebebim,kendimi motosiklet kullanma konusunda daha da bilinçlendirebilmek adına,sizlerin tecrübelerini kullanmaktır.

8:48 bence normal bir geçiş,trafik kurallarına uyulması açısından bakılırsa düz çizgide sollama yaptığı için hatalı diyebilsekte,aslında otomobille bile hepimizin sollama yapabileceği bir durum var.Ve 9:35'te de aynı durum söz konusu.Ancak 9:35'dekinde çizgi ihlalı dışında viraj görüşü biraz daha kısıtlı,ama aracın yol verdiği ve de konunun güvenli sürüş olduğunu düşünürsek,oradaki geçişte doğru denebilir.

Evet buna bu şekilde bakılacak olursa bende katılıyorum.

10. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    ilk izlediğimde 1.55 de yapılan sollama beni de biraz tedirgin etti. ikinci motosikletin çekimi aksatmamak için risk alabileceğini hiç düşünmemiştim. herhalde normal şartlarda pek de yapılmaması gereken ama bu vidyonun şartları içinde makul sayılabilecek bir sollama diyebiliriz buna. açıkcası ben cesaret edemezdim bu tarz bir sollamaya. 8.48 ve 9.35 deki sollamalarda bana kalırsa da herhangi bir problem yok. araçlar, motosiklet gibi çabuk hızlanabilen ve az yer kaplayan bir araç için bir hayli geniş bir yol vermiş durumda. karşıdan bir kamyon gelse dahi kaçacak yer mevcutmuş gibi geliyor.

tabii bütün bunları "teorik" düzeyde yapılmaması gereken hatalar olarak da kabul edebiliriz. ancak "uygulamada" her daim ufak farklılıklar olabileceğinin de hakkını vererek.

karadenizde zigana dağının virajlarında ya da tunceli-erzincan ve erzincan-gümüşhane arası giderken daha dar virajlarda ve tırmanırken motosikletin gücünü ve atikliğinin yardımıyla benden çok daha zor tırmanan araçları solladığımı hatırlıyorum (belki de yanlış bir şey yapmışımdır, örnek vermek için söylüyorum sadece).

son olarak; her şeyi geçtim, bu vidyoları sırf bu kadar verimli tartışmalar yarattığı için bile seviyorum. :)

her daim kafamın içinde gezinen bir düşünce olan "eğitim şart!" lafı artık iyice kazındı beynime...

11. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Harika olmuş video.

12. Okay Elaldı

Okay Elaldı Üye

Motosiklet:
    BMW
    Guzel eleştiriler ve yorumlar geliyor, harika... Sunu paylaşayım çekimi yapan arkadasımız Emir Ataşen dir, kendisi ArtMotoakademi nin İleri ve Guvenli Surus Eğitmeni dir. Uzun yıllar İzmir Bölgesi pist yarışlarında yarışmış, Rospa Gold seviyede bir surucu arkadasımızdir.

Sollama en onemli konulardan birisidir. İstatislikler; ingiltere de kazalarin %15 inin ondeki araci sollarken, ülkemizde de bir istatistik olmamasına karşılık yüksek oranla meydana geldigi bir gerçektir. Sollama da yapilan kazalarin çoğu ölümcüldür.

Teorik bilgilerle devam edelim, enson kendi yorumlarımı katmam daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

> Sollama kararı verirken uyulması gereken güvenlik kuralları
    -Onde guvenli ve yeterli boş alan görmeden sollama yapmayın,
    -Tarafigi kullanan başka araçların gidişini bozmaktan kaçının,
    -Her zaman geri, sağa kaçacak zaman ve alan olmasına dikkat edin,
    -Bir tehlikeyle karsı karsiyasaniz sollamadan vazgeçin,
    -Yolu kullananlarla sorun yasayacaksaniz sollamayin,
    -Sollama sizin 3. araç şeridi yapmanıza sebep olacaksa sollamayin, (gidiş geliş yollarda)
    -İki şeritli ya da otoyolda sagda gecmekten kaçının. "Ancak soldaki trafik daha yavaş ya da yavaş ilerleyen trafikte guvenli olduğunu düşündüğünüz zaman, tehlikelerin farkında olarak, aradan süzuluyorsaniz yapabilirsiniz" ,

Sollamanın sizin kendi kararınız olduğunu unutmayın. İstediğiniz her noktada bu kararı yeniden gözden geçirmeniz gerektiğini de akılda bulundurun.

