yamaha R1 yardım ve öneri ihtiyacım var

Konu, 'Yamaha' kısmında taylan tunalı tarafından paylaşıldı.

1. taylan tunalı

taylan tunalı Yeni Üye

öncelikle merhaba arkadaslar.
    birkaç yıldır scooter ve chooper kullanıyorum
    fakat oldu bitti racing almak istiyorum.
    r1 model olarak hosuma gidiyor
    fakat 9000 tl ye kadar limitim var
    hangi kasa almalı alırken neye dikat etmeliyim..
    sizce R1 doğru tercihmi. ayrıca racinglerin yakıt tüketimi nasıl ?
    yardımlarınızı bekliyorum
    saygılarımla..

2. onur ekmekcı

onur ekmekcı Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Sayın arkadasım ben senelerdır R1 kullanıyordum daha satalı 2 hafta oluyor sukuturla vitesli motor bir değil bu bir,

Sukuturla Racing motor hiç hiç bir değil buda iki::D

şimdi arkadasım önce vitesli motora alış bence alacagın motosıkletın cc sı en fazla 250 olmalı yoksa ölürsün bak açıkça söylüyorum...

Önce düşük cc vitesli bir motorda piş ondan sonra da 1000lik değil 600 lük bir makina al.....

Şimdi R1 hakkında biraz bilgi vereyim benim R1 im 2004 kasaydı (namıdiyar en çok tutulan kırlangıç kasa)
    -çok agresif sert bir makina üstündeyken konfor falan bekleme...
    -Yakıtı bildiğin içiyor biraz basarsan 2ye katlıyor nasıl anlatayım arabada bmw m3 neyse motosiklettede r1 o yakıt babında..
    -Türkiyedeki yol şartları R1 i kıllanmaya el verişli değil çok gezdim ben R1 le doğu iller hariç aklına gelebilecek çoğu ili gezmişimdir yani..
    -Hararet sorunu var 2.viteste 170 görüyor 3 e 4e pek atamıyoırsun şehir içinde ki bu motor 6 vites..gerisini sen düşün...

-

taylan tunalı bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    neden R1 illaki.
    Çok mu ustanız bu konuda.
    Bence sen önce emeklemeyi öğren.Eğitim al.Sonra yürümeyi öğren eğitimlere devam et.Sonra 100 bin km her hava ve yol şartında yürümeyi öğrendiğin zaman koşamaya başlamak için yavaş yavaş ısınmaya başla ve yavaş yavaş tempoyu arttır.Ha dersen ben ustayım o zaman bizden icazet almana gerek yok ki.
    Bin R1 e ver gazı

4. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    yzf olarak eski modellerini 9 bin liraya kadar bulabilirsin ama bulaşma derim 9 bin liraya ne motorlar denk getirirsin

5. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Bencede koşma ilk önce emekle arkadaşım 250 cc ninja var sana uygun olur sanırım tabi tecrüben ne kadar onu bilmek lazım r1 güzel süratli ve ölümcül unutma ölümcülll

6. mehmet tunalı

mehmet tunalı Yeni Üye

arkadaslar kendi kullanıcı adım ile birtürlü giriş yapamadım sanırım bir sorun var.. (taylan tunalı)
    cevaplarınız için tesekür ederim. ama ağırlıklı olarak asıl örenmek istediklerim haricinde bilgi vermişsiniz. ben size r1 kullanabilirmiyim diye sormadım. ben 13 senedir motosiklet kullanıcısıyım.
    yeteri kadar motosiklet tecrübem var. chooper ve skooter motosikletim oldu dedim ,ama racing im olmadı satın alamadım. ama arkadaslarımın racinglerini çok kullandım
    racing kullanmakla ilgili sorunum yok. chopperle şehirler arası çok seyahat te ettim. belki forumdaki birçok insandan daha cok motosiklet tecrübem var..
    ben sizden r1 hakkında yardım rica etmiştim. keske bu konuda detaylı bilgi verseniz emeklemeyi öyren demenizden daha iyi olurdu
    asıl öğrenmek istediyim şey r1 alırken neye dikat edilmesi ... mesela kırlangıç kasa mevzusunu bilmiyordum. bunun gibi şeyler...

