Uzun yol için yardım lütfen

Konu, 'Touring ve Sport Touring Motosiklet Kulanıcıları' kısmında Hakkı Öztürk tarafından paylaşıldı.

1. Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk Yeni Üye

sevgili arkadaşlarım kardeşlerim. ehliyete yazıldım uzun yol için motor almayı düşünüyorum. abimden dolayı motor kullanmayı zaten biliyorum. ehliyeti aldıktan sonra bu yaz kısmetse Gebze-Giresun arası yol gitmek istiyorum(2kişi). anamı babamı görücem. bütçem en fazla 4000tl. uzun yolda rahat gidebileceğim ve arkamdaki kişinin rahat gidebileceği motor önerebilirmisiniz? yol yaklaşık 900km

2. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Hakkı Kardeşim
    Ekipmanların tam mı? Çünkü neredeyse senin ve artçının koruma ekipmanları bütçenin %25 ini bulur. (Kasklar hariç). Ayrıca bu bütçeyle o kadar yolu sorunsuz gidecek bir motor bulman zor gibi görünüyor.

Bilgin Turan ve İsmail bunu beğendi.
  3. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Kardeş kusura bakma ama ben bile bu uzun yolu git gel düşünmem şuanda.. Heleki artçı ile...

Yavuz Abi'nin dediği gibi.. Sırt kaskların fiyatı zaten 2000-3000 TL tutacak. Tüm ekipman masrafları 4000 TL'yi bulacaktır.

Şu bu motoru al diyemem. Söyleyeceğim herşey sana zarar verici nitelikte olur.

Bilgin Turan bunu beğendi.
  4. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Arkadaslar haklı bin otobuse git. Ben cb 125 ile istanbul denizli yaptim belli bi noktadan sonra iskence oluyor

5. Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk Yeni Üye

ekipmanları daha ehliyete yazılmadan aldım hepsi tamam. 200-250 km de bir mola vererek gidemezmiyim siz böyle söyleyince içime şüphe düştü şimdi.. bütçem sadece motor için ekipmanı kapsamıyo. ben 1.5-2 sene sonra şehiriçi için iyi bi motor alıcam zaten ama uzun yolda alacağım motoru hırpalamak istemiyorum. o yüzden uzun yol için 4000tl yi fazla aşmayacak bi motor için fikrinizi almak istedim. bi nevi hamal gibi kullanacağım bişi istiyorum. normal şehir içi için 1.5-2 sene sonra 7-8bin liralık bişiler düşünüyorum pegaso gibi

6. Bilgin Turan

Motosiklet:
    Suzuki
    Yanlış düşünüyorsun. 250 km durmadan dayanamazsın o motorla. Bi sure sonra 50 km de durma ihtiyacı duyarsın. Uzun yolda hirpalamak istemedigin motor uzun yolda daha rahat ettirir sana

Yavuz ÇIBUK bunu beğendi.
  7. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Kardeşim burda sana akıl vermek gibi, bilgiçlik taslamak gibi bir niyetimiz yok. Ama bu bütçeyle uzun yolu sorunsuz ve rahat gidebileceğin bir motor bulman zor görunuyor. Benim şahsi fikrimdir, o bütçeni 7/8 bin TL'ye (enaz) çıkarman lazım...

Bilgin Turan bunu beğendi.
  8. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    İlle de bir motor tavsiyesi ise bence en iyi ybr 125 gider. O bütçeye zaten başka bir şey alamazsın. :)

9. Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk Yeni Üye

teşekkürler. bu tavsiyeyi dikkate alacağım. ybr 125 ayarında başka motor tavsiyesi verebilirseniz çok sevinirim

10. Bilgin Turan

Motosiklet:
    Suzuki
    Cb125e bende bundan var. Ama azkcik daha guclu olmasi sart. Onun icin cbf 150

Yavuz ÇIBUK ve Hakkı Öztürk bunu beğendi.
  11. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Apache rtr 150. Daha titreşimli, daha ucuz, daha güçlü... Benim bi önceki motorumdu

Hakkı Öztürk bunu beğendi.
  12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    250 km de bir mola intihar demektir.Gel sen onu 60-100 km de bir yap.İlk defa motosiklet6le yola çıkmadan önce4 "Güvenli sürüş Teknikleri" eğitimleri al.sen ve artçınla ayrı ayrı eğitim alın.Sonra çıkarsın yola.Ben yamaha ybr 125 ile artımla Bursa çıkışlı tam karadeniz turu ve akabinde akdenizden devamla yaklaşık 7000 kusur km ile evime rahatça geldim.Ama ben birazcık eğitim aldım ve birazcık tecrüben vardı (1978 yılından beri)

Armağan Pekatik ve Hakkı Öztürk bunu beğendi.
  13. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Merhaba,
    Şu an bende bir yıldır kullanmakta olduğum Kawasaki Ninja 250 R var. En uzun yolculuğum Gaziantep - Mersin arası 300 km oldu. Bu yolculukta edindiğim tecrübe 150 200 km den sonra motor sürüşünden aldığın zevk azalıyor. Gitmek istediğin yere bir an önce varmak istiyorsun. Nedeni yorgunluk...
    Güvenli ulaşım için Şenol Hocanın da bahsettiği gibi ortalama 100 km de bir dinlenmen gerekiyor.

Gaziantep'ten Mersine motosiklet ile 2 kere yolculuk yaptım. İlkinde uzun yolculuğun zorluklarını bilmediğim için 300 km durmadan gittiğim. Yolculuk bittiğinde motordan aşağı inince yürümekte zorluk çekiyordum, ayaklarım çok fena bir şekilde titriyordu. Oturmaktan kıçım ağrıyordu, kıçımın ağrısını 2 gün hissettim. Rüzgarın etkisinden boynum tutulmuştu, kafamı sağa sola çeviremiyordum. Sürekli eğilmekten sırtım tutulmuştu. Yani anlayacağım dayak yemiş gibiydim. 3 gün sonra dönüş günü motosikleti otobüse yükledim otobüsle dönüş yaptım :) hem daha ucuz oldu hem de daha rahattı...(1 bilet kendime aldım 1 bilet de motora aldım) Giderken motosiklet 100 tl yaktı, dönüşte otobüsle 60 tl geldim :)

İkinci yolculuğumda ise Gaziantep Mersin arasında bulunan Osmaniye ilinde ki akrabalarımı ziyaret ettim gece orada konakladım. Bu şekilde hem akraba ziyareti yaptım hem de iyice bir dinlenmiş oldum sabah erkenden kalkarak yolculuğuma devam ettim. O gün yapmış olduğum bilinçli yolculuğun tadını hiç unutmam çok zevkli geçti. Dönüş yolunda ise yine tam ortalarda bulunan Mıstık Usta dinlenme tesisinde yarım saat dinlendikten sonra yola koyuldum. Antep'e 20 km kala şehir trafiğine girmeden sağa çektim yolun kenarına oturdum. Çünkü yolculuk yine zevk almanın dışına çıkmaya başladı ve dikkat eksikliği hissetmeye başladım.

Unutma bir anlak dikkatsizlik telafisi olmayan kazalara sonuç vererek sakatlık ile sonuçlanabilir.

Bu anlattığımız konuları yaşaman gerekiyor. Tecrübe yaşanılarak kazanılır.

Motosiklet önerisi olarak ise bu tecrübem ile motosiklet sürmeye başlamış olsaydım ybr 125 ile başlardım. Yedek parçası ucuz, yakıtı tüketimi az ve kaliteli motosiklettir.