Xenon far lazım bir şeymiş

Konu, 'Motosiklet Aksesuarları' kısmında Gökhan Yasdal tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Satın aldığım tüm motosikletlerde aydınlatma sorunu yaşadım. Otomobile alışık olduğumdan motosikletlerin cılız ve tek noktadan yaydıkları ışıklar bana hep yetersiz kalmıştı. Sis farları ile desteklemek için aksesuarcıya gittim. Uygun bir far bulamadım, umudu kestim sohbet ederken gelen bir müşteri Zenon kit aldı kendi motosikleti için. Orada aklıma geldi alıverdim bir tane. Üzerini iyice okudum. 35 W çektiği için motosikletin üzerindeki ampülün aynı gücünde olması hoşuma gitti. Kendi balansı, ve bir kaç ekipmanı ile birlikte satıldığından benimki gibi pek elektronik aksamı olmayan cruiserlara pek zararı olmayacağını düşünüyorum. İçinde farklı ampül yuvalarına uyması için adaptörler var. Adaptöre oturttuğunuz için de eski ampülünüzün odak noktası ile yenisi tutuyor. (uzun kısa tek ampülde. Sanırım H4 demek oluyor bu)

Ufak bir sorum olacak.

Sistem direk aküden besleniyor, arada bir kaç aparat var. ve iki adet çıkış ucu var. Bu uçları direk farın içine gelen uzun ve kısa hatta bağlıyoruz. Buraya kadar herşey normal . taktım çalışıyor. Eski ampülün 3 adet ayağı vardı. şöyle;

3 ayağın biri uzun, biri kısa biri de şase bağlantısı. Şimdi yeni farımız şaseyi direk kendisi aküden aldığı içindir ki 2 uç bırakmışlar. Ben de eski şase olan kabloyu sardım farın içinde bıraktım. Uzun ve Kısa muntazaman yanıyor. (Hatta tahminimden çok çok daha iyi yanıyor) ama selektör yapamıyorum. Şimdi sistemde bu 3 kablodan başka bir kabloyu yerinden sökmediğime göre sorun fazla karmaşık olamaz. Selektörün çalışma mantığı nedir? Benim bağlamadığım şase ucu selektör yaparken bir görev icra ediyor da o yüzden mi selektörüm çalışmıyor? Veyahut ben bu şaseyi başka nereye bağlarım ve selektör devresini tamamlarım?

Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    mesut yetiiiiiiiiiiş:)

3. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Yok yok hacet yok. çözdüm bu akşam. Meğer ben farı ters takmışım :) Yani uzun aslında kısa - kısa da uzunmuş. Haliyle uzunlar yanarken selektör yapmaya çalışıp muvaffak olamayınca da üzülüyor muşum. Çevirdim doğru dürüst taktım. Haliyle uçları da ters bağladım. Şıp diye oldu. O şase den gelen uç yine hiç bi yere bağlanmadan duracakmış. Sıkıntı yok. Far yüksekliğini gayet güzel ayarladım açısı, dağılımı falan sıkıntısız. Hatta biraz aşağı bile bakıyor. Ne oluır ne olmaz kimseyi rahatsız etmeyelim.

4. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Yolun açık ve aydınlık olsun Gökhan aynı sorunu bende yaşıyorum, yani bir zenon da bana lazım. Fiatını merak ettim bilgi verirsen sevinirim. Saygılar

5. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Aslında bende zenon far almayı dusunuyorum ama ustaya sordum motorun beynını yakıyor dedı nekadar dogrudur karar veremedım bırturlu
    alsammı almasammı :(

6. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki