Virajlı bir video

Konu, 'Motosiklet Videoları' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu yolda bizim düzde 280 basmayı marifet sayan hızlı gonzalesleri görmeyi çok isterdim.Ama sanırım bu imkansız.:D

3. Hakki Orun

Hakki Orun Site Bağımlısı

Almaty KZ - Istanbul TR - Mobil Alabama USA
    Motosiklet:
    BMW
    O gonzalesler, benim egzost gazimda boguluyorlar. Denedim.! Once arkasinda kaldim bakalim neler yapacak diye, baktim virajlara yazik oluyor tam virajda geciverdim, onun gaz vermeye korktugu yerde...Cok komikdi bakisi...Durdugumuzda ise baska konulardan konustuk tabii. :)

Şenol SEL bunu beğendi.
  4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ağabeyim düz yoldaki aslanları seninde bildiğin ve zevk aldığını söylediğin Orhaneli- Dursunbey yoluna alalım ne dersin.

5. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

hakkı abi kendini geliştirmişsen orasını bilemem ama bu foruma koymuş oldugun bir videonu seyretmiştim allah muhafaza kaza resmen geliyom dercesine kullanıyordun yanlışım varsa düzelt senin videondu,virajlarda kullanımın korkutucu ve tehlikelerle doluydu,ama şimdilerde düzelttiysen lafım yok

bu videodaki sahısında hataları var karsıdan enazından motosiklet gelen bir yol oldugu kesin görünüyo videoda adam viraja girerken korkudan içten giriyo karsıdan gelen motosikletle karsılaşmama gibi garantisimi var

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kameranın görüş açısı seni yanıltabilir.

DEMİRAT bunu beğendi.
  7. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Çok keyiflidir eminim.

8. Murat Burak

Murat Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Ducati
    gelde motor sevdalısı olma kim o yolda motor kullanmak istemezki

9. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Omer kardesim, Saniyorum ikimizin, aldigi egitimler arasinda cok fark var. Ben o kullanimimla, hocamla beraber iki kere yol yaptim ve daha onceleri altin, gumus gibi adlandirilan sertifikalardan aldim. Ortasinda beton barierle ayrilmis iki seritli bir yolda, kac tane arac solladigima bir daha bakmani isterim. Bu oradaki trafik yogunlugunu gosterecektir. Hicbir virajda acilma yok, o virajin alabileceginden fazla surat yok, hatta o kadar homojen bir gidis var ki, fren yapma geregi bile duyulmamis, bir kere haric, sol bir virajda onumdeki minibus biraz kapali diye hafif bir frenim var. Motorda savrulma yok, kayma yok.

Ayrica, bende ZUMO var GPS, onun hafizasinda benim ne sekilde kullandigim gorunuyor. her saniye ne surat yaptigim, surat artislarim ya da yavaslamalarimdaki surat dususlerinin hic de ani olmadigi ve cok yuksek gaz kontrolumun oldugu gorunuyor.

Bkz asagidaki tablo:

Simdi bu tabloda basta numaralar olan bir kolon var onu saymiyorum, islem numarasi onlar. Sonraki;
    * ilk kolonda tarih ve zaman yazili.
    * ikinci kolonda yukseklik yazili
    * islemin ne kadar zamanda yapildigi
    * Bu kolonda ise suratim yazili
    * Bu suratte kac m. gittigim yazili
    * Virajin donus acisi yazili
    Yani simdi bu tabloya gore, islemleri alt alta sirayla takip ettigimizde gorunen sudur;

Ben 7 Ocak tarihinde, 17:07 de, denizden 156 m yukseklikte, 41 derecelik bir viraja, 5 sn. de, 112 Km suratimi, 6 saniyede 108 Km'ye duserek, ve o suratte devam ederek, 445 m yukseklikten, 413 m. ye inerken oradan itibaren suratimi, her saniye, ve 30 m. de bir, arttirarak, once 110, 111, 112, 116 ve 123, 124'e kadar cikarmisim. Sonra onume ikinci bir viraj geldigi icin yine ayni islemleri yaparak, 6 saniye icinde 108 Km'ye dusurmusum.

Haritada da, o tablodaki viraj kahverengi nokta ile gosterilmektedir.

Gordun mu, surat degiskenlikleri 1 Km ye kadar kontrol edilmis.

Iste sevgili Ugur hocamin anlatmak istedigi viraj alma tekniginin uygulanmis halini goruyoruz. Bir baska seyi daha goruyoruz. O da SMOOTH luk. Yani homojen surus. Dikkat ettiginiz gibi, surat dusus ve artislari vahsi degisiklikler gostermiyor. Iste bu da ne kadar homojen surdugumuzu gosteriyor. Ugur hocam bu tablo ile iftihar ederdi herhalde.

Senolun verdigi cevapta oldugu gibi, belki de kamera seni yaniltiyor. Biz iki kardes 54 senedir motosiklet kullaniyoruz ve de bugune kadar hicbir falsomuz olmadi. Ustune ustluk, kalktik birde bakalim neler gelisms deyip egitim aldik.

