Yabanci Vatandaş + A2

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında Berkan.Bektas tarafından paylaşıldı.

1. Berkan.Bektas

Berkan.Bektas Yeni Üye

Merhaba arkadaslar,

ben alman vatandasiyimve türkiyede motosiklet ehliyeti yapmak istiyorum. bana sadece türkiye icin gerekiyor, almanyada pek zevkli olmuyor sürmesi.
    benim alman b tarzi eliyetim var arti m birde l. türkiyede a2 ehliyeti yapmam icin nelere dikkat etmem gerekiyor? ehliyeti yapmak hafta bazinda ne kadar vakit aliyor?

yardimci olursaniz cok memnun olurum.
    bu arada ikametgah almanyada, zarari olur mu?

2. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba Berkan.MF ailesine hoşgeldin.

Sorun hakkında benim bir fikrim yok.Ama en geç gece yarısına kadar bu konuda yanıt alacağını umuyorum...İyi forumlar.

3. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    hocam sanırım kullanıyorsun bizim bi abide buldar ehliyeti var sadece o ehliyetlerin bir acıklaması vardır hani soyle bu ehliyeti motosiklet ve araba icin kullanabilir diye o kagıdı alıyorsun ve bir yeminli musavirden turkce olarak cevirttiriyorsun polis cevirdiginde ehliyetine ve ona bakıyor sonra bi sorun yok

4. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Anladigim kadariyla arkadas ehliyetiyle Türkiye'de araba kullanabilir miyim diye sormuyor.Alman vatandasi olarak Türkiye'den A2 ehliyeti alabilir miyim diye soruyor.Elindeki ehliyetle otomobil ve 50 cc alti motosiklet kullanabiliyor

5. Berkan.Bektas

Berkan.Bektas Yeni Üye

arabada sorun yok. almanyada 50cc alti motosiklet kullanmakta sorun yok. anladigim kadariyla türkiyedede sorun teskil etmiyor. fakat forumda okudum bir bölümde yeni uygulama ile birlikte artik b ehliyeti olanlar mecburen ya a1 yada a2 ehliyetine sahip olmasi lazimmis. ne derece dogru bilmiyorum.

benim asil sorum:
    ben türkiyede a2 ehliyeti yapmak istiyorum. nasil yapacam bunu ve ne kadar sürer? cünkü 50cc üstü motosiklet kullanmak istiyorum tr'de. köylerde kontröl yok ama sehirlerd yakalananin vay geldi basina :D

6. Nezih Akçan

Nezih Akçan Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Berkan kardeşim alman vatandaşı olduğun için burada ehliyet alman çok tantanalı,( iş arkadaşım aynı sorunu yaşadı) istedikleri evrağın haddi hesabı yok..Bir alman vatandaşı olarak burada resmi işlemlerde çok sıkıntı yaşarsın,bankada hesap açman bile problem,gerisini sen düşün..Benim sana nacizane tavsiyem ehliyetini almanyada yapman. Evet ,sana burada vereceğin ücretin daha fazlasına patlıyacak ama bence en kolayı bu,elindeki ''b '' tipi ehliyet dediğin sanırım 1B, o ehliyetle sadece 80cc'ye kadar motorlar kullanabilirsin almanyada ve 16 yaştan itibaren alabilirsin, 50cc ve altı motorlarda araba ehliyeti yeterli....Bu arada almanyada motor kullanmak neden zevk vermiyor sana ben anlamış değilim,benim en keyif aldığım memleketler almanya ve avusturya sürüş konusunda (neyse bu başka bir başlık konusu:) ) sevgilerimle kardeşim ,halt die ohren steif :)

7. abdulllah.kececi

abdulllah.kececi Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Benim'de bu tip bir sorum var.... 1989 yilinda TC araba ehliyeti almistim ve Avustralya dan araba ve motor ehliyetim var.. Turkiyede Motor ehliyeti alabilirmiyim acaba???

8. Nezih Akçan

Nezih Akçan Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Abdullah bey siz elinizdeki ehliyeti A2 ye çevirebilirsiniz ( Türk vatandaşı olduğunuzu varsayarak söylüyorum) emniyet müdürlüğü internet sitesinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz..

abdulllah.kececi bunu beğendi.
  9. Murat ORAK

Murat ORAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    M.F Ailesine hoşgeldiniz...