Sizler nasıl sollama yapıyorsunuz, sizce kaç çeşit sollama yapılabilir... ? Hafızalarımızı zorlayalım ve sezon oncesi bilgilerimizi paylaşalım ...

Şafak ve o.somuncu bunu beğendi.
  13. H. Nuri

H. Nuri Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Evet Okay beyin dediği gibi,sizler hafızalarınızı zorlayın bilgilerinizi tazeleyin,ki biz de yeni yöntemler öğrenelim :)

14. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    yazılanı üstüme alıp hemen hafızamı yokladığımda, ilk aklıma gelen yaptığım ve bir daha asla yapmak istemediğim bir hata oldu. genel olarak yukarıda yazdığım dağ yollarındaki sollamalar dışında zorlamadan ve geniş mesafeler görmeden sollama yapmayan bir insanım (araba da da aynı şekilde). yani iki üç kere sollayabilecek mesafem yoksa sollama yapmıyorum.

yaşadığımı yazmadan kendimce nasıl sollama yaptığımı özetleyeyim:
    önümdeki araca yaklaştığımda (takip mesafesine uygun olarak çok fazla dibine girmeden) -- karşı şeridin kontrolü
    - çevre kontrolü (etrafta yola çıkabilecek bir şey var mı?)
    - önümdeki aracın şeritteki konumu (yol verir mi? hızı geçmeye müsait mi?)
    - arka ayna kontrolü (benden önce ya da benimle sollama yapmaya kalkacak bir araç var mı?)
    - mevcut hızın, yolun, diğer aracın hız ve durumuna göre sollamaya çıkmadan önce vites küçülterek ya da vites büyülterek hızın ayarlanması
    - her şey müsaitse öndeki araca selektör yaparak ve iki kere kısa korna çalarak sollama yaptığımı belli ederek sollama yapma.

yaptığım hataya gelecek olursak:
    trabzon-urfa seyahatimde erzurum-bingöl yolunda (bingöle yakın) düz bir yolda seyir halindeyken önümdeki reno taksiyi bana göre bi hayli yavaş gittiği için sollama ihtiyacı hissettim. benim hızım 90 civarındaydı önümdeki araç ise doluluktan dolayı muhtemelen 70-80 km gidiyordu.
    yukarıda saydığım şeyleri yaparak müsait bir yerde sollamak için sol şeride çıktım ve aynama baktığımda arka tekerimin dibinde bir minübüs gördüm! bir anda şaşkınlık nidasıyla gaza asıldım ve öne doğru atılarak sollamayı gerçekleştirdim ve minübüsle aramdaki mesafeyi açtım.
    hayatımda çok az yerde bu kadar heyecanlandığımı hatırlıyorum! paniğe kapılıp refleks olarak gaz açmasaydım ne olabileceğini hayal dahi etmek istemiyorum açıkcası!
    gerçi arkamdaki minübüsünün hiç bir tepki vermediğini(korna, selektör vb.) ve mesafeyi koruduğunu düşününce onun beni gördüğünü ve ona göre tepki verdiğini söylemem mümkün. yani o sürücü, benim yaptığım çok ciddi bir hata karşılığında doğru davranıp hızını yavaşlatıp ya da sabit tutup bana çarpmayı engellemiş olabilir.

yaptığım ve hayatıma malolabilecek hata ise çok basit (en azından benim görebildiğim kadarıyla): sollamaya çıkmadan hemen önce aynamı kontrol etmektense, üç dört saniye önce aynamı kontrol (zaten belirli zaman aralıklarıyla kontrol ettiğimi düşünürsek) etmem ve o kontol üzerine yolun müsait olduğunu, sol şeridin boş olduğunu varsaymamdı! bu varsayım bir minübüsün altında kalmama neden olabilirdi! diğer bir sıkıntı da o aracın nereden geldiğine ve nasıl daha önce görmediğime dair en ufak bir fikrimin olmaması! yani daha önce orada değildi! nereden çıktı?!
    çok şükür bu seferlik bir şey olmadı.
    onun içindir ki artık nerede ve hangi koşulda olursa olsun, sollamaya çıkmadan hemen önce ve çıktığım sırada mutlaka arkamı birkaç kez dikkatlice kontrol ediyorum.

H. Nuri bunu beğendi.