Yamaha ybr 125 debriyaj zincir sorunu

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında mertiqu tarafından paylaşıldı.

1. mertiqu

mertiqu Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba, bir ay önce ybr sahibi oldum. geçenlerde orta sehpa üzerinde zincir temizliği ve yağlaması yaparken, debriyajı bırakmadan da tekerin döndüğünü fark ettim. Sanırım debriyaj tam ayırmıyor diye düşünmekteyim. Bu sorunu çözmek isterken zincirin geçtiği ön dişlinin kapağını açtığımda zincirin üste kalan kısmının plastik düzeneğe temas ettiği fark ettim bu durum normal mi? nasıl giderilebilir?

2. Mehmet Fatih Bütün

Mehmet Fatih Bütün Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Debriyaj telinin gevşekliğini kontrol et. Eğer çok fazla gevşek veya çok fazla gergide ise problem çıkar. Debriyaj telinin motor kısmında bittiği ucunda; teli en başta gergide tutan 8 cm boyunda bir kalem inceliğinde olan gergi metal parçasını kontrol etmelisin. İlkönce debriyaj telini sonuna kadar somunundan gevşet. Sonra bahsettiğim metal parçayı elinle ileri-geri oynatarak kontrol et. O metal parça debriyaj telini en ucundan germek ve gevşetmek için debriyaj koluyla adaptedir. Sen debriyaj kolunu sıktığında o metal parça ileri doğru hareket eder ve kolu bıraktığında tekrar geriye doğru gider. Kısaca debriyaj telini alttaki somunundan sonuna kadar gevşet. Sonra o kısa metal parçayı ileri geri hareket ettir parmağınla. İleri doğru hareket ettirdiğinde parmağın nerde zorlanıyorsa o noktaya iyice dikkat et. Sonra debriyaj telininin alttaki somununu o işaretlediğin noktaya kadar sık. Sorun büyük ihtimalle çözülecektir. Bahsettiğim şey; debriyaj telinin gergi mesafesini ayarlamaktır. Başka bir şey değil. Hepsi bu.