USB hafızalardaki tehlike

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Günümüzün en popüler depolama cihazlarının başında yer alan USB hafızalar, aslında tam bir virüs yuvası. Gerekli önlemleri almamanız durumunda bilgilerinizin virüslerin eline geçmesi işten bile değil.

  Son yıllarda kullanımı bir hayli yaygınlaşan ve hemen her kullanıcının sahip olduğu USB hafızalar, kapasiteleriyle de kullanıcıların ihtiyaçlarını fazlasıyla gideriyor. 2, 4, 8 ve 64 GB gibi farklı modelleriyle kullanıcıların kullanımına sunulan USB hafızalar, tüm bu artılarının yanında aynı zamanda kullanıcılar için büyük bir tehdit.

  Virüslerin yaygınlaşmasının bir numaralı faktörlerinden biri olan USB hafızalarda bulunan virüsler, USB hafızaların bilgisayarlara takılmasıyla birlikte devreye giren "otomatik çalıştır"ı kullanarak kendilerini aktive ediyor.

  USB hafızanın otomatik olarak çalışmasıyla devreye giren USB hafızalardan yayılan bu virüslerden kurtulmanın yolu ise oldukça basit: O da "Otomatik çalıştır" özelliğini bilgisayarlarda devredışı bırakmak.

  Bunun için önce Çalıştır'a girerek gpedit.msc yazın ve ardından açılan pencereden Bilgisayar Konfigürasyonu>Yönetim Şablonları>Windows Bileşenleri'ne gelin ve Otomatik Kullan'a tıklayın. Ardından "Extended" yani "Ayrıntı" sekmesine girerek "Enable - Etkin"i seçin ve son olarak "All Drivers - Tüm Sürücüler"i seçin.

  Bu işlemin ardından artık USB hafızanız otomatik olarak çalışmayacak ve virüsü aktive edemeyecek. Bu işlemin size tek olumsuz yansıması ise USB hafızanızı bilgisayarınıza taktıktan sonra artık her seferinde USB hafızanızın olduğu klasörü kendi başınıza açmak zorunda olmanız...

  Bunun dışında USB hafızanızda halihazırda bulunan virüsleri temizlemek için ise güçlü bir güvenlik yazılımını bilgisayara kurmak ve sık sık USB hafızaları taramadan geçirmekte fayda var. Bunun dışında USB hafızanıza güvenmediğiniz hiçbir dosyayı almamanız da yerinde bir adım olacaktır. Ayrıca USB hafızanıza format atarak da virüslerden kurtulabilirsiniz.

  Ama unutulmamalı ki USB hafızanızı formatlasanız bile, bilgisayarınızda veya USB hafızanızı taktığınız bir başka bilgisayarda virüs varsa, USB hafızanıza tekrar virüsün bulaşması işten bile değil. O nedenle antivirüs yazılımınızla bilgisayarınızı sık sık taramadan geçirmeli ve antivirüs yazılımınızın güncelleştirmelerini sıkı bir şekilde takip etmelisiniz.
   
 2. Ziya Çerezci

  Ziya Çerezci Site Müdavimi

  Kayıt:
  2 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.207
  Beğeniler:
  531
  Şehir:
  Ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  Bir de arkadaşlar bu tür zararlı yazlımlardan (trojen,keylogger..gibi) korunmanın en güzel yolu orjinal ve güncel virüs koruyucu kullanmaktır.Özellikle neden orjinal diyorum çünkü bu güne kadar tüm crack ve fason seri numara ile çalışan bir sürü farklı virüs koruyucu denedim ve bunlar bir işe yaramadı.Hatta orjinallerin bile silemediği zararlı yazılımlar var bunlarıda analiz merkezine yollarsanız ilerde bunlarda yakalanır:D:D
   
 3. Hakan Karael

  Hakan Karael Site Müdavimi

  Kayıt:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.947
  Beğeniler:
  1.287
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Aprilia
  paylaşım için teşekkürler
   
 4. Fecri BİRİNCİ

  Fecri BİRİNCİ Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Trarabya-İstanbul
  Motosiklet:
  SYM
  Bu çok çok önemli konuyu paylaştığınız ve hatırlattığınız için teşekkürler.
   
 5. Burak.Cingiz

  Burak.Cingiz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2008
  Mesajlar:
  114
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Honda
  usb belleklerden bulaşan virüsler hakkında en iyi sonucu avast veriyor ayrıca sistemide bu kadar iyi çalışmasına rağmen en az yoran virüs programlarından birisi. kesinlikle denemelisiniz derim.
   
 6. Tayfun Seyrekbasan

  Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  505
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  paylasım için tesekkürler senol hocam.lakin aynı olay benim basımada geldi ve format atmak zorunda kaldım.şimdi norton yüklü ve gayet memnunum