Yamaha WR450F 2-TRAC 2X2

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Barış tarafından paylaşıldı.

1. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    buda teknoloji harikası çift çeker YAMAHA WR 450F-TRAC
    motor sadece yarış amaçlı üretiliyor.Bu yeni teknolojinin ilk çalışmaları, 1985 yılında Yamaha ve Öhlins firmaları tarafından başlatıldı ve bir çok hidrolik, mekanik sistem geliştirilerek test edildi. 1998 senesinde bir prototip olarak tanıtılan motosiklet 2001′de ilk defa Shamrock Rally’sinde ortaya çıktı. Bir yıl sonra da aynı rallide birincilik kazandı.

Patenti Yamaha’ya ait olan iki çeker sisteminde şanzımanın üst kısmına yerleştirilmiş bir hidrolik pompası bulunuyor. Bu pompa yağ karteri içinde çalışan bir zincir tarafından döndürülüyor. Pompa hidrolik yağını yüksek basınca dayanıklı hortumlar vasıtasıyla ön teker göbeğine monte edilmiş olan bir hidrolik motoruna pompalıyor ve hidrolik basıncı bu motoru döndürüyor. Böylelikle ön tekerlek de dönmüş oluyor. Motosikletin arka tekerleği boşa döndükçe ön tekerleğe pompalanan hidrolik yağın basıncı artıyor ve ön tekerlek daha fazla dönmeye başlıyor. Böylelikle arka tekerleğin yere tutunmasına göre ön tekerleğe aktarılan güç devamlı olarak değişerek her an en iyi ön/arka güç oranı sağlanmış oluyor. Kendini ayarlayabilen sistemde ön tekerlek hiç bir zaman arka tekerlekten daha hızlı dönmüyor ve arka tekerleğin zemine tutunması arttıkça ön tekerleğe aktarılan güç azalıyor.

Yakın geçmişte birçok zincirli ve şaftlı mekanik sistemler geliştirildi. Ancak çok ağır ve bakım isteyen bu mekanizmalar aynı zaman da motorun görüntüsünü bozuyor ve ön dizaynda köklü bir değişiklik yapmak gerekiyordu. İki çeker motosikletin özellikle devirli sürüşlerde arka ve ön tekerleği aynı iz üzerinden giderek inanılmaz bir sürüş tekniği sağlıyor. Ayrıca araç kum üzerindeki sürüşlerde emsallerine göre yüzde 10 daha sürat yapabiliyor.

2. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bende bu modelin ufak kardeşi olan 2009 model WR 250 X 'e ilk gördüğüm an bayıldım...Ama ilk gördüğümde fiyatı açıklanmamıştı...Fiyatı geçtiğimiz aylarda sitede yayımlandı... "16.000,00 YTL" :(

Ben bu motoru Çin malı 200cc kroslar ile kendini kanıtlamış markaların aynı hacme sahip modelleri arasındaki güç farkını araştırırken keşfettim.Ve aradaki fark karşılaştırılamayacak kadar büyük. Bu harika alet tam 30.7 Hp. :) Ama çok pahalı:(

Nitekim fiyatı tüm sevincimi kaçırdı.İnşallah ilerde paramın hesabını bilmessem mutlaka edinicem.. :)

3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bu pek ufak kardeş olmamış, belki kuzen falan olurlar:)
    biri süper cross, biri süpermoto gibi
    biri 2 çeker, biri tek;)
    biri special yani plaka far stop... takılamaz, biri trafiğe çıkabilir.............

inşallah paranı tamamlayıp alırsın bir tane:)

4. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Doğru söylüyorsun abi kardeş değilde kuzen diyelim biz bunlara... :) Ama ne olursa olsunlar çok güzel aletler...Adamlar bu işi iyi biliyor :)

En büyük halim bir gün Türkiyede %100 yerli en az KTM,BMW ve Japon markaları kadar kaliteli motorlar görmek...

Bunu bir hayal olmakdan çıkaracak adamların ilk müşterisi olmayı dilerim ... :) Varsa tabii öyle vatan sever,moto sever insanlar...

5. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    :)kuzeni 16 bin tl ise bu 2 cekeri r1 fiyatına olur heralde bariş abi ahanda sana burdan soz veriyorum yarun super loto bana vursun.yeminle sana alacagım.

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bana çıkcakmış gibi hevesle müjdeni bekliyorum;)

7. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW

Banada banada :):)

8. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şimdi abicim 2 kişi konuşurken araya girene pek iyi söz söylemezler ama bizim ülkemizde fakat dayanamadım :D Yavv Barış abide beygir gibi Dakar var.Bir garibanı sevindirsen diyorum..! :) :D

Barış abi demin değindiğin şu plaka olayı ile ilgili bişey soracağım sana.BMW nin G450X modelide en az bu motorlar kadar profesyönel bir cross.Ama fabrika çıkışlı tüm donanıma sahip..! Plakalık yeri dahi mevcut.Heralde bu motora plaka çıkartırmak problem olmaz.Değil mi ?

9. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bende bana çıkarsa sana alırım;) ve böylelikle motosikletforumda
    yamahasız kimse kalmaz;)

Erol bunu beğendi.
  10. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    şimdi şöyle, bu tip special motorlarda şehir içi sürüş yapılmayacağından
    bunlar koyulmuyor. ama sen dersenki ben buna şehirde binerim, hiçbir sorun olmaz plakada çıkar, stop, far... falanda takılır.ama ne gereği var değilmi:)
    ayrıca bmw g450 x de aynı şekilde çıplak çıkar.BMW G 650 Xchallenge olabilir ama;)

Barış abi demin değindiğin şu plaka olayı ile ilgili bişey soracağım sana.BMW nin G450X modelide en az bu motorlar kadar profesyönel bir cross.Ama fabrika çıkışlı tüm donanıma sahip..! Plakalık yeri dahi mevcut.Heralde bu motora plaka çıkartırmak problem olmaz.Değil mi ?[/QUOTE]

Omer bunu beğendi.