Yamaha FZ-16

Konu, 'Motosiklet Marka ve Modelleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yamaha FZ-16

Yolların lordu olarak lanse edilen Yeni Yamaha FZ-16, Hava soğutmalı, 4 zamanlı tek silindirli 153 cc güç ünitesine sahip. Aracın bu güç ünitesi 14PS / 7500 rpm maksimum güç üretimi, 14 N.m / 6000 rpm maksimum tork üretmekte. 126 kg kuru ağırlığa sahip aracın benzin deposu 12 litre.

Görüntüsü ile oldukça sportif ve agresif bir imaj çizen FZ16, şimdilik sadece Hindistan ‘da satışa sunuluyor.

berat ulaş, ANIL ve Hakan Karael bunu beğendi.
  2. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yine arkada disk yok böyle güzel bir motorda...! Cimri Yamaha :(

Ve Arka stop lambası bana mobleti anımsattı :)

Genel olarak çok güzel alet.Bence Tr ye gelirse oldukça iyi satar...

3. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şenol abi bu modeli daha ayrıntılı incelemek için bir link verebilirmisin?Hangi siteden bulabilriz...
    Yamaha'nın kendi sitesi olursa çok daha iyi olur... :)

4. oguzhan

oguzhan Kıdemli Üye

sağol paylaşım için ama biri sana forum a resim eklemeyle ilgili kurallardan bahsederse şaşırma abicim :)

5. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    cok hos abi

6. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    abicim çok güzel motor fakat fiyatını bilmiyorum web siteside yapım aşamasında diyor uzun zamandır fiyatınıda yazarsanız çok sevinirim ayrıca 2.el motosiklet almak istiyorum ne önerirsiniz bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim 3000 TL yi geçmemeli tabii:) teşekkürler...

7. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    aslında 2.el düşünmüyordum ama artık düşünmeliyim sanırım...

8. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    gerçekten yapmış adamlar yamaha yaa gerisi yalan hondadan soğudum ben ama tek sorun var arka teker oldukça kalın yanii bii disk gerekirdi ama olsun yamahaya laf yok:p

9. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    arkada disk olmaması motorun daha hesaplı olması ve dolayısı ile fren tamir ücretinin de daha masrafsız olacağı anlamına gelir. 125 liklere göre ataklık bakımında çok daha avantajlı olacağı ve yakıt yönünden de büyük bir fark olmayacağını düşünüyorum. görüntüsü çok şık. honda cb250 twister' ın kafa görünüşünü acil değiştirmesi gerekiyor. bu yakışıklı görüntüsü ile onu ezer...

10. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    dostum eğer tecrübeli isen ve 500 tl daha çıkabilirsen eski ama temiz bir kawasaki er5
    yada daha modelli bi cb250 twister

11. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ya motora baslayacam ama cbf 150 diyolar tamam dedik simdide kuryeci mi olcan lan basımıza diye makaraya sarıyolar valla ya bu makara yapanları kurye cantasına koyup olmuslerine kavusturacam yada 650 lik bi bmw alıp kafa goz dalacam trafige :):)

12. polat

polat Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Kafa kısmı çok çıplak kalmış ama teknik veriler güzel paylaşım için teşekkürler şenol hocam

13. oguzhan

oguzhan Kıdemli Üye

sen boşver işin makarasını yapsın dursunlar onlar benim arkadaşımda var beraber biyere giderken ben iki depo alıyorsam o bi depo alıyo motosiklet o kadar sessiz bi makine ki rahat edersin yani 650 lik bi makineyle başlama derim ben;)

14. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şenol abi biraz saçma bir soru sordum ama cevap verdiğin içinde sağol ..! :)

http://www.yamaha-motor-india.com/product/index.html

Bende kendim araştırdım.En başından beri yapmam gereken gibi.Neyse... :)

Genel olarak harika bir alet.Ancak daha önceki mesajımdada belirtiğim gibi arka stop lambası mobilet gibi... :) Belkide direk ondan aldılar.. :)

Birde ön disc'in şekli bana çok sade geldi.Üstelik disk üzerindeki işçilikde kötü gibi.Sanki 2. sınıf duruyor disc.!
    Ve yine daha önce belirttiğim gibi böyle güzel bir motorda yine Yamaha yapmış yapacağını ve arka fren sistemini kampana yapmış... :(

Bu söylediğim ayrıntıların üzerinde değişiklik yapılırsa harika bir model olacağından şüpem yok.BEn FZ-6 ya hayran biri olarak bu motosikletede hasta olacağım... :)

Sanırım birde consept bir model.O yüzden sadece Hindistanda.İnşallah dahada geliştirilip,güzelleştirilerek bizlerede sunulur... :)

Arkadaşlar siz bu konularda neler düşünüyorsunuz?Yorumlara bakıyorumda çok genel ve yalın...! Lütfen biraz daha talepkar olalım...