ayrıca şenol bey üyeliimdeki sorun nedir acaba? halledilebilcek bir sorun ise kendi adım altında forumu kullanmak isterim

vakit ayırdığınız için çok tesekkür ederim saygılarımla

7. mehmet tunalı

mehmet tunalı Yeni Üye

özellikle r1 istememin nedeni modeli hoşuma gidiyor.
    gövdesi büyük ve geniş..
    benim zevkime göre bşi
    ayrıca gücüde severim
    ama malum öğrencilik .. limiti çok artıramıyorum. max 9000 tl ödeyebilicem
    99 modelden itibaren 7000 tlden baslıyor fiyatları
    fakat bu motorsiklette alırken nelere dikat etmek gerek bilemiyorum. cevremde de r1 i olan kimse yok..
    8500 civarı bir 2001 kasa alsam ne gibi bir skıntı ile karşılaşırım.
    ayrıca kardesim ona o parayı vereceine şu motosikleti al diyebileceiniz bir model varmı ?

8. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sorunuza cevap alamamanızın sebebi 13 yıllık
    bir motorcunun sormaması gereken sorular olabilir mi?

Şenol SEL bunu beğendi.
  9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yine bombayı patlatmışsın hocam :D

10. mehmet tunalı

mehmet tunalı Yeni Üye

bu ne seviyesizlik ya :D
    sen aklın sıra benimi bozdun
    sen 50 yıllık motorcu ol. piyasadaki her motosiklet hakkında bilgi sahibi mi olmakmı uzun süreli motosiklet kullanmak. sen 13 yıllık motosiklet kullanmaktan anladığın bu mu :D
    buna bomba diyene ne demeli. bide yönetici olacak. kusura bakmayaında yardım etme maksatlı forumda sayfa acıyorsunuz. ama yardım etmek yerine saçma muhabetler...
    onur arkadasımızın verdiyi gbi bilgi verceyinize bos konusuyosunuz

11. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bozulduysanız özür dilerim amacım sizi bozmak değil
    ama çabuk bozuluyorsanız yapabileceğim bir şey yok.
    ilk yazdıklarımızı silmişsiniz orada sukuter ile racing aynı yakar mı
    gibi sorular vardı bunu 13 yıllık bir motorcunun bilmesi gerekir
    diye öyle yazmıştım;)
    büyük ve geniş seviyormuşsunuz, benim kriterlerim bunlar değil
    motorun performansı olmalı!!ama illa büyük ve geniş istiyorsanız
    tabiii bu sizin bileceğiniz iş.

sizin gibi 13 yıllık bir motor üstadına akıl vermiş olmıyım ama
    racing motorlar çok yakar, sizin gibi bir öğrenciyi yıpratır
    hele ki daha motoru almadan yakıt düşünüyorsa iş zor.

bu arada hangi okul belki ortak arkadaşlarımız vardır.

Şenol SEL ve o.somuncu bunu beğendi.
  12. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Sevgili Barış; senin ve sana benziyen diğer arkadaşların, akıl ve zeka ürünü mesajlarını okumak için her gün mutlaka bu foruma giriyorum!..:)

Şenol SEL ve Barış bunu beğendi.
  13. mehmet tunalı

mehmet tunalı Yeni Üye

kesinlikle scooter la aynı yakarmı tarzı bir soru yoktu. sonucta 150 cc ile 1000 cc aynı yakmıyacağını bnde biliyorum. sadece r1 in yakıt tuketimini sordum. hani 100 km kac litre hesabı.
    bn ilk scoter ile basladım. sonra chooper kullandım uzun süre.. cocukluğumdan beride vitesli motor kullanan biirisiyim...
    ben ustadı da diilim. sadece uzun sure motosiklet kullandığım için nası tabirlendirlir bilmiyorum ama sürücülüyüm iyi diyelim. öte yandan donanımsal olarak veya model marka olarak bilgi eksikliyim var. skıntı yasadığım konu bu
    kabalık ettiysem asıl ben özür dilerim. nezaketiniz içinde tesekkür ederim

