Yamaha Ybr 125 Kullanıcıları Acil !!!

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında ahmet atay tarafından paylaşıldı.

1. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bugün her zaman yapmadığım birşeyi denemeye kalkıştım. Çevre yolundaydım ve motorumu biraz sıkıştırmak istedim. 1-2-3-4-5 derken maksimum 140 olan ibrede 130 a dayadım fakat şöyle bir sorun oluştu sanırım. Yavaşladığımda motora her gaz verişimde traktör sesi gibi ince bir ses belirdi.. Ve gaz vermiyorken devir kendi kendine 3 te seyretmeye başladı(normalde 1.30-1.40 arası seyrediyordu). Hal böyle olunca vidayı gevşeterek devirimi düşürdüm.. Motor soğuduktan sonra tekrar gaza bastım ve traktör gibi dediğim sesi duymadım.. Acaba bir sorun mu oluşmuştur yoksa çok sıkıştırdığım için mi bunu yaptı ? Tabi cevaplar nasıl olursa olsun içimde kalcağına mutlaka bir bakıma sokacağım fakat sizlerinde vereceğiniz cevaplar benim için çok önemli :confused:

2. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    ahmet biraz fazla zorlamış olabilirsin ve devirin yükselmesi normaldır motor soğumaya başlayınca rolanti kendiliğinden düşer ( bende de öyle oluyor ve hemen kontak kapatmam durunca ) motorsikletin kaç km de? he birde traktör sesi gibi derken pek anlayamadım motordan mı gelıyor yoksa egzostan mı ?? bu arada ybr kullanıcsı değilim ama yorum yazdım :D seni yanıltmış olmayayım ahmet.. ;)

ahmet atay bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben 2005 ten beri sürekli 9-10 bin devirlerde kullandım.Henüz bir şey duymadım olmadı.
    Ben sürüş anında kulak tıkacı kullandığım için böyle sesler duyamıyorum maalesef.
    Sadece zamanında bakımlarını Bursa'da Start Motor da yaptırıyorum.Bana sadece kullanmak kalıyor.
    Bence sizde öyle yapın.

ahmet atay bunu beğendi.
  4. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    motosikletim 2008 model 6 binde daha körpe :) şenol hocam evet bende 9 bin devirlerde seyrediyorum hatta öyle bi seyrettim ki bugün 130 a dayandı ben bile şaşırdım böyle bir performans beklemiyordum... ses gaz verince egzoztan gelmiyor .. motor kısmından geliyor sanki... kafama takıldığı için az önce yine bi altıparmak çekirge turu yaptım ses yine kesildi ... gerçi hız motoru değil ne bekliyorum ki sürat yapmaya gerek yok :) evet başlığı yanlış açmışım onur :) şenol beye ve size teşekkür ederim ilgi alakanıza

5. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Aşırı zorlamadan ve hararetten motor blok ve silindir kapağında çalışan tüm aksam genleşir çalışma aralığı artar. Hava ayarını da fazla açmışsan egsoz sübabı aşırı ısınıp zarar görür.

ahmet atay bunu beğendi.
  6. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    evet büyük ihtimal hava ayarından kaynaklanıyor... biraz araştırdım herkes bu yönde konuşuyor..

7. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Fazla basma bence

8. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Subap ayarları yapıldıktan sonra sorun halloldu :) 6 binde 1 yapılması gerekliymiş ki 6 bindeydim... Yüksek devirdeki o hırıltının sebebi buymuş