Ayrica her motor cesidinin kendine has surus ozellikleri vardir, sen de bilirsin. Bir scooter ile yapacaklarini kalkip bir enduroda yapamazsin, tabii onun tersini de yapamazsin. Ama bizim aldigimiz egitimlerde motorumuzun ozelliklerine uygun ince ayaralra yapildigi icin, belki de farkli goruyoruz olayi.

Bu basliktaki videoda virajli yolda giden adam acaip hatalar yapiyordu. Sen de yazmissin zaten, icten viraj almalar filan gibi. Tam distan aldigi bir virajda hatta karsidan da baska bir motosiklet geliyordu.

O adam bir kere, motorun devrini cok dusuk kullaniyor ve buyuk bir hatadir. Nitekim de saga sola manevralarda asiri sallanmalar oluyordu. Bunun sebebi, dusuk devir kullanip, motorun yaratacagi jiroskopik kuvvetlerden mahrum kalmaktir. Yani bir topac dusun hani cocuklugumuzda oynadigimiz. Ne zaman duser? iyice yavasladiginda! neden? Cunku jiroskopik kuvvet bitmistir ondan. Iste bizimki de o hesap. Biz gazi veririz, motor bagirir, gorende hizli gidiyoruz sanar ama biz aslinda sadece firsatciyizdir, ve de motorumuzu ayakta tutariz, o kuvvet sayesinde.

Simdi yeni kask kameram da geldi, yeni cekimler koyarim yine yorum yapariz uzerinde ama sahsi tenkit yerine kullanimla ilgili, teknik yorumlar isterim.

Yeni videolarda gorusmek uzre!

o.somuncu ve Şenol SEL bunu beğendi.
  10. DEMİRAT

şenol abi senden bir ricam olacak bayagı bir zaman olmuştuda hakkı abinin kendi videosu vardı bölünmüş bir yolda çekmiş oldukları hatta yorumda yapmıştık ben o videoyu bulamadım bulurda buraya koyarsan yorumlarımız daha sağlıklı olacak

11. DEMİRAT

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bunlardan biri
    şu anda çok işim var kusura bakma çıkmam lazım aceleden bunları buldum

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?p=62034#post62034

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=4729

DEMİRAT bunu beğendi.
  14. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Ömer,bana göre biraz abartıyorsun gibi geldi..Hakkı Beyin verdiği videoyu şimdi tekrar izledim,öyle ahım şahım bariz hata göremedim ben..Tamam yolun boş,geniş ,rahat olmasından kaynaklanan konumlanma durumları hafif hatalı olsa bile,yine de kontrolleri altında olduğu izlenimi aldım..
    Hıza gelince,abartılı bir aşırı sürat yok..GS gibi bir motorla o kadar da hız yapmazsan yol daha da sıkıcı olur!.... Baksanıza bir minibüs bile onları geçti..
    Video çekimindeki hız görünümü aldatıcı olabilir..
    Şahsen ben otoyola girdiğimde hedefim sadece gideceğim yere en ekonomik zaman ve yakıtla varmayı düşünürüm..Bunun da ortalaması 120km dir..
    Tabii seyir güzelliği olan yollarda her motorcu hızını rölantiye alır..
    Sonuç olarak gayet normal bir sürüş..

DEMİRAT bunu beğendi.
  15. Hakki Orun

Motosiklet:
    BMW
    Omer, bir onceki mesajimda da dedigim gibi sorun sahsi hale gelmedikce yazimsamizin okuyuculara da faydasi var. O nedenle seni yanlis anlamiyorum.

Simdi objektif olarak bir surus uzerinde tartisiyorsak eger, o surus benim egitimden onceki bir surusume ait. Somuncunun ve Senolun dedigi gibi, tahmin ediyorum o goruntuler sana biraz vahsi geliyor ancak, goruldugu gibi, bir minibusun bile bizi gecitigi dusunulurse o suruste bir iki varja biraz kapali girmis olmaktan baska bir sorun yok. Eger orada sen de olsaydin eminim, pesimzden geliyor olurdun.

Suratli gitmek, eger icinde bulundugu traafige zarar veriyor, hem kendini hem etrafindakileri riske sokuyor ise zararlidir, yoksa, yolun musait oldugu yerlerde biraz gaz vermis olmanin, hele ki saatte 5 arabanin gectigi bir yerde, hala 70 Km ile gitmenin benim tarzim olmadigini soylemem lazim. Neticede, Antakyadan Istanbula gidiyoruz, Atakoyden Pendige gidecek olsaydik, belki biraz daha yavas giderdik.

O surusumuzu filme alan arkadasin arkasinda bir artcisi vardi, Izmirden CBF150 kullanan bir arkadasimiz, sevgili Filiz. O bile, "ya siz ne guzel gidiyorsunuz oyle, danseder gibi" demisti, durdugumuzda.

En iyisi birlikte bir yol yapmak.

Bu surusumuz, hocalar tarafindan incelendigi icin soyluyorum, emin olabilirsin, bir sorun yok. Hatta birgun birlikte bir yola cikalim, kendi gozlerinle gor.

DEMİRAT ve o.somuncu bunu beğendi.
  16. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok