Uzun Yola Çıkacağım, Kaç Cc Motor Yeter?

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Uzun Yola Çıkacağım, Kaç cc Motor Yeter?

Motosiklet tutkunlarının yapılacak listesinin başındadır uzun yol…

Gösterişli onyüzmilyon cc’li motosikletini pazar günü kısa bir cadde turu yaptıktan sonra Istarbaks kafenin önüne park eden abiye de mikrofonu uzatıp sorsan aynı cevabı alırsın. Motosiklet kullanıyorsakuzaklaşmak, keşfetmek, rüzgarı hissetmek, istediğin yerde durmak, güzel yemekler yemek, belki ıslanmak ve en önemlisi özgürlük ortak paydalarımızı oluşturur.

Gösterişli, onyüzmilyon cc’li motosikleti olan abiye dönersek; bizim ona nasıl “onyüzmilyon cc motor ile şehir içinde mi takılıyorsun?” diye soramayacağımız gibi inancın ve 125 cc motosikletin ile uzun yola çıkacağın zaman sana kimse bir şey söyleyemez. Söyleyen çıkarsa bilin ki yapamadığı diline vurmuştur…

Unutmayınız; İnanmış (şartlanmış) insan dünyadaki en büyük silahtır.

Örneklerle daha iyi anlıyoruz:
    (en baba örnekleri sonlara sakladım, sabrediniz…)

1- 50 yaşında Amerika’lı bir ablamız, saç düzleştiricisini, kaskını ve özgür ruhunu alarak yaklaşık 15.000 km yapmış. Geride bekleyen kanserli annesini bir süre bırakarak… Kişisel bakım ürünleri çok yer tuttuğu için küçük cc yerine BMW F650 (sanırım) tercih etmiş. Fazla makyaj malzemesi taşımasına gerek kalmasaydı eminim ki 250 cc üzerine çıkmazdı.

2- Londra’da öğrenci olan bu çekik gözlü arkadaş Honda CG 125 cc motosikleti ile 5000 km yapmış. Aşağıdaki örneklerin yanında makul kalıyor.

3- Gülşah Merve YÜKSEL. Üniversite öğrencisi bir kız kardeşimiz. Halen “bayan araba sürücüsü mü olur?” diye abiler arasında tartışırken O bünyesine sığmayan özgür ruhu ve 200 cc minicik(?) motosikletiyle uzun yolunu yaptı. Helal olsun diyorum…

(Gülşah Merve YÜKSEL’in yol macerasının detayları için hemen aşağıdaki linke göz atabilirsiniz…)
    BİR YOLCULUĞUN HİKAYESİ

Gelelim yazının en önemli kısmına…
    4- 50 cc Mobylette ile İstanbul – Bodrum – İstanbul (Gidiş-Dönüş)

2007 yılında yapılan bu geziyi abimiz Tolga BÜYÜKÖNER’in kaleminden okuyalım…
    (Yazının bu kısmı motorium.com’dan alınmıştır. ) http://motorium.com/wordpress/?page_id=333

“Aslında her şey benim başımın altından çıktı. Motosiklet teknolojisinin önlenemez yükselişini takip ederek geldiğimiz en son noktada sahip olduğumuz motosikletlere hala takacak bir kulp bulurken, ben çoğumuzun çocukken kiralayarak bindiği ve tanıdığı Mobylette’imi özledim.

Endişem sonu asla gelmeyecek bu gelişimin bir gün üçgen şasi üzerinde iki tekerlek ve bir sele klasiğinin yarım asırdır sorunsuz hizmet veren basit motorunu bir daha bulamamak korkusuydu. Beldeyama’nın bu motosikleti halen ürettiğini öğrendim, fakat bayiler aynı fiyata uzaktan kumanda ile çalışan, lahana gibi birbirine çok benzeyen bol grenajlı, acayip modern görüntüsü verilmiş, üç günde bozulan motosikletleri daha rahat satabildikleri için bu ağır hizmet makinesi ile ilgilenmiyorlardı. Ayrıca kartımı verdiğim zaman “abi işimiz gücümüz var, git başka yerde eğlen” şeklinde benim şaka yaptığımı sanıyorlardı.

