Vfr 800

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında EMRE DALGIÇ tarafından paylaşıldı.

1. EMRE DALGIÇ

EMRE DALGIÇ Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arakdaşlar daha önce de size sormuş ve gerekli destegi sizden almıştım.
    teşekkürler...
    1 hafta önce 2009 vfr 800 aldım ...
    rodaj sırasında dikkat etmem gereken şeyler neler...?
    benden başka vfr kullanıcısı varsa ne gibi tavsiyeleri olur bana.
    bundan önce honda 600 rr kullanmıştım...

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Emre, motosikletin hayırlı olsun. Allah kaza bela göstermesin, güle güle kullan.

Rodaj konusuna gelince ilk bin km motoru fazla zorlama, ara ara gaz açıp kapatabilirsin. Artçı kesinlikle alma, ani gazlanmalardan kaçın, İlk 200-300 km lastikler alışana kadar fazla hareket yapma, virajlarda yatma.

3. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    hayırlı olsun..allah kazasız belasız surusler gostersin diyip..darısı olmayan arkadasların basına...

4. polat

polat Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Hayırlı uğurlu olsun arkadaşım tekerine taş değmesin...
    Rodaj aslında üreticilerin kendilerini garantiye alma süreleridir ama tavsiyem mümkün olduğu kadar şehir içi değilde uzun yolda her vites ve deviri kullanarak yapmanı tavsiye ederim bunun haricinde rodaj süresinde yapacağın her hangibir anlık fazla gaz açma fazla devirlendirme esnasında aklında bir şey olurmu sorusu kalmasın çünki altındaki alet vtec. motora sahip bir honda.
    Uzun yola çık
    1,vites 6500d/dk değiştir
    Diğer vitesleride 6 ya kadar bu oranda değiştir ve 6 viteste uzun süre (40-50 km arası) gitdaha sonra bir süre 6 viteste 11000' e kadar çek kısa bir süre git (4-5 dk.)gözünle sürat ibresini değil zamanı kontrol et tekrar 6500-7000 civarlarına düş sonra 5.vitese düş kısa bir süre 10000 e kadar çek tekrar 6 ya geç uzun uzun devam et
    Mesela çık adana a mersin arası yol 94/98 arası iki şerit ve düzdü sanırım şimdi dahageniş ve düzgündür alsana yol :)
    Ha bunları yapmayıp her viteste gaz çekerek gidersen ne olur altındaki alet honda korkma bişey olmaz.

5. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Darısı başımıza...:)

6. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Bir önemli detayı da ben önereyim:Motor soğutma sıvısının ısı derecesi normale çıkıncaya (yani termostat değeri ,muhtemelen 80 derece)ısınıncaya kadar düşük devirde 4000 i geçmeden kullan..Yaklaşık 10 dakk da ısınacaktır..Motor ısındıktan sonra kırmızı devire yaklaşıncaya kadar deneme amaçlı basabilirsin..1000km den sonra da olsa bu ısınma süresi aynen ve tüm araçlar için geçerlidir..(çeyrek devir)

7. iskender yıldırım

iskender yıldırım Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda

kusuruma bakmayında şu rodaj konusunda aklıma takılan sorular var;
    Böyle devir-vites kullanarak 1000 km lik bir mesafeyi şehir dışı yollarda kaç saatte tamamlarsınız?(ben ilk 1000 km için bursa_ankara seçecektim.)400+400=800 km 7-8 saat dersek bu süreye bir rodaj için yeterli bir zamanmıdır?yada rodaj için gerekli olan motor çalışma zamanımı yoksa yapılan km.mi olmalıdır?

8. ferruh.denizasan

ferruh.denizasan Yeni Üye

emre selam,

motor nasıl gidiyor? alıştın mı