Eğer Çin'lilerde modellerini disc fren sistemleri ile donatmasalardı YBR gibi modellerde disc freni göremeyecektik.... :)

Siz ne düşünüyorsunuz?

Serkan bey düşünce doğru firmada bu yüzden yapmıyor.Ama fiyatı 4 bin TL olacağına en fazla 4.250 TL olur arka fren disc olursa..!Sonuçda Brembo marka takacak halleri yok..!Aslında fiyatı bukar bile etkilemez seri üretimde ama üretici bunu koyar üzerine... :(

Sonuçda ben arkada koça bir tambur istemiyorum.Tel ile kontrol edilen bir mekanizma..! :)Ben arkada sağlam,hidrolik bir fren sistemi istiyorum.Hem çok daha şık bir görüntü olur!

İşte bu yüzden diğer arkadaşlardanda bu tipde yorumlar istedim :) Lütfen herkez fikrini beyan etsin.Biz istemezsek üretici bildiğini okur.Bu forumların en güzel tarafıda bu.Üreticiye sesimizi duyurabiliriz..!

15. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğer 3500 tl ye fotoğtaftaki ER-5 alınabiliyorsa ben kaçırmamanı tavsiye ederim Önder Bey kardeşim..

16. ferhat_sevinc

ferhat_sevinc Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    alet cidden güzel :) fakat eğer bu motosiklet tr'ye gelirse,çok uçuk bir fiyatla satışa sunacaklarından şüphem yok,yamaha bunu hep yapıyor ;)

17. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Ömer ayni sitede Yamaha R-15 var senin istediğin özelliklere sahip..Üstelik motor gücü R-16 dan daha fazla..17hp,ön-arka disk fren,4supaplı ve yakıt enjeksiyon sistemine sahip,ben yükliyemedim ayni sitede ikisini karşılaştır çok farklı ve üstün!...

Omer bunu beğendi.
  18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tekrar yazıyorum.Başlangıç motoru olarak er 5 veya f650 veya cbr600 f değildir.Yeterli tecrübeye sahip olmayan ve en önemlisi motosiklet sürüş eğitimi almadan başlanması çok büyük hatadır.Motosiklet akıllı işidir.Motosiklete bilinçsiz başlamak eğitimsiz başlamak veya çevrenin dolduruşu veya alaycı ifadelerinden korkup büyük cc ile başlamak hata olur.
    Kimse bana demesin ki.Ben büyükle başladım bana bir şey olmadı olmayacakta.Sakın demesin.Kimse kimseye böyle bir garanti veremez.
    Aklın yolu bir.

Goktug Uguz bunu beğendi.
  19. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Osman abicim inceledim şimdi..!Bizim buradaki YZF-125 R modeline orada R15 demişler...Sanki biraz değişik gibi tam olarak buradaki YZF-125 R 'da benzemiyor.Biraz daha sıska sanki :)

Ama asıl olan şu Bu R-15 modeli Ful Granajlı bir model.Bu FZ-16 ise daha çok Turing sınıfına giriyor ve neredeyse granajsız..!Yani sınıfları farklı Osman abicim...

Önemli olan YBR ve benzeri gibi Motosikletlerin bu standartlara ulaşması için üreticiye baskı yapmak..! Ayrıca eklemek istedim.Ben tambur fren sistemi gibi artık eskimiş bir sistemin tarihe karışmasını istiyorum.Hidrolik Disc fren sistemi bir lüks olmakdan çıkmalı ve her motorcunun güvenli bir seyahat için hizmetine sunulmalıdır...
    Bu bir örnek illakii başka şeylerde eklenebilir...

Önerdiğin motosiklet için ise teşekkür ederim abicim :)Ben racingden çokdan vazgeçtim :)

20. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Haklısın Ömerciğim sınıfları farklıymış!..Ben sınıfına dikkat etmedim..FZ 16 Naked-Bike tipi bir motor gibi görünüyor..YZF R-15 ise racing tipi...Ancaaak ne YBr 125,ne de CBR 125 o motorun yanından bile geçmiyor....YBR 125:hava soğutma ,123.3cc ve 11 ps güçte,karbüratörlü,2supaplı vasat bir motora sahip..(azami sürat 100 km.) CBR 125 Honda daha iyi özelliklere sahip:124,7cc,su soğutmalı,12ps güç,karbüratörlü ve 2 supaplı,...YZF R-15 'in motoru ise yeni teknolojik farklılıkları barındırıyor ve daha güçlü.Hacmi CBF 150 ile ayni ama ondan üstün..EFİ yakıt enjeksiyon sistemi var,(Karbüratörlü değil) su soğutmalı ,149,8cc hacim,17ps güç,SOHC 4 supap,6 vites,ön arka hidrolik fren ...Benim motorun teknik özellikleri dikkatimi çekti,bu özellikte Türkiye'de onun sınıfında motor yok!..