Yamaha ybr 125 esd ile uzun yol düşünüyorum lütfen yardım

Konu, 'Tanışma Alanı' kısmında mehmet tekmen tarafından paylaşıldı.

1. mehmet tekmen

mehmet tekmen Yeni Üye

merhabalar arkadaşlar değerli abilerim kardeşlerim foruma bugün üye oldum inşallah hayırlısı olur sizin tecrübelerinize dayanarak bir kaç sorum olacak motorum 2012 model yamaha ybr 125 esd modeli km 20000 oldu yaklaşık 2 yıldır motor kullanıyorum ve çevremdeki profesyonel motor kullanıcılarının görüşlerine göre 2 yıllık deneyimimde küçük cc li motorla bile olsa maşallah çpk dikkatli ve tam kurallara göre kullandığımı söylüyorlar neyse sizlere sorum şu ybr ile eşimle beraber ankaradan antalyaya bi gezi yapmak istiyorum yollarda karşılaşacağım tehlikeleri az çok biliyorum alet edavat almam gerektiğinide tabi yola çıkacak cesaretimde var ve yamaha ybr den çok büyük bir performans ta beklemiyorum ekipmana gelince mont dizlik dirseklik kask bel koruma hepsi tam çok şükür ama bunların dışında esrarengiz diye bileceğimiz başka düşünceleriniz nedir sormak istedim cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Gece yola çıkmayın,
    Otobandan gidin
    Bol ara vermeyi ihmal etmeyin
    Uzun yolda çok rahat olmayacaksınızdır (sele inceliği ve rahatlığı açısından)
    Gitmeden önce muhakkak bakımını yaptırım (az bir yol değil)

3. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Sabah erken serinlikte cikin
    Guneste fazla kullanmayin
    Konya ankara kutahya burdur ve antalya icin hava durumuna bakin.
    Saat basi mola verin.
    Mumkunse yalniz gitneyin

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Pek kısa olmnayan ama uzunda olmayan bir yol.
    Bende ybr kullanıcısıyım.
    Aslında tüm bunları tek tek yazmama gerek yoktu Güvenli Sürüş Teknikleri eğitimleri alarak yola çıksaydınız bunları öğrenmiş bilinç altınıza yerleştimiş ve otomatikmen yapar halde keyfle güvenle sürüş yaparak anın ve yolun tadını çıkararak yapacaktınız.
    Bir kaç kez ybr ve eşimle yurt dışı tecrüben oldu.Mesela Bursa Yunanistan makedonya Bursa vs gibi.
    Bir kaç uzun yol bilgisi vereyim.
    Lastiklerinizi zamanında değiştirin.Lastiklerin ömrü 2 yıl ya da 15 bin dir.Hangisi önce gelmişse.
    Bir kaç günde bir lastik havalarını kendinize alacağınız tercihen pakkens marka çubuk kalem hava ölçer ile kontrol ediniz.Ve asla benzincilerin hava pompalarına güvenmeyin.
    Yola çıkmadan en az 10 gün önce daha erken değil serviste bakımını yaptırın.Yetkili servis gideceğiz km ye ve coğrafik şartlara uygun yağı kullanacaktır.Bujinizi değiştirin.Hava filtresini değiştirin.
    Yalnız gidecekseniz arka lastik basıncı 30 ön 25 olsun.İki kişi olacaksınız partneriniz kilolu ise arka en fazla 42 ön ise 35 olabilir.
    Her 60-80 km de bir mutlaka mola verin.İllaki bol sıvı tüketin.Ve bu yüzden sık sık tuvalet ihtiyacınız olursa sakın ertelemeyin.Hemen tuvalet ihtiyacınızı giderin.Sakın ertelemeyin çok önemli.Şuraya kadar sıkarsam bir şey olmaz demeyin işte orda olursa o zaman ALLAH yardımcınız olsun.
    Mümkünse kulak tıkacı kullanın.İnanın yol daha kısalacaktır ve daha konforlu hale gelecektir.
    Bakınız: http://www.motosikletforum.com/konu/motor-kullanirken-neden-kulak-tikaci-takmaliyiz.2704/

Kıyafet ekipmanlarınız tam olsun.Bazı arkadaşlar için aksesuar sınıfıda da olsa siz tepeden ayağa full koruımalı olun.Kot pantolon üstü dizlikle ve spor ayakkabı ile değil.
    Sakın unutmayın terlemek sakat kalmaktan ve acı çekmekten çok çok daha iyidir.
    Sabah çok erken değil ama vakitlice çıkın.Mümkünse güneşe doğru gitmeyin.Güneşi arkanıza almaya çalışın mümkün değilse uygun filtreli gözlük veya vizör (kask Camı) kullanın.
    Benzini sürekli bildik markalardan almaya çalışın.
    Sürüşe başlamadan önce haifi adele açıcı hareketler yapın.Sürüşe başlamadan önce tüm kontrollleriniz bitmiş olsun.Sadece molalarınızda yakıt durumunu kontrol edin.Sürüş anında göstergelere bakarak değil.Depo yarıya inince hemen doldurun dibine kadar yakmayın ve hele hele bakalım bir depo ile kaç km gideceğim ahmaklığını sakın yapmayın.Tasarruf isteyen bisiklete biner.
    Sürüş anında asla gösterge paneline bakmayın.
    Sürekli ayna kontrolu ama bakışınız takılı kalmadan baktığınız objeye bir saniyeden az olmak koşulu ile
    Ayna kontrolu sırasında siz hızla yaklaşan büyük araç (TIR OTOBUS KAMYON) olursa motosiklet ile hafifçe sağa kaçın ve araç iyice uzaklaşıncaya kadar orda kalın sonra eski yerinize geçin.
    Şeridin mümkünse ortasını kullanmayın.Bütün pislikler yolun ortasında olur.
    Daha detaylı bilgi için soru sorabilirsiniz.

Burak A., ismail şengül ve Ali Kıyak bunu beğendi.
  5. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    bendende kucuk bır onerı yağmurlugunuz varsa yağmurluk almayı unutmayın yanınıza havanın durumu bellı olmaz :)

6. B.Hurkan.Çoban

B.Hurkan.Çoban Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bende ankara kucuk cc motosiklet grubunun kurucularındanım,bende bugun uye oldum bu foruma bircok kucuk cc ile uzunyol deneyimimiz oldu ama 200 km yi geçmedik hiçbir zaman.. Bizler kız arkadaşlarımız ve eşlerimizle artcılı geziler yapmaya ozen gosteriyoruz buda motorun yukunu artırıyor...Benden sana tavsiye antalya ya motorla gitme artcınla.. ama 200 km hatta en ideali 150 km mesafe ideal.. gunubirlik veya bir kaç gunluk kamplar yapabilirsin.. motosiklet keyif veren bir ulasım aracıdır 200 km sonrası helede artcılı eziyet olur.. guvenlikde ayrı sorun sert ruzgarlarda motor ciddi savruluyor , birde normalde 6 saatlik yol 15 saate cıkıyor cunki hem hızın yavaş hemde cok mola vermek zorunda kalıyorsun.. Ama tercih senin kucuk motorla dunyayı dolasanda var tabi bunu savundugumdan soylemiyorum .. :)

7. ege uzun

ege uzun Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Çok zor