Yakıt tüketim sorunu

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Armağan Pekatik tarafından paylaşıldı.

1. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba

Motorum xj600 f aldığımdan beri çok yaktığını düşünüyorum. Güzrgahım 4.levent Gaziosmanpaşa arası tem otoyolu üzerinden. ORtalama hızım 60-80 civarı gidip geliyorum. 17km lik yol çok trafik olmuyor ve ortalama 4-6bin devir arasında kullanıyoru motorumu. Ancak ne yaptıysam yakıtımı 6.5L/100km altına düşüremedim. (depoyu tamamen dolduruyorum 180km yol gidiyorum . 11litre civarı benzin alınca tekrar doluyor.)

1) Fazla yaktığını neden düşünüyorum?
    Diğer kullanıcılar böyle yakmış
    http://www.fuelly.com/motorcycle/yamaha/xj6 diversion f
    Amerikan versiyonu
    http://www.fuelly.com/motorcycle/yamaha/fz6r

2) Düzeltmek için yapılanlar
    Maslak motoredline Ahmet usta ve mahallemdeki arkadaşım olan motosiklet servisinde
    - Hava filtresi
    - Yağ filtresi
    - Yağ
    - 4 buji
    - Oksijen sensörü
    değiştirildi. Ayrıca:
    - TPS sensörü sıfırlandı ve ayarlandı
    - Diagnostik (C1, C2) ayarları değişti.
    - Potasyometre testi yapıldı (ne olduğunu bilmiyorum sonuç normalmiş)

Amaaa ne yaptıysak sonuç değişmedi. Ahmet Ustayla telefonda konuştum "yapacak başka bir şey yok "diyor.
    Elle ayarlanmış gibi motor karışık kullanımda 6.5 - 7 litre arası yakıyor. Uzun yol şehir içi farketmiyor. (İzmite gittim geldim 260km 6L/100km yaktı)
    Kafayı yemek üzereyim ne yapmamı önerirsiniz? Yok mudur bu motordan başka kullanan?

2. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Ustad senin benzini caktirmadan caliyor olmasinlar az az uyandirmadan seni.

3. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Aslında sızıntı ihtimaline karşı kontrol ediyorum ama benzin kokusu falan da yok. Bu arada eksozum da orijinal

4. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam Motoland Unal Abiyle konus. 40 yillik Yamaha'ci. Emin ol yapilacak varsa yapar.

5. Ali Hamami

Ali Hamami Aktif Üye

Motosiklet:
    BMW
    üstad aslında motor yakmıyor benzin çok pahalı oldu eskiden yüksek cc motora bindiğimiz zaman benzin bizi etkilemiyor du ama malesef şu an çok etkiliyor
    600 lük bir makina ne kadar az yakarsa yaksın maksimum 1 depo 250 km yi geçmiyor çok denedim ne yaptıysam değişmedi onun için kendinizi üzmeyin bence yada cc yi düşürün

6. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Bakırköy'deki yer değil mi? Bilmiyorum bu gideceğim 4. yer olacak. Artık gidip gidip 100 - 200 lira bayılmaktan bıktım ancak Ünal ustanın methini de çok duydum.. Çok kararsızım ama son çağre de götüreceğim sanki...

İlginiz olarak teşekkürler ama yurt dışındaki insanlar 4-5 litre yakarken benim de 6-7 litre yakmamın benzin fiyatıyla ne ilgisi var onu anlamadım? Ben bu motoru 4 silindirli en az yakan makinelerden biri olduğu için aldım. Minimum titreşim, düşük devirde bile yüksek tork. Tutup bir r6 ya da fazer gibi yakması için değil.

7. Ali Hamami

Ali Hamami Aktif Üye

Motosiklet:
    BMW
    valla üstad ne diyim bilemedim ama yurt dışındakiler gerçek verilermi acaba ? en iyisi bu motoru kullanan bilir bide nasıl oluyorsa aynı motor bile fark ediyor şöyle bende kawasaki KLE 500 var hızım 150 ile 170 km arası bir depoyla 205 km yaptım benzin yedeğe düştü aynı makina benim arkadaşımda var aynı hız ve 180 km de yedeğe düştü.Dönüşte hızımız 90 ile 110 km hiç geçmedik arkadaşım 250 km 1 depoyla ben 290 km yaptım ve bunu bizzat kendim test ettim.yinede siz motoru işin ehli bire sormanız mantıklı olur ben sizin motordan hiç kullanmadım daha önce 2 adet yamaha fazer6 vardı ve bir depoyla 300 km yol yapıyordum.

bu arada bende gaziosmanpaşada oturuyorum iş yerim zincirlikuyuda hergün işe gidip geliyorum aylık 200TL benzin masrafım var haftalık 50 TL

8. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Dostum bence yakıtı normal gibi... Eğer 7 lt çıkıyorsa belki kullanımdan dolayı olabilir. Sonuç itibari ile yanlış bilmiyorsam 4 silindir 80 beygirlik bir motor...Fabrika verileri hiç bir zaman tutmaz en az 2 litre oynar.Yurt dışı ile hiç kıyaslama bizim otobanlar bile inişli çıkışlı memleketde düz yol yok bu çok fark ettirir yüksek devirlerde ve vitesde... R1150 GS kadar yakıyor maşallah...

9. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Fazer 300 km yapıyor da Fazer'ın depo 19litre. 6.3 litre yakıyormuş. Bence gayet normal. Benim makinadan daha yüksek devir çevirebiliyor.
    Eğer gerçekten böyle yakıyorsa ve herhangi bir ayarda sorun yoksa ben bu motoru direk satarım. Bu görüntüde Fazer bile bundan az yakıyor. :)

10. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Siz en iyisi TDM 900 alın..:) (şaka tabii).. Normal devirlerde(110-140 arası süratlerde) 5Lt.yi geçmez,altında olur..
    Eğer sıkışık trafikte hızınız düşerse,dur-kalk yaptığınız şehir içi sürüşlerde TDM bile 6-6,5 Lt.leri bulur..
    Sanırım siz XJ600 ü şehir içi trafiğinde ölçüyorsunuz..

11. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Aslında şehir içi denemez. Otobandan sabahları ortalama hızım 50-60 arası akşam 80-90 genel olarak devir 4-6bin arası. Ancak şehir içinde sıkışık trafikte de kullanınca da çok garip bir şekilde aynı yakıyor. Yani Cuma akşamı yenikapı sahilden sarıyer sahiline kadar adım adım gittiğim zaman da 7 yaktı. Az önce 85 km gittim yarım depoya düştü 6 litre benzin aldım.. 18 litrelik depo 6 litre gidince nasıl yarıya düşüyor o da bir garip tabi.

o.somuncu bunu beğendi.
  12. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Yakıt enjeksiyonlu (karbüratörsüz) tip motorların deposunda ,elektrikle çalışan yakıt pompaları vardır..Bu pompalar benzinin içinde çalışarak kendini ayni zamanda benzin ile soğutur..Benzini pompa seviyesinin altına düşmeden doldurmak gerekir.Sonuna kadar kullanmaya kalkarsanız pompanız arızalanır.O bakımdan 18 Lt.lik depo ikaz sinyalinden sonra 15-15,5 litre alır.(Benimki 20L.lik,en fazla 17,5 alıyor.)
    Gösterge de buna göre ayarlıdır.Yarıyı gösterdiğinde 6,5-7 L.eksilmiştir..
    Bir de motor en az yakıtı; son viteste,sabit 90km.hız ile giderken yakar.Kataloklardaki verilerde bu ölçümlere göre yazılır..

13. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben katalog degerlerine bakarak konusmuyorum. Diger kullanicilarin degerlerine bakarak konusuyorum. Ilk gonderdigim linklere bakarsaniz burada 7 - 8 den fazla depo dolduran insanlarin degerlerinin hic biri benim gibi degil. Yoksa ben benim otomatik 1.6 benzinli focusa karisik kullanimda 8 litre bile yaktirabiliyorum insanlar 10 litre altini goremiyor. :)

o.somuncu bunu beğendi.
  14. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
  15. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Abi madem Maslak'a gidiyorsun benim ustaya gitsene. Teknisyen Oto - Levent Usta. Motosiklette harbiden ben böyle usta görmedim. İşçiliği pahalıdır ama işini hakkıyla yapar. Benim arkadaşım olduğunu söylersin. Bir de o baksın. ;)

16. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Selam
    Telefonla görüştüm az önce kendisiyle yapılanları anlattım. "Yapacak bir şey yok demek ki öyle yakıyormuş. Yinede bir gariplik var mı diye bi kontrol ederim getirirsen. Ancak fazla da yapacak bir şey yok gibi." dedi. Yarın öğlen arası götüreceğim.

17. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Geçen hafta 6-7-8.000 devir civarında kullandım 100 km'de 7.5 litre yaktı. :(

18. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
  19. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Selam arkadaşlar. Sorunu bir nebze olsun çözdüm. O kadar usta gezdim bir kişi demedi ki lastik değiştir. Arka lastiğimi geçici olarak test için değiştirdim. Tüketimim çok yumuşak kullanmama rağmen 6.1 litreye düştü. Ancak galiba hala ortalamanın üstündeyim. Arka ve ön lastiği yeni lastiklerle değiştirsem fark eder mi acaba?

20. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Haftasonu eşimle 400km yaptık uzun yol sayılır. (İstanbul - İzmit - Sapanca - Adapazarı - Eşme - İstanbul)Genel hız olarak 80-100 arası seyrettim ancak yeryer 120 - 140 yaptığım da oldu. artçılı olduğu halde 5 lt/100km yaktı. Şu an mutluyum :D

Ali Hamami bunu beğendi.