14. ö. faruk

ö. faruk Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    4 silindirli 600 ve 1000cc motorlar için öncelikle 250cc ve üzeri bir racing tecrübesi sizi ulaşmak istediğiniz hedefe en az zararla ulaştırırdı sanırım.forumda verilen bilgiler kişinin en az zararla keyif almak istediği aracı kullanabilmesi için yazıldığından kimse yaptığınız kilometre toplamını önemsemez.herzaman için sevdiğiniz motor tarzına yakın güçte araclarla kenizi geliştirmeniz herkezin ortak fikri olucaktır.

15. salihcansenol

salihcansenol Yeni Üye

abi hazır lafı açılmışken ben 17 yaşındayım 4yıla yakın 125lik yamaha scootera bindim hiç vitesliye binmemiştim geçen yıl ilk kez vitesli motora bindim oda 2004 model uzay kasa r1 di sadece vitesin nasıl atıldığını biliyodum herkez bir diil ama sonuçta gaz elinin içinde yani herşey sana bağlı başlarda 1. vites 60 70 km hızla gezindim ama geçen pazar 210u gördüm çok ön yargılı olmayın tabi abilerimiz olarak bizi uyarmak göreviniz ama bi çok usta kullanıcı da çok basit hatalarla kaza yapa biliyo taylan abi sorunada bildiğim kadar cevap veriyim bu konuyu bende çok araştırdım yamaha lider markalarda en çok tutlan motorlardan biri vede bi çoğuna göre her cebe göre model bulmak mümkün gerek sağlamlığı gerek teknolojisi çok mükemmel ama seninde 9000 liran olduğuna göre istersen 99- 2001 arası r6 bakabilirsin ama r1 diyincede akan sular duruyo r1 alcaksan km çokta önemli değil ama sen ginede 60000 kmyi geçirmesen iyi olur uzay kasa çok mükemmel ama senin parana göre bulmak için biraz beklemen lazım bide aldığın motor karbüratörlü olmazsa senin için çok iyi olur çünkü injeksiyonluya göre nerdeyse iki kat daha çok yakıyo diye duydum ne motoru alırsan al allah kazasız binmek nasip etsin YAMAHYA BİNMEK AYRICALIKTIR AMA HEP HAYALİMDE HONDA 1000RR (REPSOL) VAR :)

16. efe mustafa

efe mustafa Yeni Üye

Merhaba Forum Sitenizi Sürekli Takip Ediyorum Fakat İhmalkarlıktan Bir Türlü Üye Olamıyordum En Sonunda Oldum.. :=)
    Arkadaşlar Google da Aratmama Rağmen Bir Türlü Tatmin Edici Cevaplar Bulamadım Benim Bir Sorum Olucak
    Yaklaşık 1 Yıldır 2008 Yamaha R1 Kullanıyorum Yukarda Arkadaşların Söğlediği..Gibi Konfor Yok Son Derece Rahatsız Bir Makina,, Virajları Güvensiz,,Lastikleri Özellikle Isınmamışssa Tehlikeli Bir Alet,,Frenleri R6 Fren Sistemiyle Aynı :=) Yakıt Konusuna Gelince 1000 cc lerin içinde En Az yakanıdır Ben Yoshimura Eksoz Taktırmama Rağmen 3 Gün Önce Çatalca Yalıköye Gittik Motorcu Arkadaşlarla Gidiş Geliş 200 Km Lamba Yandı Uzun Yolda 350 Kuruş Yaktı şehir İçinde 400 Kuruş,,Basarsan Ne Yaktığı Belli Değil :=)
    Performans Açısından Alt Devirleri Zayıf Ama Bağımlılık Yapaan Bir İvlemesi Ve Çok Harika Bir Gidişi Var..

