Yardım Lütfen!

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında Mehmet Samet Durmuş tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Samet Durmuş

Mehmet Samet Durmuş Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Öncelikle Selamlar geçen ay b sınfı direksiyon sınavını geçip sertifikamı aldıktan sonra a2 başvurusunda bulundum bana b sınıfı ehliyeti olanların artık yazılı sınava tabi tutulmadığını sadece direksiyon sınavına gireceğimi söylediler ondada mecburen vitesli motor kullanacakmışız ayrıca son direksiyon sınavına giren varsa bir yardımcı olabilir mi nasıl bir yol izleniyor sınavda kapalı alan + trafikte diye biliyorum ben bi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler :)

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Güzel kardeşim. Ehliyet sınavı basitte eğitim almadan yapma bu işleri. Genede soruna cvp olarak

Evet geçen yıldan beri üst sınıf ehyeti olanlar alt sınıf yazılıya girmiyor (bildiğim bu). Direksiyon ise trafikte yapılır ama halen adam gibi yapıldığını düşünmüyorum. Dahada sıkmaları lazım

3. Mehmet Samet Durmuş

Motosiklet:
    Honda
    Bir arkadaşla Konuştum dün abi 2 ay önce girdiğini evet trafiğe çıkardıklarını hiç takmayıp arabada sigara içtiklerini söyledi Motorda tecrübem var diyemem en azından sizin kadar yok cbf kullanmamda bir sıkıntı yok alıştırma yapıyorum sürekli zaten sınavada cup bir motorla girecekmişim onuda kullandım kullanması rahat bir motor ama bu ehliyet sınavındaki takmamazlık beni endişelendiriyor doğrusu yani sonuçta trafiğe çıkıyorsun iki tekerlekli bir makinadasın.

4. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Kardesim sinavdan her turlu gecersin ama gerisi senin elinde.

5. Mehmet Samet Durmuş

Motosiklet:
    Honda
    Bilgin abi sınavdan geçelimde allahın izni ile sonrasını hallederiz o konuda sıkıntı yaşayacağımı zannetmiyorum pek :)

Bilgin Turan bunu beğendi.
  6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim zamanımda direksiyon sınavındaki görevli ikokul öğretmeni hayatında hiç motosiklet sürmemiş ama 3-5 kuruş için sınav komitesinde sınavcı olmuş biri idi.Yolda trafiğe açık alanda yapılırdı o zamanlar direksiyon sınavları.Bana bir mz301 verdiler.Bindim ayna kontrolu yaptık debriyaj ayarına baktım ön ve arka frenleri ve sinyalleri kontrol ettim ve hemen arkama biri bindi gazla koçum dedi.Bende ALLAH ne verdiyse gazladım yani gazı kökledim.Sınav yerinden 3 km sonra titrek bir ses dönelim ya dedi.Döndük sınav yerine yaklaşınca bağırarak şu sokaga gir benim araba orda dedi.Aynen dediğğini yaptım.Durdum kontağı kapattım öğretmeni indirdim.Lan sen manyakmısın naptın sen rezil olacaktım az daha dedi bana küfretmeye başladı.Ne oldu hocam dedim.Ne olacak lan nasıl gazlamak lan korkudan donuma işedim lan demez mi.Hayatımda ilk defa motosiklete biniyorum sopkarım lan böyle işe dedi.Gitti aracına kapıyı açıp bekle gözetle sağı solu kimse görmeden pantolonu değiştireyim dedi.Neyse değiştirdi ve sınav başlama yerine yürüyerek gitti bende motosikletle gittim.Adam kıpkırmızı geçtin lan 100 puan verdim dedi sonra kulağıma eğildi sakın kimseye donuma işediğimi söyleme yoksa bırakırım sınıfta dedi.
    Yani demem o ki sınavlardaki sınavcı tabir edilenlerin çoğunluğu ya MEB den teorik olarak aldıkları eğitimlerle eğitimci olmuş kişilerdir ya da mesleği öğretmenlik olup sınava bile girmeden sürücü eğitmenliği serfikası almış ama hayatında hiç motosiklete binmemiş sınavcılar olması muhtemeldir.Öğretmenler sınavlara girdiklerinde MEB'den bir maaş almaktalar.Bu yüzden çokda sıkıntı etme.

7. Mehmet Samet Durmuş

Motosiklet:
    Honda
    Valla Şenol Abi Alem Adamsın Adamın Altına Yaptırmışsın Sağol Abim Verdiğin Bilgi İçin :)

8. Serhat KOÇAK

Serhat KOÇAK Yeni Üye

B ehliyetimi 2007 de almıştım otomobil konusunda şansım yaver gitmeyince üç erkek kardeşiz diğer iki kardeşimin elinden araba bana kalmıyordu kalsada benzini olmuyordu bende kendime mahsus olsun diye zaten hep içimde heves olan motosikletimi aldım. Kısaca kitabı yine gözden geçir, motosiklet sınavında scooter kullanmıştık. bir sokak boyunca sıralanmış dubeller var motora binerken aynaları kontrol ettik, motora binip çalıştırdıktan sonra yolu kontrol ettikten sonra yola çık, maksimum 20 km h bile yapmadık, dubeller arasından zik zak çizdik sokak bitişinde u dönüşü yapma olayı var tekrar arkayı, sağı solu kontrol ettikten sonra dönüş için sinyal verip dönme işlemini gerçekleştirdik Yalnız u dönüşü için önce yolun sağına yanaşıp sonra dönüş yapmamız gerek bu sebeple önce sağ sinyalle sağa yanaşma yol kontrolünden sonra geriye dönüş yapma şeklinde yapıldı. Sonrası sal kendini sokak bitimine tamamdır. Başkası geçsin dedi memur o günkü direksiyon sınavından 84 almıştım hatırlarım. Zig zaglarda motorun gidonunu değilde sağa sola hafif yatarak dengeyi kullanınca puan daha yüksek veriliyor. Benim söyleyeceklerim bu kadar yardımcı olduysam ne mutlu bana

Mehmet Samet Durmuş bunu beğendi.