10. abdulllah.kececi

Motosiklet:
    Kawasaki
    Sagol Nezih bey... baktim emniyet müdürlüğü internet sitesine ama cok karma karisik bulamadim hic birsey...

saygilarimla
    Abdullah Kececi

11. abdulllah.kececi

Motosiklet:
    Kawasaki
    Bunu buldum ama bu islemi 1989da yaptirmistim...

Motorsiklet ile hic ilgisi yok... Tahminime gore..

Abdullah Kececi :cool:

12. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Abdullah bey MF ailesine hoşgeldiniz.Avusturalya'ya selamlar...Teyzemlerde Sydney'de '95 den beri :)

Bu konuda önceden belirttiğim gibi bir bilgim yok ama zaman geçtikçe bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşacaktır...

Dediğiniz gibi devletin internet siteleri kepaze.Aradığınızı zor buluyorsunuz malesef.... :):):)

13. Nezih Akçan

Nezih Akçan Üye

Motosiklet:
    Kymco
    Abdullah kardeşim , motorsiklet yada araba fark etmez her ikisi içinde işlem aynı..yukarıda yazanları hazırla git şubeye al ehliyetini...sevgilerimle....

14. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Geldim :D

Ben ingiliz ehliyetiyle her yerde motor kullanirim. A2'ye ihtiyacin olacagini sanmiyorum. Al almanyadan bir ehliyet, bak keyfine diyicem ama almanyadan almasi zor galiba derdin o?

ingilterede yabancilara 6 aydan once ikamet tezkeresi denen seyi vermiyorlar. Turkiyenin de degisik kurallari vardir elbette. Bence 155'i ara sor. Cok yardimci oluyorlar.

öner coskuner bunu beğendi.
  15. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Abicim naptın sen ya:) Adamın başını belayamı sokmak istiyorsun :) 155 Polis İmdat hattını bunun için öeşgul etmekden başı belaya girebilir...Hatta daha kötüsü dalga geçiyorda sanabilirler...

Bence internet'de araştırıldığı takdir de bulanamayacak bir konu değil.Gir kardeşim emniyetmüdürlüğü gov.tr ye .Muhakkak vardır istediğin bilgi...Hiç bir şey yoksa trafik şubeşinin normal telefonu vardır arar öğrenirsin...

Hem zaten üstte Abdullah bey yanıtı vermiş zaten...Eğer senin ehliyetin buradaki motosiklet ehliyetinin karşılığı ise problem yok.Ama sen kalkıp otomobil ehliyetini gösterip motosiklet ehliyeti istersen problem olabilir...!

16. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba Berkan.MF ailesine hoşgeldin.

17. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ben 155'e pasaport/ehliyet her konu icin arayip danisiyorum. Cok efendi insanlar, cok yardimci oluyorlar.
    Biliyorum inanilir gibi degil ama gercek :)
    154 de is gorebilir ehliyet konusunda.

18. abdulllah.kececi

Motosiklet:
    Kawasaki
    Nezih bey, Yani 1989da aldigim ehliyetimle Turkiyede motorsiklet kullanabilirim!!!

19. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Basvuru A2 olarak degerlendirilirse kullanirsin.
    Ben oyle degerlendirilecegini pek sanmiyorum cunku o ehliyet motor ogrenme hakkini veriyor. O ehliyetle almanyada kullansan arkana yolcu alman yasak, otobana cikman yasak gibi kurallar vardir kesin. (atiyorum aslinda, burda o tarz seyler var da..) Yani o ehliyet, ehliyet degil. Ogrenci/stajer ehliyeti gibi bir sey o.

Ama denemekte fayda var, belki kabul ederler.
    Ben yine de 154-155 dene derim.

20. abdulllah.kececi

Motosiklet:
    Kawasaki
    Baris...

Im sorry to ask but.... What are you talking about !!!!.. I dont know what your getting at mate... Please Explain!!!

Kusuruma bakma ama... Sormak istedigim.... Neyin hakinda cevapiniz !!! Yanitini anlaymadim !!!!! Baba.... Lutfen aciklarmisiniz???

Not Germany Mate!!! Australia Mate!!! theres a slight difference....
    Almanya degil baba!! Avustralya baba!! aralarinda ufak bir fark var herhalde!!!

Ohh yeah by the way give the Queen a kiss from me... :D
    Ayni zamanda Ingiliz kraliçesini benim icin op... :D

saygilarimla