Yanlız Merak Ettiğim Ve Kafamı Kurclayan Soru Şudur Devirli Ve Düzgün Kullanmama Rağmen Giderken Değilde Özellikle Durunca Isınıp Fan Açıyor,, Çalışır Vaziyette Bir Süre Bırakıp Bekliyorum Soğumasını Derece Düşüyor Fan kapanıyor Stop Ediyorum Tekrar Yükseliyor 109 Dereceye Kadar Çıkıyor Mecbur Çalıştırıp Tekrar Soğumasını Bekliyorum 99-100 Derece Civarında Stabil Kalınca Kitliyip gidiyorum..Antifiriz Eksik Ondan Olurmu?? Conta Yanmış Olabilirmi Gerçi Yağına Baktık Karıştırma Yok,,Çekişde Süper,,
    Bu Sorun Tam Olarak Neden Kaynaklanabilir??

17. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    olduğu yerde yeterince çalıştırırsan arabalarda fan açar. bu bir problem değildir. ayrıca stop et çalıştır tekrar fan açabilir bu da bir sorun değildir.

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    17 yaşındasın 4 yıla yakın 125 cc ye bindin sonra R1 e geçtin ve hala hayatta iken gel vaz geç bu sevdadan.Önce aileni sonra sevenlerini üzmeye hakkın yok.

19. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaslar soru sormanin, cevap almanin, vermenin ve dogru yazmanin belli kriterleri varmis. Sanirim dogru. Ne mesaji veren net ne de mesaj. Su sayfayi okudum bir sey anlamadim. Yillar sonra kullanici adinizla yazilmis bu mesajlari gorunce neler hissedeceginizi cok merak ediyorum. Lutfen ozen gosterelim.

Arkadaslar 17 yasinda 4 sene nasil motor kullaniliyor oncelikle onu merak ediyorum. 13 yasinda size motor veren ebeveynleriniz ya cok zengin kendi pistleri var ya da artik bilemiyorum. Boyle bir sey yok. Heee ogrenmek icin bindirdiler, kisa tur attirdilarsa buna da tecrube demeyelim.

13 sene motosiklet kullanip r1 i soran arkadasin sorusuna olan olmus. Simdi bu isler soyle yuruyor kendimce anladigim kadariyla. 13 sene chopper ve scooter kullandiktan sonra tarz degistirirseniz dusuk cc bir makina onerilir. Cunku ister istemez surus pozisyonu, konum hiz vs degisiyor. Buna alisana kadar hircin bir makina zorluk cikarir. 100 beygir chopper ile 100 beygirlik racing ayni degildir.
    Hee siz r1 icin karar verdiyseniz racing makinalar genelde yuksek devir cevirir. Bu sebepten digerlerinden daha cabuk eskir. 2003 model racing genel olarak 2001 model enduro ya da chopper dan eskidir. (Ayni kisi kullaniyorsa ayni sartlarda)
    Yakiti da dolayisiyla yuksektir. Sehir icinde 10 lt, karisikta 8 lt/100km civari gezer.
    Alirken en cok dikkati
    Sasi de duzeltme var mi? Bunu ustalar iyi ablayabilir. Ben anlayamam :)
    Motorda alt yag kapaginda kacak var mi (motor garajda ise altinda yag birikmismi degilse elinizi altina surun sivi yag var mi)
    On takim duzeltilmis mi? Amortisorler bas asagi durdugu icin ic kolun ustunde yag izi varsa kesin kotu duzeltilmistir.)
    Ek olarak bunlar var. Cunku racing motorlar apache diye tabir edilen kesin tarafindan cok kullanilabiliyor. bu sebepten yatirmalar cok oluyor ve sanayide toplaniyorlar.
    Bir de en cok tutulani kirlangic kasa diyotlar da ben kirlangic kasa 2008den sonra cikti diye biliyorum(r6 olabilir). Arkaya dogru kuyrugu var. Onlar da sizin butceye uygun degil. Ayrica illa o alinmali degil. Arkadas sadece en cok o model satilmis diyor.

Son olarak 2004 model, 20bin km de, kazasiz, boyasiz, full orjinal ilanlarina kesinlikle inanmayiniz.

20. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    yahu arkadaşlar karıştırdığınız konu 2011 e ait, sadece Efe Mustafa'nın mesajı yeni.