Sonunda Ümraniye Beko bayii Selin Ticaret, benim Mobylette’imi getirdi. Bu sefer çevremdeki arkadaşlarım kolleksiyoner tarafımı bildikleri için “bunda bir iş var, Tolga aldıysa vardır bir bildiği” deyip birer tane de onlar aldılar. Hal bu ki Mobylette’in gelecekte klasik olma gibi bir durumu yok, o zaten klasik olmuş, sadece gelecekte sıfırını bulamama ihtimali olabilir. Son teknoloji motosikletlerimizin yanında birer kırmızı Mobylette sahibi olmanın huzuru ile yaşarken, Harley binicisi arkadaşımız fotoğrafçı Tanju Eskiköy, Çanakkale Kolin otelde düzenlenen Harley partisine gitti. Döndüğünde çok eğlenmişti ama herkesin birbirinin motosikletine bir şeyler söylemesine bir son vermek amacıyla bir Mobylette alıp en popüler güzergahtan Bodrum-İstanbul-Bodrum yapacağını söyledi. Bana iki Mobylette birlikte gitmeyi teklif etti. Kendisine 1990 yılından beri gazete okumadığımı ve sevmediğim o gazetelerin yol kenarında üstüme örtülmesi gibi bir son istemediğimi açıkça söyledim. Ona da yapmamasını tavsiye ettim. Fakat kafasına koymuş, yol notlarını hazırlamıştı bile.

[​IMG][​IMG]

Önce Mobylette’ini aldı. Baktık ki Tanju gidiyor, o zaman yapmak istediği şeyi yapmalı diyerek destek teklif ettik. Manevi destek bana en güzel sponsorluktur demesine rağmen başta Nestle Delikli Bonbon, Thrifty Car Rental, Beldeyama, Doraks ve Motorium’un katkılarıyla bu seyahat Tanju tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Arkadaşımıza destek veren bu firmalara ve yol boyu kendisine ilgi gösteren herkese buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

[​IMG] [​IMG]

Sitemizden aynı Kemal Merkit-Kutlu Torunlar Lisbon-Dakar rallisini verdiğimiz gibi, Tanju’nun Mobylette’i ile İstanbul-Bodrum-İstanbul 1500 kilometre adlı seyahatini gün ve etap olarak canlı yayımladık. Bu esnada çok hoş mailler aldık. Bir çok insan garajlarda yatan motosikletlerini çıkartıp binmeye başladılar. 49 cc lik bir moped ile istenirse nerelere gidilebildiğini görenler artık gezi planları yapmaya başladılar. Moped sahipleri bindikleri aracın kıymetini anladılar. 250-500 cc motosikletleri olanlar bir an önce almaya çalıştıkları 1200 cc motosiklet hedeflerine ulaşmak için artık acele etmiyorlar. Gelen bu mailler Tanju’nun çok güzel ve anlamlı bir aktiviteye imza attığını gösteriyor .

Size buradan hep güzel şeyler anlatacak değilim. Madalyonun öbür yüzünü çevirdiğimizde bakın neler gördüm. Daha önceleri “Demir Kıç” isimli bir aktivite yapılmıştı. Kısaca bir noktadan başlayıp yakıt hariç durmaksızın aynı noktaya dönülen ve yüksek hacimli motosikletlerle gerçekleştirilen bu aktiviteye yerli motosiklet basını geniş yer vermişti. Biz bu aktiviteyi duyurduğumuz halde Tanju’yu ne yolcu etmeye ne de karşılamaya yerli basından kimse gelmedi. Halbuki Tanju’nun yaptığı Mobylette selesinde 1500 kilometre seyahatine bir arkadaşımız “Çelik Kıç” adını verdi. Tanju, Harley ile 15.000 km isimli bir aktivite yapsaydı ki ben yapılanın eşdeğer olduğunu düşünüyorum, eminim yerli basın bal kovanına üşüşen arılar gibi olacaktı. Yapılan seyahati anlamsız bulan insanlarda oldu, ne diyelim, saygı duymak lazım; motosikletçi var, motosikletçicik var.

Tanju’ya helal osun, yıllardır söylediğim cümleyi hayata geçirdi.

Önemli olan iki tekerleği sevmek.

Tolga Büyüköner
    Motosikletçi
    Temmuz 2007 ”

Motosikleti sevdirmek için yazdığı bu yazıyı paylaşmamıza tüm içtenliği ile müsaade eden Tolga BÜYÜKÖNER abimize tekrar teşekkürler.

Not: Sürücü : Tanju ESKİKÖY
    Not2: Yazının yazıldığı yıllar Kemal MERKİT hayattaydı. Kendisini rahmetle anıyoruz.

http://www.motoetkinlik.com dan alıntıdır.

2. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Şenol abi. Seni, anlatma azmini hayranlıkla izliyorum.
    İki gün sonra "abi falanca marka uzun yola gelir mi?" diye başlık açarlar gene. Sen de yapıştırınca cevabı kızamıyorum sana :D

Mehmet Akif ve Şenol SEL bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yine aynı ben bu sefer bu topiği şey ederim göZüne :)

4. Oktay Karateke

Oktay Karateke Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Hahha :) sorucaz abi illaki sorucaz hepimiz onaylanmak istiyoruz ki buda yanlış birşey değil 8 bin - 9bin tl vereceğim motora 4 aydan fazla oldu hala alamıyorum param var hazır ama alamıyorum ya bozuk çıkarsa ya pişman olursam ya o model değilde bu model daha iyiyse ya 2015 de daha güzel şeyler çıkarsa diye kafamı sureklı birşeyler kurcalıyor inanın sahibinden.com u ezberledim artık. O parayı biriktirene kadar neler çektim ben. Satıcıya güvenemiyoruz tek güvencemiz sizin tecrubeleriniz ve bilgileriniz.

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Aman ha dikkat et benim gibi cahil, acze düşmüş, zaten normalde ormanda yaşayan yaşlı bunağın egolarının tavan yapmış olduğu zamanda ki yazdığın mesajlarına.Ben dağlıyım Mudanya'nın dağlık bölgesinde ormanda yaşıyorum.bir çoklarına bir kaç numara büyüğüm eleştirileri kaldırırımda sen kaldıramayabilirsin.Başın derde girmesin bunca emeğine bakılmaz afaroz edilirsin siteden sonra.

6. Oktay Karateke

Oktay Karateke Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Emeğe bakmamak ile alakası yok abi. Ybr 125 hakkında 50 kişi ile konuşmuşumdur mesela bir çok forum da artılarını eksilerini okudum ama belki onların söylemediklerini sen söyleyeceksin. senin farklı bir bakışın farklı bir tecruben olmuştur olabilir.

Saygılar Abi Kızma valla Motosiklet tutkusu sende belirli bir doygunluga gelmiş olabilir ama biz daha çok açız rüyalarıma giriyor :)

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yok yahu ben kızmam ama başkaları kızıyor yakında değiller soğuk su dökemiyorum.O yüzden.

Oktay Karateke bunu beğendi.
  8. cagatay.hepsen

cagatay.hepsen Yeni Üye

Motosiklet:
    BMW
    O tamamen sizle alakalı cbf 150 le dünya turu yapanlar var ama ben kendi adıma 600cc den aşşağı bir araçla yola çıkmazdım.

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben ybr 125 ile 500 küsür bin km dir ülkemizde geziyorum.Mayıs ayında esimle Makedonya gezisi yaptım.